Thermaltake Commander MS-I EDM & Chaser MK-I EDM – klonovi napadaju

Datum objave 23.06.2011 - Danijel Pavlović

Thermaltake Commander MS-I EDM - 1.dio

Pakiranje i bundle

Commander dolazi u ovećoj kartonskoj kutiji crne boje na kojoj se uz sliku samog kućišta nalazi i grafika planeta kao i nekog svemirskog stvorenja. Kako Commander dolazi u dvije verzije, na kutiji je istaknuto kako se radi o kućištu koje dolazi s podrškom za USB3.0 uređaje. Otvaranjem kutije dočekuje nas kućište koje je dobro zaštićeno od eventualnih oštećenja prilikom transporta. Konkretno, radi se o najlonskoj vreći preko kućišta, a stijenke su zaštićene debelim stiroporom.

Specifikacije kućišta Thermaltake Commander MS-I EDM
Tip kućišta Middle Tower
Dimenzije

484 x 202 x 426 (D x Š x V mm)

Težina 4.5 kg
Materijal Čelik (SECC)
Hlađenje

1x 120x120x25mm (prednji, opcionalni)
1x 120x120x25mm (stražnji)
1x 120x120x25mm (bočni, opcionalni)
1x 120x120x25mm (gornji, opcionalni)
1x 120x120x25mm (dno, opcionalni)

Proširivost 3x 5.25", 1x 3.5" (vidljivi)
5x 3.5", 1x 2.5" (skriveni)
Podržane matične ploče

micro ATX, Standard ATX

I/O portovi 1x USB 3.0
1x USB 2.0
1x Mic & Speaker out (podrška za AC'97 i HD Audio)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Uz kućište ne dolazi značajan bundle, no sve što je potrebno dolazi u paketu. Konkretno uz kućište ćete dobiti mali crno-bijeli priručnik na nekoliko jezika s uputama za instalaciju komponenti. Tu je i jamstvena knjižica. Uz to dobivate dakako i vijke potrebne za instalaciju komponenti u kućište, koji su odvojeni u najlonskoj vrećici, kao i mali zvučnik koji se spaja na matičnu ploču. Obzirom da se radi o zvučniku kratkih kablova, tu je prvenstveno u svrhu dijagnostike ukoliko naletite na eventualne probleme s matičnom pločom, odnosno računalom.

Vanjski izgled

Kako smo već spomenuli, radi se o Commanderu s podrškom za USB3.0 uređaje. Ovoga se puta radi o midi-tower kućištu nešto manjih dimenzija koje podržava microATX i ATX matične ploče. Thermaltake se drži svoje (provjerene?) formule, tako da je i ovo kućište dizajnirano futurističkim stilom čime očito (ponovno) ciljaju na gamersku publiku. Čitavo kućište je napravljeno od tankog lima, dok je prednja maska napravljena od tvrde plastike. Crni mat premaz čitave konstrukcije je jedan od faktora koji će vjerojatno privući određeni dio ljudi. Negativna strana takvog premaza (barem u slučaju ovog kućišta) je prebrzo habanje i skidanje boje prilikom većeg broja skidanja stranica, odnosno mijenjanja komponenti. Ovo kućište je više namijenjeno za korisnika koji će ga jednom napuniti, i zaboraviti na njega.

Započnimo naš osvrt lijevom bočnom stranicom. Kao što ste imali prilike vidjeti na samoj kutiji, radi se o bočnoj stranici s prozorom, nepravilnog oblika, kako bi na nju stala rupa za dodatni 120mm ventilator. Ovaj potez će pozdraviti i objeručke prihvatiti case-modderi i svi koji se tako osjećaju. Iako mjesta na stranici nisu posebno istaknuta, čitava je rupa pravilno perforirana tako da ćete moći instalirati i ventilatore manje veličine (ili veće s 120mm rupama, kao što je to slučaj kod recimo Scytheovih 140mm ventilatora). Stranica je fiksirana thumbscrewovima crne boje. Na prvoj fotografiji su ujedno priložene i dodatne dvije na kojoj bolje možete vidjeti način montaže i kvalitetu plastike koja je korištena za prozor. Desna bočna stranica je kompletna i bez ikakvih proreza, izuzev nekih dizajnerskih pokušaja na njoj. Dotična je fiksirana običnim M3 vijcima, također crne boje. Stranice se dosta lako skidaju i vraćaju natrag, iako je i takav jednostavan sistem izveden dosta nespretno. Pozitivna (ili negativna?) strana priče sa stranicama je ta što su dosta mekane, tako da ne predstavlja prevelik problem zatvaranje istih unatoč većem broju kabela s bočne strane motherboard traya.

