Transcend ESD230C 480GB recenzija
Datum objave 20.08.2019 - Krešimir Matanović
ESD230C 480GB - prvi dio
M San nam je na test poslao Transcendov ESD230C prijenosni SSD uređaj kojeg odlikuju malene dimenzije, što olakšava prijenos. Uređaj koji nam je na testu je kapaciteta 480 GB, a uz njega još su u ponudi i 240, te 960 GB verzije. Povezivost se ostvaruje putem USB 3.1 Gen 2 Type C veze, a alternativno dolazi i kabel s Type A priključkom. Gen 2 veza jasno omogućava veće brzine transfera.
Transcend u ponudi ima nekoliko USB 3.1 Gen 2 uređaja, ESD350C, ESD250C i ESD240C, koji se razlikuju po dimenzijama i tipu kućišta, po tome koriste li MLC ili 3D NAND memoriju, a maksimalni kapacitet je uvijek 960 GB.
ESD230C je nasljednik ESD220C uređaja koji je koristio USB 3.1 Gen 1 sučelje, a donio je u istom pakiranju veći maksimalni kapacitet. Uz njega u pakiranju dolaze dva kabela - jedan je USB Type C to Type C, a drugi je USB Type C to Type A. Kabeli su klasični gumeni, i s konektorima su dugi oko 45 centimetara. Uz uređaj i kabele, dolaze još i dva kataloga proizvoda - standardni i za Apple, te upute za brzo korištenje. Jamstvo na uređaj je trogodišnje, ograničeno.
ESD230C je maleni crni plastični uređaj dimenzija 77 x 55,7 x 9,6 milimetara. Nije baš za smjestiti u novčanik kako to proizvođač sugerira, no dovoljno je malen za bilo koji džep. Jasno, pitanje je kud s jednim od kabela koji je potreban za ostvarivanje komunikacije.
Masa je vrlo mala, svega 35 grama. Kvaliteta plastike je solidna, površina je prošarana mrežastom strukturom, a dvije su stranice od sjajne plastike. U sredini na prednjoj strani je Transcendov logo. Straga se pak nalazi naljepnica s općim informacijama.
Na vrhu se uređaja nalazi plava notifikacijska LED-ica, USB Type C konektor i tipka za One Touch Auto-backup funkciju koja radi uz instalirani Transcedn Elite softver. Uređaj dolazi s USB 3.1 Gen 2 (s podrškom za USAP - USB Attached SCSI Protocol) sučeljem brzine 10 Gbps, pa je zgodan za korištenje uz nove matične ploče, kućišta i prijenosnike koji imaju ovaj tip veze. Sučelje omogućava brži prijenos podataka, što je bitno kod velikih fajlova i velikih kapaciteta koje 230C ima.
Naš je primjerak kapaciteta 480 GB (exFAT - 447.1 GB korisnog prostora), a uz njega u ponudi su i 240, te 960 GB verzije. NAND je kao što smo napisali 3D tipa, a proizvođač ne navodi izdržljivost zapisa, tj. maksimalni TBW. Deklarirane brzine čitanja i zapisa su 520 i 460 MB/s. Radni napon je 5 V, a radna temperatura od 0 do 70°C.
Transcend Elite je softver koji je potrebno skinuti s njihovih stranica (mogao je tako biti i na tvornički formatiranom disku), a objedinjuje funkcije backupa, povrata, enkriptiranja, dekriptiranja, sinkroniziranja i smještanja podataka u cloud servise. Uz to, nudi i osnovne informacije o trenutnom stanju diska, njegovoj popunjenosti i istrošenosti ćelija. Kada je softver instaliran i pokrenut, te je programiran backup, dovoljno je i pritisnuti tipku na samom uređaju kako bi se backup pokrenuo, a proizvođač tu funkciju zove One Touch Auto-backup. Putem softvera je moguće i zaključati pristup disku upisivanjem lozinke, a tada disk isključivo možemo koristiti ako je softver instaliran na računalo. Osim za Windowse, softver postoji i za Mac, te Android uređaje. Toliko u opisu, krenimo na testove.
ESD230C 480GB - drugi dio
Rezultati testova
Testove smo napravili i na USB 3.1 Gen 1 i na Gen 2 sučelju. Prvi je screenshot na Gen 1, i vidimo da su rezultati nešto slabiji nego na drugom, pogotovo kod 4K testova. Zanimljivo će biti vidjeti kako će se ovo odraziti u real life testovima.
[ichart headers="ID,MB/s" htitle="MB/s" labels="Single large file USB 3.1 Gen 2,Single large file USB 3.1 Gen 1" values="390.52,304.5" colors="red,green" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,MB/s" htitle="MB/s" labels="Multiple small files USB 3.1 Gen 2,Multiple small files USB 3.1 Gen 1" values="144.42,93.07" colors="red,green" height="300" min="0"]
I premda se ništa tragično neće desiti ako je spojen preko Gen 1 sučelja, ESD230C je ipak boljih performansi kada je na Gen 2 sučelju.
Testove smo izveli na ASRock X570 Phantom Gaming X ploči. Veliki fajl je predstavljao jedan video fajl od oko 4 GB, a višestruke male fajlove jedna mapa u kojoj je 1.901 podmapa s 22.247 malih fajlova ukupne veličine oko 30 GB (31.293 MB).
Zagrijavanje
I dok kod svih gornjih testova nismo osjetili usporenje, ako se seli veća količina podataka (u ovom slučaju oko 60 GB), disk se zagrije i usporenje je neminovno kao što vidimo na gornjem screenshotu. Moderni NAND SSD-i imaju kontrolere visokih performansi koji se jako zagrijavaju i u slučaju potpuno zatvorenog kućišta bez ikakve ventilacije to izgleda ovako. No, srećom to je samo kod transfera stvarno velike količine sitnih podataka. Kod višestrukih velikih fajlova od 4 GB usporenje smo osjetili tek na iznad 40 GB.
Zaključak Transcendov je ESD230C prijenosni SSD vrlo sposoban i kapacitetan prijenosni SSD koji će slabosti pokazati tek kod seljenja veće količine podataka. Tada će njegove inače odlične performanse oslabiti i korisnik će biti prisiljen čekati nešto duže. Ipak, ako smo svjesni ovog ograničenja i zapravo nemamo potrebu stalno seljakati veliku količinu podataka visoke performanse ćemo osjetiti stalno u radu. Elite softver je vrlo koristan i znatno povećava sposobnosti ovoga diska, uz funkciju kao što je one button auto-backup. Uređaj na domaćem tržištu košta oko 600 kuna i dolazi s trogodišnjim jamstvom. 240 GB model košta oko 370 kuna, a veliki 960 GB oko 1.000.