Opis – 2.dio

Stražnja se stranica, skupa s nosačem za matičnu ploču, ventilatorima i bracketima izvlači van i na taj način oslobađa prostor u unutrašnjosti za montažu ostalih uređaja. Matična ploča microATX ili Mini-ITX (do 244 x 244 mm) nasjeda bez problema na svoje mjesto i tvornički postavljene nosače i sve što je potrebno napraviti je pričvrstiti ju vijcima. Na stražnoj se strani nalaze dva u praksi vrlo tiha i dovoljno učinkovita 60 x 60 x 25 mm ventilatora (1500RPM, 18dB/A), koji potpomažu CPU hladnjaku u izvlačenju toplog zraka iz računala van. S obzirom da nam niti jedna druga uATX ploča trenutno nije dostupna, za test montaže smo koristili Foxconnovu H67MP-S. Za puni test svih mogućnosti ovoga kućišta nedostajao nam je Sandy Bridge procesor. U najavi nam je jedna Foxconnova E350 platforma (AMD Zacate) s kojom ćemo u potpunosti testirati ovo kućište i donijeti konačnu ocjenu.

Završni dio testa Thermaltakeovog kućišta napravili smo s Asusovom E35M1-I Deluxe pločom koja se odlično uklopila u ovakav koncept kućišta. Prvenstveno tu mislimo na vrlo dobru prozračnost kućišta koju osiguravaju ugrađeni ventilatori, s obzirom da je Asusova ploča u potpunosti pasivno hlađena. Sama instalacija je zbog izvlačive ploče na koju nasjeda matična ploča razmjerno jednostavna. Za početak je potrebno ukloniti gornju stranicu kućišta te izvaditi kavez za napajanje. Nakon toga vadimo 5.25" i 3.5" kaveze te u njih ugrađujemo optičke uređaje i diskove. Mi smo za test koristili samo Corsairov SSD koji smo uz pomoć njegovog 3.5" ležišta ugradili tako da ne opstruira tok zraka usisnog ventilatora, no da i dalje zrak lagano struji preko i oko njega. Ploču i sve kabele je potrebno ugraditi prije postavljanja napajanja koje dolazi na kraju. Ovdje se pokazalo korisnim to što napajanje ima duže kabele jer i je sve potrebno prikopčati i aranžirati prije umentanja kaveza s napajanjem u samo kućište. Ovo će se pokazati malo nespretnim za korisnike koji nisu iskusni u aranžiranju kabela. To je ujedno i jedina mana koju A30 pokazuje prilikom same montaže. Ujedno, za sve je naknadne pristipe ploči potrebno vaditi kavez s napajanjem, što je također malo zamorno zbog čak sedam vijaka koje je potrebno ukloniti prije vađenja kaveza (šest unutar te jedan van kućišta), ne računajući tri gornjeg poklopca.

Jednom kada je sve sklopljeno, ostaje samo uživati u tihom radu ugrađenih ventilatora koji stvaraju dobar propuh te adekvatno hlade ploču. Temperature ploče su u slučaju E35M1-I Deluxe, pale 8-10°C stupnjeva (u ovisnosti o točci mjerenja), što nikako nije za zanemariti. Pad temperature je kao što smo vidjeli iz članka o Asusovoj ploči omogućio i solidan overclocking. Vjerujemo kako bi i jači sistemi tipa Sandy Bridgea s micro-ATX pločom bili adekvatno hlađeni u ovome kućištu. Svakako iznenađuje i tih rad čak četiri ventilatora koje je Thermaltake ugradio. Tako se A30 pokazao kao idealno HTPC/NAS kućište jer je tiho, ima dovoljno mjesta za diskove i sve uređaje, a jedine mane su veličina i otežan pristup unutrašnjosti. Nenapadno plavo osvjetljenje ventilatora i prozirne bočne stranice samo naglašavaju atraktivnost izgleda Asusove ploče.

 

Zaključak

Iz svega što smo vidjeli možemo reći kako je riječ o odličnom malom kućištu koje ima sve što je potrebno bilo da slažete HTPC ili snažnije računalo za rad i igru. Zbog odličnih termalnih sposobnosti i pojave moćnijih uATX P67 ploča u ovo je kućište moguće smjestiti i CrossfireX ili dual SLI steup bez većih problema i time složiti moćan igrački stroj bez bojazni kako će se komponente pregrijavati. Uz to što su učinkoviti, ventilatori su i vrlo tihi u radu pa oni osjetljivijeg sluha neće imati problema. Thermaltake je ovdje stvarno na sve mislio, pa su pojedini detalji i završna obrada na vrlo visokom nivou, a i sam Armor dizajn je vrlo privlačan. U Hrvatskoj se kućištu cijena kreće između 670 i 740 kuna, a u Europi mu je cijena nešto niža, 80 – 90 €. Nije malo, no kvaliteta i mogućnosti ju opravdavaju. Šteta jedino što će A30 većini prosječnih kupaca ostati iznad platežne moći.