Test AOpen H700 350W Full Tower kućišta
Datum objave 14.03.2003 - Damir Šimpović
AOpen H700 full tower str. 1
Pozdrav svima! Za one koji se još sjećaju, ispunjavamo naše obećanje i donosimo vam test AOpen H700 kućišta. To je full tower kućište, namijenjeno manjim serverima i power-userima kojima je bitno puno mjesta u kućištu. Kao i ostala AOpen kućišta i ovo se odlikuje vrhunskom kvalitetom izrade, odličnim napajanjima i gomilom sitnica koje entuzijastima život znače. U ovom testu smo se potrudili ukazati prvenstveno na te male sitnice. Kućište smo uzeli pod svoje (doslovno), radili na njemu, koristili ga i sada ćemo s vama podijeliti naša iskustva.
Kućište dolazi u standardnoj office beige boji - možda malo konzervativno, s obzirom na današnju paletu raznih šarenih kućišta, no ta boja je i dalje najzahvalnija - prašina ju ne nagrđuje
Evo našeg ljepotana sprijeda. Zamijetite kopče na prednjim plastikama koje pokrivaju prazna mjesta za optiku. Te se plastike mnogo lakše skidaju i ponovo montiraju nego klasične koje moramo iznutra otkvačiti.
Evo pogled straga. Uočljiva su četiri velika otvora za 80mm ventilatore - dva pored CPU-a i grafičke kartice, a gornja dva točno iza gornjeg kaveza za diskove.
AOpen H700 Full tower str. 2
Odlična AOpenova napajanja - u našem slučaju se radi o 350W modelu - sasvim dovoljno za većinu nas. Inače, autor ovih redaka je s AOpenovim 250W napajanjima sastavljao računala bazirana na P4 2.4 procu, 512MB RAM-a, 2 hard diska, DVD, CD-RW, TV-tuner, AIW Radeon 9000 itd, tako da je 350W stvarno dovoljno za potrebe većine nas.
Opet ćemo iskoristiti priliku i upozoriti vas, naše čitatelje, na oprez pri kupovini napajanja. Kod napajanja posebno vrijedi pravilo "koliko novca, toliko muzike". Kada vidite napajanje od 400W za 100 kuna, znajte da nešto nije u redu s njim! Ili to napajanje ne isporučuje označenih 400W (gotovo sigurno je tako), ili su komponente od kojih je sastavljeno peri-deri kvalitete i nema nikakve zaštite od naponskih peakova, a kamoli PFC i ostale tehnologije koje su Europa i USA već usvojili, a i Hrvatska će uskoro, ukoliko želi u EU. Nažalost, zasada za naše trgovce ne postoje stroža ograničenja po pitanju kvalitete uređaja koje prodaju, tako da ćete u našim trgovinama naći i uređaje najniže kvalitete. Uglavnom, da sumiramo, mi preporučamo potrošiti najmanje 300 kuna za napajanje, a 500+ je poželjno.
Evo što nam nudi AOpen napajanje - opet naša kamera pokazuje svoje nedostatke, ali ako upotrijebite malo mašte, moći ćete na sasvim lijevoj naljepnici pronaći w/noise controller - to znači da napajanje ima ugrađenu elektroniku koja mjeri temperaturu zraka koji prolazi njime i u skladu s tom temperaturom podešava brzinu vrtnje ventilatora te tako efektivno smanjuje buku koju napajanje stvara. Tu se nalazi i w/PFC. PFC je skraćenica za Power Factor Correction - o PFC-u bi se dao napisati cijeli članak, no mi ćemo ovdje ukratko objasniti o čemu se radi: Switching izvori napajanja (među koje spadaju i PC napajanja) stvaraju električku "buku" na strani gradske 220V mreže i time ometaju rad ostalim uređajima spojenim na istu mrežu. PFC uklanja tu buku (do zadovoljavajućeg nivoa). PFC standard su inače prihvatile i EU i SAD, tako da ni Hrvatskoj ne gine ('fala Bogu) prihvaćanje istog, ukoliko želimo nastaviti putem kojim smo krenuli (uf kako je ovo politički zvučalo!).
Dva mala detalja: karike kroz koje provučemo lokot, ukoliko se računalo nalazi na nekom javnom mjestu, da nam nepoželjne osobe ne diraju po unutrašnjosti i posebni vijci koji se odvijaju i zavijaju rukom, bez upotrebe odvijača. Ti vijci, jednom kada ih odvinemo, ostaju visiti sa stranice kućišta - da ne moramo brinuti o njima jednom kada ih odvinemo - vrlo zgodan detalj.
