Test tri čitača memorijskih kartica

Datum objave 14.11.2004 - Davor Grubiša

Uvod i Apacer Mega Steno MG820

Tu i tamo se moramo odmoriti od hard-core testova procesora, grafičkih kartica i memorija pa vam tako danas donosimo test tri čitača memorijskih kartica koji se međusobno jako razlikuju. Dok je Apacer Mega Steno MG820 čitač uobičajenog tipa, Icy Box IB-801 i Moka PhotoPlayer nude dosta toga dodatnog i zanimljivog.

Ukoliko se pitate kako to da smo isprobali baš čitaće, odgovor je jednostavan - u lab dolaze svakakve stvari, pa tako i card readeri. Kada se broj isprobanih popeo na tri, zaključili smo da bi bio red da ih i opišemo. Pa tako da ne dužimo, krećemo sa prvim!!

 

Apacer Mega Steno MG820

Mega Steno MG820 je eksterni čitač memorijskih kartica koji se na računalo priključuje pomoću USB 2.0 standarda. MG820 "zna" čitati Smart Media, Type I/II Compact Flash, MultiMedia i Secure Digital kartice te IBM-ove MicroDrive, Sonyev Memory Stick, Memory Stick Pro i Memory Stick Duo. Podrške za sve popularniji XD Picture Card format nema, što je veliki propust budući da je dotični standard zastupljen na većini Olympusovih i Fujievih digitalaca.

Bundle nije ništa posebno

Sa Apacerovim čitaem memorijskih kartica ne dolazi baš bogata oprema. Tu je samo USB kabel pomoću kojeg uređaj spajamo na računalo. Ne bi bilo naodmet da je Apacer u pakiranju priložio i kakvu zaštitnu navlaku ili vrećicu u kojoj bismo Mega Steno mogli nositi uokolo u kombinaciji sa prijenosnikom i digitalcem.

Kao što je vidljivo na fotkama, Mega Steno izgleda jako dobro. Uređaj se nalazi u prozirnom reljefnom oklopu ispod kojega se nalazi plastika srebrno-sivo boje. Plastika je prilično kvalitetna pa je izbjegnuta situacija gdje korisnik nakon rada sa uređajem ima osjećaj kao da je rabio igračku s placa. Steno krase i maleni gabariti - dug je 98, širok 64, a visok tek 15 milimetara.

Mega Steno guta sve živo i mrtvo, ali ne i XD Picture Cardove

Na prednjoj strani zjape četiri rupe namijenjene umetanju medija spomenutih na početku teksta. Indikacija čitanja i pisanja, odnosno naponskog stanja (da li je uređaj, jel'te, uključen ili isključen) izvedena je preko ledice na lijevoj strani maske. Ledica svijetli zeleno dok je Mega Steno samo uključen, a crveno dok čita ili piše na medije. Budući da u paketu sa uređajem ne dolaze nikakvi driveri, instalacija je, barem na novijim operativnim sustavima, krajnje trivijalna - Mega Steno se jednostavno priključi na računalo, a operativni sustav instalira generičke drivere za removable driveove.

Sve u svemu Apacerove 8-in-1 čitač memorijskih kartica je solidan izbor za ljubitelje klasičnih eksternih čitača, ali samo u slučaju da ne trebate podršku za XD Picture Card format. U suprotnom potražite neko drugo rješenje - npr. Icy Box koji je opisan u sklopu ovog članka.

ICY BOX IB-801

ICY BOX IB-801

Iz MaxModusa nam je stigao ICY BOX 8-in-1 card reader/writer. Na prvi pogled izgleda kao svi ostali čitači memorijskih kartica, ali nakon kratkog upoznavanja primjetili smo da se ovaj reader ipak uzdiže malo iznad gomile sličnih. ICY BOX je inače marka firme Raidmax Technichnics koja između ostalog proizvodi eksterna kućišta za diskove, ladice za diskove i, dakako, čitače memorijskih kartica.

Tko će to ponovo zapakirati ?!?

Koliko toga stane u tako malu kutijicu

U pakiranju dolazi sve što smo očekivali. To su redom: stražnja blenda za kućište, 3,5'' bay za ugradnju card readera u računalo, CD s driverima, softverom i uputama, vrećica s vijcima potrebnim za ugradnju, kabel za spajanje dodatnih USB konektora na matičnu ploču, čitač kartica kao takav i na kraju priručnik s uputstvima.

Da, to je to

Veličina kutije cigareta

Cijeli komplet je zamišljen tako da čitač radi u svojem kućištu, priključen na računalo, a kada se želite maknuti od računala (vrlo rijetko, ali događa se), možete jednostavnim pritiskom na gumb izbaciti čitač i odnijeti ga do drugog računala. Čitač u sebi ima skriven obični USB konektor koji je prema potrebi moguće jednostavno izvaditi i spojiti na bilo koje računalo. Bez vijaka, bez odvijača i bez imalo truda. Ovaj koncept je vrlo user friendly i zato nam se jako svidio. Kada smo skužili koliko je to korisno, zapitali smo se "Zašto uopće ugrađivati cijelu stvar u računalo?". Naravno, odgovor je jednostavan - prednja aluminijska maska izgleda totalno cool, a i dodatni USB konektori su se pokazali korisnima.

