Thermaltake Commander MS-I EDM & Chaser MK-I EDM – klonovi napadaju
Datum objave 23.06.2011 - Danijel Pavlović
Thermaltake Chaser MK-I EDM - 2.dio
Prednja stranica, odnosno maska Chasera je napravljena od tvrde plastike, koja dužini kućišta dodaje još barem 2-3cm. Rubovi maske su izrezbareni, a gornji kraj iste lagano strši naprijed. Vidimo ukupno četiri utora za instalaciju 5.25" uređaja, čiji se poklopci jednostavno skidaju pomoću dva klipića plave boje sa svake strane poklopca. Ispod njih se nalazi veliki perforirani prostor koji je tu kako bi veliki ventilator koji se nalazi iza maske imao dovoljno zraka za usis zraka u kućište. Pri samom dnu se nalazi i Thermaltakeov logo. Front-panel je rezerviran za gornju stranicu kućišta, tako da prednja ostaje čista od bilo kakvih tipaka ili LE dioda. Iako na samoj masci nema filtera za prašinu, oni su dodani na 5.25" poklopcima, kao i ispred prednjeg ventilatora. Stražnja stranica kućišta nam odmah u startu odaje dodavanje tri gumirane rupe za cijevi vodenog hlađenja, a odmah ispod i prostor za 120mm ili 140mm ventilatore. Chaser ukupno ima osam slotova za proširenja. Svi PCI limići su perforirani, baš kao i prostor pored njih. Kad smo kod njih, PCI kartice se fiksiraju thumbscrew-ovima kao i stranice. Tu se nalazi i zaštitni sustav za periferne uređaje kao i prostor za ključanje bočne stranice s tijelom kućišta. Na samom kraju tu je dakako i prostor za napajanje, koje je svojom pozicijom izolirano od ostatka komponenti u unutrašnjosti.
Vrh kućišta je sve samo ne klasičan prizor, tako da je prva stvar koju ćete vjerojatno uočiti TT Command Centar koji ćemo obraditi detaljnije u daljnjem tekstu. Odmah do njega se nalazi veliki plastični poklopac koji je kompletno perforiran. Kad smo kod istog, negativna strana dotičnog je to što se vrlo lako skida, tj često ćete ga i nehotice skinuti dok prenosite kućište. Da je dodan neki mehanizam koji bi fiksirao kompletan pokrov, stvar bi bila čvršća i sigurnija. Bilo kako bilo, njegovim skidanjem dočekuje nas veliki 200mm ventilator s desne strane, a odmah do njega s lijeve strane – prostor za još jedan takav. Sudeći po Thermaltakeu, ovo je idealno mjesto za vodeni radijator, iako nismo sigurno kako bi dotični stao gore, budući da je spomenuti plastični poklopac dosta nizak. Nažalost nismo imali nijedan pri ruci da probamo. Dno kućišta je više manje standardno – četiri nožice koje se mogu okretati u svim smjerovima, kako vam odgovara, ovisno o mjestu na kojem držite kućište. Kao minus bismo naveli plastiku korištenu za izradu istih, kao i izostanak bilo kakvih gumenih umetaka za ublaživanje vibracija kućišta prema podlozi. Nožice odižu kućište za 35mm od podloge, što je dovoljno za cirkulaciju zraka ispušnog ventilatora napajanja i upuha opcionalnog 120mm ventilatora. Tu je i filter za prašinu koji se proteže na oba mjesta za ventilatore.