Thermaltake Commander MS-I EDM - 2.dio

Prednja stranica Commandera je napravljena od tvrde crne plastike, a njome dominiraju oštre linije i razni prorezi. Izuzev front-panela i 3.5“ utora, čitava stranica je perforirana, a donjim dijelom dominira Thermaltakeov logo. Od tipki na prednjoj stranici, tu su one za paljenje i reset računala, kao i dvije signalizacijske ledice plave boje. Front-panel se sastoji od jednog USB2.0 utora, jednog MIC i headphone izlaza, te naposljetku USB3.0 utor. Sve u svemu, ovo će biti dovoljno za većinu korisnika, a podrška za USB3.0 je svakako dobrodošao dodatak uzevši u obzir da se sve više uređaja izdaje na dotičnom sučelju, i najbitnije – sve su jeftiniji. Klikom na prvu fotografiju imate prilike vidjeti i unutrašnjost prednje maske koja na perforiranim dijelovima ima i filtere za prašinu (1, 2), što je potez koji svakako pozdravljamo. Dotični se mogu jednostavno skinuti i očistiti kada se napune prašinom. Na dnu maske se ujedno nalaze i dodatni prorezi (koje ćete imati prilike vidjeti na fotogradiji dna kućišta) koji omogućuju dodatno strujanje i dovođenje zraka do opcionalnog 120mm ventilatora. Maska je pričvršćena sa šest vijaka koji dolaze sa "školjkicom" kako biste lakše fiksirali masku budući da je prostor za to dosta skučen, kako to i obično biva kod manjih kućišta. Stražnja stranica kućišta nam otkriva dodatak 120mm ventilatora, koji je prostor rezerviran i za ventilatore manjih veličina kao što su 80 ili 92mm. Odmah ispod njega se nalaze dvije rupe koje bi pretpostavljamo služile za cijevi vodenog hlađenja, iako bi dodavanje istog na kućište ove veličine značilo i podosta ručnog rada. Commander dolazi sa sedam utora za proširenja, kao i za dodatnom nosivom zaštitom za iste, iako se svaka kartica može posebno fiksirati vijcima. Na dnu se nalazi prorez za napajanje, čijom se pozicijom izolira bilo kakav utjecaj ventilatora istog u sustavu cirkulacije zraka u samom kućištu.

Gornja stranica nema posebnih dizajnerskih dodataka, tako da nas ovdje čekaju tek dvije rupe za dodatne 120mm ventilatore. Dotični nisu priloženi uz kućište, no lako se mogu dodati, pošto su rupe previđene i istaknute za montažu. Uz određene modifikacije, gore bi stao neki dual/triple radijator, tako da bi one rupe za stražnjoj stranici u tom slučaju svakako dobro došle. Na dnu kučišta imamo prilike vidjeti predviđena mjesta za dodatni 120mm ventilator, kao i prostor za ventilator napajanja. Dotični dolazi s filterom za prašinu koji se lako skida s unutarnje strane. Kad smo kod napajanja, Thermaltake je jednostavan posao izveo nepotrebno komplicirano. S unutarnje se strane nalazi mali "L" profil koji se fiksira s donje strane kućišta s dva vijka. Naime, ovisno o veličini vašeg napajanja, "L" profil je potrebno pomaknuti na odgovarajuću poziciju (dostupne tri različite). To je ubačeno iako su četiri vijka kojima se inače fiksira napajanje sasvim dovoljna da bi napajanje bilo "stabilno". Ubacivanje velikih gumenih nožica je svakako potez koji pozdravljamo, budući da se time izoliraju dodatne vibracije prema podlozi, a i dovoljno odižu kućište od podloge kako bi bilo dovoljno prostora za usisavanje zraka dodatnog ventilatora. S lijeve se strane, između prednjih nožica uočavaju i rupe za montažu 2.5“ diska.

Unutrašnji izgled

Iako se radi o midi-tower kućištu, Commander je dosta širok, tako da ćete moći instalirati i dulje kartice u njega. Prvi i više manje jedini veći "penal" po pitanju dizajna unutrašnjosti bi išao na položaj kaveza za diskove, kojim bi se lakše pristupalo kad bi bili okrenuti prema bočnim stranicama. Umjesto rupa za distancere, na ploči se nalaze izbočenja s navojima, koji služe u tu svrhu. U slučaju korištenja mATX ploča, uz kućište dolazi dodatna dva distancera. Ne baš sjajno rješenje, no stvar šljaka. Kako smo spomenuli, napajanje se montira na dno kao što je to slučaj kod većine današnjih kućišta. Odmah pored mjesta za njega, nalazi se manja rupa kroz koju se mogu provući kabeli od napajanja. Problem kod nje je taj što je preuska da se kroz nju provuče ATX konektor, tako da ćete njega morati provlačiti kroz nešto širu rupu odmah pored ove. Desno od motherboard traya se nalaze još tri rupe za dovođenje kablova do matične ploče. Prigodno su smještene u poziciji SATA/PCI-E i ATX konektora. Na motherboard trayu je izbušena i dodatna rupa koja će dobro doći ukoliko se odlučite na kasniju zamjenu hladnjaka za procesor, što svakako pozdravljamo. Dotična rupa je na gornjoj strani dodatno proširena kako bi lakše doveli 8-pinski kabel do vrha matične ploče. Unatoč tome, radi skučenog prostora, ako imate veći tower hladnjak, bit će ga problem provući ukoliko ste prvo instalirati hladnjak. Takvu brzopletu grešku smo i sami napravili budući da smo prvo montirali Venomousa pa tek onda stavljali kabel. Shodno tome smo skinuli hladnjak, ukopčali EPS kabel i vratili hladnjak na procesor. Iako na prvi pogled ne izgleda tako, kućište je sposobno dakle primiti i više tower hladnjake kao što je Venomous (razmak između krajeva heatpipeova i stranice je tek nekoliko milimetara), a viših od njega ima tek nekoliko, koji su uz visinu i po pitanju robusnosti, naknap za ovakvo kućište. Commander ima predviđen prostor za ukupno tri 5.25" uređaja, od kojih je dva moguće instalirati bez alata, odnosno imaju plastične tool-free mehanizme na sebi. Moguće je ugraditi ukupno sedam 3.5" uređaja, od kojih je jedan vidljiv na prednjoj masci. Od sedam utora, njih četiri ima tool-free mehanizme na sebi. Na dnu 3.5" kaveza, odnosno na dnu kućišta, kako smo spomenuli, nalaze se četiri rupe za montažu jednog 2.5" diska. Idealno za recimo sistemski SSD.

