Thermaltake Core X31 TG Edition recenzija
Datum objave 01.03.2017 - Krešimir Matanović
Core X31 TG - prvi dio
Iz MSana nam je na test stiglo Core X31 kućište u izvedbi s bočnom stranicom od kaljenog stakla. Kaljeno staklo ili tempered glass je vrlo popularno u zadnje vrijeme jer kućištima daje elegantniji izgled, a i bolji pogled u unutrašnjost u odnosu na raširenije bočne stranice napravljene od prozirne plastike. X31 je mid tower kućište, malo je većih dimenzija i dovoljno je prostrano. Krase ga i dobre rashladne mogućnosti i dobar menadžment kabela, a ostalo će te vidjeti u redcima koji slijede.
Kućište dolazi u klasičnoj kartonskoj kutiji, a unutar nje je zaštićeno u debeli stiropor i najlonsku vreću. Bundle i korisničke upute su pakirani unutar kućišta.
Baš kao i NZXT-ovo S340 Elite kućište testirano prije par dana, koje je imalo verziju bez kaljenog stakla, tako je i Thermaltake najprije izbacio X31 da bi ga nedavno nadogradili sve popularnijom staklenom bočnom stranicom. Ona se malo razlikuje od NZXT-ovog rješenja, jer dolazi s plastičnim okvirom, a za kućište se pričvršćuje na klasičan način - thumb vijcima straga. Kućište je poprilično klasičnog dizajna, pretežno je napravljeno od čelika, a prednja stranica je kombinacija plastičnog okvira i metalne rešetke. S prednje strane se nalaze i dva 5.25" mjesta, a na dnu je Tt-ov logo. Kućište spada u mid tower segment, no nešto je šire i samim time prostranije za veće komponente.
Kućište mjeri 250 milimetara u širinu, 497 u visinu i 511 milimetara u dubinu. Masivno je i teži 8.8 kilograma, čemu doprinosi i 4 milimetra debelo kaljeno staklo. Stražnja strana je klasičnog rasporeda - na dnu je otvor za napajanje, iznad njega je osam mjesta za proširenja, a s obzirom na širinu kućišta dva proreza su i vertikalno postavljena, a iza njih je smješten i nosač za dvije kartice. Iznad svega toga je rešetka iza koje je 140 milimetarski ispušni ventilator i prorez za stražnje I/O portove matične ploče. Desna bočna stranica je kao što vidimo pričvršćena s dva thumb vijka, ali i dva klasična, pa je posao skidanja i montaže malo kompliciraniji.
Na vrhu se kućišta unutar plastičnog dijela nalazi prednji panel. S lijeva na desno su tu jackovi za slušalice i mikrofon, reset tipka, signalizacijska LED-ica za aktivnost tvrdog dika, tipka za uključivanje/isključivanje s LED signalizacijom, zatim dva USB 3.0 i dva USB 2.0 porta. Gornja je čelična stranica fiksna, a gotovo cijelom je dužinom perforirana, te s gornje strane zaštićena filtrom za prašinu koji ima magnetski rub pa se tako drži kućišta. Tako ga je naravno lakše i skinuti radi čišćenja. Na donjoj je stranici filtar plastičan, sjedi u ležištu a uklanjamo ga povlačenjem prema nazad. Kućište sjedi na četiri povišene nožice s naravno gumenim nasjednim površinama koje sprječavaju klizanje. Na ovoj slici vidimo i plastične rubove oko kaljenog stakla koji ne sjede baš savršeno tj. imaju izražene zazore pa ovo možemo malo kritizirati kao nedostatak u montaži i završnoj obradi. S obzirom na veće dimenzije, kućište je vrlo prostrano što se najljepše vidi kada se pogleda raspoloživi prostor za manevriranje oko matične ploče. U X31 inače stanu Mini ITX, Micro ATX i ATX ploče. Oko ATX ploče kakvu smo ugrađivali je bilo sasvim dovoljno prostora čak i s gornje strane. Na vrh kućišta inače, baš kao i na prednju stranicu stanu radijatori vodenog hlađenja dužine do 360 mm. Kada smo već kod toga, recimo i da kućište osim tih radijatora prima i 120/140 milimetara na dno, te na ispuh, a dolazi s dva ugrađena 140 milimetarska ventilatora. Tko želi to pojačati može ugraditi još jedan 140 na prednju stranicu (ili samo jedan 200 milimetarski), tri 120 ili dva 140 ili jedan 200 milimetarski na vrh, te po dva 120/140 milimetarska na dno. Opcija za hlađenje dakle ima i više no dovoljno i za najrastrošnije komponente.Core X31 TG - drugi dio
Thermaltake uz kućište isporučuje dva Riing Blue 140 milimetarska ventilatora koji imaju hidrauličko ovješenje, motor bez četkica i plave LED-ice. Karakterizira ih i plava guma koja eliminira prijenos vibracija, te maksimalna brzina vrtnje od 1400 okretaja u minuti putem tro-pinskog konektora, ili 1000 okretaja ako upotrijebimo Low Noise adapter koji dolazi u bundleu. Ventilatori su u radu zadovoljavajuće tihi i pri maksimalnoj brzini, kada su ih ventilatori na testnoj Noctui D15 bez problema nadglasali. Učinkoviti su i stvaraju dobar propuh u kućištu. Nosač za kartice prima dvije u vertikalni položaj, a PCIE kabel je potrebno naknadno kupiti. Na dnu su četiri gumene podloške na koje nasjeda napajanje. Napajanje koje ugrađujemo u kućište može biti dugačko do 180 milimetara ako ugrađujemo i jedan ventilator do njega, ili do 220 milimetara ako ne ugrađujemo ventilator.
