Usporedni test grafičkih kartica 2006 – visoka kategorija
Datum objave 01.01.2007 - Denis Arunović
NVIDIA GeForce 8800 GTX/GTS
Nedavno predstavljena GeForce 8 serija kartica predstavlja najveću tehnološku revoluciju od predstavljanja prve kartice kompatibilne s DirectX-om 9, Radeona 9700 Pro. Nakon četiri godine razvoja, rezultat rada NVIDIA-inih inženjera je arhitektura kompatibilna s DirectX-om 10 koju krase unificirane shaderske jedinice i izuzetno visoke performanse. Umjesto klasičnih pixel i vertex shadera nove kartice imaju skalarne stream procesore koji izvršavaju pixel, vertex i geometry shaderske instrukcije. U planu je također da kartica na sebe može preuzeti ubrzavanje napredne fizike u igrama. Nova arhitektura sa sobom također donosi nove algoritme za antialiasing, mogućnost kombiniranja HDR-a i AA algoritama te nove i mnogo kvalitetnije algoritme za anizotropno filtriranje. Više o mogućnostima GeForce 8 arhitekture pročitajte ovdje.
Referetni model GeForcea 8800 GTX radi na taktu od 575 MHz dok dobar dio interne logike radi na taktu od 1,35 GHz. Model GTX se također može pohvaliti sa čak 128 stream procesora. Što se tiče memorije, kartica raspolaže sa 768 MB GDDR3 memorije koja radi na taktu od 1800 MHz DDR dok čip s ovom memorijom komunicira preko 384-bitne sabirnice.
GeForce 8800 GTX
Kartica je vrlo velika, troši mnogo električne energije i samim tim je opremljena s vrlo moćnim hladnjakom. Veliki gabariti bi korisnicima s manjim kućištima i skromnijim matičnim pločama mogli stvoriti probleme s instalacijom. Napajanje kartice je riješeno putem dva dodatna 6-pinska konektora te je za ispravan rad kartice nužno imati kvalitetno napajanje pristojne snage (450 W na više). Unatoč visokoj potrošnji, kartica je pri radu prilično tiha što treba pripisati kvaliteti hladnjaka. Masivni dvoslotni hladnjak izrađen je od kombinacije aluminija i bakra, a hlađen je velikim turbinskim ventilatorom s automatski reguliranom brzinom. Dvije je GeForce 8800 GTX kartice moguće spojiti u SLI putem konektora na gornjem dijelu kartice, a postoje indikacije da će ovakav sustav biti moguće kombinirati s više od dvije kartice s tim da bi neke od njih bile zadužene isključivo za ubrzavanje fizike u igrama. GeForce 8800 GTX inače na tržištu zamjenjuje stariji GeForce 7950 GX2.
S obzirom da se radi o najskupljem modelu, varijacije između GeForceova 8800 GTX različitih proizvođača nisu velike. Ako zanemarimo bundle, najčešće je jedina razlika naljepnica na hladnjaku kartice. Ipak, u zadnje vrijeme je NVIDIA nekim svojim partnerima dozvolila i modifikaciju taktova, pa je za pretpostaviti da ćemo na tržištu vidjeti sve više ovakvih kartica. Što se pak cijene tiče, ona varira između 4700 i 5500 kn, zavisno o trgovini i proizvođaču same kartice. Mi smo testirali PNY-ev model koji ima jednake taktove kao referentna kartica, a dostupan je po cijeni od oko 5000 kn. Na testiranje nam ga je ustupila tvrtka LAB 2000.
MSI NX8800GTS
Paralelno s GeForceom 8800 GTX, NVIDIA je na tržište izbacila i jeftiniju varijantu kartice pod imenom GeForce 8800 GTS. Osim nižeg takta GPU-a (500 MHz, takt memorije je jednak kao na modelu GTX), mogućnosti GTS-a su skresane smanjenjem broja stream procesora sa 128 na 96 te degradiranjem veze prema memoriji s 384 na 320 bita. Također je smanjena i količina video memorije sa 768 na 640 MB.
Paralelno sa smanjivanjem performansi, smanjeni su i gabariti kartice kao i njezina potrošnja tako da GF 8800 GTS izgleda mnogo konvencionalnije nego njezina starija sestra, a iz spomenutih razloga joj za rad nije potrebno napajanje iz dva dodatna konektora već samo jednog. Hlađenje kartice sređeno je na praktički identičan način kao na bržem modelu. Masivni hladnjak "krade" dodatni PCI-E utor, no za uzvrat vraća odlične hlađenje uz nisku razinu buke.
Što se pak komercijalnih modela tiče, ovdje ponovo imamo situaciju s recikliranjem referentnog dizajna naljepnicama. Taktovi su na većini modela jednaki onima s referentne kartice, no izuzetaka s višim taktovima ima, no oni imaju i višu cijenu. Kad je riječ o hrvatskim trgovinama, cijene GTS-ova kreću se između 3600 do 4300 kn. Mi smo za usporedni test koristili MSI-jev model NX8800GTS koji se ne razlikuje od referentnog. Oprema kartice se sastoji od TV-out kabela, dva DVI/VGA adaptera, adaptera za napajanje, CD-a s driverima te punim verzijama igre Serious Sam 2 te Cyberlinkovim aplikacijama Power2Cinema i Power2Go.
Forum
Objavljeno prije 6 sati
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 6 sati
Kamere oko kućeObjavljeno prije 6 sati
AutomobiliObjavljeno prije 7 sati
Mrea po stanuObjavljeno prije 7 sati
SlusaliceNovosti
Sretan Božić!
Sretan i blagoslovljen Božić vam želi PCEkspert uredništvo! Pročitaj više
Evo na kojim laptopima se možete najbolje zabaviti
Blagdansko vrijeme obično donosi više slobodnog vremena za opuštanje i zabavu. Volite li videoigre, imamo preporuku koje laptope odabrati. Neki ljudi ne kriju, dok drugi tek stidljivo priznaju da im videoigre spadaju u omiljenu zabavu. Čak... Pročitaj više
Honor GT Oasis - otvara novo natjecanje za zaštitu očiju u e-sportu
HonorGT službeno je izašao. Prednja strana opremljena je 6.7-inčnim AI Oasis inovativnim zaslonom za zaštitu očiju. Usvaja tehnologiju zatamnjenja ultra visoke frekvencije od 3840 Hz i nultog rizika, što se može nazvati prekretnicom u kontr... Pročitaj više
Američka ministrica trgovine: "Beskorisno je suzdržavati Kinu u proizvodnji čipova"
Američka ministrica trgovine Gina Raimondo nedavno je u intervjuu izjavila da bi se SAD trebao više usredotočiti na domaća ulaganja u inovacije umjesto nametanja zabrana i sankcija. Rekla je: "Pokušaj obuzdavanja Kine je uzaludan zadatak."... Pročitaj više
Novi pametni telefoni su gori od starih! Što to znači za korisnike?
Trend smanjenja performansi novih pametnih telefona u odnosu na stare modele izaziva zabrinutost među korisnicima, a u mnogim slučajevima to može biti iznenađujuće. U 2022. godini, na primjer, POCO X4 Pro bio je znatno sporiji od svog preth... Pročitaj više
Sve novosti