Thermaltake Urban T81, Core V71 & Toughpower Gold 750W
Datum objave 06.10.2014 - Denis Arunović
Thermaltake Urban T81 – vanjski dio i specifikacije
Već i prvi pogled na kutiju u kojem stiže Urban T81 dovoljan je da nam bude jasno da je riječ o zaista golemom kućištu. T81 spada u kategoriju full towera i namijenjen je vlasnicima high-end konfiguracija, s posebnim naglaskom na ljubitelje vodenog hlađenja i performansi koje nude multi-GPU sustavi.
Evo i kratkih specifikacija (za detaljne bacite pogled na službeni web):
- Dimenzije – 585 × 335 × 602 mm
- Masa – 13,8 kg
- Isporučeni ventilatori
o Prednji – 2 × 200 mm
o Straga – 140 mm
o Gore – 200 mm
- Prednji konektori – 2 × USB3.0, 4 × USB2.0, audio I/O
- Utori za diskove – 8 × 3,5″/2,5″
- Podržane matične ploče – mATX do E-ATX
- Broj otvora za kartice – 8
T81 je masivno crno kućište čijom prednjom stranom dominiraju vrata prekrivena pločom od crnog brušenog aluminija. Vrata su inače plastična i otvaraju se isključivo na lijevu stranu. Ostatak maske je izrađen od plastike, dok je glavni dio kućišta izrađen od čelika. To naravno znači i da je kućište dosta teško – skoro pa 14 kg. Nakon ugradnje komponenti T81 se pretvara u čelični sarkofag kojeg je dosta teško micati. Nažalost, moderna kućišta gotovo nikad ne dolaze s opcionalnim kotačićima, a T81 nije iznimka. Valja napomenuti da usprkos uporabi čelika, T81 na nas nije ostavio dojam apsolutne čvrstine, no to je valjda za očekivati s obzirom da je za ovaj full tower potrebno izdvojiti oko 1.300 kn.
Iza vrata smješteni su filter za dva tvornički isporučena 200-milimetarska ventilatora. Lako ih je skinuti i očistiti što je pohvalno. Iznad njih se nalaze tri mjesta za 5,25-inčne uređaje s tim da je jedno od njih moguće iskoristiti za ugradnju 3,5-inčnog uređaja, recimo čitača kartica.
Kako je bilo i za očekivati, prednji konektori smješteni su na krovu. Ponuda je prilično solidna, premda ne bi bilo loše da su nam dostupna četiri umjesto dva USB3.0 porta. High-end ploče naime sve češće nude po dva interna USB3.0 konektora. S lijeve strane kod konektora nalaze se tipke za uključivanje i resetiranje računala, ledica koja indicira rad diska te dvije tipke za smanjivanje ili povećavanje brzine ventilatora. O kakvom je sklopu točno riječ, nešto kasnije, no recimo da je preko njega moguće upravljati s brzinom do 10 ventilatora.
Iza ploče s konektorima smješten je rupičasti pokrov krovnih ventilatora. Njega lako skidamo bez uporabe alata, a to nam pak otkriva pogled na tvornički ugrađeni 200-milimetarski ventilator. Ako želite, kraj njega možete smjestiti još jedan ventilator jednakih dimenzija. Moramo naglasiti da prije ovog Thermaltekovog modela, nismo imali prilike isprobati, pa ni čuti za kućište koje u sebe prima čak četiri ovako golema ventilatora.
Iako nema kotačiće, T81 ima četiri robusne nožice opremljene s gumom kako bi se izbjeglo grebanje i smanjilo prenošenje vibracija. Pod kućišta praktički je posve perforiran, a otvori su zaštićeni s jednim golemim filtrom protiv prašine. Pristup unutrašnjosti kućišta zaštićen je jednostavnim ključem. Ono što je puno zanimljivije jest koncept razdijeljenih bočnih stranica koje su na kućište vezane pomoću šarki.
Prije nego što se bacimo na unutrašnjost i specifičnost bočnih stranica, pogledajmo kako izgleda stražnja strana Urbana T81. Kućište tu prima i zapravo ima tvornički instaliran jedan 140-milimetarski ventilator. Nadalje, vidimo da je sustav za montažu kartica dosta kompleksan – potrebno je prvo odviti dva vijka i skinuti bravicu koja drži sve kartice, pa potom onda s vanjske strane odvijati i skidati pojedine poklopce.
Primijetite zgodan dodatak na desnoj bočnoj stranici. Ona je za razliku od lijeve klasična, a radi lakšeg skidanja Thermaltake ju je opremio s malenom ručkicom.
Kao i mnoga druga Thermaltakeova kućišta i ovo je opremljeno s bravicama za zaštitu periferija (slika desno). Bravicu je moguće otvoriti samo ako imamo pristup unutrašnjosti kućišta, a da bi miš i tipkovnica bili zaštićeni, kroz nju treba provući njihove kabele.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 22 minute
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 26 minuta
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 36 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 44 minute
SvataraNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti