Test Samsung 710N i 193P monitora
Datum objave 13.12.2004 - Ozren Žagmešter
Uvod
Evo nas opet malo u društvu LCD monitora. Ovaj put smo isprobali dva modela trenutno vodećeg proizvođača LCD monitora - dakle dva monitora made by Samsung. Isprobali smo 17" 710N kojeg krasi vrijeme odaziva od 12ms (dakle krasi ga brzina) te 19" 193P koji je zamišljen kao šminka high-end model.
Prije nego krenemo na sam opis monitora dužni smo reći par riječi o vrlo čudnoj Samsungovoj politici da pod istim imenom na različita tržišta lansira modele koji uopće nemaju iste osobine. Prve sumnje da Samsung radi tako nešto pojavile su se u vrijeme kada je tek izašao 172X monitor. Neki su ovim monitorom bili oduševljeni jer je imao odličnu brzinu odaziva i bio vrlo dobar za igranje. No, bilo je onih koji su sa ovim monitorom imali potpuno različita iskustva. Kada se krenulo u usporedbu svih bitnih parametara (kut gledanja, boje, itd.) postalo je jasno da su neki dobili 172X monitore od 16ms sa TN-Film matricom, dok su neki isprobali 172X monitore koji su "ispod haube" imali PVA matrice! Ovakva se praksa nažalost nastavila, tako da kada kupujute Samsung monitor defakto ne znate što točno dobivate. Iz tog razloga vam toplo preporučamo da kada odabirete Samsung monitor isključivo vjerujete testovima koji su napravljeni u zemlji kupovine. Dakle u slučaju Hrvatske, vjerujte u ono što su napisali Bug, VIDI, PC Chip ili mi, PC Ekspert, a ne stranim stranicama. Postoji šansa da su i te strane stranice (ili časopisi) na testu imali isti model koji je dostupan i kod nas, no nažalost to ne možete provjeriti prije nego je već kasno - kada ste već platili svoj monitor i odnjeli ga kući ili gdje već (ured, kavez, špilju...).
Samsung 193P iz današnjeg testa je također monitor koji dolazi u više varijanti. Kako to znamo? Jednostavno, pročitali smo test istog monitora na Anandtechu i uvidjeli da su njihova iskustva sasvim suprotna onome što smo mi vidjeli. Uz to su naši testovi pokazali da tvorničke specifikacije za ovaj monitor koje možete pročitati na Samsungovim stranicama nemaju veze s vezom, tj. definitivno se ne odnose na monitor kojeg smo mi isprobali.
S druge strane se jeftiniji Samsung 710N ponašao onako kako smo i očekivali, no npr. fizičkim izgledom nije jednak 710N monitoru kojeg ćete naći na britanskim stranicama. Na istim tim stranicama je 710N deklariran kako monitor sa odazivom od 15, a ne 12ms... Drugim riječima kod Samsunga je sve moguće. I zato ponavljamo - vjerujte u ono što pišu domaći mediji jer svi mi nabavljamo Samsung monitore na test iz istog izvora (MSAN).
Što se samog testa tiče, monitore smo ocjenjivali po ovim parametrima:
Stvari koje su primarno utjecale na ocjenu bile su:
- kvaliteta prikaza boja
- kontrast
- osvjetljenje (brightness)
- brzina (te efekti koji idu kada je monitor prespor - ghosting i streaking) - najbolje vidljivo prilikom igranja
- 2D prikaz.
Uz ove stvari, utjecaj na ocjenu imali su i:
- ergonomija (dizajn, mogućnosti za porihtavanja, lakoća korištenja, itd.)
- opremljenost (DVI, itd.)
- kvaliteta prikaza DVD filmova, i, naravno
- omjer performansi/cijene.
Dvije stvari je potrebno posebno objasniti - ghosting i streaking. Ghosting je efekt koji se javlja zbog sporosti monitora. Prilikom npr. igranja vrlo se lako primjećuje jer izgleda kao da neki lik iza sebe ostavlja trag koji izgleda poput duha (od tud i ime). Ghosting u neku ruku izgleda slično kao i motion blur ali ga krase samo negativne stvari. Razlika između ghostinga i streakinga je ta što se ghosting odnosi na bijele/svijetle "sjene" dok se streaking odnosi na crne/tamne "sjene".
Treba i reći da su Samsung 710N i 193P monitori sasvim drugog razreda - 710N je mainstream monitor dok je 193P zamišljen kao high-end šminka monitor. No, kao što ćete vidjeti iz opisa, to ne znači da je 193P nužno bolji monitor.
Samsung 710N
Samsung 710N
Da je 710N Samsungov monitor prepoznat ćete u sekundi ukoliko ste prije viđali modele poput 172S, 172X, itd. Dizajn je dobar - monitor je elegantan a rubovi oko ekrana su tanki i samim tim prilagođeni onima koji na jedan stroj imaju spojeno više monitora. Na donjem desnom rubu okvira nalaze se uobičajene tipke za porihtavanje slike. Porihtavanje je inače vrlo jednostavno i logično iako meniji nisu na nivou npr. nekog Dell monitora. Porihtavanje se može obaviti i softverski putem uz pomoć programa iz Magic serije (MagicTune, MagicBright2, MagicColor).
Samsung 710N u srebrnoj varijanti
Samsung 710N prikazuje boje vrlo živo no ne i previše točno. Tako su crvene preizražene a teško je razlikovati i nijanse vrlo svijetlih boja. Kontrast je solidan a osvjetljenje jako dobro. Iako 710N nema DVI, slika na njemu je općenito dobra i vrlo oštra. Dobar je i prikaz u 2D - sve je oštro i kako treba. Manjak DVI-a jako žalosti jer je za pretpostaviti da bi slika bila još bolja da je uz pomoć dotičnog moguće spojiti vaš monitor sa grafičkom karticom. Kut gledanja očekivano nije baš neki - jednostavno trenutno nema monitora koji se mogu pohvaliti dobrom brzinom odaziva i dobrim kutem gledanja u isto vrijeme. Stvar ne popravlja niti činjenica da se stalak može samo tiltati ali ne i dizati i spuštati - tako je vrlo teško dobiti idealan kut gledanja.
