Unlockanje Athlona
Datum objave 22.03.2001 - Ozren Žagmešter
Prvi dio
Velik broj naših čitatelja u proteklih mjesec-dva nas je pitalo kako overclockati Athlon ili Duron procesore. Nakon što smo par puta odgovorili na takva pitanja e-mailom, zaključili smo da bi bilo najbolje napisati članak koji objašnjava postupak te tako uštedjeti vrijeme i nama i Vama.
Overclockanje Athlon ili Duron procesora nije niti kompliciran ni opasan postupak. Kao što smo već par puta rekli u našim člancima o Socket-A pločama, ključni dio priče leži u promjeni množitelja (multipliera) procesora. Da bismo mogli mijenjati množitelj procesora, kao prvo moramo imati matičnu ploču koja ima tu opciju. Većina ploča koja je prošla kroz naše ruke imala je tu opciju (ASUS A7V i A7V133, ABIT KT7 i KT7A, itd.). Neke to rade kroz BIOS, a neke putem dip-switcheva. Neovisno o metodi, rezultat je isti. No, da bismo mogli promijeniti množitelj na Duron ili Athlon procesoru on mora biti "otključan" (unlockan). Što to znači "otključan"? To znači da su mu L1 mostovi (ima ih 4) spojeni. Oni mogu biti spojeni tvornički (samo na najnovijim Athlon procesorima - 1.2GHz+ - na svim ostalima L1 mostovi su laserski prerezani) ili to možemo učiniti mi sami.
Athlon CPU (s kojeg smo zaboravili skinuti termalnu pastu)
Isti CPU kojem smo spojili L1 mostove
Kao što vidimo na dvjema gornjim slikama (izvinjavamo se na lošoj kvaliteti, ali s našom prastarom Kodak DC120 kamerom nismo mogli bolje), L1 mostovi se nalaze desno od jezgre. Da bi otključali procesor treba spojiti tvronički prerezane L1 mostove s nečim što provodi struju. Postoje dvije mogućnosti - koristiti ili tzv. srebrnu olovku ili običnu grafitnu. Mi smo koristili običnu HB olovku te mirnom rukom spojili sva 4 mosta. Osim mirne ruke dobro dođe i povećalo, pogotovo prilikom vizualne provjere spajanja. Ono na što se mora paziti jest to da se međusobno (unakrsno) ne spoje L1 mostovi. Ukoliko se to napravi dolazi do kratkog spoja te procesor ili prestane raditi ili, u najboljem slučaju, postane nestabilan. Na sreću na ovaj način ga nije moguće oštetiti tako da nema razloga za paniku ako nešto ne bude radilo iz prve. Ako nakon spajanje mostova procesor ne pokaže znakove života jednostavno obrišite grafit alkoholom i probajte ponovo. Neki put ćete dobro spojiti 2-3 L1 mosta, a ostale ne. Tako nešto se isto brzo primjeti - neki množitelji će Vam raditi kako treba, a neki ne. To je zato što za neke množitelje nisu potrebna sva četiri L1 mosta, nego samo par njih, a baš njih ste uspješno spojili.
HB olovkom spojeni L1 mostovi
Spojeni L1 mostovi iz još jednog kuta
Drugi dio
Nakon što ste unlockali procesor potrebno je matičnoj ploči reći da prestane koristiti onaj koji dolazi tvornički tj. po defaultu i da počne korisiti onaj koji Vama paše. Npr., ako imate Athlon 1000MHz (10x100MHz) sada ga možete probati overclockati na 1100MHz (11x100MHz). Naravno, da bi taj isti procesor radio kako treba na 1100MHz, možda će biti potrebno dići voltažu na kojoj radi (vcore). To možete učiniti iz BIOS-a kod većine ploča. Ako pak imate KT133A ili AMD-760 ploču koja ima opciju mijenjanja množitelja onda ćete pak možda čak htjeti smanjiti množitelj da bi Vam procesor umjesto na 10x100MHz radio na 7.5x133MHz. Takvim povećanjem FSB-a (sabirnice) ćete doći do poboljšanja u performansama bez da stvarno overclockate svoj procesor. Nažalost, mijenjanje procesora koji tvornički radi na npr. 10x100 na 7.5x133 na KT133A ploči ne mora uroditi plodom. Iako se radi o istoj frekvenciji, procesor neće niti POST-ati. Zašto? Zato što je KT133A chipset napravljen tako da kad radi prvu inicijalizaciju to radi na tvorničkom množitelju, tj. u ovom slučaju na 10. Neki proizvođači (točnije MSI, EPoX i Iwill) imaju jumpere na svojim pločama koji određuju rad FSB-a - 100 ili 133MHz. Ako stavimo na 133MHz onda će jedna, npr. Iwill KK266 ploča, probati probuditi procesor (koji tvornički radi na 10x100MHz) na 10x133 = 1330MHz! Na tako visokoj frekvenciji postoji mogućnost da procesor uopće ne želi niti POST-ati, a ako je tako onda BIOS neće moći promijeniti na množitelj koji mi želimo, npr. 7.5. ASUS i ABIT bili su pametniji pa se na njihovim pločama prvobitna inicijalizacija uvijek vrši na 100MHz, tako da ovakvih problema nema. Ukoliko niste vlasnik ASUS A7V133 ili ABIT KT7A ploče onda je jedini način da riješite stvar tako da promijenite default množitelja procesora ili da nabavite drugi procesor (što ne garantira upjeh jer ni on ne mora POST-ati na overclcokanoj frekvenciji - jedino nabavka "C" Athlona koji tvornički radi na 133MHz DDR je sigurno rješenje). Mijenjanje default množitelja često zahtijeva i rezanje mostova tako da takva operacija nije baš ugodna, a zahtijeva i dobar alat. Ukoliko ste hrabri i to ipak želite napraviti, pročitajte dobar članak o tome kako se to radi na Anandtechu.
Athlon 1000MHz po defaultu u BIOS-u
Isti procesor sada radi na 9x133MHz (1200MHz) - smanjili smo Multiplier Factor s 10 na 9, digli CPU FSB Clock s 100 na 133MHz, povećali Core Voltage s 1.750V na 1.800V i povećali I/O s 3.40V na 3.50V
Za ove slike korištena je ABIT KT7A ploča tako da će to kod Vas vjerovatno izgledati nešto drugačije (ukoliko isto nemate KT7A ploču). I to je to! Naravno, treba imati na umu da se svi procesori ne overclokaju isto - ni po maksimalnom iznosu niti po voltaži (vcore). No, ne smijemo zaboraviti na hlađenje - dobar hladnjak pri overclockingu je obavezan. Ako imate kakvih pitanja - pišite, a mi ćemo rado proširiti ovaj članak s dodatnim informacijama ako vidimo da za to postoji potreba. Pozdrav!