Synology RT6600AX recenzija

Datum objave 01.08.2022 - Hrvoje Gregur

RT6600AX - prvi dio

rt6600ax_1

Synology je nedavno u svoju ponudu rutera dodao novu igračku – RT6600AX. Osim novog hardvera tu je i SRM 1.3 – nova revizija Synology OS-a koja nam donosi neke zanimljivosti. Najveća je 802.1q VLAN tagging podržan u svim režimima rada (ruter, AP i mesh), koji se mogu primijeniti i na WiFi mreže. Nova SRM verzija je popraćena i unaprijeđenom Firewall podrškom, no ne očekujte prave Enterprise mogućnosti. Iako se s ovakvim uređajem bez ikakvog problema može pokriti čak i srednje velika tvrtka, kao i neke udaljene lokacije  – na kraju dana ovo je consumer, a ne enterprise uređaj. No unatoč tome Synology se malo pomalo približava i tom segmentu.

rt6600ax_2

Autor ovih redaka ovaj router koristi već preko tri mjeseca pa je riječ o dugotrajnom hands on iskustvu, a i zanemarit će te malo prašine koja se u međuvremenu nakupila :)

rt6600ax_3

Što se tiče slike kutije i sadržaja – ista je davnih dana završila u trajnoj arhivi no kao i kod ostalih Synology uređaja „bundle“ je sve samo ne bogat – jedan Quick Start guide, RJ45 kabel i naravno sam router i njegovo napajanje.

rt6600ax_4

Sa stražnje strane klasika - USB port + pet RJ45 portova, za one koji su naviknuti na fleksibilnost Mikrotika – istu ne očekujte ovdje. WAN port je uvijek WAN port, ako se koristi failover LAN 1, koji je ujedno i jedini 2.5GBps port može se koristiti kao dodatan WAN port, dok preostala 3 porta možete koristiti isključivo kao LAN portove. Ostatak čine priključak za napajanje, On\Off i Reset.

rt6600ax_5

WPS i WiFi tipke su na desnom boku

Glavni SoC je Qualcomm Atheros IPQ6018, iz relativno nove Networking Pro 400 platforme. Riječ je o ARM 64-bit A5 četvero-jezgrenom procesoru koji radi na solidnih 1.8GHz. Podržava MU-MIMO 2x2 sa četiri streama; dva za 2.4GHZ i dva za 5GHz spektar s obzirom da se u specifikacijama za RT6600X navodi 4x4 MU-MIMO podrška dolazimo do Qualcomm QCN9024 koji je ujedno zadužen i za WiFi 6. Za 2.5Gbit port tu je Qualcomm QCA8081 Ethernet PHY transceiver, dok se za ostale 1Gbit portove brine Qualcomm QCA8075. Sve je zaokruženo s 1GB DDR3 memorije. Što se WiFi podrške tiče – podržani su 802.11 a/b/g/n/ac/ax standardi tu je i 4x4 160Mhz podrška, a uređaj nudi tri odvojena WiFi radija tako da maksimalne (teorijske vrijednosti) WiFi propusnosti koje Synology navodi iznose:
  • 4800Mbps – 5GHz-1
  • 1200Mbps – 5GHz-2
  • 600Mbps – 2.4GHz
U osnovi, riječ je o hardverski jako dobro potkovanom uređaju što naravno prati i cijena. Ono što bismo htjeli vidjeti od svih proizvođača su barem dva 2.5Gbit porta što bi omogućilo puno više fleksibilnosti.

rt6600ax_Desktop

Dobro poznati Synology UI – jednostavan za navigaciju i podešavanje. Nećemo prolaziti kroz sve opcije – no nabrojati ćemo ono što je nama bilo zanimljivo i što smo detaljno testirali. Network Center

rt6600ax_02_networkc

Za „po doma“ i tokom inicijalnog postavljanja imamo osjećaj da će svi ovdje provesti najviše vremena.

rt6600ax_03_internet

Osim PPoE podržani su i Auto IP, DS-Lite te Manual načini rada. Moguće je postavljanje VLAN-ova za dolazne konekcije i dedicirati portove za IPTV usluge. Iako postoje profili za IPTV/VOIP – na listi se ne nalaze profili iz Hrvatske stoga ne očekujte da ćete zamijeniti ISP router ako želite koristiti VOIP uslugu.

