Thermaltake Level 10 GT test
Datum objave 07.04.2011 - Danijel Pavlović
Opis - 1.dio
Thermaltake Level 10 GT dolazi u ogromnom pakiranju kako bi ga zaštitilo od mogućih oštećenja prilikom transporta. Riječ je kartonskoj kutiji crne boje uz nekoliko istaknutih stvari koje trebate znati o kućištu. Iznad su dvije fotografije - na jednoj se nalazi upravo kućište, a na drugoj fotografija prednjeg dijela automobila. Uzevši u obzir što znamo o prethodniku ovog kućišta, radi se o BMW-u koji je dizajnirao oba kućišta. Nadalje tu je i istaknuti logo USB3.0 standarda što ukazuje kako kućište dolazi sa USB3.0 konektorima za prijenos podataka. Unutrašnjost kutije je dodatno pojačana sa stiroporom, dok je samo kućište zapakirano u krpeni pokrivač crne boje kako bi se zaštitilo od eventualnog grebanja prilikom vađenja.
|
U kućištu se pak nalazila kutija s priborom, ili TT Accessory Package. Unutar nje se nalaze papiri kao što su upute za instalaciju, jamstvo i još neki promotivni materijali. Ostatak opreme je uredno raspoređen po plastičnim vrećicama. U prvoj se nalazi produži 8-pinski EPS konektor duljine 10cm koji dobro posluži bilo za produživanje ili radi lakšeg rasporeda kabela te mali zvučnik koji možete preko jednog konektora spojiti na ploču. Koristan dodatak uzevši u obzir da velika većina ploča novijeg datuma dolazi bez zvučnika, a isti ponekad može dobro doći prilikom dijagonostike eventualnog kvara. U idućoj se vrećici nalazi crni plastični nosač koji se jednostavno montira na bočnu stranu kućišta, a služi kao držač za slušalice. U posljednje dvije vrećice se nalazi četiri velike plastične vezice, koje su tu kao ispomoć pri kroćenju kabela, te dvije dodatne vrećice s vijcima. Vijci su tu za montažu svake pojedine komponente u kućište, a imaju crni finiš, lijep dodatak.
Prije svega ćemo ukratko spomenuti malu povijest stvaranja ovog (ili ove verzije) kućišta. Naime, ideja za sličnim dizajnom se rodila još davne 2009. godine kada je Thermaltake predstavio svoje revolucionarno "modularno" kućište pod nazivom Level 10. Dotično je ponosno nosilo OCA naziv, što označava Open Compartment Architecture, što znači da je svaka komponenta bila zasebno zatvorena u svojem kućištu, i kao takvoj se moglo pristupati lako brzo i jednostavno. Dotično kućište je kompletno bilo napravljeno od aluminija, dok je za sam dizajn istog bila upravo BMW grupa USA. Uz čitav revolucionaran dizajn kojim se kućište ponosilo, imalo je i BMW-ov "pečat" što je sve zajedno u kombinaciji garantiralo paprenu cijenu. Zaista je tako i bilo. Kućište je prodano u limitiranom broju primjeraka, a cijena istog se kretala od oko 6 000 kuna, u domaćim dućanima.
