Toughpower DPS 850W

Moćniji i skuplji Toughpower 850 DPS stiže u kombinaciji sa sličnom opremom kao Smart SE. Tu su opet torbica za dodatne kablove, kabel za spajanje na gradsku mrežu, vijci za kućište, vijci za organizaciju kablova, ali i molex/floppy adapter, USB kabel s mikro i ženskim internim USB konektorom te par gumenih naljepnica. Ove naljepnice po želji možemo staviti na napajanje i na taj način ga zaštiti od pretjeranog kontakta s limom kućišta.

Dimenzije napajanja su 150 x 86 x 180 mm (širina x visina x dubina), što će reći da je 30 mm dulje odnosno dublje nego standardna ATX napajanja. S obzirom da je namijenjeno high-end konfiguracijama, to je prihvatljivo.

Vrlo posebna značajka ovog napajanja je to što ga korisnik može nadgledati i donekle njime upravljati putem USB kabela. Mikro USB konektor kabela potrebno je spojiti na napajanje, a interni ženski konektor na odgovarajući konektor na matičnoj ploči. Da bi stvar proradila potreban je još i softver, no njega je malo kompliciranije skinuti. Naime, nije javno dostupan već ga je moguće downloadati samo uz registraciju koja vaš email veže uz serijski broj vašeg Toughpower napajanja.

Nije nam baš jasno čemu takvo skrivanje softvera, pa ovu stavku bilježimo kao minus. Prije nego što se pozabavimo s mogućnostima softvera, pogledajmo ostale fizičke karakteristike napajanja.

Konstrukcija i izvedba kabela praktički je identična kao kod modela Smart SE, no s jednom bitnom iznimkom – Toughpower DPS naime nema niti jedan fiksni kabel. Ovakav pristup dizajnu napajanja za većinu korisnika nema smisla jer su ATX i EPS kabel nužni za rad računala tako ni nisu opcionalni kablovi.

Jedina iznimka su korisnici koji Thermatakeovo napajanje planiraju koristiti kao sekundarno napajanje, primjerice za napajanje grafičkih kartica. Doduše, i ovdje se postavlja pitanje kako će se ovo sekundarno napajanje uključiti. Za to je potreban signal koji na napajanje dolazi preko glavnog ATX kabela. Da su Thermaltakeovi inženjeri doista predvidjeli ovakvu namjenu napajanja, vjerujemo da bi u pakiranje stavili i nekakav kablić kojim bi sekundarno napajanje mogli povezati na signalni kabel glavnog napajanja.

Ponuda kabela i konektora je sljedeća:

  • ATX kabel – 600 mm
  • EPS kabel – 600 mm
  • Tri PCIe kabela s po dva 6+2 pinska konektora
    • 550 mm + 150 mm
  • Četiri SATA kabela s po tri konektora
    • 560 mm + 150 mm + 150 mm
  • Dva molex kabela s četiri konektora
    • 550 mm + 150 mm + 150 mm + 150 mm

Tu treba pridodati i molex/floppy adapter duljine 150 mm, no većina ga vjerojatno neće koristiti.
Ponuda kabela i konektora je prilično dobra, no na napajanju ovakve klase očekivali smo i sekundarni EPS kabel, potreban pri korištenju određenih matičnih ploča. Također ne bi bilo naodmet da je EPS kabel nešto dulji.

Toughpower DPS je napajanje solidne veličine, no zanimljivo je da jako fino leži u ruci što treba zahvaliti zaobljenim uglovima. Zbog ovog detalja lakše ga je i ugraditi u kućište. Hladi ga 140-milimetarski ventilator skriven iza masivne zlaćane zaštitne rešetke. Ovaj je ventilator nezavisno o opterećenju tijekom testiranja praktički nečujan.

Naljepnica sa specifikacijama skrivena je na široj stranici Toughpowera. Tu opet vidimo unificiranu 12-voltnu liniju s maksimalnim strujom od 70 A. Struja dostupna na 3,3-voltnom i 5-voltnom vodu je jednaka te iznosi 25 A. Premda se to na ovoj naljepnici ne vidi, ovo Thermaltakeovo napajanje posjeduje originalni 80 PLUS zlatni certifikat efikasnosti što će reći da pri opterećenju od 50% nudi efikasnost jednaku ili višu od 92%.

DPS App

Thermaltakeova aplikacija pokrenut će se isključivo ako je na vaše računalo priključeno kompatibilno Toughpower napajanje. Na Windowsima 8.1 koje smo mi koristili pri testiranju radi sasvim fino, no zauzima popriličan dio površine ekrana. Unatoč tome, aplikacija je dizajnirana vrlo korektno što često nije slučaj sa softverom koji nam dolazi od tajvanskih ili kineskih programera.
DPS App nudi sljedeće funkcije:

  • Praćenje brzine ventilatora
  • Podešavanje brzine ventilatora (odabir između dva algoritma)
  • Praćenje temperature
  • Praćenje napona (+3,3, +5 i +12 V)
  • Praćenje jakosti struje po svakom naponskom vodu
  • Praćenje efikasnosti
  • Praćenje potrošnje energije
  • Izračun cijene utrošene energije
  • Snimanje svih spomenutih parametara

DPS App jako precizno prikazuje trenutnu efikasnost napajanja

Odabirom pojedinog naponskog voda dobivamo vrijednosti napona i struje koja kroz njega teče

Sve to skupa radi jako fino tako da je DPS app jako zgodan dodatak napajanju. Nije da ćete ovu aplikaciju baš često uključivati, no kao i primjerice led dijagnostika na ploči, u nekim slučajevima bi vam mogla zatrebati. Osim toga, vrlo je cool, pa ćete je zasigurno htjeti pokazati frendovima.

Jedna od boljih značajki aplikacije je to što automatski bilježi sve praćene parametre. Bilježenje vrijednosti obavlja se svake sekunde do maksimalnih 6 sati. Nažalost nije moguće podesiti kada će snimanje početi, a kada će završiti što je ujedno i najveća mana DPS appa.