Desna bočna strana kućišta ne otkriva nešto više od onog što smo već dosad spomenuli u vezi kućišta. U svakom slučaju, prvo što će vas dočekati jesu nemirni kablovi front panela. Radi se o tipkama i LE diodama koje spajamo na ploču. S ove strane vidimo kako se tool-free mehanizmi nalaze samo s jedne strane, tako da, ukoliko želite "mirnije" diskove, bez eventualnih vibracija, preporučamo da ih fiksirate priloženim vijcima. Isto vrijedi i za optiku. Isto tako možete vidjeti kako prostora za skrivanje kabela manjka, radi manje veličine kućišta. Jedino gdje ćete ih uspjeti utrpati je rupa kod 3.5“ kaveza, iako ni ona nije nešto prostrana. Ako nemate modularno napajanje, a imate napajanje jače nazivne snage s dosta kabela, neiskorišteni ostatak ćete morati provući u 5.25" kavez. Drugog načina nažalost nema. Mi smo koristili malenog 400W Corsaira, pa smo opet morali većinu kabela sakriti upravo na takav način. ATX, SATA i EPS kabeli će uspjeti ostati iza motherboard-traya uz malo nadmudrivanja kod zatvaranja bočne stranice :).

Ventilacija

Uz Commandera dolazi tek jedan 120mm ventilator s plavim LE diodama. Kabel mu je sleevan u bužir crne boje. A dovoljne je duljine da dohvati i najudaljeniji fan header. Radi se ispušnom ventilatoru na stražnjoj stranici kućišta. Dotični ima sedam lopatica, standardne veličine, a sudeći po oznaci TT A1225L12S, radi se o istom onom ventilatoru koji je dolazio s legendardnim BigTyphoon hladnjacima. Snaga mu je 0.30A, maksimalna brzina vrtnje na 12V je nemalih 1300rpm, pri čemu proizvodi 54.4CFM zraka, s 1.87mmH20 statičkog pritiska. Nije u klasi najtiših, no svoj posao svakako odrađuje korektno. Na kućište je moguće dodatno instalirati još nekoliko 120mm ventilatora. Jedan s prednje strane kućište, dva na vrhu, te jedan na boku istog. Sve u svemu, uz ovako kompaktno kućište, možete napraviti pravi propuh koji će dobro služiti instalirane komponente u njemu.

Instalacija

U kućište smo montirali matičnu ploču, disk, grafičku karticu i napajanje. Kasnije smo sproveli kabele od napajanja i pospajali one od front-panela, nakon čega smo se poigrali s vezicama (koje nažalost nisu priložene u bundleu) kako bi ukrotili kablove. Kad smo kod toga, moramo spomenuti kako je motherboard-tray dosta mekan tako da trebate paziti da se ne savije ukoliko koristite rupe na njemu za plastične vezice. Ugodno smo se iznenadili kako se kabeli mogu urediti, kako bi unutrašnjost bila čista, i lako dostupna za strujanje zraka. Budući da s Commanderom ne dolazi prednji upušni ventilator, svakako preporučamo da ubacite neki, u svrhu boljeg hlađenja diskova i grafičke kartice, pogotovo ukoliko se na njoj nalazi veći pasivni hladnjak. Nakon što smo sve uredili kako smo i mislili, zatvorili smo stranicu i započeli s testiranjem. Kroz ugrađeni se prozor jasno vidi hladnjak, memorija, te dio grafičke kartice, a svjetlost LED ventilatora se također nazirala. Sve u svemu, unatoč nešto manjoj veličini, u Commandera se može ugraditi i jača konfiguracija, kojoj uz dodatne ventilatore, svježine neće dostajati.

Thermaltake Chaser MK-I EDM - 1.dio

Pakiranje i bundle

Chaser dolazi u ogromnom kartonskom pakiranju atraktivne crno-plave tematike boja. Na prednjoj se strani kutije nalazi nekoliko logotipa, uz ime kućišta, i imena serije iz koje dotično dolazi. Baš kao i Commander, Chaser dolazi s podrškom za USB3.0 uređaje. eXtra Big ATX tower logotip označava kako se ovdje radi o nešto većem full-tower kućištu. S lijeve strane se nalazi još jedna fotografija kućišta, uz kratke specifikacije o težini pakiranja, kao i veličini kućišta. Sa stražnje strane se nalazi mnoštvo informacija i slika kućišta, koje nećemo odmah otkrivati nego ćemo ih detaljno obraditi tokom teksta. Chaser dolazi zapakiran u veliku najlonsku vrećicu i zaštićen debelim stiroporom kako se ne bi oštetio prilikom transporta.

Specifikacije kućišta Thermaltake Chaser MK-I EDM
Tip kućišta Full Tower
Dimenzije

568 x 237 x 582 (D x Š x V mm)

Težina 11.6 kg
Materijal Čelik (SECC)
Hlađenje

1x 200x200x30mm (prednji)
ili 2x 120x120x25mm (prednji, opcionalni)
1x 140x140x25mm (stražnji)
ili 1x 120x120x25mm (stražnji, opcionalni)
1x 200x200x30mm (gornji)
ili 2x 200x200x30mm (gornji opcionalni)
1x 120x120x25mm (dno, opcionalni)
1x 200x200x30mm (bočni, opcionalni)

Proširivost 4x 5.25", 1x 3.5"; konverterom (vidljivi)
6x 5.25" ili 6x 2.5" (skriveni)
Podržane matične ploče

micro ATX, Standard ATX

I/O portovi 2x USB 3.0
2x USB 2.0
1x eSATA
1x Mic & Speaker out (s podrškom za AC'97 i HD Audio)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Uz kućište dolazi i solidan bundle koji ćemo i nabrojiti. Uz Chasera dolazi jedna knjižica s uputama za instalaciju komponenti, i razradom pojedinih dijelova i funkcija kućišta, kao i žutim jamstvenim papirićem kojeg smo imali prilike vidjeti i kod Level 10 GT-a. U odvojenoj kartonskoj kutiji se nalazi ostatak opreme; plastične vezice crne boje (njih desetak komada), produžni 8-pinski EPS kabel, četiri vrećice s vijcima crne boje raspoređenih za razne namjene. Tu su i dodatni distanceri, kao i zvučnik koji smo vidjeli kod Commandera. Uz sve to, dobivate i 5.25“ modul koji služi za instalaciju 2.5“ komponenti (HDD, SSD, floppy), kao i prednju 5.25“-3.5“ maskicu za istu namjenu, ukoliko ćete ubaciti floppy recimo.