Kućište se po toj cijeni naravno pokazalo kao promašaj po pitanju isplativosti, tako da se u skladu s takvim razvojem događaja stvorila ideja za stvaranjem, dizajnom sličnog ali cjenovno znatno jeftinijeg kućišta. Tako da smo ovaj put dobili (uvjetno rečeno) cjenovno isplativiju verziju slavnog Level 10 kućišta, a to je upravo Level 10 GT. Kao što iz gore navedenih fotografija imate prilike vidjeti, radi se o naizgled sličnom kućištu njegovom prethodniku, ali je funkcionalnost nažalost ostala na razini običnih kućišta. Level 10 GT je napravljen od čelika, a maska i ostali detalji su napravljeni od tvrde plastike. Hladni tuš razočarenja. Kućište po cijeni od preko 2000 kuna, a aluminija ni u tragovima :). Samim izbacivanjem aluminija iz jednadžbe ovo kućište je znatno opalo po pitanju atraktivnosti koju na slikama može izvući samo dobar photoshop (jedan od razloga zašto smo gore u tekstu ubacili službenu fotografiju kućišta). Pojam ljepote i dobrog dizajna je svakako subjektivna stvar svakog čovjeka tako da ćemo se tog pojma probati ne doticati u ovom članku, te osvrnuti na ono najvažnije - funkcionalnost i konstrukciju samog kućišta. Prednja se stranica inače drži na dvima šarkama koje omogućava njeno otvaranje i zatvaranje neometano. Koliko god ovo naizgleda bilo praktično, to i nije baš "najzdravije" kada kućište polegnete na radni stol i počnete s ubacivanjem komponenti. S obzirom da je riječ o relativno krhkom sistemu, stavili smo nešto ispod stranice kako se ne bi držala na šarkama punom težinom. Nadalje, na prednjoj stranici kućišta možete vidjeti prostor za četiri 5.25" uređaja. Njihove se maskice iznimno lako skidaju pošto imaju klipiće sa svake strane, čijim se stiskanjem poklopci lagano vade van. Nadalje, tu je i prostor za jedan 3.5" kojem se dostupa na isti način kao do 5.25" uređaja. Odmah lijevo od njega se nalazi i jedna od bravica za zaključavanje. Odmah ispod se nalazi pet vidno označenih mjesta za hard diskove, odnosno za 3.5" ili 2.5" hard diskove.
Prelazimo na stražnju stranu kućišta. Na samom se vrhu nalaze tri gumirane rupe koje su tu u slučaju dodavanja vodenog hlađenja, pa u svrhu provlačenja cijevi bez potrebe rješenja iz kućne radinosti. Ispod se nalazi prostor za backpanel limić matične ploče. Desno od njega se mjesto za 120, odnosno 140mm ventilatore. Ispod njega se nalazi prostor za do osam dodatnih kartica, a za koje je predviđen i sistem za fiksiranje preko thumbscrewova, ali i dodatnog limića koji bi tu trebao dobro doći u slučaju težih grafičkih kartica. Nadalje, tu je mjesto za jedno napajanje, koje je izvedeno tako da se zrak kućišta i zrak napajanja ne spajaju, odnosno napajanje izvlači zrak sa dna kućišta, a izvlači ga van kroz sebe. Pored prostora predviđenog za ventilator napajanja, nalazi se i prostor za još jedan ventilator. Za oba je predviđen jedan veliki pozadinski filter za prašinu. Budući da je riječ o full tower kućištu, mjesta neće dostajati. Bilo da imate E-ATX matičnu ploču ili ekstra dugu dual-GPU grafičku karticu kao što je HD6990, problema po pitanju prostora neće biti. Dapače, sve komponente su iznimno lako dostupne, a zamjena istih je svedena na najjednostavniju moguću razinu, što je na kraju krajeva od kućišta tog cjenovnog ranga i za očekivati. Još jedan detalj koji je zanimljivo za spomenuti jesu security lockovi za kabele miša i tipkovnice. Po jedan se nalazi na gornjem lijevom dijelu stražnje strane, te na donjem desnom dijelu kućišta. Da ne zaboravimo, jedan od važnijih estetskih detalja, a to je taj da je kompletno kućište premazano sa mat crnom bojom, što će mnogi modding kreativci znati cijeniti.
Opis - 2.dio
Na gore navedene fotografije imate priliku vidjeti kućište sa lijeve bočne strane. Potonjom dominira nekoliko cjelina - prva je prozor, druga prostor za ogromni 200mm ventilator, treća prostor za 5.25", te četvrka prostor za 3.5" uređaje. Prozor kao što vidite nije preko čitave stranice nego je skraćen radi ubacivanja spomenutog 200mm ventilatora koji za upuh svježeg zraka u kućište. Odmah pored njega se nalazi malena polugica kojom regulirate položaj "roleta" ventilatora, odnosno usmjeravate zrak prema pojedinoj komponenti. Tik do polugice se nalazi i druga bravica za zaključavanje kućišta (sve zajedno dvije bravice, i dva priložena ključa - za paranoične dosta). Desno se nalazi pet ladica za hard diskove a domah iza i prostor za 5.25" diskove koji je pak ovdje, skupa s nosačem, u svrsi držača slušalica. Za igrače vjerujemo koristan dodatak. Na kraju, na vrhu s nasuprotne strane se nazire i plastična ručka koja vam može olakšati prenošenje kućišta s jednog na drugo mjesto. Naime, u kućištu imali dosta skup hardveraj, pa se nismo htjeli kockati sa srećom i mahati njime u ruci :). Izvedba napajanja bočnog ventilatora je riješena elegantnim putem, preko kontakata sa svake strane kućišta čime se dovodi struja do ventilatora.
Na gornjim fotografijama imate priliku vidjeti dio unutrašnjosti kućišta. Na prvoj se fotografiji vidi kavez za 5.25" diskove, a u kadru su uhvaćeni i neki detalji. Jedan od njih je jedna od kukica koja vam olakšava kabliranje i drži kabele na mjestu gdje ih ostavite. Drugi je jedna od brojnih gumiranih rupa strateški raspoređeni diljem kućišta. S desne se pak strane vide i poklopci od 5.25" uređaja na čijoj se pozadini vide i filteri za prašinu. koje je moguće lako skinuti i očistiti po potrebi. Na drugoj pak fotografiji možete vidjeti kavez za diskove koji je potpuno zatvoren i odvojen od ostataka kućišta plastičnim okvirom uz nekoliko proreza za zrak.
Došli smo do dijela s diskovima. Lijevo od svakog broja na prednjoj stranici se nalazi gumb čijim pritiskanjem u kombinaciji s istodobnim izvlačenjem ladice vadimo diskove van iz kućišta. Iznimno jednostavan i efektivan sustav montaže i "spremanja" diskovlja. Ispred diskova se nalazi 200mm ventilator kao i filter za prašinu kojih ćemo se kasnije doticati u tekstu. Hot-swap sustav izvedbe diskova nije ništa novo u današnje vrijeme, on se već dugo vremena koristi u serverskim računalima, a i svaki ga današnji operacijski sustav podržava. Stvar je u izvedbi takvog sustava na kućištima koji se ne viđa tako često na kućištima. Ovdje je Thermaltake išao na server-like izvedbu, a pri tome su i uspjeli, jer stvar u praksi šljaka izvrsno i bez greške. Autor ovih redaka se uvijek bori sa svojim Stackerom kada mora vaditi neki od diskova van, tako da mu je ovakav sustav montaže/instalacije diskovlja bio preporod :).
Napokon smo došli i do posljednjeg dijela inspekcije kućišta. To je dakle desna bočna strana. Prvo što ćete vidjeti jest već postojeća šuma kabela iako nemate ništa u kućištu :) Riječ je dakako o kabelima dodatnih konektora i funkcija s prednje/gornje stranice kućišta koje ćemo navesti niže u tekstu. Počnimo dakle otpočetka - okviri 5.25" utora su popunjeni plastičnim dodacima koji služe za fiksiranje optičkih uređaja. Dovoljan je jedan pomak mehanizma prema lijevo kako bi fiksirali željeni uređaj. Odmah iznad uočavamo i prigodno situiranu gumeniranu rupu koja omogućuje kabelima s drugih dijelova kućišta odvođenje uz što manje prepreka, a da se pritom minimalno uoče sprijeda. Dolje lijevo se nalazi nekoliko zanimljivosti oko izvedbe spajanja diskova. Kako smo gore objasnili, kućište podržava hot-swap diskova jednostavnim vađenjem ladice s diskom, bez potrebe iskapčanja kabela straga. Naime, postavljen je jedan backpanel PCB koji na sebi nosi naponske i podatkovne SATA konektore u koji se diskovi spajaju. Napajanje je provedeno preko jednog kabela koji napaja sve diskove. Dakle, dovoljan vam je samo jedan SATA konektor za napajanje šest diskova. Praktično. Nadalje, tu su i podatkovni SATA konektori, tako da možete po potrebi odmah spojiti sve konektore putem kabela s pločom, a kasnije ubacivati diskove koliko ih želite i kad želite, te ih isto tako vaditi van. Odličan dodatak. Kao što možete vidjeti na pozadini motherboard traya u području procesora je izrezana velika rupa koje je ovdje kako bi vam olakšala promjenu hladnjaka na procesoru. Dakle, vađenje ploče nije potrebno, sve možete napraviti "on-thy-fly" - svakako dobrodošao detalj. S ove strane također možete vidjeti i brojne gumirane rupe za poboljšanje cable managementa po kućištu. Sitni ali iznimno korisni dodaci jesu upravo male kukice pametno posložene diljem bočne pozadinske strane kako bi se kabeli što lakše i bolje ukrotili, i ono najbolje je da stoje na tom mjestu. Samim time ste već vjerojatno zaključili kako prostora između bočne stranice i kućišta ima i više nego dovoljno u svrhu što boljeg skrivanja kabela.
Svakako koristan dodatak koji će vam olakšati sklapanje konfiguracije u ovo kućište, jesu i nosači koji se nalaze na samom dnu kućišta. Radi se o nosačima/kanalicama za napajanje. Dovoljno je "uklizati" napajanje do kraja stranice, i već je spremno za fiksiranje. Nema više ciljanja rupa kućišta i napajanja, ovdje to sjeda u milimetar. Oni koji često sklapaju konfiguracije na jeftinijim kućištima će znati cijeniti ovakav detalj. Na drugoj fotografiji možete vidjeti plastičnu ladicu za hard disk koje služi za hot-swap diskova. Na sebi ima malu ručicu, a na krajevima maleni klipovi koji naposljetku ulaze u kućište i drže ju fiksiranu na mjestu. Dobrodošao dodatak ladici jesu gumiranu umeci za vijke, čime se izolira buka i vibracije hard diska. Uz kućište dakako dolaze i posebni duži vijci za ovakvo rješenje. Ako malo bolje pogledate pozadinu slike uočit ćete dodatan set od četiri rupe koji služi za montiranje SSD diska bez dodatnih adaptera.
Na gore navedenim slikama možete vidjeti nekoliko detalja, koji bi po našem mišljenju trebao biti dio svakog iole boljeg kućišta. Radi o filterima za prašinu. Dotične mrežice se nalaze ispred svakog ventilatora na kućištu - na vrhu, na boku i sprijeda. Svaki od njih se bez puno muke lako izvući (fiksirani na "klik"), očistiti (staviti pod lagani mlaz vode i ostaviti da se osuši), a potom vratiti natrag. Nadalje, tu su i gumirani dodaci na svakoj izbušenoj rupi na kućištu, odnosno okolo motherboard traya. Svakako pozdravljamo ovakav potez. Ovime ne samo što olakšavate kabeliranje svakog dijela kućišta, nego iz usput i lagano fiksirate, pošto je guma kruća. S ove se strane također vidi i dio otvora na području procesora radi lakše izmjene hladnjaka dok je ploča instalirana. Kućište leži na četiri gumirane plastične nožice koje se mogu po potrebi izvući van ili uvući ispod kućišta.
Na gornjoj stranici s donje lijeve strane se nalazi mala kontrolna ploča sa nekoliko funkcija. Prva je eSATA za spajanje dodatnog diska, odnosno ladice za iste. Nadalje tu su i dva USB3.0 konektora koji se putem produžnih kabela spajaju direktno na back-panel ploče. Očekivali smo kablove za spajanje na pinoutove ploče, zašto se TT odlučio na ovakvu varijantu, ne znamo. Jedan od njih je moguća zasad još slaba raširenost USB3.0 standarda. Nadalje tu su još dva gumba koji služe za regulaciju okretaja ventilatora. Moguća su dva moda rada - Low i High, svaka tipka je jasno osvjetljena kako bismo znali koji je trenutni mod rada odabran. Posljednja tipka je ona za regulaciju boja ventilatora. Moguće je odabrati nekoliko boja - crvena, plava, zelena i mix te tri boje. U svakom slučaju s toliko svjetla znat ćete kada vam je računalo upaljeno a kad ugašeno. Ono što svakako pozdravljamo jest i mogućnost potpunog gašenja LED-ica ventilatora.
Na prednjoj gornjoj desnoj strani kućišta postavljen je mali kontrolni panel. Ovdje se nalaze osnovne tipke za paljenje i reset računala. Signalna ledica hard diska, dva USB 2.0 konektora, zatim i dva audio konektora. Radi se o najkorištenijim konektorima za spajanje a to su onaj za mikrofon i audio. TT i dalje slijedi dizajn koji je pogodan za gamere kojima će ovo biti idealno mjesto za priključivanje slušalica. Na kraju tu su još dva USB2.0 konektora. Sve u svemu ne manjka ih, što svakako pozdravljamo.
Ventilatori, instalacija, test sistem i način testiranja
Level 10 GT dolazi sa tri predinstalirana ventilatora. Radi se o dva 200mm LED, i jednom bezbojnom 140mm ventiltoru. Prvi 200mm ventilator stoji naprijed u svrhu upuha svježeg zraka u kućište. Ispred njega se nalazi kavez za diskove za koje je ovakvo hlađenje pravi raj za hladan rad što pokazuju i rezultati testiranja. Drugi 200mm ventilator je postavljen na bočnu stranicu kućišta a tu je kako bi pospješio hlađenja svih obližnih komponenti kao što su grafička, hlađenje ploče/regulacije napona i same cirkulacije zraka. Ispred njega se nalazi nekoliko redova plastičnih „roleta“ koje se preko malene ručice mogu podešavati i tako što bolje usmjeriti strujanje zraka tog ventilatora. Mi smo ih pomaknuli malo prema gore kako bi grafička direktno dobivala svježi zrak. Oba ventilatora su opremljena višebojnim LE diodama, tako da ventilatori mogu svjetliti u crvenoj, plavoj, zelenoj ili u kombinaciji sve tri. Tu su također i blink efekti kojim ventilatori mogu svjetliti, odnosno trptati u raznim bojama. Maksimalna brzina kojom se ta dva ventilatora mogu vrtjeti jest od 600 do 800 okretaja u minuti. Posebnost koju ćete vjerojatno zamijetiti na slikama jest dizajn lopatica većih ventilatora. Po uzoru na odličnu Noctuu, ubačeni su tri lagana proreza na kraju svake lopatice u svrhu bolje kontrole odnosno eliminacije vrtloženja zraka, a samim time i u svrhu što manje buke.
Posljednji ventilator u kućištu se nalazi na ispuhu, na stražnjoj stranici. Velik je 140mm te nema svjetlosnih efekata. Dotični se vrti fiksno na 1000 okretaja. Na dnu kućišta, odmah pored napajanja, nalaze se rupe za montažu još jednog 120mm ventilatora koji bi imao svrhu upuha. Sve u svemu, ventilatora i mjesta za iste ne manjka. Svi se ventilatori mogu regulirati preko 3 tipke na gornjoj stranici kućišta. Tu je jedna tipka za promjenu boje ventilatora, te dvije za brzinu – Low i High. Buka ventilatora je svakako zamjetna na najvišem broju okretaja, dok je na najnižem nešto manja i gotovo nezamjetna (koliko to može biti kad se nalazi odmah pored vas na stolu). A iz samih rezultata ćete moći zaključiti kako High mod rada neće biti potreban gotovo nikad, eventualno u slučaju nekog većeg i kontinuiranog opterećenja komponenti.
Instalacija
Instalacija se svodila na postavljanje distancera u rasporedu pogodnom za našu ploču, te ubacivanjem optike, diskova kao i ostatka standardne opreme. Diskovi su kako smo već spomenuli vrlo lako za instalirati i ugraditi u kućište, a najbitnije je da ih je lako izvaditi. Ista stvar je i s optikom koja se vrlo lako ugradila bez puno muke oko skidanja nekih dijelova s kućišta. Poklopac 5.25“ utora se lagano skidao a optički uređaj lako i brzo fiksirao pomoću plastičnih fiksatora. Kabele gornjih USB3.0 utora smo provukli kroz jednu od postojećih rupa za cijevi vodenog hlađenja, i uštekali su stražnje konektore na ploči. Oni, kao i ostali konektori i kabeli namijenjeni za utore ili napajanje komponenti u kućištu su sleevani u bužir crne boje kako bi se slagali uz ostatak.
Daljnja instalacija je prošla lagano i bez problema. Zbog rupa oko motherboard traya kabele je bilo jednostavno provesti do bilo kojeg područja bez da se narušava cable management i najvažnije protok zraka. „Rolete“ bočnog ventilatora smo usmjerili prema grafičkoj kartici radi boljeg hlađenja, zatvorili i upogonili stroj. Kroz ugrađeni prozor se vidi gornji dio komponenti, odnosno gornji dio ploče, memorija i hladnjak na procesoru. Čitava konfiguracija, pogotovo u pogonu izgleda atraktivno, tako da će vaš stroj uhvatiti oko svakog posjetitelja (bilo radi estetike ili nečeg drugog).
Test sistem
|
|
Način testiranja
Iako dosad nismo radili neke usporedne testove kućišta, u slučaju Thermaltakeovog Level 10 GT nam se ukazala prilika da napravimo nešto tome slično. Sve rezultate valja uzeti s rezervom, budući de se ipak ne radi o kućištima iste veličine, ali su dodani kako bi sve zajedno bilo nešto zanimljivije. Dakle za usporedbu smo imali tri kućišta – TT Level 10 GT, Cooler Master Stacker, te Anteca P182. U grafove su ubačeni rezultati temperatura nekoliko komponenti – procesor, grafička te hard disk. Da smo imali još koji senzor na ploči, ubacili bismo i temperaturu PWM-a i čipseta, no vjerujemo kako će vam i ovi rezultati dati okvirne performanse testiranih kućišta. Komponente u testnoj konfiguraciji su bili Intelov Core i5 2500K overclockiran na 4.8GHz, pri 1.4v, Asusova P8P67-M Pro matična ploča, te XFX-ova GTX260 896MB grafička kartica, koja je bila hlađena velikim Arctic Coolingovim Accelero Xtreme GTX Pro hladnjakom. Napajanje korišteno u testu bilo je Corsair HX 650W.