rt6600ax_03a_internet_vpn rt6600ax_03b_internet_vpn

Za one koji se vole skrivati - gore su navedene podržane tehnologije. Na kratko smo testirali OpenVPN i SurfShark i ovisno o serveru rezultati do kojih smo bez problema dolazili bili su 190/90Mbps – s obzirom na vezu od 200/100 na lokaciji testiranja – potpuno prihvatljivo.

rt6600ax_03c_internet_ddns

Količina podržanih DDNS servisa je poprilična, a mi smo se odlučili na Synologyev – tokom sad već sigurno 6 ili 7 godina korištenja pokazao se kao iznimno stabilan servis, a s obzirom da je besplatan definitivno nemamo zamjerke.

rt6600ax_04_traffic_control

Kao niti u prijašnjim verzijama tako ni ovdje nemamo kompletno QoS rješenje no uz malo igranja moguće je postići željene rezultate.

rt6600ax_05_traffic_a rt6600ax_05_traffic_b

Malo igranja s prioritetom, limitiranja po VLAN-ovima te pravila vezana uz pojedine uređaje moguće je osigurati i više nego adekvatna pravila za kućne ili prosumer korisnike.

rt6600ax_06_security

S obzirom da je jedna od novosti SRM 1.3 OS-a kreiranje VLAN-ova i sam Firewall su dobili malo nadogradnji. Kao Source\Destination moguće je blokirati vlastite subnete, specifične IP adrese, dodano je blokiranje\propuštanje po regiji dokle god zemlja koju želite pustiti\blokirati posjeduje Geocode. Uz prethodno spomenuto naravno postoje i pravila koja dozvoljavaju i direktan promet prema built-in aplikacijama.

rt6600ax_07_LAN

Ako se poigrate s VLAN-ovima koji sveukupno možete imati do 5 (ne bi se žalili da je broj malo veći) no rijetko koji kućni korisnik treba više. Naravno uz svaki VLAN veže se i zaseban subnet (moguće je koristit i IPv6). Na svakoj mreži moguće je koristiti standardne stvari poput DHCP Servera, izolirati mrežu od ostalih (što je isto tako moguće i kroz sam Firewall), i naravno zabraniti pristup na Management IP samog routera.

rt6600ax_08_vlan_edit rt6600ax_09_vlan_edit

Osim ograničenja na sveukupno 5 VLAN-ova (dva su defaultna i ne mogu se obrisati, a to su Guest Network i Primary Network) no moguće im je mijenjati TAG kao i subnet, jest činjenica da ako na određenom portu želimo promijeniti Untagged mrežu s Primary Network-a na bilo koju drugu – kroz njega više ne prolaze ostale mreže kao Tagged te ih nije moguće kao takve namjestiti. Više fleksibilnosti ne bi škodilo s obzirom da na raspolaganju imamo 4 porta, na kraju dana managed 8 portni 1GbE switchevi kreću već od 200kn stoga ovo ne predstavlja prevelik problem.

RT6600AX - drugi dio

Wi-Fi Connect

rt6600ax_10_wifi_c

Prethodno smo spomenuli da postoje tri zasebna WiFi radija i na svaki VLAN moguće je dodati po 3 WiFi mreže, što nas dovodi do apsurdnog broja od 15 zasebnih SSID-ova.

rt6600ax_11_wifi_c

Naravno postoji i opcija Smart Connect gdje će pojedina mreža biti prezentirana kroz jedan SSID iako će koristiti sva 3 radija, a router i klijenti će se pobrinuti da „ulove“ optimalnu. Sa Smart Connectom se nismo previše igrali – preferiramo stvari podijeliti na starinski način. To znači, prijenosnike s WiFi 6 (ax) podrškom spojiti na 5GHz-1 radio, 5GHz-2 rezervirati sa starije prijenosnike koji su „zapeli“ na WiFi 5(ac), a na 2.4GHz sve ostalo što nema potrebe za ozbiljnijim bandwidthom poput raznih senzora, Logitech Harmony-a, perilice rublja i slično.