Vanjski izgled

Kao što i sami vidite, radi se o još jednom Thermaltakeovom kućištu iz njihove nove Galaxy serije - Chaser MK-I. Za razliku od prethodnog Commandera, ovdje se radi o punokrvnom full-tower kućištu koje je spremno primiti velike zračne hladnjake, ili vodeno hlađenje, kao i najveće grafičke kartice današnjice. Podržava mATX i ATX matične ploče, odnosno nema podrške za XL-ATX ploče. Veličinom je tek nešto manji od prošlorecenziranog Level 10 GT kućišta. Po pitanju kombinacije boja, ovdje se ponovno radi o isključivo crnom kućištu s plavim umecima na određenim detaljima kao što su kvačice 5.25" poklopaca, sredina nožica, te rubovi gornjeg poklopca. Kompletno kućište je napravljeno od čelika, i plastičnih dijelova kao što je prednja maska ili gornji poklopac. Kao što bilo za očekivati i ovdje se radi o futuristički-čudnom dizajnu, koji ćete ili voljeti ili mrziti. Jedna od karti koje Thermaltake u posljednje vrijeme igra je upravo mat-crni finish čitave metalne konstrukcije.

Lijeva bočna stranica dolazi s prozorom nepravilnog oblika na gornjem dijelu iste, dok je donji dio rezerviran za dodatni 200mm ventilator koji možete montirati na nju. Dodan je i filter za prašinu ispred dotičnog prostora koji se fiksiran s četiri vijka. Kvaliteta prozora nije na bogzna kakvoj razini; radi se o najobičnijoj prozirnoj plastici koju koristi i Commander, a fiksiran je pomoću plastičnih pinova. Odmah desno od prozora se nalazi o plastični držač za slušalice što će gameri (pretpostavljamo) znati cijeniti, koji Thermaltake naziva Combat Headset Holder. Stranica je fiksirana thumbscrew-ovima crne boje. Desna stranica je kompletno zatvorena, a ukrašena je tek nekim reljefnim crtama. Baš kao lijeva i desna je fiksirana thumbscrew-ovima. Unatoč tome što su velike, stranice su dosta čvrste, te se lako skidaju i vraćaju natrag.

Thermaltake Chaser MK-I EDM - 2.dio

Prednja stranica, odnosno maska Chasera je napravljena od tvrde plastike, koja dužini kućišta dodaje još barem 2-3cm. Rubovi maske su izrezbareni, a gornji kraj iste lagano strši naprijed. Vidimo ukupno četiri utora za instalaciju 5.25" uređaja, čiji se poklopci jednostavno skidaju pomoću dva klipića plave boje sa svake strane poklopca. Ispod njih se nalazi veliki perforirani prostor koji je tu kako bi veliki ventilator koji se nalazi iza maske imao dovoljno zraka za usis zraka u kućište. Pri samom dnu se nalazi i Thermaltakeov logo. Front-panel je rezerviran za gornju stranicu kućišta, tako da prednja ostaje čista od bilo kakvih tipaka ili LE dioda. Iako na samoj masci nema filtera za prašinu, oni su dodani na 5.25" poklopcima, kao i ispred prednjeg ventilatora. Stražnja stranica kućišta nam odmah u startu odaje dodavanje tri gumirane rupe za cijevi vodenog hlađenja, a odmah ispod i prostor za 120mm ili 140mm ventilatore. Chaser ukupno ima osam slotova za proširenja. Svi PCI limići su perforirani, baš kao i prostor pored njih. Kad smo kod njih, PCI kartice se fiksiraju thumbscrew-ovima kao i stranice. Tu se nalazi i zaštitni sustav za periferne uređaje kao i prostor za ključanje bočne stranice s tijelom kućišta. Na samom kraju tu je dakako i prostor za napajanje, koje je svojom pozicijom izolirano od ostatka komponenti u unutrašnjosti.

Vrh kućišta je sve samo ne klasičan prizor, tako da je prva stvar koju ćete vjerojatno uočiti TT Command Centar koji ćemo obraditi detaljnije u daljnjem tekstu. Odmah do njega se nalazi veliki plastični poklopac koji je kompletno perforiran. Kad smo kod istog, negativna strana dotičnog je to što se vrlo lako skida, tj često ćete ga i nehotice skinuti dok prenosite kućište. Da je dodan neki mehanizam koji bi fiksirao kompletan pokrov, stvar bi bila čvršća i sigurnija. Bilo kako bilo, njegovim skidanjem dočekuje nas veliki 200mm ventilator s desne strane, a odmah do njega s lijeve strane - prostor za još jedan takav. Sudeći po Thermaltakeu, ovo je idealno mjesto za vodeni radijator, iako nismo sigurno kako bi dotični stao gore, budući da je spomenuti plastični poklopac dosta nizak. Nažalost nismo imali nijedan pri ruci da probamo. Dno kućišta je više manje standardno - četiri nožice koje se mogu okretati u svim smjerovima, kako vam odgovara, ovisno o mjestu na kojem držite kućište. Kao minus bismo naveli plastiku korištenu za izradu istih, kao i izostanak bilo kakvih gumenih umetaka za ublaživanje vibracija kućišta prema podlozi. Nožice odižu kućište za 35mm od podloge, što je dovoljno za cirkulaciju zraka ispušnog ventilatora napajanja i upuha opcionalnog 120mm ventilatora. Tu je i filter za prašinu koji se proteže na oba mjesta za ventilatore.