Evo, ovako to izgleda kada je stranica skinuta.
Još jedan pogled straga - primijetite vijke koji drže postolje za matičnu ploču - više o tome kasnije
AOpen H700 Full Tower str. 3
Na ovoj slici zamijetite tzv. removable MBO tray ili na Hrvatskom "odvajajuće postolje za matičnu ploču". Kada odvinemo 7 vijaka koji ga drže možemo izvući cijelo postolje na koje pričvršćujemo ploču, što je vrlo korisan feature za nas koji volimo puno prčkati po stroju. Jednostavno cijeli dio, zajedno sa svim PCI i AGP karticama, možemo izvući van. Na donjoj slici se vidi to postolje izvučeno. Kada bi odspojili napajanje i IDE kablove, mogli bi ga izvući kompletno van. Jako dobro.
Prednji audio/USB panel ne treba previše opisivati. USB 2.0 funkcionalnost, mic i phones. Kada bismo zavukli ruku ispod prednje plastike, napipali bismo polugu. Tu polugu smo već opisali u našem blic-testu AOpen H600b kućišta. Ta poluga služi za jednostavno skidanje prednje plastike. Jednostavnost ćemo vam opisati sekundama: 1 sekunda je dovoljna da kompletnu prednju plastiku skinemo jednom rukom.
Ukoliko nam prednji USB/audio nije potreban, modul možemo ukloniti i na njegovo mjesto ugraditi još jedan 80mm ventilator. Izvrsno za hard-core overclockere.
Kada skinemo prednju plastiku vidimo već dobro poznat AOpen design kućišta. Metalne zaštite se kao i kod ostalih AOpen kućišta nove generacije (H500, H600, H700, H800) skidaju odmicanjem kopče i vraćaju natrag ponovnim zakapčanjem. Vrlo jednostavno.
AOpen H700 Full Tower str. 4
Iznad napajanja se nalazi kavez za 4 hard diska. Cijeli kavez se da zaokrenuti, tako da diskovi "gledaju" prema van zbog lakšeg ukapčanja/iskapčanja, ili ako vadimo ili stavljamo diskove, možemo cijeli kavez izvaditi van.
Uz kućište dolazi jedan kvalitetan i tih 80mm ventilator. Kabel za spajanje na matičnu ploču je, za one ploče koje imaju takav razmještaj, dovoljno dug da možemo spojiti ventilator i u donji desni header na matičnoj ploči, a da ga ne natežemo, što je također pohvalno.
Evo našeg kućišta u cijeloj njegovoj rasklopivosti; prednji floppy/HDD kavez, gornji HDD kavez i postolje za matičnu ploču.
Pogled iznutra prema prednjici kućišta. Kada zakrenemo prednji HDD kavez, iza njega se nazire još jedno mjesto za 80mm ventilatore, tako da se ukupan broj mjesta za ventilatore popeo na 7 i svi su 80mm veličine. Pored toga što ih ima mnogo, svi su postavljeni na vrlo korisnim mjestima. Npr ovaj gornji je točno iza diskova, donji su općenito savršeni ukoliko želimo dobro provjetreno kućište, ili imamo na tom mjestu postavljen radijator od vodenog hlađenja, stražnji gornji su točno iza gornjeg kaveza za diskove, a donji točno pored procesora i grafičke kartice.
Još jedan zgodan detalj. Na optičke pogone se prvo montiraju šine po kojima ih samo uguramo u kućište. Također vrlo korisna stvar za entuzijaste.
Ukratko, AOpen H700 kućište je izvrsno kućište, okrenuto prije svega PC entuzijastima poput nas. Iako je malo konzervativnijeg izgleda, nekima od nas bi se baš zbog toga moglo svidjeti, no daleko je od ružnog izgleda. Njegova cijena (cca 1100 kuna) je visoka za prosječnog korisnika, no za nas je to OK cijena, uzmemo li u obzir vrijeme koje potrošimo radeći po kućištu, općenitu kvalitetu izrade (nema ni jednog oštrog brida ili neobrađenog kuta), kvalitetu napajanja i veliku količinu sitnih i korisnih detalja. Ovo nas kućište podsjeća na njemačke aute - nisu baš najljepši ni najjeftiniji, ali vrijede svaku kunu koju ste ga platili :) Ukoliko imate sredstava za kupnju ovog kućišta, svakako ga preporučamo - ovo je komponenta koju ćete vjerojatno najdulje zadržati u svojoj konfiguraciji. Over&Out.