rt6600ax_12_wifi_guest

Neke od WiFi opcija vezane su uz njihove pripadajuće subnete. Između subneta moguće je neovisno koristi Smart Connect, kreirati zaseban raspored dostupnosti WiFi-ja. Client Isolation i Guest Portal kao opcije dostupni su isključivo za defaultnu Guest Network. Naravno Synology RT6600ax podržava i mesh sustave, žične kao i bežične. U slučaju bežičnih jedan od 5GHz radija dediciran je specifično za uplink komunikaciju. Package Centar

rt6600ax_13_Package_Centar

Kao i kod NAS-eva i ovdje na raspolaganju imamo mogućnost instalacije aplikacija, naravno ponuda nije ni blizu šarolika.

rt6600ax_13_Safe_Access

Safe Access nudi Parental Controls – kroz profile moguće je nadzirati pojedini uređaj ili čitavu mrežu. Neke od opcija dostupne su Internet Schedule, Time Quota, Web Filter i Safe Search.
  • Media Server – pretvara router u DLNA server koji može posluživati kućne uređaje.
  • Radius  server - omogućuje korištenje lokalne autentifikacije ili povezivanje s domenom\LDAP-om prilikom spajanja na WiFi
  • DNS Server – Hostanje više zona, mogućnost definiranja svih oblika zapisa, A, NS, TXT, SPF i ostalih, rekli bismo da je ovo rezervirano za one naprednije
VPN Plus Server Uz pomoć ove aplikacije možete pretvoriti RT6600ax u vlastiti VPN server, uz neke limitacije.

rt6600ax_14_vpn

Od zanimljivosti Synology nudi svoju VPN varijantu – SSL VPN, a dvije zgodne funkcije su – Remote desktop i WebVPN. WebVPN omogućuje korištenje VPN-a kroz browser, bez potrebe za instalacijom dodatnih klijenata. Remote desktop nadograđuje ovu funkcionalnost i omogućuje spajanje na računala koja se nalaze iza Synology SSL VPN-a. Što se tiče „standardnih“ VPN opcija tu su SSTP, OpenVPN, L2TP/IPSec i PPTP. Zadnja 3 mjeseca OpenVPN koristimo aktivno i sama konfiguracija je bezbolna. Brzine koje smo u praksi izmjeri su maksimalne koje je naša internetska veza mogla ponuditi, uz nešto malo overheada. Veza koju koristimo je 200/100Mbps i u praksi kada s adekvatno brze remote lokacije šaljemo prema našem VPN Serveru – bez problema ostvarujemo oko 180Mbps, a kada povlačimo „zapnemo“ na oko 90Mbps. Što su ugrubo jednaki brojevi koje ostvarujemo s dediciranim Pritunl VM-om koji se nalazi na istoj mreži – no ključna razlika je da isti ima na raspolaganju dvije x86 i7 4710MQ jezgre. Kroz koji mjesec kad na našoj lokaciji istekne ugovorna obveza s postojećim ISP-om sigurno ćemo se okrenuti nečem bržem i testirati maksimume. File Station Prije nego se bacimo na testiranja i brojeve ostalo je dotaknuti se i USB porta koji se nalazi na uređaju – uz spajanje eksternog USB diska SRT6600ax se može pretvoriti u priručni NAS.

rt6600ax_15_file station

Gotovo identičan izgled kao i kod DSM sučelja na NAS-evima

rt6600ax_15a_file_upload rt6600ax_16_USB_Copy

Što se pak brzina tiče – ako uploadate stvari kroz GUI očekujte maksimalne brzine od oko 0,45-0,5 Gbps, dok kroz klasičan network share (SMB 2.0) ostvarujete brzine od oko 1Gbps. Radi potreba testiranja i eliminacije bottlenecka na USB port spojili smo ladicu sa Crucial MX300 1TB – koja uredno postiže više brzine od gore navedenih.

