Terratec Aureon Sky i Logitech Z-560
Datum objave 08.06.2003 - Frane Borozan
Uvod
Zadnjih godina svi smo bili svjedoci ubrzanog razvoja informatičkog trita. Dok su procesori dobivali velike brzine, a grafičke kartice obrađivale velike količine poligona, zvučne kartice nisu ba puno napredovale. Naravno, napredak nije neprimjetan. um se smanjio, a dobili smo s najnovijim karticama čak 8 izlaza. Tu su digitalni izlazi i ulazi, a na nekim moemo naći i Firewire. Audio kartice su danas skoro pa sve izgubile stari game/midi port - ne znam tko to vie koristi - USB je novi standard. Prije par godina kada sam slagao računalo, zvučna kartica nije bila vana komponenta, i vie sam gledao kako uzeti veći monitor ili bri disk. Danas se to malo promijenilo. Zvučna kartica i zvučnici koje ćemo vam predstaviti vrijednosti su nekih 3K kuna, pa se iz toga moe zaključiti da je ovdje riječ o nečem malo ozbiljnijem. Moram vas upozoriti da biti audiofil nije ba zahvalno - stalno teite boljem zvuku, mp3-ce vam postaju nisko kvalitetna muzika i sve sluate s CD-a. Nakon nekog vremena se zainteresirate kako zvuče "pravi" audio sustavi te obiđete audiofilske prodavaonice. Tada shvatite da ono to ste kupili nije nita posebno. Mogu vam odmah reći da su računalni zvučnici jo daleko od pravih audio sustava, ali su im se dosta pribliili, posebno to se softverski zvuk moe dosta poboljati (npr. neki DSP pluginovi za Winamp čuda rade - morate probati iZotope Ozone za Winamp).
Zvučnici
Zvučna
Proizvođač chipseta i procesora u audio svijetu
IC Ensemble Company je kompanija osnovana 1998. čiji je prvi proizvod bio ICE 1712 Envy24. Ovaj čip se koristio u mnogo poznatih profesionalnih zvučnih kartica (TerraTec EWX 24/96). Godine 1999. VIA je kontaktirala IC Ensemble i predloila im poslovnu suradnju. Maloj firmi koja je brzim korakom ila prema vrhu to je bilo presudno. Na CeBitu 1999. VIA i IC Ensemble su predstavili VT82C686A. 2000. VIA je kupila IC Ensemble i ta tvrtka postala je dio VIA-e zaduena za proizvodnju visoko kvalitetnih zvučnih čipova.
Prole godine VIA je izbacila Envy24HT koji je bio namijenjen ugrađivanju u PCI kartice i Envy24PT koji je namijenjen urađivanju na matične ploče. Na koritenje ovih prozvoda odlučili su se Terratec i M-Audio, dva proizvođača koji imaju jako dobru reputaciju na audio tritu. Tako se na Terratec Aureon Sky kartici nalazi ICE VT1724 (Envy24HT) chip. Najveća novost koji donosi Envy24HT je podrka za rad na 192kHz/24-bit, to je odgovor na Creativov konkurenti Audigy2. Dosta uvoda, bacimo se na komponente iz ovog testa!
Logitech Z-560
Logitech Z-560
Krenut ćemo prvo s Logitech Z-560 zvučnicima.
Specifikacije:
Logitech Z-560 |
|
Kada je dola kutija od zvučnika ja sam mislio da je unutra monitor - nisam mogao vjerovati kolika je. Za duplo veća od kutije bilo kojeg drugog zvučničkog sustava. Slogan im je - veliko, jako, predobro. Nakon to sam uopće skuio kako se kutija otvara, svjetlo dana je ugledao ogromni "wufer" kojeg su okruivala četiri satelita, kao četiri čuvara. Dakle u kutiji nalazimo:
-
Z-560 subwoofer
-
4 satelita
-
SoundTouch™ kontrolnu ploču
-
Sve potrebne kabele i priključke
-
Upute za upotrebu
-
Garanciju od dvije godine (koju mislim da nećete uspjeti ostvariti u Hrvatskoj).