Unutrašnji izgled
Skidanjem lijeve bočne stranica dočekuje nas velika i prostrana unutrašnjost. Krenimo s motherboard-trayom i njegovom okolinom. Kao i Commandera, na trayu je izbušena velika rupa kako bi se olakšala zamjena hladnjaka za procesor ako ima backplate. Odmah iznad njega se nalazi još jedan prorez koji je tu kako bi olakšao dovođenje 8-pinskog EPS konektora do matične ploče. Ukoliko vam je kabel prekratak, uz kućište se dobije i produžni kabel od 10-ak cm koji će dobro doći u tom slučaju. Oko traya se nalaze ukupno četiri gumirane rupe za provlačenje kablova. Prve tri s lijeve strane ćete u svakom slučaju iskoristiti, dok će posljednja iznad napajanja dobro doći ako imate manju ploču, budući da ona stoji neiskorištena kod ATX ploče. Proizvođači se sve više odlučuju na takvu praksu što svakako pozdravljamo. Smanjuje vrijeme za manevriranje kablovima i olakšava njihovo dovođenje do kritičnih mjesta na ploči. Gumirani dodaci su svakako dobodošao dodatak budući da drže kablove na mjestu, i zatvaraju rupu da ne zjapi prazna kao što je to slučaj kod recimo Commandera. Još jedna takva rupe se nalazi u području napajanja, a dovoljno je široka da provučete sve kablove iza kućišta. Kako smo već spomenuli, Chaser dolazi s ukupno četiri utora za 5.25" uređaje, a isti se fiksiraju tool-free mehanizmom koji svoj posao odrađuje korektno. Ispod njega se nalazi i odlično pozicionirani 3.5" kavez za diskove koji je u stanju primiti ukupno šest 2.5" ili 3.5" uređaja. Detaljnu instalaciju istih smo obradili nešto niže u tekstu. Chaser se može pohvaliti s podrškom za najduže grafičke na tržištu kao što su GTX590 ili HD6990, konkretno ukupno 33cm duljine je rezervirano za grafičke kartice, dok je širina kućišta blagonaklona i prema velikim CPU hladnjacim; podrška za hladnjake visine do 180mm, tako da se naš Venomous osjećao i više nego prostrano u ovom kućištu.
Desna bočna stranica nam između ostalog skriva i pravu malu šumu kabela koji se spajaju na matičnu ploču i napajanje. Tu su kabeli HDD docka, 200mm Colorshift ventilatora, eSATA, USB2.0 i 3.0 konektora s Command Centra. Iz ove perspektive imamo prilike vidjeti krajeve hard diskova koji su vrlo blizu prvoj gumiranoj rupi za kabele, tako da ćete SATA kabele provući bez da se višak primjeti s prednje strane, što ćete imati prilike vidjeti i na kasnijim slikama gotovog sustava koji smo složili za testiranje. Obzirom da se radi o dosta velikom kućištu, problema po pitanju skrivanja kablova, kao što je to slučaj kod malog Commandera, neće biti. Naime između motherboard-traya i bočne stranice ima čak 15mm prostora koji će biti i više nego dovoljni da bilo kakvu šumu kabela sakrijete i odvedete s prednje strane. Većina kablova se može ostaviti ispred 3.5" kaveza, ili ostaviti iza motherboard-traya. U tom slučaju ćete ih morati fiksirati na ovaj ili onaj način pomoću plastičnih vezica kako biste mogli lakše zatvoriti stranicu. Sve u svemu kućište je kao stvoreno za dobar cable-management neovisno o tome što imate u njemu.
Detalji
Prednji gornji dio kućišta sa svojim svojim kontrolama i opcijama, Thermaltake naziva Command Center. Kao što imate prilike vidjeti na fotografijama, tu je nekoliko tipki za različite funkcije. Prve tri služe za baratanje s opcijama ventilatora; Fan Led – mijenjanje boje ventilatora; Low/High– promjena brzine vrtnje ventilatora. Ostale su više manje standardne. Odmah iznad High tipke, tu je ona za reset računala, a središnja je za paljenje računala, oko koje se nalazi prozirni plastični umetak koji svijetli plavom bojom dok je računalo upaljeno. Odmah iznad tipke za paljenje, nalazi se HDD Docking Station. Radi se o docku iliti ugrađenoj ladici za diskove na vrh kućišta. Svakako praktičan dodatak koji će svi koji često barataju s diskovima znati cijeniti. U dock je moguće ubaciti 2.5" ili 3.5" SATA diskove. Naravno da bi ovo radilo, potrebno je sve kablove koji su sprovedeni u unutrašnjosti kućišta spojiti na matičnu ploču, odnosno napajanje. Na kraju tu su mic i headphone izlazi, jedan eSATA, dva USB3.0 i dva USB2.0 konektora. Sve u svemu odlično opremljen prednji kraj kućišta; sve je na broju i lako pristupačno.
Kao što smo se već dotaknuli kod bundlea, uz Chasera dolazi dodatna maskica za 5.25" utor, kao i metalni dodatak koji se montira u jedan od postojećih a služi za montažu 2.5" uređaja. S obzirom da je na dodatnoj maskici izrezan 3.5" utor, vjerujemo da je za to mjesto predviđen floppy drive ili nekakav dodatni 3.5" uređaj (recimo kontroler za regulaciju brzine, nadzor temperature komponenti, ili dodatni bracket za USB utore). Nadalje na dnu kućišta u području napajanje se nalazi poluga koja se može pomicati prema kraju ili od njega, ovisno o veličini vašeg napajanja. Podloga je tu u svrhu odizanja napajanja od samog dna kućišta, obzirom da je na kompletnu donju stranicu ubačen filter za prašinu. Kao što smo već spomenuli, Thermaltake je predividio mogućnost dodavanja vodenog hlađenja u kućište, tako da se iznad ispušnog ventilatora nalaze tri gumirane ruše za vodena crijeva.
Jedna od važnijih stavki kod svakog kućišta je izvedba montaže, odnosno zamjene/dodavanje diskovlja. Thermaltake je kod svog Chasera taj posao izveo vrlo dobro. Klikom na gore navedenu fotografiju dobit ćete predodžbu kako je to izvedeno – jednostavno a opet efektivno. Radi se o plastičnim ladicama koje sjede na metalnim vodilicama, a fiksirane su preko male kvačice koja se otpušta ukoliko lijevi kraj dotične otpustite. Nakon toga izvučete plastičnu ladicu, skinete crne patente, ubacite disk, vratite patente i ubacite ladicu s diskom natrag u vodilice. Nije nam se baš dopala plastika koja je korištena kod izrade ladica, no ipak su kod svakog od previđenih mjesta za vijke dodani gumirani dodaci kako bi se smanjile vibracije. Uz 3.5" diskove, u ladice se jednostavno mogu montirati i 2.5" diskovi budući da su rupe već izbušene za diskove takve veličine. Diskovi se nakon toga jednostavno pospajaju sa stražnje strane potrebnim podatkovim/naponskim SATA kabelima i možete početi. Ispred diskova se nalazi 200mm ventilator, koji ne bi bilo loše zamijeniti sa dva od 120mm ukoliko planirate koristiti veći broj diskova, iako vjerujemo kako će i jedan veliki biti dovoljan za većinu.
Ventilacija
Chaser dolazi s ukupno tri predinstalirana ventilatora. Prvi je ugrađen sprijeda, u svrhu upuha zraka ispred kojeg se nalazi 3.5" kavez za diskove, tako da je svjež zrak i adekvatno hlađenje za iste svakako dobro osigurano. Valja spomenuti kako je ugrađeni 200mm ventilator moguće zamijeniti nekim drugim rješenjem, što će vjerujemo mnogi pozdraviti obzirom na slabu ponudu 200mm ventilatora, pogotovo u Hrvatskoj. Na prednju stranicu Chasera je moguće ugraditi čak dva 120mm ventilatora, za koje su predviđene rupe. Drugi 200mm ventilator je postavljen na sam vrh kućišta, pored kojeg je moguće ugraditi još jedan takav. Umjesto 200mm , predviđena su mjesta i za 120 ili 140mm ventilatore, ukoliko ih želite zamijeniti. S Chaserom dolaze 200mm ColorShift TT A2030L12S ventilatori koji su spojeni na interni potenciometar kućišta, čime im je moguće regulirati brzinu vrtnje. Maksimalna brzina kojom se ta dva ventilatora mogu vrtjeti je 600 do 800 okretaja u minuti. Također je moguće regulirati i boju kojom svijetle njihove LE diode. Dostupne su crvena, plava, zelena i kombinacija sve tri od navedenih boja, koje uz sve to mogu i blicati u dotičnim bojama. Na svojim lopaticama imaju tri "zareza" koji bi trebali smanjiti vrtloženje zraka, odnosno buke, napajaju se preko 4-pinskog molex konektora.