 

Stvarno dobro izgleda

Kod ugradnje nailazimo na prve i jedine besmislice. Naime, jedinica koja se ugrađuje u računalo je spojena USB kablom koji završava običnim muškim USB konektorom, koji je potrebno spojiti na USB port koji se nalazi na stražnjoj strani računala. Bez brige, u paketu dolazi stražnja blenda koji lijepo zatvara rupu od kabla. Jedina alternativa ovakvom spajanju je nabava USB kontrolera koji već na sebi, dakle s unutarnje strane računala, ima konektor na koji je moguće priključiti uređaj. Šteta što nije pružena opcija spajanja uređaja preko USB headera na samoj matičnoj ploči. Prednji USB portovi (2 komada) se na USB header na matičnoj ploči spajaju preko posebnog kabela.

Ovaj "čitač" je kompatibilan s Compact Flash, IBM Micro Drive, Smart Media, Memory Stick, Memory Stick Pro, Secure Digital, Multi-Media i XD memorijskim karticama. Iako ga popularno nazivamo čitačem, pomoću ICY BOX 8-in-1 card reader/writera je, logično, moguće i snimati. Instalacija drivera je vrlo jednostavna jer se na CD-u nalaze driveri za Windows 98, Windows 2000 i Windows XP operativne sustave, dok je za Linux isporučen samo link do stranica na kojima nalazimo upute za instalaciju. U radu nismo naišli ni na kakve probleme - stvar je radila besprijekorno.

Cijena ICY BOX 8-in-1 card reader/writera je najbolja stvar u cijeloj priči. U MaxModus shopu košta 232kn, što je zaista dobra cijena za uređaj koji nudi više od većine.

Moka PhotoPlayer i zaključak

Moka PhotoPlayer

Zadnji čitač na redu, Moka PhotoPlayer, specijalne je sorte. Naime, ne radi se o uobičajenom čitaču već o uređaju koji je namijenjen za korištenje u dnevnoj sobi u sklopu sa TV-om. Dakle, radi se o uređaju koji je namijenjen širokoj populaciji, a ne samo korisnicima računala. Ideja vodilja PhotoPlayera jest pregledavanje slika/filmova napravljenih sa digitalnim fotićem ili kamerom iz vaše fotelje u dnevnom boravku kada vam u posjet dođu dragi gosti koji bi htjeli pogledati što je sve slikano na vašem vjenčanju, rođenju ili sprovodu.

Moka PhotoPlayer bundle

PhotoPlayer bundle sastoji se od uputstava, samog uređaja, daljinskog upravljača (sa baterijom), kablovine te napajanja koje će omogućiti rad uređaja kada je on spojen na TV - kada je PhotoPlayer spojen na računalo putem USB-a onda vam napajanje ne treba (dapače, ne smije biti priključeno). Instalacija je vrlo jednostavna - pod Windowsima ne trebate ništa napraviti, a kada se spaja na TV onda je potrebno spojiti tri standardna kabla za audio i video koji su obilježeni bojom i to je to (krivo spojiti mogu jedino daltonisti). Kada to obavite dovoljno je upaliti TV i izabrati AV3 gdje će vas dočekati početni meni PhotoPlayera. Tu je za pohvaliti to što PhotoPlayer podržava i NTSC i PAL a za pokuditi to što je podržan samo USB 1.1.

Sam uređaj

Na početnom meniju možete izabrati jezik na kojem želite da budu meniji i nakon toga zabava počinje. PhotoPlayer podržava CF, SM, SD, MMC, MS, MS Pro i micro drive formate, a od vrsta datoteka podržani su JPEG, AVI, MOV, motion JPEG, MPEG1 i MP3. MP3 mjuza je podržana do 160kbps što je generalno dovoljno iako naravno ima onih koji žele više - no njima tako i tako PhotoPlayer neće biti interesantan za reprodukciju zvuka. Općenito, najjača strana PhotoPlayera su slike jer ovaj uređaj na sebi ima jednostavan slideshow softver. Softver se može konfigurirati - moguće je promijeniti interval izmjene slike, način ulaska slike, itd. Zanimljivo je to što PhotoPlayer čak dolazi sa melodijama koje mogu svirati dok vi tako gledate slike, da vam ne bude dosadno. Nekima će to možda biti zgodno, tko zna. Što se tiče prikaza slika, PhotoPlayer omogućuje i rotaciju te zoomiranje što je za svaku pohvalu jer prikaz slika na TV-u ipak nije savršena stvar.

Daljinac

Upravljanje se može vršiti tipkicama na samom uređaju ili pomoću daljinca kojeg smo vrlo brzo zamrzili zbog izuzetno malog dometa. Uz to ergonomija nije baš nešto pa će vam trebati dosta vremena da se naviknete na to što koja tipka radi. Mi se npr. nismo uopće uspjeli naviknuti nego bi svako novo korištenje bilo kao prvi puta... Ipak, ne može se reći da je korištenje komplicirano već samo ponekad nelogično.

Konektori

Uporaba u dnevnoj sobi

Sve u svemu PhotoPlayer je zgodan uređaj koji stvarno dobro dođe u nekim situacijama. S obzirom da je naš Ozren nedavno postao otac, PhotoPlayer smo isprobali kako treba - pregledavajući slike Ozrenove bebe. Za to je PhotoPlayer došao kao "as na keca".

 

Zaključak

I to je to! Sva tri uređaja su OK ali nama su se posebno svidjeli ICY BOX IB-801 zbog fleksibilnosti i Moka PhotoPlayer. PhotoPlayer je dobar izbor zbog toga što su digitalci ušli u skoro svaki dom, a PhotoPlayer prikazivanje slika baki ili djedu u dnevnoj sobi čini lakim poslom. Jedino što će vam neki puta doći da daljinski upravljač bacite kroz prozor.