Unutrašnji izgled

Skidanjem lijeve bočne stranica dočekuje nas velika i prostrana unutrašnjost. Krenimo s motherboard-trayom i njegovom okolinom. Kao i Commandera, na trayu je izbušena velika rupa kako bi se olakšala zamjena hladnjaka za procesor ako ima backplate. Odmah iznad njega se nalazi još jedan prorez koji je tu kako bi olakšao dovođenje 8-pinskog EPS konektora do matične ploče. Ukoliko vam je kabel prekratak, uz kućište se dobije i produžni kabel od 10-ak cm koji će dobro doći u tom slučaju. Oko traya se nalaze ukupno četiri gumirane rupe za provlačenje kablova. Prve tri s lijeve strane ćete u svakom slučaju iskoristiti, dok će posljednja iznad napajanja dobro doći ako imate manju ploču, budući da ona stoji neiskorištena kod ATX ploče. Proizvođači se sve više odlučuju na takvu praksu što svakako pozdravljamo. Smanjuje vrijeme za manevriranje kablovima i olakšava njihovo dovođenje do kritičnih mjesta na ploči. Gumirani dodaci su svakako dobodošao dodatak budući da drže kablove na mjestu, i zatvaraju rupu da ne zjapi prazna kao što je to slučaj kod recimo Commandera. Još jedna takva rupe se nalazi u području napajanja, a dovoljno je široka da provučete sve kablove iza kućišta. Kako smo već spomenuli, Chaser dolazi s ukupno četiri utora za 5.25" uređaje, a isti se fiksiraju tool-free mehanizmom koji svoj posao odrađuje korektno. Ispod njega se nalazi i odlično pozicionirani 3.5" kavez za diskove koji je u stanju primiti ukupno šest 2.5" ili 3.5" uređaja. Detaljnu instalaciju istih smo obradili nešto niže u tekstu. Chaser se može pohvaliti s podrškom za najduže grafičke na tržištu kao što su GTX590 ili HD6990, konkretno ukupno 33cm duljine je rezervirano za grafičke kartice, dok je širina kućišta blagonaklona i prema velikim CPU hladnjacim; podrška za hladnjake visine do 180mm, tako da se naš Venomous osjećao i više nego prostrano u ovom kućištu.

Desna bočna stranica nam između ostalog skriva i pravu malu šumu kabela koji se spajaju na matičnu ploču i napajanje. Tu su kabeli HDD docka, 200mm Colorshift ventilatora, eSATA, USB2.0 i 3.0 konektora s Command Centra. Iz ove perspektive imamo prilike vidjeti krajeve hard diskova koji su vrlo blizu prvoj gumiranoj rupi za kabele, tako da ćete SATA kabele provući bez da se višak primjeti s prednje strane, što ćete imati prilike vidjeti i na kasnijim slikama gotovog sustava koji smo složili za testiranje. Obzirom da se radi o dosta velikom kućištu, problema po pitanju skrivanja kablova, kao što je to slučaj kod malog Commandera, neće biti. Naime između motherboard-traya i bočne stranice ima čak 15mm prostora koji će biti i više nego dovoljni da bilo kakvu šumu kabela sakrijete i odvedete s prednje strane. Većina kablova se može ostaviti ispred 3.5" kaveza, ili ostaviti iza motherboard-traya. U tom slučaju ćete ih morati fiksirati na ovaj ili onaj način pomoću plastičnih vezica kako biste mogli lakše zatvoriti stranicu. Sve u svemu kućište je kao stvoreno za dobar cable-management neovisno o tome što imate u njemu.

Detalji

Prednji gornji dio kućišta sa svojim svojim kontrolama i opcijama, Thermaltake naziva Command Center. Kao što imate prilike vidjeti na fotografijama, tu je nekoliko tipki za različite funkcije. Prve tri služe za baratanje s opcijama ventilatora; Fan Led - mijenjanje boje ventilatora; Low/High- promjena brzine vrtnje ventilatora. Ostale su više manje standardne. Odmah iznad High tipke, tu je ona za reset računala, a središnja je za paljenje računala, oko koje se nalazi prozirni plastični umetak koji svijetli plavom bojom dok je računalo upaljeno. Odmah iznad tipke za paljenje, nalazi se HDD Docking Station. Radi se o docku iliti ugrađenoj ladici za diskove na vrh kućišta. Svakako praktičan dodatak koji će svi koji često barataju s diskovima znati cijeniti. U dock je moguće ubaciti 2.5" ili 3.5" SATA diskove. Naravno da bi ovo radilo, potrebno je sve kablove koji su sprovedeni u unutrašnjosti kućišta spojiti na matičnu ploču, odnosno napajanje. Na kraju tu su mic i headphone izlazi, jedan eSATA, dva USB3.0 i dva USB2.0 konektora. Sve u svemu odlično opremljen prednji kraj kućišta; sve je na broju i lako pristupačno.