S obzirom da bi testiranje sva tri kućišta na nekoliko postavki (odnosno napona) ventilatora, čitav posao utrostručilo, a krajnje razlike bi bile minimalne, ipak smo testirali sve ventilatore na 12V (dakle nisu testirana na 5/7V ili na pasivi). S druge strane, TT-ov Level 10 GT ima već ugrađenu regulaciju ventilatora tako da smo dotičnog ipak testirali na dvije različite postavke ventilatora - „Low“ i „High“. Kako smo već naveli u tekstu, Level 10 dolazi sa tri predinstalirana ventilatora. Jedan od 140mm na stražnjoj stranici (ispuh), jedan 200mm na vrhu (ispuh), te jedan od 200mm na buku (upuh). Cooler Master Stacker je testiran sa dva 120mm ventilatora na upuhu (na kavezima diskova), te jednim 120mm na ispuhu. 120mm ventilator na napajanju je također služio kao ispušni ventilator. Antec P182 je testiran s jednim 120mm upušnim ventilatorom (također na kavezu diskova), te dva ispušna 120mm ventilatora na vrhu i stražnjoj stranici. Svi su ventilatori bili na 12V. Sobna temperatura je bila 19°C tokom testiranja. Kućišta su se nalazila na radnom stolu, 70cm od poda. Komponente smo zagrijavali sa Prime-om u slučaju procesora, Kombustor-om u slučaju grafike, a kod hard diska smo radili kopiranje velike količine podataka s jedne na drugu particiju. Sve su komponente kontinuirano zagrijavane sat vremena, a idle je očitan 5 minuta nakon prestanka opterećenja. Sve zajedno smo nadgledali s nekoliko aplikacija za monitoring.
Rezultati testiranja
Procesor |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prvi komponenta za usporedbu rezultata bio je upravo procesor. Idle nam pokazuje pobjedu Level 10 GT kućišta nad ostalim kandidatima, i to u oba moda ventilatora – Low i High. Treći je Cooler Masterov Stacker koji je po pitanju rezultata izjednačen sa GT-om na Low postavkama. Na posljednjoj se poziciji nalazi Antec P182 s dva stupnja razlike spram Stackera i GT-a na Low, odnosno tri stupnja spram GT-a na High. Dakle više manje minorne razlike, jedino se Antec izdvaja od ostatka radi svoje manje veličine.
Trebamo napomenuti kako smo testnog Fria tokom testiranja držali na najnižem broju okretaja, pošto neke veće razlike između najviših i najnižih brzina okretaja nema, dok se buka drastično razlikuje.
Idući rezultati su s procesorom u loadu. Prvo mjesto ponovno odnosi Level 10 GT, dok ga Stacker slijedi u stopu i smanjuje razliku na tek jedan stupanj. Na trećoj se poziciji nalazi GT na Low s manje od stupnja razlike, te naposljetku i Antec P182 koji je uz bok s GT-om na Low.
Grafička kartica |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Iduća komponenta na redu za usporedbu bila je grafička kartica. Thermaltakeov pulen odnosi pobjedu na prvoj i drugoj poziciji sa stupnjem razlike, Stacker je na trećoj s kojom u stopu slijedi GT-a, dok je Antec s dva, odnosno tri stupnja razlike spram vodećih na četvrtom mjestu. Trebamo napomenuti kako smo grafičku karticu testirali sa Accelerom na 50% okretaja, koji daje optimum između buke i performansi. Ukoliko bismo digli brzinu okretaja na 100% dobivali smo nekih stupanj do dva razlike, što nije bilo vrijedno buke koju smo dobivali. Idući rezultati daju sliku ponašanja kartice pod opterećenjem u Kombustoru. Prvo mjesto uvjerljivo odnosi Level 10 na najvišem broju okretaja, kao i drugo mjesto na najnižem broju okretaja između kojih je dva stupnja razlike. Stacker je na trećem mjestu sa stupnjem razlike spram druge pozicije, dok je Antec ostao daleko iza sa svojih 6 stupnjeva u odnosnu na prvoplasiranog. Ovakve rezultate GT može zahvaliti bočnom ventilatoru koji je puhao direktno po kartici, pošto ostala dva konkurentna nisu imali nikakvo bočno hlađenje.
Hard disk |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Za kraj relativno nezanimljiva usporedba je upravo hard disk. Prva dva mjesta u idleu i loadu ponovno odnosi Level 10GT radi svog velikog ventilatora na prednjoj strani kućišta. Treću poziciju u oba stanja odnosi Stacker sa jednim, odnosno dva stupnja razlike, te naposljetku, Antec P182 na ponovno posljednjoj poziciji sa jednim odnosno tri stupnja razlike spram prethodnog i prvoplasiranog u testu.