S prednje smo strane vidjeli dva 5.25" mjesta, a sada u unutrašnjosti vidimo i kaveze s toolless mehanizmom. Kućište je poprilično modularno, no ovi se gornji kavezi ne mogu ukloniti. Zato se donji kavez s tri ladice za 3.5/2.5" diskove može ukloniti, a spomenute ladice imaju mehanizam za lako vađenje. Kavez i njegov nosač se na lak način vade iz kućišta, no s obzirom na to da su ovo jedina mjesta za diskove to naravno nije preporučljivo (osim ako ne planirate koristiti samo M.2 diskove).
Uz kućište dolaze i kratke upute za instalaciju i korištenje, te set vijaka, matica, odstojnika (za ATX ploče su odstojnici tvornički montirani), plastičnih vezica, piezzo zvučnika, ali i dva low noise adaptera za ventilatore.
Prednja se maska lako skida povlačenjem odozdo, a otkriva nam položaj drugog Riing Blue ventilatora, te poziciju za instalaciju još jednog takvog ili pak radijatora vodenog hlađenja dužine 240 ili 360 milimetara. Kućište je LCS certificirano, a podržava 1/2", 3/8" i 1/4" cijevi vodenog hlađenja. Na prednjoj se maski nalazi samo metalni filtar za prašinu koji ima veće rupe i ne vjerujemo kako će biti naročito učinkovit u zaustavljanju prašine. Više bi voljeli da su stavili gušći filtar kao onaj koji se nalazi na 5.25" poklopcima.
Na stražnjoj se strani najbolje vide gumirani prorezi za menadžment kabela, kao i veliki broj ušica ili malenih nosača za koje je moguće pričvrstiti kabele. Rupa za stražnji nosač je dovoljno velika za montažu CPU hladnjaka, a zbog širokog je prostora prava šteta što proizvođač ovdje nije dodao barem jedan nosač za SSD-e - nekako se ne možemo oteti dojmu kako su samo tri s prednje strane premalo.
Mi smo za bulid koristili iste komponente kao i kod nedavno testiranog S340 kućišta, što znači Gigabyteovu Z270X-Gaming 8 ploču, ASUS-ovu STRIX GTX1080 grafičku karticu, Noctuin D15 hladnjak, i7-6700K procesor, itd. Kućište je kao što smo već ranije spomenuli vrlo prostrano, pa se komponente lako ugrađuju, a i završna je obrada odlična. Kabele se nismo naročito trudili aranžirati, no to je lak posao jer kućište nudi mnoštvo opcija.
Kada smo kod prostora, napomenut ćemo kako u X31 stane hladnjak za procesor visine do 180 milimetara, što znači kako smo bez problema mogli ugraditi stršeći vanjski ventilator D15-ice, koji ne može sjesti do kraja zbog visokog VRM hladnjaka. Kućište bez problema prima i dvije dugačke grafičke kartice koje mogu biti do 420 milimetara. Donji HDD/SSD kavez limitira dužinu na 278 milimetara.
Testove zagrijavanja smo proveli na tvorničkoj brzini procesora, ali i na overclockiranih 4.7 GHz, te smo zaključili kako X31 ima dobra rashladna svojstva koja se dodatno mogu poboljšati ugradnjom dodatnih ventilatora.
S cijenom od oko 800 kuna, ovo je kućište konkurentno s nekim modelima koje smo u zadnje vrijeme testirali - NZXT S340 Elite, SilverStone Kublai KL07, Redline RL05 itd. Svako od njih ima svoje jače i slabije strane, pa je tako i kod Core X31. Krenut ćemo najprije s onim slabijim - nedovoljno gust filtar na usisu, montaža plastike oko kaljenog stakla koja ima veće zazore, te samo tri mjesta za diskove. Dobrih strana jasno ima puno više, u što ulazi dobra kvaliteta materijala, prostranost, opcije za aranžiranje kabela, vrlo dobra provjetrenost s velikim mogućnostima za montažu različitih tipova ventilatora (do 200 mm) ili radijatora (do 360 mm), toolless mehanizmi, te na kraju elegantan izgled kojem doprinosi i stranica od kaljenog stakla. Sve u svemu, dobar komad kućišta koji će zadovoljiti potrebe naprednijih korisnika.