Ventilatori

Level 10 GT dolazi sa tri predinstalirana ventilatora. Radi se o dva 200mm LED, i jednom bezbojnom 140mm ventiltoru. Prvi 200mm ventilator stoji naprijed u svrhu upuha svježeg zraka u kućište. Ispred njega se nalazi kavez za diskove za koje je ovakvo hlađenje pravi raj za hladan rad što pokazuju i rezultati testiranja. Drugi 200mm ventilator je postavljen na bočnu stranicu kućišta a tu je kako bi pospješio hlađenja svih obližnih komponenti kao što su grafička, hlađenje ploče/regulacije napona i same cirkulacije zraka. Ispred njega se nalazi nekoliko redova plastičnih „roleta“ koje se preko malene ručice mogu podešavati i tako što bolje usmjeriti strujanje zraka tog ventilatora. Mi smo ih pomaknuli malo prema gore kako bi grafička direktno dobivala svježi zrak. Oba ventilatora su opremljena višebojnim LE diodama, tako da ventilatori mogu svjetliti u crvenoj, plavoj, zelenoj ili u kombinaciji sve tri. Tu su također i blink efekti kojim ventilatori mogu svjetliti, odnosno trptati u raznim bojama. Maksimalna brzina kojom se ta dva ventilatora mogu vrtjeti jest od 600 do 800 okretaja u minuti. Posebnost koju ćete vjerojatno zamijetiti na slikama jest dizajn lopatica većih ventilatora. Po uzoru na odličnu Noctuu, ubačeni su tri lagana proreza na kraju svake lopatice u svrhu bolje kontrole odnosno eliminacije vrtloženja zraka, a samim time i u svrhu što manje buke.

Posljednji ventilator u kućištu se nalazi na ispuhu, na stražnjoj stranici. Velik je 140mm te nema svjetlosnih efekata. Dotični se vrti fiksno na 1000 okretaja. Na dnu kućišta, odmah pored napajanja, nalaze se rupe za montažu još jednog 120mm ventilatora koji bi imao svrhu upuha. Sve u svemu, ventilatora i mjesta za iste ne manjka. Svi se ventilatori mogu regulirati preko 3 tipke na gornjoj stranici kućišta. Tu je jedna tipka za promjenu boje ventilatora, te dvije za brzinu – Low i High. Buka ventilatora je svakako zamjetna na najvišem broju okretaja, dok je na najnižem nešto manja i gotovo nezamjetna (koliko to može biti kad se nalazi odmah pored vas na stolu). A iz samih rezultata ćete moći zaključiti kako High mod rada neće biti potreban gotovo nikad, eventualno u slučaju nekog većeg i kontinuiranog opterećenja komponenti.

 

Instalacija

Instalacija se svodila na postavljanje distancera u rasporedu pogodnom za našu ploču, te ubacivanjem optike, diskova kao i ostatka standardne opreme. Diskovi su kako smo već spomenuli vrlo lako za instalirati i ugraditi u kućište, a najbitnije je da ih je lako izvaditi. Ista stvar je i s optikom koja se vrlo lako ugradila bez puno muke oko skidanja nekih dijelova s kućišta. Poklopac 5.25“ utora se lagano skidao a optički uređaj lako i brzo fiksirao pomoću plastičnih fiksatora. Kabele gornjih USB3.0 utora smo provukli kroz jednu od postojećih rupa za cijevi vodenog hlađenja, i uštekali su stražnje konektore na ploči. Oni, kao i ostali konektori i kabeli namijenjeni za utore ili napajanje komponenti u kućištu su sleevani u bužir crne boje kako bi se slagali uz ostatak.

Daljnja instalacija je prošla lagano i bez problema. Zbog rupa oko motherboard traya kabele je bilo jednostavno provesti do bilo kojeg područja bez da se narušava cable management i najvažnije protok zraka. „Rolete“ bočnog ventilatora smo usmjerili prema grafičkoj kartici radi boljeg hlađenja, zatvorili i upogonili stroj. Kroz ugrađeni prozor se vidi gornji dio komponenti, odnosno gornji dio ploče, memorija i hladnjak na procesoru. Čitava konfiguracija, pogotovo u pogonu izgleda atraktivno, tako da će vaš stroj uhvatiti oko svakog posjetitelja (bilo radi estetike ili nečeg drugog).