Kutija
Čovjek na kutiji koji se pretvara da uiva u muzici, a u stvari se "nadimija ka' majka"
Ogromni i jaki woofer od 188W
THX certifikat - razlog vie zbog kojega je ovaj sistem skup
Stranja strana
Zvučnici u detalje
Najveći dio čitavog sistema je ogromni subwoofer dimenzija 38x28x28cm s velikim driverom od 20cm. Razlog velike teine i veličine basa je to sadri i pojačalo velike jačine koje treba opskrbljivati sistem od 400W RMS. Pojačalo hladi veliki pasivni hladnjak veličine 23x20x3cm. Ako ne "loite" zvučnike previe onda će hladnjak biti topao na dodir. Do sada sam samo jedan put sistem drao "do kraja" nekih 2-3 sata na malom tulumu kod prijatelja. Nakon tih 2-3 sata hladnjak je postao tako vruć da ste mogli peći jaja na njemu. Odmah sam "ubio" bas softwerskim ekvilajzerom i sateliti su sami loili nekih pola sata. Nakon pola sata wufer se vratio na normalnu temperaturu i tada je ponovo bio spreman za mukotrpan rad. Nakon ovoga ozbiljno sam počeo razmiljati da na hladnjak ugradim jedan 120mm ventilator.
Jačina samog basa je 188W to je dovoljno snage da ispuni sobu srednje veličine jakim basom. teta je ovako jak sistem drati na manje od pola. Ovo treba iskoristiti do kraja. Ali budite upozoreni, posvađat ćete se sa svim susjedima (osim ako nisu gluhi). Ljudima ispod vas činit će se kao da im čekić lupa nad glavom. Probao sam pojačati zvučnike na malo vie od pola snage i udaljiti se iz stana. Iz prizemlja (ja sam na 3. katu), čuje se samo bas - zamislite kako je bilo onome koji ivi ispod mene. Jednom mi je čak čovjek lupao čekićem po svojem stropu, tj. mojem podu. Od tada zvučnike loim samo ujutro od 11-13 i popodne od 16-20.
Vrući zvučnik
Preko cijele prednje strane vidimo driver obloen crnim metalom oko kojega se nalazi plastika boje kroma da učini zvučnik to atraktivnijim. Da se mene pitalo ja bih povećao cijenu zvučnika za 100-200kn i kromirao cijeli taj dio jer bi tada sustav izgledao jo skuplje.
U oko bode oznaka THX s prednje strane koja govori da se Logitech potrudio napraviti zvučnike koji zadovoljavaju THX certifikat kojeg je napravio veliki George Lucas (u svojoj firmi Lucas Arts), za potrebe svoga filma Return of the Jedi. THX je tajna Lucas Artsa o kojoj se vrlo malo zna i dobro je čuvaju tako da su njene pune specifikacije nedostupne. Kasnije je Lucas vidio da se na tome moe debelo zaraditi, a ostalo je povijest. Certifikat inače nije nita bolji od Dolbya, ali je zato dosta skuplji pa ga nemaju ba svi sistemi i kina.
Sa strane od masivnog drvenog woofera vidimo ogromnu tubu za potisak zraka koji proizvodi woofer. Ovakvu tubu ćete vidjeti u raznim oblicima na skoro svim većim zvučnicima, a njezina veličina ovisi o snazi drivera. Ovdje ja vidim jedan debeli nedostatak, a ujedno je i nedostatak cijelog sistema - ova tuba nije zaerafljena s vijcima, već je zalijepljena nekom vrstom ljepila. Nedostatak ljepila je njezina neotpornost na trzaje, a kako wufer ima jak bas, bojim se da će se jednog lijepog dana wufer samo raspasti :) Daleko od toga - nisam do sada vidio niti jedan računalni zvučnik, a da su na njemu koriteni vijci. Taj luksuz je ostavljen starijoj braći iz hi-fi svijeta.
Maksimalna snaga koju sustav s pojačalom moe povući iz mree je 720W. Za napajanje mu dakle treba osigurati omanju elektranu. Cijenimo to to je AC/DC pretvarač stavljen u kutiju pa nema "cigle" na ici.
