Test – ICY BOX 4K & MultiDockingStation & eksterna ladica za 2.5″ diskove
Datum objave 09.12.2015 - Hrvoje Gregur
ICY Box tandem vs. Dell PR02X test
S obzirom da nemamo “benchmark” pomoću kojeg možemo opisati način na koji se USB docking station ponaša u odnosu na hardverski docking koji koristimo već godinama, pokušat ćemo što zornije opisati probleme koje prate takve uređaje.
Glavni problem svakog univerzalnog USB docka jest činjenica da sva komunikacija s uređajima spojenim na njih ide preko jednog USB porta, dok su hardverski dockovi – često opisani i kao port replikatori – izvedeni kao “produžni kablovi”. Radi se o ekstenzijama već postojećih konektora koji su dostupni u prijenosnicima, ali se na njima ne nalaze jer ih fizički nije bilo moguće spojiti. Glavna mana hardverskih dockova jest što nisu univerzalni – kod nekih brandova postoji kompatibilnost između čitavih serija gdje zamjena prijenosnika za sobom ne povlači i zamjenu dockinga, dok s druge strane postoje i modeli koji su vezani isključivo uz jedan jedini prijenosnik i kada se u priču uračuna cijena od oko 1000kn + PDV, dockign station postaje dosta skup sport.
U slučaju starijih USB 2.0 docking stationa, dostupan bandwidth iznosio je 480Mbit/s u teoriji, dok je zbog limitacije propusnosti sabirnice stvarni bio 280Mbit/s. S realnih 280Mbit/s spajanje monitora, miša i tipkovnice, LAN kabela i još poneke sitnice na kraju bi ispalo kao mučenje za korisnika. Nemojte nas krivo shvatiti, ideja univerzalnog docking stationa je odlična, ali USB 2.0 nažalost nije mogao pružiti dovoljno propusnosti za svu količinu podataka koja je potrebna za nesmetani rad, pogotovo ako ste bili naviknuti na hardverski dock koji je pružao direktnu vezu između hardvera vašeg prijenosnika i periferije koju ste na isti spajali.
USB 3.0 univerzalni docking zbog maksimalne propusnosti od 5Gbit/s ne pati od tih problema, ali i dalje je moguće zagušenje konekcije i smetnje pri radu, doduše puno rjeđe i u forsiranim situacijama.
Uspjeli smo jednu takvu postići kada smo docking station koristili za istovremeno kopiranje podataka preko mreže na prijenosnik, s prijenosnika na eksternu USB 3.0 ladicu, a istovremeno smo na dock imali spojeni eksterni monitor te miš i tipkovnicu.
Prvi problemi koje smo u takvim situacijama prepoznali lagano je zastajkivanje u pokretima miša, znači gubitak fluidnosti. Na svu sreću, problema s fluidnosti u prikazu slike na eksternom ekranu nismo imali u nijednom trenutku. Doduše, koristili smo 1080p monitor, a ne maksimalnih 4k ili istovremeni izlaz na dva monitora. Tipkovnica je u svakom trenu normalno radila i nismo primijetili neke anomalije u radu.
Drugi problem je drastičan pad u brzinama kopiranja s prijenosnika na USB 3.0 uređaje spojene na dock, što i nije nužno problem s obzirom da je prikaz slike i dalje radio vrlo dobro – naša pretpostavka je da korisnici neće konstantno kopirati enormne količine podataka koje bi na duži vremenski period zagušile dostupnu sabirnicu.
Kad kažemo da je prikaz slike radio vrlo dobro, ne mislimo na hardcore gamere i da je input lag kompletno zanemariv. Naravno da ga ima, ali gotovo da ga možemo i zanemariti te putem ovakvih dockinga bez brige odigrat neke sporije igre gdje naša reakcija ne ovisi o milisekundi. Za uredski rad, surfanje te uživanje u multimediji, razliku između monitora povezanog direktno na izlaz vašeg prijenosnika ili preko ovog dockinga – nećete primijetiti.
Naravno ima i loših strana, a to su upravljački programi. Display Link software dobiven na mediju sa samim dockom odbijao je suradnju, a skidanje novijih nije urodilo plodom. Na našem glavnom testnom prijenosniku Precisionu M6800 konstantno su bacali grešku da nisu kompatibilni s postojećim upravljačkim programima za HD4600 grafički adapter te da skinemo najnovije, koju su ponovno javljali istu grešku. Kako ne bismo nepotrebno gubili vrijeme, svi testovi kao i korištenje odrađeno je na E5430 prijenosniku kojeg ste mogli susreti u našim eGPU člancima. Na kraju je dock odlučio surađivati s M6800 i HD4600 grafičkim adapterom tek nakon downgradea na Intelove GPU upravljačke programe starije od zadnjih dostupnih DisplayLink upravljačkih programa.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Radite li backup podataka?Objavljeno prije 2 sata
Kakav miks...Objavljeno prije 3 sata
AutomobiliObjavljeno prije 3 sata
Xbox Series X/SObjavljeno prije 4 sata
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti