Način testiranja i rezultati testova

Asus_RT-AC3200_19

WiFi mjerenja vršimo na tri lokacije. Lokacija A predstavlja klijenta na udaljenosti od 3 metra od routera bez ikakvih prepreka. Lokacija B predstavlja lokaciju udaljenu oko 4 m gdje prepreke predstavljaju dva zida debljine 45 cm. Lokacija C predstavlja worst case scenario, udaljenost je oko 5 metara, no između routera i zida nalazi se poveće ogledalo premazano srebrovim nitratom i oko 2 metra od ukupne udaljenosti puni zidovi, od kojih jedan sadrži armaturu. Ogledalo smo namjerno spomenuli s obzirom da ono reflektira većinu bežičnog signala koji se probio kroz zidove, a prijenosnici odašilju prema routeru s Lokacije C – micanjem ogledala niti jedan prijenosnik ne bi imao problema na Lokaciji C, ali onda naše testiranje ne bi predstavljalo worst case scenario.

Iako je ova metodologija nastala u vrijeme N standarda probojnost WiFi signala nije se puno promijenila, čak suprotno oslanjanjem na 5GHz standarde pa tako i AX-om „maksimalni“ domet u odnosu na 2.4GHz je definitivno pao, no dostupan bandwidth u uvjetima dobrog signala i ne prevelike zasićenosti definitivno je porastao.

Prilikom izvođenja svih testova na RT6600ax imali smo spojeno 8 klijenata – dva „glavna“  korištenjem kojim smo dobili ove rezultate – Dell Precision 7740 sa AX200 WiFi modulom (duhovni nasljednik M6800 pomoću kojeg su napravljeni prethodni testovi), za izvor podataka koristili smo Dell Latitude 7490 (naknadno ugrađen AX200 WiFi modul) koji je putem ICY BOX IB-LAN300-C3 (2.5GbE) adaptera bio spojen u 2.5GbE port na routeru. Za storage u oba prijenosnika zaduženi su bili NVMe diskovi – Samsung PM981a i Kingston A2000 1TB.

Svi bandwidth testovi odrađeni su po 5 puta te je uzeta srednja vrijednost, bandwidth testovi rađeni su kopiranjem s i na izvora, a koristila se .iso datoteka veličine 9GB. Matematika je jednostavna: rezultat = veličina datoteke / vrijeme

Za „smetnje“ na routeru iskoristili smo što smo našli sa strane – 3x Android uređaj, 2x iPhone uređaj i 1x Perilica rublja. „Glavni“ WiFi 6 Radio (5GHz-1) smo u većini slučajeva ostavili „prazan“ no odradili smo i nekoliko testova s uređajima spojenim gore.

Snaga signala

Transfer rate

Iako u tablicama miješamo kruške i jabuke – zgodno je za vidjeti skok koji WiFi 6 može ponuditi ako se baci oko na uređaj ovog tipa.

Glavna razlika između 5GHz-1 i 5GHz-2 radija jest u podršci za širinu kanala – 5GHz-1 podržava širinu kanala od 160MHz dok je 5GHz-2 limitiran na 80MHz i ako upregnete 2.5GbE port moguće je dobiti zanimljive brzine.

Opadanje brzine s povećanjem količine prepreka

Ostatak brojeva koje ćemo vam prezentirati ne možemo nazvati relevantnim testovima, ali definitivno mogu pokazati dojam što se može očekivati. Ostatak rezultata koje vidite dobiveni su u svakakvim uvjetima korištenja.

Jedna od stvari koja nas je mučila je li 2.5GbE port stvarno u mogućnosti progutati 2.5GbE i koliko stvarno prometa možemo progurati kroz 5GHz-1 radio.

rt6600ax_17a_2radia rt6600ax_17_2_radia

Ovako to otprilike izgleda kada „povlačimo“ podatke s dva WiFi 6 klijenta (spojena na 5GHz-1) paralelno kroz 2.5GbE port na SSD u našem „serveru“. Kada u priču dodajemo trećeg – brzine još padaju. Realne brojeve koje možete očekivati su cca 120-160MBps ako se na WiFi 6 spaja više klijenata i ne kopiraju svi paralelno čitavu mrežu.

rt6600ax_18_a rt6600ax_18b

Ovo je primjer kako to izgleda kad paralelno 5GHz-1 radija napadamo 2.5GbE port, kroz 5GHz-2 radio napadamo 1GbE port. Ovi screeshotovi dobiveni su u praktički laboratorijskim uvjetima – iza svakog fizičkog porta nalazio se NVMe disk kao primatelj, dok je svaki klijent bio kompletno sam na svakom radiju.

rt6600ax_20

S obzirom da koristimo više uređaja na 5GHz-2 radiju – ovo su nekakvi day-to-day brojevi

rt6600ax_19

Za kraj jedan screenshot koji veseli – prilikom inicijalnog postavljanja, u gluho doba noći – ovo ne očekujte u nekim realnim uvjetima.

Zaključak

rt6600ax_1

Synology je stvarno izbacio vrhunski uređaj na tržište i dok se prilikom izlaska za RT1900ac i RT2600ac moglo reći da su stepenicu iza Asusa u brzini WiFi-ja, ali stepenicu ispred po ispeglanosti SRM OS-a. Sa RT6600ax se navedeno mijenja, hardver i performanse su minimalno jedanki, dok je SRM OS uz nadogradnje koje je dobio sada i dvije stepenice iznad.

Za one koji si mogu priuštiti navedeni uređaj i njegovu nemalu cijenu od oko 350€ po nama se isplati pod uvjetom da trebate (želite) ono što nudi i sve to želite u jednom uređaju. Tko je točno ciljana publika… nadajmo se da ekipa u Synologiju zna bolje od nas i uskoro planiraju izbaciti još pokoji uređaj na tržište možda s mrvicu manje konja pod haubom.

(Op.a Synology RT6600ax je zamijenio Asus RT-AX86u nakon cca 4 mjeseca i definitivno se za autorove potrebe isplatilo platiti dodatnih 100 € razlike u cijeni. WiFi brzine su osjetno porasle, prijenosnik bolje polovice više nema problema s povremenim ispadanjima s WiFi-ija, 2.5GbE port može progutati 2.5GbE prometa, na Asus-u u bilo kojem režimu testiranja zapeo bi na cca 130MBps, Synology DDNS gotovo nikad u cca 8g korištenja nije pukao, Asus DDNS barem 2-3 puta tjedno i naravno za potrebe Home LAB-a VLAN podrška došla je ko’ naručena i eliminirala potrebu za dodatnim Mikrotikom)