Maks. snaga koju treba osigurati sistemu
Na stranoj strani subwoofera nalazi se cijela serija konektora. Tamo moemo naći 8 konektora za zvučnike (po dva kanala za svaki od četiri zvučnika), priključak za SoundTouch Control Center i master off/on priključak.
Konektori
Priključak za SoundTouch Control Center
SoundTouch Control Center je glavni dio za kontroliranje sustava. Iz njega vode dva kabela - jedan ide prema wuferu i u obliku je DIN-a, dok se drugi sastoji od dva obična 3.5mm jacka koji se spajaju u zvučnu karticu na front i rear. Na njemu se kontrolira glasnoća sustava, jačina basa, fade između prednjih i zadnih zvučnika, a tu je jo i tipka za M3D.
M3D je Logitechova tehnologija koja stereo zvuk rairuje u surround zvuk tj. pokuava se dobiti surround zvuk bez reverba ili jeke. M3D zna ponekad odlično izvesti zvučnu sliku, ali ne funkcionira uvijek ba dobro. Na zadnjim zvučnicima se ponekad moe čuti distorzirana zvučna slika ili neka vrsta jeke. Ja ga osobno stalno drim isključenim.
Oko gumba za M3D i potenciometra za glasnoću nalaze se zelene i plave LED diode. Na slici moete vidjeti kako to izgleda u mraku uz MS Explorer.
SoundTouch Control Center glavom i bradom
Mrak stvar u mraku
3.5mm jackovi
DIN konektor od SoundTouch Control Centera
Sateliti
Sateliti
U kutiji ćemo naći četiri satelita, svaki snage od 53 wata to je ukupno 212W. Zvučnici ne koriste tweeter i srednjetonac, već se odlično snalaze s jednim driverom od 7.5cm koji iznad sebe ima malu tubu za visoke tonove tako da sateliti uspijevaju odlično pokriti frekvencijski prostor kojeg ne pokriva wufer. Membrane satelita su zailjene da smanje razlike u fazi frekvencije koje se javljaju kod običnih udubljenik membrana. Ovo je novina koja će sigurno pomoći satelitima, a uz to ih čini i ljepima.
Satelit pod kacigom
Goli vojnik sa iljastom bajunetom
Pozadina
Banda od četiri satelita
Na pozadini se nalaze dva konektora - left i right. Kabeli se kače na njih tako da se oni malo oderafe, stave na predviđeno mjesto i onda opet zaerafe. Jedostavan i funkcionalan mehanizam. Podloak satelita je od metala i moe se po potrebi skinuti ili iskoristiti za montiranje na zid. U tu svrhu s zvučnicima je doao ključ koji se koristi za oderafljivanje podnoja.
Sateliti imaju vrlo čist i jak zvuk. Neki visokotonski instrumenti kao činele na ovim satelitima zvuče skroz drugačije. Čuje se jasna definicija visokih tonova.
Ključ
Oderafljivanje podnoja
I to je to o zvučnicima!
Terratec Aureon Sky
TerraTec Aureon 5.1 Sky
Specifikacije:
TerraTec Aureon 5.1 Sky | |
Kompatibilnost |
|
Digitalni audio |
|
Audiomixer |
|
Eksterni konektori |
|
Interni konektori |
|
Podrani OS-ovi |
|
TerraTec Aureon Sky dolazi s:
- Instalacijskim CD-om s raznim audio softverom (Software DVD Player, Musicmatch Jukebox, Emagic Logic Fun, Free & Shareware)
- Instalacijski vodič
Minimalna konfiguracija:
- Jedan slobodan PCI 2.1 kompatibilan PCI slot
- Intel Pentium III ili AMD K6 500 CPU
- 64MB RAM
- 50MB diska;
- Rezolucija od min 800 x 600, 16-bitna boja
- CD-ROM
Kartica se nalazi na crnom PCBu to joj daje vrlo skup izgled. Zadnji bracket je pozlaćen kao to su pozlaćeni i ostalih pet 3.5mm jackova. Na bracketu ćemo jo naći i optički ulaz i izlaz.
