Thermaltake Commander MS-I EDM & Chaser MK-I EDM – klonovi napadaju
Datum objave 23.06.2011 - Danijel Pavlović
Thermaltake Commander MS-I EDM - 2.dio
Prednja stranica Commandera je napravljena od tvrde crne plastike, a njome dominiraju oštre linije i razni prorezi. Izuzev front-panela i 3.5“ utora, čitava stranica je perforirana, a donjim dijelom dominira Thermaltakeov logo. Od tipki na prednjoj stranici, tu su one za paljenje i reset računala, kao i dvije signalizacijske ledice plave boje. Front-panel se sastoji od jednog USB2.0 utora, jednog MIC i headphone izlaza, te naposljetku USB3.0 utor. Sve u svemu, ovo će biti dovoljno za većinu korisnika, a podrška za USB3.0 je svakako dobrodošao dodatak uzevši u obzir da se sve više uređaja izdaje na dotičnom sučelju, i najbitnije – sve su jeftiniji. Klikom na prvu fotografiju imate prilike vidjeti i unutrašnjost prednje maske koja na perforiranim dijelovima ima i filtere za prašinu (1, 2), što je potez koji svakako pozdravljamo. Dotični se mogu jednostavno skinuti i očistiti kada se napune prašinom. Na dnu maske se ujedno nalaze i dodatni prorezi (koje ćete imati prilike vidjeti na fotogradiji dna kućišta) koji omogućuju dodatno strujanje i dovođenje zraka do opcionalnog 120mm ventilatora. Maska je pričvršćena sa šest vijaka koji dolaze sa "školjkicom" kako biste lakše fiksirali masku budući da je prostor za to dosta skučen, kako to i obično biva kod manjih kućišta. Stražnja stranica kućišta nam otkriva dodatak 120mm ventilatora, koji je prostor rezerviran i za ventilatore manjih veličina kao što su 80 ili 92mm. Odmah ispod njega se nalaze dvije rupe koje bi pretpostavljamo služile za cijevi vodenog hlađenja, iako bi dodavanje istog na kućište ove veličine značilo i podosta ručnog rada. Commander dolazi sa sedam utora za proširenja, kao i za dodatnom nosivom zaštitom za iste, iako se svaka kartica može posebno fiksirati vijcima. Na dnu se nalazi prorez za napajanje, čijom se pozicijom izolira bilo kakav utjecaj ventilatora istog u sustavu cirkulacije zraka u samom kućištu.
Gornja stranica nema posebnih dizajnerskih dodataka, tako da nas ovdje čekaju tek dvije rupe za dodatne 120mm ventilatore. Dotični nisu priloženi uz kućište, no lako se mogu dodati, pošto su rupe previđene i istaknute za montažu. Uz određene modifikacije, gore bi stao neki dual/triple radijator, tako da bi one rupe za stražnjoj stranici u tom slučaju svakako dobro došle. Na dnu kučišta imamo prilike vidjeti predviđena mjesta za dodatni 120mm ventilator, kao i prostor za ventilator napajanja. Dotični dolazi s filterom za prašinu koji se lako skida s unutarnje strane. Kad smo kod napajanja, Thermaltake je jednostavan posao izveo nepotrebno komplicirano. S unutarnje se strane nalazi mali "L" profil koji se fiksira s donje strane kućišta s dva vijka. Naime, ovisno o veličini vašeg napajanja, "L" profil je potrebno pomaknuti na odgovarajuću poziciju (dostupne tri različite). To je ubačeno iako su četiri vijka kojima se inače fiksira napajanje sasvim dovoljna da bi napajanje bilo "stabilno". Ubacivanje velikih gumenih nožica je svakako potez koji pozdravljamo, budući da se time izoliraju dodatne vibracije prema podlozi, a i dovoljno odižu kućište od podloge kako bi bilo dovoljno prostora za usisavanje zraka dodatnog ventilatora. S lijeve se strane, između prednjih nožica uočavaju i rupe za montažu 2.5“ diska.