Posljednji ugrađeni ventilator se nalazi na stražnjoj stranici kućišta, u svrsi ispuha zraka; radi se o 140mm ventilatoru sa svojim nesvakidašnjim oblikom rotora i brojem lopatica – 9. Crne je boje, a neke posebne oznake modela nema, tako da ne znamo njegove točne specifikacije. Za razliku od 200mm ColorShift ventilatora, ovoga nije moguće regulirati preko ugrađenog potenciometra. Dotični se spaja na matičnu ploču preko 3-pinskog konektora. Za razliku od 200mm ventilatora, ovaj se svakako vrti na višoj brzini vrtnje budući da se znatno više čuje od njih. Na dnu kućišta, odmah pored napajanja, nalaze se rupe za montažu još jednog 120mm ventilatora koji bi imao svrhu upuha. U svakom slučaju ventilatora ne manjka, pogotovo ako se i sami bacite na dodatnu investiciju za dodatna dva 200mm ventilatora koje je moguće ugraditi na bok i vrh kućišta.
Instalacija
U Chasera smo ugradili matičnu ploču s memorijom, grafičku karticu, disk i napajanje. Baratanje s bilo kojom od dotičnih komponenti je bilo mnogo lakše i jednostavnije nego kod Commandera, budući da je kućište prilično veliko po pitanju dostupnosti. Kablove smo sproveli kroz predviđene gumirane rupe pored napajanja i oko motherboard-traya, fiksirali vezicama. Uz malo truda možete srediti unutrašnjost bez viška kabela bez puno muke. U slučaju zamjene ili dodavanja novih, diskovi se lako i brzo vade i vraćaju unutra. Svi ventilatori imaju dovoljno duge sleevane kablove, tako da se neće zamijetiti u ostatku crne okolike. Ukoliko želite investirati u to, možete dodati i bočni ventilator, no mislimo da za time zaista nema potrebe. Nakon svega, zatvorili smo stranicu i krenuli s testiranjem. Kroz prozor se jasno vidi čitav gornji dio matične ploče sa svojim komponentama, kao i hladnjak na procesoru, dok je pogled na grafičku karticu zasjenjen prostorom za ventilator. Čitav setup, pogotovo zatvoren izgleda pomalo čudno, pogotovo ako ste se naviknuli na klasična kućišta jednostavnijeg dizajna.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
Telemach - OptikaObjavljeno prije 2 sata
Kojeg operatera i tarifu odabrati?Objavljeno prije 3 sata
M2 (key M) -> SATA adapterObjavljeno prije 3 sata
Dobra klimaNovosti
Što je NPU? Kako je TOPS pokazatelj brzine?
Postoje CPU-i, postoje GPU-ovi, a u protekloj godini svaka tehnološka tvrtka govorila je o NPU-u (Neural-network Processing Unit). Zašto cijela tehnološka industrija hvali prednosti neuronskih procesorskih jedinica. Sve je to zbog ludila... Pročitaj više
Black Myth: Wukong sprema iznenađenje koje dolazi kasnije ove godine
(izvor slike) Black Myth: Wukong privukao je veliku pozornost otkako je prvi put predstavljen. Promotivni prikazi gameplaya podigli su očekivanja igrača davno prije izlaska, a kada je igra napokon stigla, ispunila je sve što su obožavatelji... Pročitaj više
Hasbro radi na Magic: the Gathering Commander igri
(izvor slike) Magic: The Gathering trenutno je popularniji nego ikada, redovito izlaze novi setovi i surađuje s poznatim franšizama poput Marvel i Gospodara prstenova u sklopu programa Universes Beyond. Ipak, unatoč ogromnoj popularnosti st... Pročitaj više
Black Mesa zajednica oživljava Opposing Force s novim remakeom
Black Mesa je konačno završio razvoj 2020. godine, nakon više od desetljeća rada, ali zajednica još uvijek ne planira stati. Mali tim amaterskih developera najavio je remake Opposing Force pod nazivom FUBAR. Ovaj projekt, koji reinterpretir... Pročitaj više
Fanovi Stalker serijala dolaze u pomoć Stalker 2 nakon klimavog izlaska
Stalker 2: Heart of Chornobyl konačno je izašao, što je samo po sebi veliko postignuće, s obzirom na to da je GSC Game World bio teško pogođen ruskom invazijom na Ukrajinu. Međutim, igra ima nekoliko problema s performansama, što je razumlj... Pročitaj više
Sve novosti