Kutija sprijeda
Kutija straga
Kartica u svom raskonom izdanju
Stranji dio kartice s konektorima
Čipovi
VIA Envy24HT
Sredinji dio kartice je VIAin VIA Envy24HT (znan jo i kao ICE1724). Čip podrava 12 ulaza i 12 izlaza od čega su po dva digitalna. U čipu je integriran mixer visoke rezolucija to nam omogućava irok frekvencijski spektar, a time i bolji zvuk.
Krivac
Čip podrava jo i game port koji je izostavljen jer su svi proizvođači joysticka preli na USB konektore. Čip komunicira s ostatkom računala preko PCI sabirnice.
Envy24HT Funkcijski Block Dijagram
Envy24 ICE 1712 Detaljan Block Dijagram
Cirrus Logic CS8415A-CS
Procesor za ekefekte je proizveden od strane Cirrus Logica i odaziva se na ime CS8415A-CS. Čip prima i obrađuje 6 kanala, jedan po jedan, te ih proslijeđuje na potrebne konektore (SPDIF, AES3). Na blok dijagramu moemo vidjeti shemu kako on to radi. U jednom clock cycleu se obrađuje samo jedan kanal i alje se dalje za potrebno dodatno procesiranje. Ovaj Cirrus Logicov čip se ne upotreblajva samo na zvučnim karticama, te ga moete naći jo i na CD-R, DAT, DVD i MD uređajima.
CS8415A-CS
Cirrus Logic: CS8415A-CS Block Dijagram
Čipovi 2
VT1724
VT1724 audio kontroler radi u paru s osam kanalnim audio-codec WM8770IFT čipom od Wolfsona. Pitate se gdje su jo dodatna dva kanala? Ona su na malo skupljoj kartici Terratec Aureon 7.1 Space dok su ovdje izostavljena zbog čisto marketinkih/poslovnih razloga. Ovaj Wolfsonov čip kontrolira sve eksterne analogne ulaze i izlaze kartice. Neki od osnovnih odlika Wolfson čipa su:
- 106dB SNR (A weighted @ 48kHz) DAC
- 102dB SNR (A weighted @ 48kHz) ADC
- Sample frekvencija na DAC pathu: 8kHz 192kHz
- Sample frekvencija na ACD pathu: 8kHz 96kHz
- Osmo- stereofonski input ADC-i s analognom kontrolom od +19dB do 12dB u
1dB inkrementima.
WolfsonWM8770IFT
WM8770IFT Block Dijagram
Četiri stereo 24-bitna DAC-a su koritena s digitalnom interpolacijom filtera za oversampliranje. Podran je digitalni signal dubine 16-32bit i 8-192kHz frekvencije. Svaki digitalni kanal omogućava neovisnu jačinu zvuka. Audio interface codec podrava I2S i DSP data format koji se kontrolira preko 3 ilnog interfacea. Koritenje ovako sofisticiranog čipa na zvučnim karticima pribliava računalni zvuk sve vie hi-fi zvuku, koliko god to audiofili nijekali.
Xilinx XC9536XL
Računalo se zasniva na tri velike podvrste komponenti - procesoru, memoriji i logičkom čipu. Procesori izvravaju instrukcije, memorija pohranjuje obrađene instrukcije dok logički čip povezuje memoriju i procesor. Aureon Sky kartica upotrebljava za tu vrstu zadatka XC9536XL čip od Xilinxa. Ovaj čip je opremljen s brzom Flash memorijom koja ima integriran programabilni kontroler. Instrukcije u čipu su flashane preko 10pinskog konektora koji se nalazi vrlo blizu ovog čipa i odaziva se na ime System Port. Ovakvi čipovi su prije par godina kotali preko 150 i radili su na frekvenciji od 40MHz. Sada kotaju 10 i rade na frekvencijama od preko 400MHz-a, pa neka netko kae da tehnologija nije napredovala.