Kao što smo se već dotaknuli kod bundlea, uz Chasera dolazi dodatna maskica za 5.25" utor, kao i metalni dodatak koji se montira u jedan od postojećih a služi za montažu 2.5" uređaja. S obzirom da je na dodatnoj maskici izrezan 3.5" utor, vjerujemo da je za to mjesto predviđen floppy drive ili nekakav dodatni 3.5" uređaj (recimo kontroler za regulaciju brzine, nadzor temperature komponenti, ili dodatni bracket za USB utore). Nadalje na dnu kućišta u području napajanje se nalazi poluga koja se može pomicati prema kraju ili od njega, ovisno o veličini vašeg napajanja. Podloga je tu u svrhu odizanja napajanja od samog dna kućišta, obzirom da je na kompletnu donju stranicu ubačen filter za prašinu. Kao što smo već spomenuli, Thermaltake je predividio mogućnost dodavanja vodenog hlađenja u kućište, tako da se iznad ispušnog ventilatora nalaze tri gumirane ruše za vodena crijeva.

Jedna od važnijih stavki kod svakog kućišta je izvedba montaže, odnosno zamjene/dodavanje diskovlja. Thermaltake je kod svog Chasera taj posao izveo vrlo dobro. Klikom na gore navedenu fotografiju dobit ćete predodžbu kako je to izvedeno - jednostavno a opet efektivno. Radi se o plastičnim ladicama koje sjede na metalnim vodilicama, a fiksirane su preko male kvačice koja se otpušta ukoliko lijevi kraj dotične otpustite. Nakon toga izvučete plastičnu ladicu, skinete crne patente, ubacite disk, vratite patente i ubacite ladicu s diskom natrag u vodilice. Nije nam se baš dopala plastika koja je korištena kod izrade ladica, no ipak su kod svakog od previđenih mjesta za vijke dodani gumirani dodaci kako bi se smanjile vibracije. Uz 3.5" diskove, u ladice se jednostavno mogu montirati i 2.5" diskovi budući da su rupe već izbušene za diskove takve veličine. Diskovi se nakon toga jednostavno pospajaju sa stražnje strane potrebnim podatkovim/naponskim SATA kabelima i možete početi. Ispred diskova se nalazi 200mm ventilator, koji ne bi bilo loše zamijeniti sa dva od 120mm ukoliko planirate koristiti veći broj diskova, iako vjerujemo kako će i jedan veliki biti dovoljan za većinu.

Ventilacija

Chaser dolazi s ukupno tri predinstalirana ventilatora. Prvi je ugrađen sprijeda, u svrhu upuha zraka ispred kojeg se nalazi 3.5" kavez za diskove, tako da je svjež zrak i adekvatno hlađenje za iste svakako dobro osigurano. Valja spomenuti kako je ugrađeni 200mm ventilator moguće zamijeniti nekim drugim rješenjem, što će vjerujemo mnogi pozdraviti obzirom na slabu ponudu 200mm ventilatora, pogotovo u Hrvatskoj. Na prednju stranicu Chasera je moguće ugraditi čak dva 120mm ventilatora, za koje su predviđene rupe. Drugi 200mm ventilator je postavljen na sam vrh kućišta, pored kojeg je moguće ugraditi još jedan takav. Umjesto 200mm , predviđena su mjesta i za 120 ili 140mm ventilatore, ukoliko ih želite zamijeniti. S Chaserom dolaze 200mm ColorShift TT A2030L12S ventilatori koji su spojeni na interni potenciometar kućišta, čime im je moguće regulirati brzinu vrtnje. Maksimalna brzina kojom se ta dva ventilatora mogu vrtjeti je 600 do 800 okretaja u minuti. Također je moguće regulirati i boju kojom svijetle njihove LE diode. Dostupne su crvena, plava, zelena i kombinacija sve tri od navedenih boja, koje uz sve to mogu i blicati u dotičnim bojama. Na svojim lopaticama imaju tri "zareza" koji bi trebali smanjiti vrtloženje zraka, odnosno buke, napajaju se preko 4-pinskog molex konektora.

Posljednji ugrađeni ventilator se nalazi na stražnjoj stranici kućišta, u svrsi ispuha zraka; radi se o 140mm ventilatoru sa svojim nesvakidašnjim oblikom rotora i brojem lopatica - 9. Crne je boje, a neke posebne oznake modela nema, tako da ne znamo njegove točne specifikacije. Za razliku od 200mm ColorShift ventilatora, ovoga nije moguće regulirati preko ugrađenog potenciometra. Dotični se spaja na matičnu ploču preko 3-pinskog konektora. Za razliku od 200mm ventilatora, ovaj se svakako vrti na višoj brzini vrtnje budući da se znatno više čuje od njih. Na dnu kućišta, odmah pored napajanja, nalaze se rupe za montažu još jednog 120mm ventilatora koji bi imao svrhu upuha. U svakom slučaju ventilatora ne manjka, pogotovo ako se i sami bacite na dodatnu investiciju za dodatna dva 200mm ventilatora koje je moguće ugraditi na bok i vrh kućišta.

Instalacija

U Chasera smo ugradili matičnu ploču s memorijom, grafičku karticu, disk i napajanje. Baratanje s bilo kojom od dotičnih komponenti je bilo mnogo lakše i jednostavnije nego kod Commandera, budući da je kućište prilično veliko po pitanju dostupnosti. Kablove smo sproveli kroz predviđene gumirane rupe pored napajanja i oko motherboard-traya, fiksirali vezicama. Uz malo truda možete srediti unutrašnjost bez viška kabela bez puno muke. U slučaju zamjene ili dodavanja novih, diskovi se lako i brzo vade i vraćaju unutra. Svi ventilatori imaju dovoljno duge sleevane kablove, tako da se neće zamijetiti u ostatku crne okolike. Ukoliko želite investirati u to, možete dodati i bočni ventilator, no mislimo da za time zaista nema potrebe. Nakon svega, zatvorili smo stranicu i krenuli s testiranjem. Kroz prozor se jasno vidi čitav gornji dio matične ploče sa svojim komponentama, kao i hladnjak na procesoru, dok je pogled na grafičku karticu zasjenjen prostorom za ventilator. Čitav setup, pogotovo zatvoren izgleda pomalo čudno, pogotovo ako ste se naviknuli na klasična kućišta jednostavnijeg dizajna.