Unutrašnji izgled
Iako se radi o midi-tower kućištu, Commander je dosta širok, tako da ćete moći instalirati i dulje kartice u njega. Prvi i više manje jedini veći "penal" po pitanju dizajna unutrašnjosti bi išao na položaj kaveza za diskove, kojim bi se lakše pristupalo kad bi bili okrenuti prema bočnim stranicama. Umjesto rupa za distancere, na ploči se nalaze izbočenja s navojima, koji služe u tu svrhu. U slučaju korištenja mATX ploča, uz kućište dolazi dodatna dva distancera. Ne baš sjajno rješenje, no stvar šljaka. Kako smo spomenuli, napajanje se montira na dno kao što je to slučaj kod većine današnjih kućišta. Odmah pored mjesta za njega, nalazi se manja rupa kroz koju se mogu provući kabeli od napajanja. Problem kod nje je taj što je preuska da se kroz nju provuče ATX konektor, tako da ćete njega morati provlačiti kroz nešto širu rupu odmah pored ove. Desno od motherboard traya se nalaze još tri rupe za dovođenje kablova do matične ploče. Prigodno su smještene u poziciji SATA/PCI-E i ATX konektora. Na motherboard trayu je izbušena i dodatna rupa koja će dobro doći ukoliko se odlučite na kasniju zamjenu hladnjaka za procesor, što svakako pozdravljamo. Dotična rupa je na gornjoj strani dodatno proširena kako bi lakše doveli 8-pinski kabel do vrha matične ploče. Unatoč tome, radi skučenog prostora, ako imate veći tower hladnjak, bit će ga problem provući ukoliko ste prvo instalirati hladnjak. Takvu brzopletu grešku smo i sami napravili budući da smo prvo montirali Venomousa pa tek onda stavljali kabel. Shodno tome smo skinuli hladnjak, ukopčali EPS kabel i vratili hladnjak na procesor. Iako na prvi pogled ne izgleda tako, kućište je sposobno dakle primiti i više tower hladnjake kao što je Venomous (razmak između krajeva heatpipeova i stranice je tek nekoliko milimetara), a viših od njega ima tek nekoliko, koji su uz visinu i po pitanju robusnosti, naknap za ovakvo kućište. Commander ima predviđen prostor za ukupno tri 5.25" uređaja, od kojih je dva moguće instalirati bez alata, odnosno imaju plastične tool-free mehanizme na sebi. Moguće je ugraditi ukupno sedam 3.5" uređaja, od kojih je jedan vidljiv na prednjoj masci. Od sedam utora, njih četiri ima tool-free mehanizme na sebi. Na dnu 3.5" kaveza, odnosno na dnu kućišta, kako smo spomenuli, nalaze se četiri rupe za montažu jednog 2.5" diska. Idealno za recimo sistemski SSD.
Desna bočna strana kućišta ne otkriva nešto više od onog što smo već dosad spomenuli u vezi kućišta. U svakom slučaju, prvo što će vas dočekati jesu nemirni kablovi front panela. Radi se o tipkama i LE diodama koje spajamo na ploču. S ove strane vidimo kako se tool-free mehanizmi nalaze samo s jedne strane, tako da, ukoliko želite "mirnije" diskove, bez eventualnih vibracija, preporučamo da ih fiksirate priloženim vijcima. Isto vrijedi i za optiku. Isto tako možete vidjeti kako prostora za skrivanje kabela manjka, radi manje veličine kućišta. Jedino gdje ćete ih uspjeti utrpati je rupa kod 3.5“ kaveza, iako ni ona nije nešto prostrana. Ako nemate modularno napajanje, a imate napajanje jače nazivne snage s dosta kabela, neiskorišteni ostatak ćete morati provući u 5.25" kavez. Drugog načina nažalost nema. Mi smo koristili malenog 400W Corsaira, pa smo opet morali većinu kabela sakriti upravo na takav način. ATX, SATA i EPS kabeli će uspjeti ostati iza motherboard-traya uz malo nadmudrivanja kod zatvaranja bočne stranice :).
