Rezultati testova

transcend_esd230c_10 transcend_esd230c_11

Testove smo napravili i na USB 3.1 Gen 1 i na Gen 2 sučelju. Prvi je screenshot na Gen 1, i vidimo da su rezultati nešto slabiji nego na drugom, pogotovo kod 4K testova. Zanimljivo će biti vidjeti kako će se ovo odraziti u real life testovima.

I premda se ništa tragično neće desiti ako je spojen preko Gen 1 sučelja, ESD230C je ipak boljih performansi kada je na Gen 2 sučelju.

Testove smo izveli na ASRock X570 Phantom Gaming X ploči. Veliki fajl je predstavljao jedan video fajl od oko 4 GB, a višestruke male fajlove jedna mapa u kojoj je 1.901 podmapa s 22.247 malih fajlova ukupne veličine oko 30 GB (31.293 MB).

Zagrijavanje

transcend_esd230c_14

I dok kod svih gornjih testova nismo osjetili usporenje, ako se seli veća količina podataka (u ovom slučaju oko 60 GB), disk se zagrije i usporenje je neminovno kao što vidimo na gornjem screenshotu. Moderni NAND SSD-i imaju kontrolere visokih performansi koji se jako zagrijavaju i u slučaju potpuno zatvorenog kućišta bez ikakve ventilacije to izgleda ovako. No, srećom to je samo kod transfera stvarno velike količine sitnih podataka. Kod višestrukih velikih fajlova od 4 GB usporenje smo osjetili tek na iznad 40 GB.

Zaključak

transcend_esd230c_15

Transcendov je ESD230C prijenosni SSD vrlo sposoban i kapacitetan prijenosni SSD koji će slabosti pokazati tek kod seljenja veće količine podataka. Tada će njegove inače odlične performanse oslabiti i korisnik će biti prisiljen čekati nešto duže. Ipak, ako smo svjesni ovog ograničenja i zapravo nemamo potrebu stalno seljakati veliku količinu podataka visoke performanse ćemo osjetiti stalno u radu. Elite softver je vrlo koristan i znatno povećava sposobnosti ovoga diska, uz funkciju kao što je one button auto-backup. Uređaj na domaćem tržištu košta oko 600 kuna i dolazi s trogodišnjim jamstvom. 240 GB model košta oko 370 kuna, a veliki 960 GB oko 1.000.