Thermaltake Urban SD1 recenzija

Datum objave 09.01.2017 - Krešimir Matanović

Urban SD1 - prvi dio

tt_urban_sd1_1 tt_urban_sd1_2

Urban SD1 kućište predstavljeno prije otprilike tri godine, no još je vrlo aktualno s obzirom da je modularno a i sve više kupaca traže mATX i mITX ploče, a proizvođači ih imaju sve više i u ponudi. Sjetimo se kako postoje i X99 ploče u mini ITX izvedbama, pa je osim Z170 ili još slabijih modela, moguće složiti i poprilično high end računalo u ovakvo maleno kućište. SD1 nije naravno samo namijenjeno mini ITX pločama, nego u njega stanu i Micro ATX, kao što ćemo u ovoj recenziji i vidjeti uz primjer Asusove Strix Z270G Gaming ploče. Kućište inače dolazi u kartonskoj kutiji s plastičnom ručkom za lakše prenošenje, a unutar kutije je adekvatno zaštićeno u stiropor i najlon.

tt_urban_sd1_3 tt_urban_sd1_4

U zasebnoj kartonskoj kutiji nalazimo metalnu ploču koja služi kao zamjena za jedan od kaveza kućišta, točnije za 5.25" i 3.5" nosač, a može poslužiti kao nosač za dodatni ventilator, radijator vodenog hlađenja i 2.5" diska, te naravno radi učvršćivanja cijele konstrukcije. U najlonskoj vrećici dolaze vijci, odstojnici, zvučnik, nosači za diskove, te plastične vezice za aranžiranje kabela koje je moguće ponovno upotrijebiti.

tt_urban_sd1_5

SD1 će te si prostorno najlakše zamisliti kao polovicu klasičnog mid-tower kućišta, širina (280 mm) i dubina (456 mm) su standardne, a visina je "skraćena" na 239 mm. Dizajn je vrlo klasičan, sa perforacijama po bočnim čeličnim stranicama i plastičnom prednjicom čiji se vanjski rubovi lagano sužavaju. Prednja je stranica pak napravljena od brušenog aluminija koji čini poklopac i element ispod poklopca u kojem je prednji panel.

tt_urban_sd1_6

Prednji se panel sastoji od dva 3.5 mm utora za jackove slušalica i mikrofona, zatim dva USB 3.0 utora, velike Power tipke, LED iondikacije aktivnosti tvrdog diska te Reset tipke. U desnom je kutu Thermaltakeov logo. LED indikacija Power On stanja se nalazi na samom vrhu kućišta, kao što ćemo moći vidjeti na jednoj od fotografija.

tt_urban_sd1_7 tt_urban_sd1_8

Prednja je stranica kao što smo spomenuli otklopna. Napravljena je od plastike, a plastična je i šarka, no s prednje je strane postavljena vrlo tanka aluminijska "fronta" koja služi kao ukras. Iza poklopca se nalaze dva 5.25" mjesta i jedno 3.5" koje je postavljeno vertikalno. Svako je ležište zaštićeno plastičnim poklopcem s kopčom, pa se lako skida, ali i lako vraća na mjesto.

tt_urban_sd1_9

Stražnja je stranica sastavljena od dva dijela - donji je zapravo ladica za matičnu ploču a gornji za napajanje i oba se dijela lako vade van kućišta. Filozofija SD1 je da se svi nosači na lak način mogu izvaditi, nakon čega se na njih montiraju komponente i tada se sve vraća u kućište - drugim riječima, ne bi trebalo biti komplikacije oko manjka prostora i slaganja komponenata unutar kućišta, nego korisniku jedino ostaje povezati i aranžirati kabele. Ladica za matičnu ploču ima svoju ručkicu za izvlačenje, a proizvođač je na kućište zalijepio traku kako se ne bi oštetila boja (nakon slaganja se traka može ukloniti). Mjesta za proširenja su četiri, a limove zajednički drži jedan poklopac na vrhu.

tt_urban_sd1_10 tt_urban_sd1_11

Gornja je strana u potpunosti perforirana i služi za ispuh toplog zraka, dok su za usis zadužene perforirane bočne stranice i donji dio plastične prednje maske. Taj dio je čak i opremljen filterom za prašinu koji se na lak način uklanja radi čišćenja. On će barem malo spriječiti nakupljanje prašine na usisnom 90 mm ventilatoru, dok unutrašnjost kućišta ipak neće ništa zaštititi od prodora prašine kroz već spomenute perforacije na svim stranicama. Kućište ima četiri masivne nožice s gumenim podlogama koje osiguravaju čvrsto držanje na bilo kojoj podlozi.

Urban SD1 - drugi dio

tt_urban_sd1_12

Da bi pristupili unutrašnjosti potrebno je skinuti gornju stranicu koju drže thumb vijci, kao uostalom i ladicu za matičnu ploču. Gornji nosač za PSU je pričvršćen s četiri obična vijka, a prednji nosač s dva thumb vijka i još je na vodilicama pa se izvlači povlačenjem prema naprijed i izvlačenjem prema gore.

tt_urban_sd1_13 tt_urban_sd1_14

Ladica za matičnu ploču dolazi s već postavljenim odstojnicima za Micro ATX ploče, a iznad proreza za stražnji I/O su se smjestila i dva 60 mm ventilatora koje putem Molex konektora spajamo direktno na PSU. Na svu sreću ventilatori nisu pretjerano bučni, a solidno izvlače zrak iz kućišta. Nosač za napajanja na sebi ima okvir na koji napajanje pričvršćujemo a limitacije na dužinu napajanja nema. Čak i ako koristimo nosač za 5.25" uređaje i najduža napajanja imaju mjesta. Umjesto nosača za dva 5.25" i jedan 3.5" uređaj možemo postaviti nosač za ventilator ili radijator vodenog hlađenja pa tako možemo hladiti i moćnije procesore i izbjeći ograničenje od 90 mm na visinu CPU hladnjaka.

tt_urban_sd1_15

Kada sve kaveze povadimo iz kućišta ostaje jedino donji koji prima dva 3.5 ili 2.5" diska, a opremljen je i anti-vibracijskim gumenim podloškama. I taj kavez naravno možemo izvaditi van, a disk možemo montirati i na bilo koji od gornja dva nosača - originalni ili opcionalni. Usisni je ventilator promjera 92 mm, putem Molex-a ga spajamo direktno na PSU a u radu je čujan no nije neugodno bučan. Kombinacija jednog usisnog 92 mm i dva ispušna 60 mm ventilatora po efikasnosti nije ni blizu kao kad imamo veće 120/140 mm ventilatore no sasvim je adekvatna ako ne ugradimo komponente koje se jako zagrijavaju. Kabeli prednjeg panela su dovoljne dužine, no malo su raštrkani (dolaze sa svih strana) i teže ih je ukrotiti (aranžirati). Ovo općenito vrijedi i za ostatak kućišta - što zbog koncepta, što zbog malo starijeg datuma proizvodnje, sposobnosti za aranžiranje kabela nisu naročite, pa i to dodatno otežava posao malenim ventilatorima.

tt_urban_sd1_16

Za test smo koristili već spomenutu Strix Z270G matičnu ploču, koju smo lako montirali na nosač ploče. S obzirom na to da nosač nema rupu s donje strane, nosače hladnjaka je potrebno instalirati prije pričvršćivanja ploče. Zbog ograničenja na visinu (a i nedostatka nekog drugog hladnjaka u labu), na procesor smo postavili Noctuin C12P SE14 hladnjak na kojega nismo mogli postaviti ventilator. No za svrhu testiranja je ipak dobro poslužio.

tt_urban_sd1_17 tt_urban_sd1_18

Kućište ima vrlo solidan prostor i za grafičke kartice koje mogu biti dužine do 350 mm. Instalacija komponenata u kućište je jednostavna, a kao što vidimo sa slika koristili smo i vrlo dugačko napajanje - Leadex Platinum koje bez kabela ima 200 mm. Sve u svemu, kućište je prostrano, nije komplicirano za instalaciju, a najveća zamjerka ide na nedostatak opcija za aranžiranje i provlačenje kabela.

tt_urban_sd1_20 tt_urban_sd1_21

Testnom smo procesoru u UEFI-u ugasili dvije jezgre kako bi se hladnjak lakše s njim borio i krenuli s testovima zagrijavanja i buke. Kompletan je sistem proizvodio oko 45 dB buke što je sasvim prihvatljivo, a i temperature su bile podnošljive. Kada smo ugradili i RX470 karticu, temperature su malo porasle, a i kartica je bila malo toplija nego što je to slučaj u većim kućištima no i dalje je sve radilo vrlo stabilno.

tt_urban_sd1_19

Urban SD1 je i dalje dovoljno moderno kućište premda je već duže vremena na tržištu. Od početka je zamišljeno i izvedeno na pametan način i njegova mu modularnost dozvoljava mnoštvo različitih kombinacija za slaganje. Moguće je složiti i jače gamersko računalo bez bojazni od pregrijavanja, a svakako preporučujemo i ugradnju 120 mm vodenog hlađenja koje će efikasnije hladiti jači procesor od 90 mm visokih klasičnih hladnjaka. Prostora za sve ima dovoljno, čak i za više diskova pa ni s tim ne bi trebalo biti problema. Najveća je mana kućišta zapravo nedostatak opcija za aranžiranje kabela, odnosno njihovo skrivanje. U svemu ostalom ovo je vrlo privlačno kućište kojem je cijena na domaćem tržištu malo viših 850 - 900 kuna.