RT6600AX - treći dio

Način testiranja i rezultati testova

Asus_RT-AC3200_19

WiFi mjerenja vršimo na tri lokacije. Lokacija A predstavlja klijenta na udaljenosti od 3 metra od routera bez ikakvih prepreka. Lokacija B predstavlja lokaciju udaljenu oko 4 m gdje prepreke predstavljaju dva zida debljine 45 cm. Lokacija C predstavlja worst case scenario, udaljenost je oko 5 metara, no između routera i zida nalazi se poveće ogledalo premazano srebrovim nitratom i oko 2 metra od ukupne udaljenosti puni zidovi, od kojih jedan sadrži armaturu. Ogledalo smo namjerno spomenuli s obzirom da ono reflektira većinu bežičnog signala koji se probio kroz zidove, a prijenosnici odašilju prema routeru s Lokacije C – micanjem ogledala niti jedan prijenosnik ne bi imao problema na Lokaciji C, ali onda naše testiranje ne bi predstavljalo worst case scenario. Iako je ova metodologija nastala u vrijeme N standarda probojnost WiFi signala nije se puno promijenila, čak suprotno oslanjanjem na 5GHz standarde pa tako i AX-om „maksimalni“ domet u odnosu na 2.4GHz je definitivno pao, no dostupan bandwidth u uvjetima dobrog signala i ne prevelike zasićenosti definitivno je porastao. Prilikom izvođenja svih testova na RT6600ax imali smo spojeno 8 klijenata – dva „glavna“  korištenjem kojim smo dobili ove rezultate - Dell Precision 7740 sa AX200 WiFi modulom (duhovni nasljednik M6800 pomoću kojeg su napravljeni prethodni testovi), za izvor podataka koristili smo Dell Latitude 7490 (naknadno ugrađen AX200 WiFi modul) koji je putem ICY BOX IB-LAN300-C3 (2.5GbE) adaptera bio spojen u 2.5GbE port na routeru. Za storage u oba prijenosnika zaduženi su bili NVMe diskovi – Samsung PM981a i Kingston A2000 1TB. Svi bandwidth testovi odrađeni su po 5 puta te je uzeta srednja vrijednost, bandwidth testovi rađeni su kopiranjem s i na izvora, a koristila se .iso datoteka veličine 9GB. Matematika je jednostavna: rezultat = veličina datoteke / vrijeme Za „smetnje“ na routeru iskoristili smo što smo našli sa strane – 3x Android uređaj, 2x iPhone uređaj i 1x Perilica rublja. „Glavni“ WiFi 6 Radio (5GHz-1) smo u većini slučajeva ostavili „prazan“ no odradili smo i nekoliko testova s uređajima spojenim gore. Snaga signala [ichart headers="ID, Score" title="Snaga signala - Lokacija A (-dB)" htitle="Score" labels="Belkin M6800,RT6600AX 7740 @2.4GHz,RT6600AX 7740 @5GHz,RT-AC3200 M6800, EA-AC87 M6800" values="23,23,27,33,40" colors="blue,orange,red,blue,blue" height="400"] [ichart headers="ID, Score" title="Snaga signala - Lokacija B (-dB)" htitle="Score" labels=" Belkin M6800,RT6600AX 7740 @2.4GHz,RT6600AX 7740 @5GHz,RT-AC3200 M6800, EA-AC87 M6800" values="47,46,60,61,67" colors="blue,orange,red,blue,blue" height="400"] [ichart headers="ID, Score" title="Snaga signala - Lokacija C (-dB)" htitle="Score" labels=" Belkin M6800,RT6600AX 7740 @2.4GHz,RT6600AX 7740 @5GHz,RT-AC3200 M6800, EA-AC87 M6800" values="54,57,75,77,80" colors="blue,orange,red,blue,blue" height="400"] Transfer rate Iako u tablicama miješamo kruške i jabuke – zgodno je za vidjeti skok koji WiFi 6 može ponuditi ako se baci oko na uređaj ovog tipa. [ichart headers="ID, Score" title="Transfer Rate - Lokacija A (MB/s)" htitle="Score" labels="RT6600AX 7740 @5GHz-1,RT6600AX 7740 @5GHz-2,Lan AC3200  3x3 AC87 Lan,Lan AC87 2x2 M6800,Lan AC3200 2x2 M6800,USB AC3200 3x3 AC87 Lan,USB AC3200 2x2 M6800,Lan N750 WiFi M6800" values="191.1,104.3,56.4,51.7,51.5,34.8,32.4,5.2" colors="red,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"] Glavna razlika između 5GHz-1 i 5GHz-2 radija jest u podršci za širinu kanala – 5GHz-1 podržava širinu kanala od 160MHz dok je 5GHz-2 limitiran na 80MHz i ako upregnete 2.5GbE port moguće je dobiti zanimljive brzine. [ichart headers="ID, Score" title="Transfer Rate - Lokacija B (MB/s)" htitle="Score" labels="RT6600AX 7740 @5GHz-1,RT6600AX 7740 @5GHz-2,Lan AC3200  3x3 AC87 Lan,USB AC3200 3x3 AC87 Lan,Lan AC87 2x2 M6800,Lan AC3200 2x3 M6800,USB AC3200 2x2 M6800,Lan N750 WiFi M6800" values="157.4,103.8,54.6,34.2,29.00,28.2,26.00,4.5" colors="red,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] Opadanje brzine s povećanjem količine prepreka [ichart headers="ID, Score" title="Transfer Rate - Lokacija C (MB/s)" htitle="Score" labels="RT6600AX 7740 @5GHz-2,RT6600AX 7740 @5GHz-1,Lan AC3200 3x3 AC87 Lan,USB AC3200 3x3 AC87 Lan,Lan AC3200 2x2 M6800,USB AC3200 2x2 M6800,Lan AC87 2x2 M6800,Lan N750 WiFi M6800" values="58.8,57.9,31.1,26.9,6.20,5.14,3.75,0.64" colors="red,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] Ostatak brojeva koje ćemo vam prezentirati ne možemo nazvati relevantnim testovima, ali definitivno mogu pokazati dojam što se može očekivati. Ostatak rezultata koje vidite dobiveni su u svakakvim uvjetima korištenja. Jedna od stvari koja nas je mučila je li 2.5GbE port stvarno u mogućnosti progutati 2.5GbE i koliko stvarno prometa možemo progurati kroz 5GHz-1 radio.