 

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Matična ploča

ASUS P8P67-M Pro

Procesor

Intel Core i5 2500K

Memorija

Exceleram 2x2GB PC3-12800 Black PCB

Grafička
kartica

XFX GeForce GTX 260 + Accelero Xtreme
Driveri: Forceware 266.58

Kućišta

Thermaltake Level 10 GT;
Cooler Master Stacker STC-T01;
Antec P182

Hladnjak Thermaltake Frio OCK
Hard
disk

Western Digital 320 GB AAKS

Napajanje Corsair
HX 650W
Optika LG
GSA-H20N

 

Test sistem :: Software
Operacijski sustav

Microsoft Windows 7 Professional (SP1) x64

Aida64

v1.60.1333

Msi Kombustor v2.0.1
Prime95 v26.5 Build 3
Real Temp

v3.60

Način testiranja

Iako dosad nismo radili neke usporedne testove kućišta, u slučaju Thermaltakeovog Level 10 GT nam se ukazala prilika da napravimo nešto tome slično. Sve rezultate valja uzeti s rezervom, budući de se ipak ne radi o kućištima iste veličine, ali su dodani kako bi sve zajedno bilo nešto zanimljivije. Dakle za usporedbu smo imali tri kućišta – TT Level 10 GT, Cooler Master Stacker, te Anteca P182. U grafove su ubačeni rezultati temperatura nekoliko komponenti – procesor, grafička te hard disk. Da smo imali još koji senzor na ploči, ubacili bismo i temperaturu PWM-a i čipseta, no vjerujemo kako će vam i ovi rezultati dati okvirne performanse testiranih kućišta. Komponente u testnoj konfiguraciji su bili Intelov Core i5 2500K overclockiran na 4.8GHz, pri 1.4v, Asusova P8P67-M Pro matična ploča, te XFX-ova GTX260 896MB grafička kartica, koja je bila hlađena velikim Arctic Coolingovim Accelero Xtreme GTX Pro hladnjakom. Napajanje korišteno u testu bilo je Corsair HX 650W.

S obzirom da bi testiranje sva tri kućišta na nekoliko postavki (odnosno napona) ventilatora, čitav posao utrostručilo, a krajnje razlike bi bile minimalne, ipak smo testirali sve ventilatore na 12V (dakle nisu testirana na 5/7V ili na pasivi). S druge strane, TT-ov Level 10 GT ima već ugrađenu regulaciju ventilatora tako da smo dotičnog ipak testirali na dvije različite postavke ventilatora – „Low“ i „High“. Kako smo već naveli u tekstu, Level 10 dolazi sa tri predinstalirana ventilatora. Jedan od 140mm na stražnjoj stranici (ispuh), jedan 200mm na vrhu (ispuh), te jedan od 200mm na buku (upuh). Cooler Master Stacker je testiran sa dva 120mm ventilatora na upuhu (na kavezima diskova), te jednim 120mm na ispuhu. 120mm ventilator na napajanju je također služio kao ispušni ventilator. Antec P182 je testiran s jednim 120mm upušnim ventilatorom (također na kavezu diskova), te dva ispušna 120mm ventilatora na vrhu i stražnjoj stranici. Svi su ventilatori bili na 12V. Sobna temperatura je bila 19°C tokom testiranja. Kućišta su se nalazila na radnom stolu, 70cm od poda. Komponente smo zagrijavali sa Prime-om u slučaju procesora, Kombustor-om u slučaju grafike, a kod hard diska smo radili kopiranje velike količine podataka s jedne na drugu particiju. Sve su komponente kontinuirano zagrijavane sat vremena, a idle je očitan 5 minuta nakon prestanka opterećenja. Sve zajedno smo nadgledali s nekoliko aplikacija za monitoring.