Rezultati testiranja

Temperature (4.80 GHz)

Idle (°C)
Thermalright Venomous X @ Delta
29,75
  
Thermaltake Frio @ Delta
31
  
Thermalright Venomous X @ Scythe
31,75
  
Thermaltake Frio @ High
33,75
  
Thermaltake Frio @ Low
35
  
 
0 1 8 3 6 5 4 7
2
 
Load (°C)
Thermalright Venomous X @ Delta
61
  
Thermalright Venomous X @ Scythe
65,5
  
Thermaltake Frio @ Delta
66,75
  
Thermaltake Frio @ High
69,5
  
Thermaltake Frio @ Low
71,75
  
 
0 1 8 3 6 5 4 7
2
 

 

Prvi rezultati u grafovima nam pokazuju temperature hladnjaka u idleu, odnosno stanju mirovanja 5 minuta nakon 60 minuta opterećenja. Prvo mjesto odnosi Venomous X u kombinaciji sa Deltom, a odmah do njega je i Frio s dotičnom sa dva stupnja razlike. Venomous ponovno odnosi pobjedu i sa običnim ventilatorima, sa dva stupnja razlike spram Fria na najvišim okretajima. Na najnižem broju okretaja, Frio zaostaje oko četiri stupnja za Venomousom. Valja napomenuti kako je Venomous testiran samo sa jednim ventilatorom u ovom slučaju, dok je Frio tu sa dva svoja veća.

Zanimljivo postaje ako pogledamo temperature prilikom opterećenja. Venomous ponovno odnosi pobjedu nad Friom, i to uvjerljivo. Prvo mjesto odnosi u kombinaciji sa Deltom, dok je isti i na drugoj poziciji, i to s jednim Scytheovim ventilatorom. Tek se na trećoj poziciji nalazi Frio sa Deltom, s kojom zaostaje čak 6 stupnjeva za Venomousom u istoj kombinaciji. Tri stupnja je lošiji sa svojim ventilatorima na najvišem broju okretaja. A razlika između najniže i najviše brzine okretaja Fria pod loadom iznosi tek dva stupnja. Mala razlika u performansama, ali zato velika u buci (da ne kažemo puno buke nizašto). Dobro je za vidjeti kako se performanse Fria ipak razmjerno povećavaju sa boljim, odnosno jačim ventilatorom. S druge strane pak, Venomous sa običnim Scytheovim ventilatorom na 1200RPM nadjačava Fria u oba modusa rada sa svojim ventilatorima, a gotovo pa je rame uz rame s Friom i Deltom. Unatoč tome što se ovdje radi o odličnom Venomousu, moramo priznati kako smo ipak očekivali nešto bolje rezultate od Fria, pogotovo na najvišim okretajima.

 

Zaključak

Ovaj smo put na tes dobili Thermaltakeov Frio OCK hladnjak, pri čemu je OCK skraćenica od Overclocker King. Glavne karakteristike ovog hladnjaka jesu korištenje dva varijabilna 130mm ventilatora u push-pull konfiguraciji, šest bakrenih 6mm heatpipeova te sposobnost hlađenja procesora TDP-a do 240W. Pozitivne strane hladnjaka su u prvom redu performanse koje su odlične. Kvaliteta izrade je također na visini, a da se gledalo na detalje govori i njegova oprema. Dobar način montaže i široka kompatibilnost su također jedni od pluseva. Iako se ne radi o najlakšem hladnjaku na tržištu, težina je razumna uzevši u obzir o kakvom se hladnjaku radi. Negativna stvar je prvenstveno buka ventilatora, i njegova cijena, što je ipak diskutabilna stavka.

Za sada se na našim policama može naći jeftinija verzija Fria, za oko 400kn, dok će se Frio OCK prodavati po cijeni od oko 650kn. S tom cijenom spada u rang najskupljih zračnih hladnjaka na tržištu, kao što je recimo testni Venomous X ili recimo Noctua NH-D14. S druge strane valja uzeti u obzir kako se ipak radi o hladnjaku koji dolazi sa dva 130mm ventilatora za koje biste inače morali platiti ako ih kupujete odvojeno. Frio je odmah u startu predodređen za skupinu ljudi koji su za hladnjak dobrih performansi spremni izdvojiti nešto više novca, ali da pri tome dobiju ono što su platili. Uzevši sve pluseve i minuse u obzir, možemo dati preporuku Friu, ali uz nekoliko stvari koje trebate imati na umu prije kupovine, a koje smo naveli u članku.

 

Conclusion

For this test we got Thermaltake’s new CPU cooler Frio OCK, and OCK is an abbreviation for the term Overclocker King. The main characteristics of this cooler are – using two 130mm fans in push-pull configuration, six 6mm heatpipes and ability of cooling the processor with the TDP up to 240W. The positive sides of Frio are primarily cooling performance which is excellent. Build quality is also great, so as are small details about packaging and its equipment. An easy way of mounting and wide socket compatibility is also the positive sides. Although it’s not one of the lightest coolers on the market, the weight is reasonable, taking into account what kind of cooler we’re talking about here. The negative thing is the big fan noise, and its price, which is however up for a debate.

For now we can find a cheaper version of Frio for about 75$ on our shop shelves, while Frio OCK will be sold for about 125$. With that price, OCK falls into the price range of the most expensive air coolers on our market, such as for example also tested Venomous X, and say Noctua NH-D14. On the other hand, it should be taken into account, however, that Frio comes with two 130mm fans that you should buy separately otherwise. Frio OCK is meant for the specific group of users that are prepared to pay more money, but by doing that, to get what they paid for. Taking all the pros and cons into account, we can recommend Frio OCK, but with a few things to keep in mind before purchasing, which we mentioned in the article.