rt6600ax_17a_2radia rt6600ax_17_2_radia

Ovako to otprilike izgleda kada „povlačimo“ podatke s dva WiFi 6 klijenta (spojena na 5GHz-1) paralelno kroz 2.5GbE port na SSD u našem „serveru“. Kada u priču dodajemo trećeg – brzine još padaju. Realne brojeve koje možete očekivati su cca 120-160MBps ako se na WiFi 6 spaja više klijenata i ne kopiraju svi paralelno čitavu mrežu.

rt6600ax_18_a rt6600ax_18b

Ovo je primjer kako to izgleda kad paralelno 5GHz-1 radija napadamo 2.5GbE port, kroz 5GHz-2 radio napadamo 1GbE port. Ovi screeshotovi dobiveni su u praktički laboratorijskim uvjetima – iza svakog fizičkog porta nalazio se NVMe disk kao primatelj, dok je svaki klijent bio kompletno sam na svakom radiju.

rt6600ax_20

S obzirom da koristimo više uređaja na 5GHz-2 radiju – ovo su nekakvi day-to-day brojevi

rt6600ax_19

Za kraj jedan screenshot koji veseli – prilikom inicijalnog postavljanja, u gluho doba noći – ovo ne očekujte u nekim realnim uvjetima. Zaključak

rt6600ax_1

Synology je stvarno izbacio vrhunski uređaj na tržište i dok se prilikom izlaska za RT1900ac i RT2600ac moglo reći da su stepenicu iza Asusa u brzini WiFi-ja, ali stepenicu ispred po ispeglanosti SRM OS-a. Sa RT6600ax se navedeno mijenja, hardver i performanse su minimalno jedanki, dok je SRM OS uz nadogradnje koje je dobio sada i dvije stepenice iznad. Za one koji si mogu priuštiti navedeni uređaj i njegovu nemalu cijenu od oko 350€ po nama se isplati pod uvjetom da trebate (želite) ono što nudi i sve to želite u jednom uređaju. Tko je točno ciljana publika… nadajmo se da ekipa u Synologiju zna bolje od nas i uskoro planiraju izbaciti još pokoji uređaj na tržište možda s mrvicu manje konja pod haubom. (Op.a Synology RT6600ax je zamijenio Asus RT-AX86u nakon cca 4 mjeseca i definitivno se za autorove potrebe isplatilo platiti dodatnih 100 € razlike u cijeni. WiFi brzine su osjetno porasle, prijenosnik bolje polovice više nema problema s povremenim ispadanjima s WiFi-ija, 2.5GbE port može progutati 2.5GbE prometa, na Asus-u u bilo kojem režimu testiranja zapeo bi na cca 130MBps, Synology DDNS gotovo nikad u cca 8g korištenja nije pukao, Asus DDNS barem 2-3 puta tjedno i naravno za potrebe Home LAB-a VLAN podrška došla je ko' naručena i eliminirala potrebu za dodatnim Mikrotikom)