Iz drugog kuta
Najjača strana Samsunga 710N proizlazi iz odlične brzine odaziva od 12 ms - igranje na ovom monitoru je stvarno dobro. Mi smo isprobali stvarno puno naslova i u nativnoj rezoluciji nismo niti jednom primjetili pojavu streakinga ili ghostinga. Ustvari, nismo primjetili niti u ostalim rezolucijama, no kao i sa svim LCD-ima, čim se maknete iz nativne rezolucije pad kvalitete slike je osjetan. Nativna rezolucija je uobičajenih 1280x1024 - dakle radi se o 5:4 rezoluciji a ne o "pravoj" 4:3. Zašto su se proizvođači ekrana odlučili za tu rezoluciju još prije dosta godina, nije nam jasno. Ali je jasno da su napravili grešku. Samsung 710N inače pati od jednog glupog buga - iz nekog razloga pod OpenGL-om ne podešava dobro smještaj slike po horizontalnoj osi pa je nužna ručna intervencija.
Sastrane
Gledanje filmova na 710N je vrlo dobro, normalno ukoliko na monitor gledate pod pravim kutem. Što će reći da je prikaz dobar ukoliko postoji samo jedan gledatelj filma.
Sve u svemu radi se dobrom monitoru koji bi bio još bolji da na sebi ima ugrađen DVI. Mišljenja smo da je Samsung trebao dodati DVI pod svaku cijenu jer bi i sa tim povećanjem cijena 710N monitora bila itekako dobra.
Samsung 193P
Samsung 193P
Kada prvi puta ugledate Samsung 193P stane vam dah i prva stvar koja vam padne napamet je pitanje "Zašto svi LCD monitori ne izgledaju ovako?". Jednostavno, dizajn je prekrasan!
Samsung 193P
Što se tiče izgleda, 193P je stvarno savršen - efektan, elegantan, graciozan, ma što god. Uz to je i stalak odličan jer osim tiltanja omogućuje i podizanje/spuštanje ekrana što uvelika olakšava postizanje idealnog kuta gledanja. Sama činjenica da se radi o 19" ekranu isto pomaže dobrom dojmu - kada stavite ispred sebe imate osjećaj da gledate na najveći ekran na svijetu. S druge strane nativna rezolucija od 1280x1024 za ovako velik monitor možda i nije baš najbolje rješenje, pogotovo što se radi o glupoj 5:4 rezoluciji.
Stvarno lijep monitor!
Nažalost, one bitne karakteristike nisu tako dobre. Kao prvo kut gledanja nije baš neki, no to je mala mana u usporedbi sa činjenicom da se radi o nevjerovatno sporom monitoru. Čim krenete u 3D grafiku primit ćete se za glavu - ghostinga ima na pretek a streaking je jednostavno katastrofalan! Naša mjerenja su pokazala da odaziv nije ni približno deklariranih 20ms - brojka od 25-30 puno više odgovara istini. Niti prikaz boja nije neka sreća - iako su boje žive previše vuku na plavo. Uz to je nemoguće razlikovati nijanse tamnih boja neovisno o tome koliko si truda date oko kalibracije.
Kada se "sklopi"
Brightness je također slaba strana 193P modela. Kada se sve zbroji 193P je jedino upotrebljiv za uredsku upotrebu i to ukoliko su browser, Word i Excel jedine stvari koje koristite. Na igranje i grafiku možete zaboraviti.
Konektori
Nije nas oduševila niti činjenica da 193P na sebi nema tipki osim On/Off-a tako da se sve narihtavanje mora isključivo obavljati softverski. Ukoliko nista korisnik Windowsa ovako nešto će vas sigurno "oduševiti". Manjak tipki je problem i zato što ne postoji način da brzo prebacite sa VGA na DVI vezu ukoliko na 193P imate spojena dva stroja. Sve ovo upućuje na to da Samsungu nije baš jasno što to znači "monitor za profesionalce".
Sve u svemu, 193P možemo preporučiti samo onima koji se žele, oprostite na izrazu, proseravati. Za to je zbog svog fenomenalnog izgleda jedino dobar.
Zaključak
Zaključak
Naš test je lijepo pokazao kako cijena nije mjerilo po kojem bi se kupac mogao voditi prilikom kupovine LCD monitora. Tako je Samsung 710N puno puno bolji monitor od većeg i skupljeg modela 193P. Za 710N je jedino velika šteta što nema DVI jer smo sigurni da bi to još dodatno popravilo dojam. Ipak, neovisno o tome ukoliko kupite ovaj monitor nećete pogriješiti.
Samsung 193P je pak sasvim druga priča - ukoliko računalo imate zato što na njemu stvarno radite, onda ga zaobiđite u ogromnom luku. Ukoliko računalo pak imate samo zato da kad vam netko dođe u ured (npr. odvjetnički) na njega ostavite dojam kako ste teški "milijun dolara", a uz to i dalje sve spise rješavate na pisaćoj mašini, onda je 193P za vas idealan. Neupućeni će se diviti ljepoti ovog monitora, vi ćete ispasti faca, i tako sve super dok se ne sretnete sa nekim pametnijim koji će shvatiti da ste šarmer bez pokrića. Kada bolje razmislimo, 193P je idealan monitor za naše političare i nogometne managere...