Test sistem i način testiranja

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Matična ploča

Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3

Procesor

Intel Core i5 2500K

Memorija

G.Skill Sniper P3-12800 CL9

Grafička kartica

Gigabyte GeForce 9600GT
Driveri: Forceware 197.45

Kućišta Thermaltake Commander MS-I EDM;
Thermaltake Chaser MK-I EDM
Hladnjaci Thermalright Venomous X Black;
Arctic Cooling Twin Turbo Pro
Hard disk

Samsung HD321KJ 320GB

Napajanje Corsair CX 400W

Testni sistem :: Software
Operacijski sustav Windows 7 Ultimate, 64-bit (SP1)
Chipset datoteke

v9.1.1.1025

DirectX verzija v11.0
AIDA64 v1.70.1400 (Monitoring)
3DMark06 v1.2.0 (GPU Stress)
GPU-Z v0.5.3 (GPU monitoring)
LinX v0.64, 64-bit (CPU Stress)
Real Temp v3.67 (CPU monitoring)

Način testiranja

Ovog puta u testiranje nismo dodavali third-party kućišta, pošto nismo imali nešto konkretno na raspolaganju osim Stackera, koji je na godišnjem :). Dakle usporedili smo dva nova Thermaltakeova kućišta; jedno middle-tower - Commander MS-I i jedno full-tower - Chaser MK-I. Dobivene rezultate treba uzeti s rezervom budući da se očigledno radi o kućištima različitih veličina. U grafove smo ubacili temperature procesora, grafičke kartice i hard diska.

Komponente koji smo koristili za test oba kućišta bile su sljedeće - Intel Core i5 2500K overclockiran na 4.5GHz, 1.4V (hlađen Thermalrightovim Venomousom X), Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3, Gigabyte GeForce 9600GT (hlađena Arctic Cooling Twin Turbo Pro pasivnim hladnjakom na kojem je montiran Scytheov 120mm ventilator spojen na 7V), G.Skill Sniper 1600MHz 8GB kit, Samsung 320GB i Corsair CX 400W.

Kućišta smo testirali u onakvoj konfiguraciji ventilatora s kojim dolaze iz tvornice. Manji Commander je falio za prednji ventilator pa imajte to na umu dok pregledavate rezultate testova. Veći Chaser je pak imao ventilatore spojene na ugrađenu regulaciju tako da smo ga testirali na "Low" i "High" postavkama ventilatora. Kako smo već naveli, Chaser dolazi s tri predinstalirana ventilatora. Jedan od 140mm na stražnjoj stranici (ispuh), jedan od 200mm na gornjoj stranici (ispuh), te isti takav s prednje strane kućišta koji pak ima svrhu upuha svježeg zraka u kućište. Tokom testiranja, sobna temperatura bila je nemalih 25°C - ne radi nam klima :). Kućišta su se nalazila na radnom stolu, 70cm od poda.

Komponente smo zagrijavali LinX-om i 3DMarkom (SM3.0 test loop), dok smo disk zagrijali jednostavnim kopiranjem nekoliko desetaka gigabajta s jedne na drugu particiju. Sve su komponente kontinuirano zagrijavane 45 minuta, dok je idle očitan 5 minuta nakon prestanka opterećenja. Sve zajedno smo nadgledali s Real Temp, GPU-Z i AIDA64 programima.

Rezultati testiranja

Procesor

Idle (°C)
Thermaltake Chaser
39,5
  
Thermaltake Commander
43,5
  
 
02040608
0
 
Load (°C)
Thermaltake Chaser
74,25
  
Thermaltake Commander
77,25
  
 
02040608
0
 

Temperatura procesora je bila prva na redu za usporedbu kućišta. Čak i idle nam pokazuje uvjerljivu prvu poziciju Chasera nad Commanderom. Razlika je ni više ni manje - 4°C. U grafovima imate prilike vidjeti Chasera na minimalnom broju okretaja - 600rpm, dakle ne maksimalnih 800rpm. Razlika između Low i High postavki ventilatora su bile zanemarive, odnosno tek oko stupanj do dva razlike u korist bržih okretaja, naravno. Load temperature ukazuju na isto ono što smo imali prilike vidjeti kod stanja mirovanja, razlika je od ukupno 3°C.

Grafička kartica

Idle (°C)
Thermaltake Chaser
41
  
Thermaltake Commander
44
  
 
020406
0
 
Load (°C)
Thermaltake Chaser
49
  
Thermaltake Commander
52
  
 
020406
0
 

Iduća komponenta za usporedbu je bila grafička kartica. Kako smo spomenuli, 9600GT je na sebi imala TwinTurbo hladnjak kojem odgovara što veći propuh u kućištu, koji očito nije adekvatno osiguran u slučaju Commandera koji ima samo jedan ispušni ventilator. Idle dakle ponovno ide u korist Chasera, i to razlika od 3°C spram Commandera. Load je zadržao praktično istu razliku, odnosno 52 u slučaju Commandera, i 49°C u slučaju Chasera. Vjerujemo kako bi se temperature popravile za još koji stupanj da su u kućišta montirani bočni ventilatori.