Xilinx XC9536XL
Zvučne tehnologije
Ostale tehnologije integrirane na kartici
4G Sound
Svaki paket TerraTecovih zvučnik kartica dolazi s ovim 4G logom. 4G je ime za surround zvuk četvrte generacije za PC. Generacija se promijenila davne 1998. kada su nove zvučne kartice postale sposobne reproducirati 24/96 zvuk. Vie o ovoj tehnologiji moete saznati od samog Terrateca na njihovim stranicama.
4G logo
Sensaura Sound Technologies
Terratec zvučne kartice dolaze s jo jednom tehologijom zvučnog imena Sensaura, koju je razvila tvtrka istog imena. Sensaura već dvanaest godina pie matematičke algoritme za to bolji zvuk, pa valjda znaju to rade.
Sensaura osnovne funkcije:
- Microsoft DirectSound 3D podrka
- Sensaura 3D rjeenje za dvo-zvučničke sisteme bez gubitka funkcionalnosti
- Sensaura MultiDrive potpuno pozicioniranje zvuka (po x i y osi) kada se upotrebljavaju četiri ili vie zvučnika
- Sensaura MacroFX podrka za 3D zvuk kada se izvori nalaze blizu sluaoca
- Sensaura Digital Ear ispravan 3D zvuk preko slualica
- Potpuna podrka za A3D standard (ver.1.0)
- Sensaura ZoomFX (tehnlogija je jo u beta fazi) - Dolby Digital 5.1
preko slualica.
Sve Sensaura 3D demo tehnologije mogu se instalirati s CD-a koji dolazi uz zvučnu karticu.
Sensaura logo
Software
Software zvučne kartice
Za testiranje su koriteni zadnji driveri (10.2.2003). Pri koritenu softvera (kroz nekih mjesec dana) nisam primijetio nikakvu nestabilnost ili ruenje. Softwer je podijeljen na 6 većih cjelina.
Playback se koristi za podeavanje glasnoće svih izlaza i kontrolu balansa između lijevog i desnog kanala
Sources se koristi za podeavanje glasnoće izvora zvuka i kontrolu balansa između lijevih i desnih kanala
Mix se koristi za kontrolu ulaznog signala s raznih izvora
Na digital jahaču ćemo naći kotrole za digitalni rad kartice
ASIO jahač za podeavanje sampliranja ASIO međuspremnika
Speaker jahač se koristi za odabir moda kartica (2 zvučnika, 4 ili 5.1 sistem). Tu jo moemo naći odabir izlaza te Sensaura podrku za 3D zvuk
Na Misc jahaču se nalaze informacije o driverima, Windowsima i DX paketu, te tu jo moemo mijenjati i jezik sučelja
Colors opcija u Miscu nam se koristi za mijenjanje boja sučelja
Benchevi i test sistem
Test sistem:
|
Test je izvren u Opensource RigthMark Audio Analyzer programu (http://audio.rightmark.org/). Kvaliteta zvuka ovisi najvie o četiri stvari:
- Kvaliteta drivera (prijenos i konverzija podataka)
- Kvaliteta digitalnog kontrolera (algoritmi za procesiranje)
- Kvaliteta audio codeca (koji mora pretvarati analogno-digitalno i digitalno-analogno)
- Kvaliteta pojačala i PCBa
U skoro 100% slučajeva proizvođači zvučnih kartica navode idealne specifikacije svojih kartica koje su dobivene testiranjem u idealnim uvjetima. U praksi je to malo drugačije i zato ćemo iskoristiti ovaj program da pogledamo razlike.
Ovisnost kvalitete audio sustava
Filozofija testiranja
Kako moemo testirati kvalitetu zvuka?
Postoji par osnovnih stvari koje su nam potrebne da bismo mogli testirati zvuk. Najlake je spojiti izlaz i ulaz zvučne kartice i tako moemo uspoređivati ulazni i izlazni signal te računati raliku među njima. Pozitivno kod ove metode je to ovako bilo tko moe testirati zvučne kartice. Nedostatak je to nismo u idealnim uvjetima, ali dobre zvučne kartice će svejedno imati dobre rezultate. Ja osobno sam imao velikih problema s testiranjem. Cijeli jedan dan je potroen uzalud zbog loeg kabela i s njim je kartica davala loe rezultate. Profesionalna oprema za testiranje kota oko 20 000, a to će PC Ekspert nabaviti kada skupimo malo novaca pa ćete moći i o tome čitati :) (tj. kad' na vrbi rodi grođe').