Ventilacija
Uz Commandera dolazi tek jedan 120mm ventilator s plavim LE diodama. Kabel mu je sleevan u bužir crne boje. A dovoljne je duljine da dohvati i najudaljeniji fan header. Radi se ispušnom ventilatoru na stražnjoj stranici kućišta. Dotični ima sedam lopatica, standardne veličine, a sudeći po oznaci TT A1225L12S, radi se o istom onom ventilatoru koji je dolazio s legendardnim BigTyphoon hladnjacima. Snaga mu je 0.30A, maksimalna brzina vrtnje na 12V je nemalih 1300rpm, pri čemu proizvodi 54.4CFM zraka, s 1.87mmH20 statičkog pritiska. Nije u klasi najtiših, no svoj posao svakako odrađuje korektno. Na kućište je moguće dodatno instalirati još nekoliko 120mm ventilatora. Jedan s prednje strane kućište, dva na vrhu, te jedan na boku istog. Sve u svemu, uz ovako kompaktno kućište, možete napraviti pravi propuh koji će dobro služiti instalirane komponente u njemu.
Instalacija
U kućište smo montirali matičnu ploču, disk, grafičku karticu i napajanje. Kasnije smo sproveli kabele od napajanja i pospajali one od front-panela, nakon čega smo se poigrali s vezicama (koje nažalost nisu priložene u bundleu) kako bi ukrotili kablove. Kad smo kod toga, moramo spomenuti kako je motherboard-tray dosta mekan tako da trebate paziti da se ne savije ukoliko koristite rupe na njemu za plastične vezice. Ugodno smo se iznenadili kako se kabeli mogu urediti, kako bi unutrašnjost bila čista, i lako dostupna za strujanje zraka. Budući da s Commanderom ne dolazi prednji upušni ventilator, svakako preporučamo da ubacite neki, u svrhu boljeg hlađenja diskova i grafičke kartice, pogotovo ukoliko se na njoj nalazi veći pasivni hladnjak. Nakon što smo sve uredili kako smo i mislili, zatvorili smo stranicu i započeli s testiranjem. Kroz ugrađeni se prozor jasno vidi hladnjak, memorija, te dio grafičke kartice, a svjetlost LED ventilatora se također nazirala. Sve u svemu, unatoč nešto manjoj veličini, u Commandera se može ugraditi i jača konfiguracija, kojoj uz dodatne ventilatore, svježine neće dostajati.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 2 sata
Telemach - OptikaObjavljeno prije 2 sata
Kojeg operatera i tarifu odabrati?Objavljeno prije 3 sata
M2 (key M) -> SATA adapterObjavljeno prije 3 sata
Dobra klimaNovosti
Što je NPU? Kako je TOPS pokazatelj brzine?
Postoje CPU-i, postoje GPU-ovi, a u protekloj godini svaka tehnološka tvrtka govorila je o NPU-u (Neural-network Processing Unit). Zašto cijela tehnološka industrija hvali prednosti neuronskih procesorskih jedinica. Sve je to zbog ludila... Pročitaj više
Black Myth: Wukong sprema iznenađenje koje dolazi kasnije ove godine
(izvor slike) Black Myth: Wukong privukao je veliku pozornost otkako je prvi put predstavljen. Promotivni prikazi gameplaya podigli su očekivanja igrača davno prije izlaska, a kada je igra napokon stigla, ispunila je sve što su obožavatelji... Pročitaj više
Hasbro radi na Magic: the Gathering Commander igri
(izvor slike) Magic: The Gathering trenutno je popularniji nego ikada, redovito izlaze novi setovi i surađuje s poznatim franšizama poput Marvel i Gospodara prstenova u sklopu programa Universes Beyond. Ipak, unatoč ogromnoj popularnosti st... Pročitaj više
Black Mesa zajednica oživljava Opposing Force s novim remakeom
Black Mesa je konačno završio razvoj 2020. godine, nakon više od desetljeća rada, ali zajednica još uvijek ne planira stati. Mali tim amaterskih developera najavio je remake Opposing Force pod nazivom FUBAR. Ovaj projekt, koji reinterpretir... Pročitaj više
Fanovi Stalker serijala dolaze u pomoć Stalker 2 nakon klimavog izlaska
Stalker 2: Heart of Chornobyl konačno je izašao, što je samo po sebi veliko postignuće, s obzirom na to da je GSC Game World bio teško pogođen ruskom invazijom na Ukrajinu. Međutim, igra ima nekoliko problema s performansama, što je razumlj... Pročitaj više
Sve novosti