Zaključak - Conclusion
Na test smo dobili novo Thermaltakeovo Level 10 GT kućište. Jeftiniju verziju poznatnog Level 10 kućišta kojim je Thermaltake napravio pomutnju u pomalo konzervativnom svijetu kućišta. Level 10 GT je prvenstveno namijenjen gamerima i overclockerima, kao i onima koji se tako osjećaju. Po pitanju dizajna je sve samo ne obično, te kao takvo će imati pobornike koji ga isključivo ili vole ili ne vole. Zahvaljujući velikim dimenzijama i ugrađenim velikim ventilatorima, ovo je kućište odlično rješenje za casual overclockere, koji na najvišem broju okretaja zaista mogu napraviti velik propuh u kućištu. Glavne pozitivne odlike ovog kućišta jesu odlično riješeno hlađenje, inovativna izvedba spajanja i montaže/zamjene diskova, izvrsno riješen cable management putem brojnih gumiranih rupa u kućištu, uz brojne kukice sa stražnje strane, izvedba napajanja bočnog ventilatora, filteri za prašinu ispred svakog, kao i mat crni finiš čitave metalne konstrukcije. Nadalje, brojni (USB2.0/3.0, kao i eSATA) konektori su također nešto što će jako dobro doći svakome. Glavne zamjerke bi išle na one vezane za samu cijenu kućišta. Budući da je ovo jeftinija verzija skupog Level 10 kućišta, sudeći po konstrukciji, nikako nismo očekivali cijenu od čak 2200kn (s PDV-om). U dotičnom rangu nema mnogo kućišta, odnosno najčešće što ćemo vidjeti u našim dućanima jesu ekstra skupi Lian-Li ili pak koliko-toliko pristupačniji Corsair Obsidian 800D u čiji rang Level 10 GT spada. S time da je Obsidian kompletno načinjen od elegantnog aluminija, a Level 10 GT kompletno od čelika s maskom od tvrde plastike. Uzevši sve to zajedno u obzir, teško je dati preporuku kućištu ovakve cijene, pošto se za toliko novca može složiti solidna Office konfiguracija. S druge pak strane, svaka roba ima svoje kupce, pa će tako vjerujemo i Level 10 GT naći pobornike svog dizajna, a svi nabrojani plusevi doći kao dodatni bonus.
Conclusion
We got Thermaltake's new Level 10 GT case for the test. It's cheaper version of the famous Level 10 that made a fuss in the somewhat conservative world of cases. Level 10 GT is aimed primarily at gamers and overclockers, and those who feel that way. In terms of design Level 10GT is everything but ordinary, and as such will have supporters that it solely like or dislike. Due to large dimensions, and its built-in large fans, this is a great solution for the casual overclocker, which at the highest speed can really make a great airflow in the case. The main positive features of this case is – excellent cooling, innovative design of hard drive assembly/or replacement, excellent cable management which is solved by the numerous rubberized holes and large number of hooks on the back side of the case. We also liked the implementation of side fan power supply, dust filters in front of each fan as well as matte black finish of the entire metal structure. Furthermore, there are many (USB2.0/3.0, and eSATA) connectors that will really come in handy for everyone. The main objection would go to the pricing of the case. Since this is a cheaper version of an expensive Level 10 case, we didn't expect to be priced at over 420 USD (including VAT) USD in Croatian shops. The respective price range in our shops is mainly filled with top-notch extra expensive Lian-Li cases or not that much more affordable – Corsair Obsidian 800D. The latter is an elegant aluminum made case, and Level 10 GT is completely made of steel with a mask made of hard plastic. Taking this into account together, it's difficult to recommend a case priced like that, as for that price you can buy a solid Office PC. On the other hand, every good has its own customer, and so will have the Level 10 GT, to find supporters of such design, and all the pros to take as an extra bonus.