Rezultati Terratec Space kartice uspoređeni su CL Audigy. Koriteni sampleovi su 16-bit, 48 kHz za jednu i drugu karticu (jer Audigy interno sve spusta na 16/48), dok sam jo dodao i sample 32-bit, 96 kHz za Sky karticu da se vidi koliko ona zapravo potencijala ima. Pitate se zato nisam usporedio s Audigy2? To je jednostvano zato jer ju nisam bio u mogućnosti nabaviti. Nakon ovog testa kada kontaktiramo Creative i uvjerimo ih da trebamo usporediti Audigy2 i ovu karticu onda ćemo napraviti testi i te dvije kartice (Creative se tako trudi oko nas, moete si misliti).
Kratki saetak
Test | Referenca | Sky 32-96 | Ocjena | Audigy 16-48 | Ocjena | Space 16- 48 | Ocjena |
Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB: | +0.00, -0.00 | +0.02, -0.11 | Odličan | -0.71, +0.01 | Dobar | +0.02, -0.10 | Odličan |
Noise level, dB (A): | -97.8 | -98.3 | Odličan | -90.5 | Vrlo dobar | -94.4 | Vrlo dobar |
Dynamic range, dB (A): | 97.8 | 95.8 | Odličan | 87.7 | Dobar | 91.1 | Vrlo dobar |
THD, %: | 0.0003 | 0.0064 | Vrlo dobar | 0.051 | Prosječan | 0.0058 | Vrlo dobar |
IMD, %: | 0.0060 | 0.0065 | Vrlo dobar | 0.037 | Dobar | 0.0093 | Vrlo dobar |
Stereo crosstalk, dB: | -100.0 | -90.5 | Odličan | -83.7 | Vrlo dobar | -89.6 | Odličan |
RMAA bench
Cijeli test
Kad bismo ili napraviti cijeli test sa svim slikama od sve tri zvučne kartice, članak bi jednostavno bio predug pa vam prilaen cijeli test samo od TerraTec Aureon Sky kartice i to kod sampliranja pri 32-bit i 96 kHz.
Aureon Wave
RightMark Audio Analyzer test
Testing chain: External loopback (line-out - line-in)
Sampling mode: 32-bit, 96 kHz
Summary
Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB: | +0.02, -0.11 | Odličan |
Noise level, dB (A): | -98.3 | Odličan |
Dynamic range, dB (A): | 95.8 | Odličan |
THD, %: | 0.0064 | Vrlo dobar |
IMD, %: | 0.0065 | Vrlo dobar |
Stereo crosstalk, dB: | -90.5 | Odličan |
Generalna ocjena: Odličan
Frequency response
Frequency range | Response |
From 20 Hz to 20 kHz, dB | -0.52, +0.02 |
From 40 Hz to 15 kHz, dB | -0.11, +0.02 |
Noise level
Parameter | Left | Right |
RMS power, dB: | -92.1 | -91.5 |
RMS power (A-weighted), dB: | -98.3 | -97.6 |
Peak level, dB FS: | -79.9 | -79.4 |
DC offset, %: | 0.00 | 0.00 |
Dynamic range
Parameter | Left | Right |
Dynamic range, dB: | +90.5 | +90.1 |
Dynamic range (A-weighted), dB: | +95.3 | +95.9 |
DC offset, %: | -0.00 | -0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)
Parameter | Left | Right |
THD, %: | 0.009 | 0.006 |
THD + Noise, %: | 0.010 | 0.007 |
THD + Noise (A-weighted), %: | 0.011 | 0.009 |
Intermodulation distortion
Parameter | Left | Right |
IMD + Noise, %: | 0.006 | 0.007 |
IMD + Noise (A-weighted), %: | 0.005 | 0.006 |
Stereo crosstalk
Parameter | L <- R | L -> R |
Crosstalk at 100 Hz, dB: | -81 | -83 |
Crosstalk at 1 kHz, dB: | -89 | -86 |
Crosstalk at 10 kHz, dB: | -84 | -86 |
Zaključak
Kako to zvuči u praksi?