Hard disk

Idle (°C)
Thermaltake Chaser
26
  
Thermaltake Commander
32
  
 
0 71421283
5
 
Load (°C)
Thermaltake Chaser
27
  
Thermaltake Commander
33
  
 
0 71421283
5
 

Posljednja komponenta na redu bila je hard disk. Jedna od komponenti kod koje nema neke veće razlike između idlea i loada, ali je razlika svakako očigledna u cjelini. U idleu Chaser odnosi prvu poziciju s čak šest stupnjeva razlike, a ista se razlika održala i u slučaju opterećenja hard diska. Problem u ovom slučaju je dakako to što Commander ne dolazi s predinstaliranim prednjim upušnim ventilatorom, a hard diskovi su dosta osjetljivi na to da li ispred sebe imaju bilo kakav propuh, pa makar to bilo ventilator na 5V. Sve u svemu, unatoč velikoj razlici u veličini kućišta, neka osjetna razlika između testiranih nije postojala budući da je Commander okljašten za usporedbu bez ventilatora koji su postojali na Chaseru - prednji upušni, te ispušni na vrhu kućišta. Vjerujemo kako bi se temperature značajno popravile dodavanjem dodatnih ventilatora u Commandera, kod kojeg se s dodatnim ventilatorima može napraviti idealno okruženje za komponente u njemu budući da je male veličine. S druge strane očigledno je kako su Chaseru i predinstalirani ventilatori dovoljni da adekvatno ohladi testirane komponente, a instalacija dodatnih bi više pojačala buku istih nego drastično poboljšala temperature.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Thermaltake Commander je midi-tower kućište koje dolazi s podrškom za mATX i ATX matične ploče. Crna boja prevladava kućištem i njegovom unutrašnjošću. Dolazi s jednim ugrađenim 120mm ventilatorom, te s opcijom za instalaciju dodatnih četiri ventilatora diljem kućišta. Front panel je opremljen USB2.0 i USB3.0 utorima. Kućište ima dosta dobre mogućnosti cable-managementa. Omogućena je tool-free instalacija 5.25" i 3.5" uređaja. Pozitivna strana je mogućnost ugradnje dužih grafičkih kartica, kao i velikih CPU hladnjaka kao što je TR Venomous. Negativna strana kućišta je premekan materijal kojim je izrađeno, kao i pozicioniranje 3.5" kaveza. Preporučena cijena ovog kućišta je ~60$ (uključen PDV). Nemamo informaciju kolika će biti cijena dotičnog u Hrvatskoj, no ako bude i približno preporučenoj cijeni, Commander je svakako kućište za preporuku, ukoliko vam se dopada dizajnom.

Thermaltake Chaser je full-tower kućište koje podržava mATX i ATX matične ploče. Po pitanju veličine je nešto veće od ostatka ponude, budući da je Thermaltake predvidio mogućnost ugradnje vodenog hlađenja u njega. Dolazi s tri predinstalirana ventilatora, od kojih je dvima moguće regulirati brzinu okretaja i boju. Ugrađeni su filteri za prašinu na svim prostorima za ventilatore. Mjesta za dodatne ventilatore osiguravaju odličan protok zraka, što su pokazali i naši testovi s tri ugrađena. Command Centar s kojim Chaser dolazi obuhvaća više-manje sve što ćete trebati, budući da dolazi s ugrađenim HDD dockom za 2.5" ili 3.5" uređaje, kao i s ugrađenim USB2.0 i USB3.0 portovima, pored eSATA porta. Kućište ima odlične mogućnosti cable-managementa, kao i veliki prostor na raspolaganju za instalaciju komponenti. Thermaltake ističe da je u Chasera moguće instalirai grafičke kartice duljine do 33cm, te hladnjake visine do 180mm. Ono što nam se svidjelo kod ovog kućišta je izvedba instalacije diskova putem ladica. Moguća je tool-free instalacija svih komponenti. Preporučena cijena ovog kućišta je ~160$ (uključen PDV). Kao i u slučaju Commandera, nemamo konkretnu informaciju kolika će cijena biti ovog kućišta u Hrvatskoj, no uzevši sve u obzir, ovdje se radi o odličnom kućištu po prihvatljivoj cijeni, pogotovo u odnosu što konkurencija nudi u istom cjenovnom rangu.

 

Conclusion

Thermaltake Commander is a midi-tower case that comes with mATX and ATX motherboard support. The exterior and interior are painted in matte-black. It is comes with one 120mm fan, and with the option to install additional four fans. Front panel is equipped with USB2.0 and USB3.0 ports. Commander has good cable-management options. It allows the tool-free installation of 5.25 and 3.5“devices. The positive side of it is the possibility to install longer graphics cards, as well as large CPU coolers such as Venomous. The negative side of the case is too soft material that is made of, as well as the positioning of the 3.5“cage. Suggested retail price is about 60$ (VAT included). We have no information about pricing in Croatia, but if it's even close to suggested one, Commander gets our recommendation, if you like the design.

Thermaltake Chaser is a full tower case that supports mATX and ATX motherboards. In terms of size, this is slightly larger than the rest has to offer, since Thermaltake made water cooling possible to install. It comes with three pre-installed fans, of which only two can be regulated by speed and color. There are built-in dust filters on each one of them. There is room for addition fans which guarantee great airflow, as demonstrated by out tests with three of them installed. Command Center gives Chaser option to install 3.5 and 5.25 hard drives in front panel dock, as well as built-in USB2.0 and USB3.0 ports by the additional eSATA. Chaser has great cable-management options, as well as a large space available for component installation. Thermaltake said that, in Chaser can be installed graphics cards up to 33cm length, and coolers up to 180mm width. What we liked about this case is the way the 3.5/2.5“drives are installed. There is an option for tool-free installation of devices. Suggested retail price is about 160$ (VAT included), but the price in Croatia is way higher – 230$ (VAT included) which is not that affordable, as the suggested price would be.