Za potrebe slunog testiranja koriteni su sljedeći audio CD-ovi:
-
Nirvana - From The Muddy Banks Of The Wiskah
-
Propellerheads Decks and Drums and Rock and Roll
-
Led Zeppelin - Remasters
-
Moby - Play, Animal Rights
-
Matrix - Soundtrack
-
Spawn - Soundtrack
-
Rage Against The Machine - Rage Against The Machine
- Razni mp3-i
Kada sam preao s onboard zvučne kartice (AC'97) bio sam iznenađen kvalitetom zvuka. Zvuk je dobio svoju prostornost i postao je nevjerojatno čići. Kada se AC'97 potenciometar odvrne do kraja iz zvučnika se čuje velika količina uma. Ovdje je to dosta smanjeno, ali nije nestalo zbog internih D/A konverzija. Isto vrijedi i za Audigy, samo u neto manjoj mjeri jer je Audigy ipak puno kvalitetniji od AC'97 zvuka.
Kod sluanja klasične glazbe visoki tonovi zvuče toplo i realno, kao da ne sluate zvuk iz zvučnika nego imate osjećaj da se orkestar nalazi u vaoj neposrednoj blizini. Čistoća zvuka je najvie dolazila do izraaja pri jakim vokalima kod Jazz i Pop muzike. Kod rocka, techna i metala čuli su se probojni duboki tonovi koji su bili odlično definirani, probojni i jaki i diraju vas baš u srce, a ne kao neki fal polu-niski maskirani tonovi.
U igrama Sky kartica je zvučala realnije od Audigy kartice. Imali ste osjećaj kao da se nalazite usred bitke. U nekim igrama, npr. Tom Clancy's Splinter Cell, s uključenim EAX-om zvuk je zvučao bolje na Sky kartici nego na Audigyu, iako znamo da je EAX Creativo maslo.
Poseban užitak predstavlja gledanje DVD filmova. Ako dobro rasporedite zvučnike imat ćete osjećaj kao da ste u filmu. Meci zuje na sve strane, eksplozije su tako jake da vam fotelja ponekad podrhti. To se zove užitak! Pri jakim i dobrim audio efektima svaki DVD film poeljet ćete pogledat (posluati) s ovakvom zvučnom karticom.
Zaključak
TerraTec Aureon Sky
TerraTec je sada samo potvrdio da je i više nego dostojan konkurent Creativu. Sada više ne moramo govoriti da je Terratec dostigao Creative, nego možemo postaviti pitanje kada će se Creative vratiti na tron (vjerojatno nikad s tako nevjerojatno bugovitim driverima). Kartica je malo preskupa za budget PC, posebno ako uzmemo u obzir da je nVidia sa svojim SoundStormom napravila dobar posao i eliminirala dodatan razlog za kupovanje dodatne zvučne kartice. Ako uloite tih 650kn, dobit ćete itekako dobru zvučnu karticu. Kartica se pokazala iznimno dobra u preslušavanju svih vrsta muzike, od Audio CD-a, mp3-a, do gledanja DVD naslova. Ako vam treba optički izlaz, i on je tu. Ocjenu smo dali kartici u konkurenciji "amaterskih" audio kartica, tako da znate da postoje i bolje zvučne od ove, ali su nevjerovatno skupe.
Logitech Z-560
Najjači Logitechov zvučni sustav je dokazao svoju ogromnu snagu. Imajte na umu da ovaj sustav ne moete svugdje sluati, tj. ako ivite u zgradi kao ja, računajte na svađu sa susjedima. Ogromni subwoofer od 188W, potpomognut s 4 satelita ukupne snage 212W, daju izvrsnu zvučnu sliku čije snage se ne bi posramili niti jači i skuplji sistemi (Megaworks ili neki audio hi-fi). Dobar dizajn samo je lag na kraju i znak da ga ne morate držati u svojoj kompjuterskoj sobici, već ga možete ponosno montirati u dnevnu sobu i epuriti se pred prijateljima.