Test sistem :: Hardware
Platforme

ABIT AN8 SLI

Procesor

AMD Athlon 64 3200+@2.0GHz

Memorija

2 x 512MB SuperTalent CL2

Grafičke kartice

ATI Radeon X800GTO

ATI Radeon X800GT

ATI Radeon X800XL

ATI Radeon X1600XT

ATI Radeon X700Pro

nVidia GeForce 6800GS

nVidia GeForce 6800GT

nVidia GeForce 6800

nVidia GeForce 6600GT

Driveri : ATI Catalyst 5.12

nVidia ForceWare 81.95

Muzička kartica

Integrirana
Kontroler

Integrirani nForce4 Ultra

Hard disk(ovi)

Hitachi 160GB SATA

DVD-ROM

Pioneer DVR-109

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

ForceWare v6.70

DirectX verzija 9.0c
3DMark 2005 v1.2
X2 standard benchmark
FarCry v1.33, 32bit, PCG Hardware demo

Riddick EFBB

v1.1, panoptical demo

Doom III

v1.3, demo1

Battlefield 2

guru 3D demo, max quality

FEAR v1.02 standard benchmark
Call of duty II custom PCE benchmark
Quake 4 v1.04 necro 666 demo
Half Life II Loast Coast
Serious Sam II

v2.046b Grendale demo

Testni sistem je prosječna gamer platforma današnjice – AMD64 procesor i 1GB RAM-a su dovoljni da se s bilo kojom karticom pokrene neki od najnovijih naslova uz prihvatljive performanse. U ovom testu orijentirali smo se na dvije standardne rezolucije uz upotrebu 4xAA i 8xAF postavki. Veliku boom LCD monitora dijagonale 17" i njihova native rezolucija od 1280×1024 za većinu korisnika predstavlja krajnji cilj, dok je s obzirom na performanse pojedinih kartica u nekim naslovima tu rezoluciju potrebno smanjiti na 1024×768, ako želimo koristiti AA i AF postavke.

Problemi u nekim naslovima s određenim tipovima kartica su bili prisutni i u ovom testu pa skrećemo pozornost na njih, jer se ti problemi pojavljuju i pri samom igranju nekih naslova, a ne samo u testovima. U prvom redu, tu je problem s rezolucijom u FEAR-u s nVidia grafičkim karticama. Naime, ako se koristi DVI izlaz na grafičkoj kartici za spajanje na LCD monitor (što je razumljivo) pojavljuje se pomalo čudan problem. Maksimalna rezolucija u FEAR-u je 1280×960, koju bez problema možete koristiti na ATI karticama bez obzira na vrstu signala (DVI ili VGA). U slučaju upotrebe nVidia grafičke kartice (bilo koje od navedenih modela u testu) bila je potrebna uporaba adaptera DVI na VGA signal koji, iako ne donosi značajan pad kvalitete slike, ipak pomalo smeta. Samo s adapterom smo mogli dobiti tu maksimalnu rezoluciju, a zadnja dostupna je bila 1152×864. Investicija od po par tisuća kuna za LCD monitor i grafičku karticu, a nemogućnost korištenja native digitalnog signala u ovom naslovu pri najvišoj rezoluciji je u najmanju ruku neozbiljna. Drugi problem, ne teko ozbiljan ali ipak prisutan, je situacija s novim benchmarkom za FarCry. U njemu dolazi do pucanja tekstura pri testiranju s nVidia karticama, iako je sam test mjerodavan što se rezultata tiče dok u samoj igri nije bilo tih problema. Nije nam poznato radi li se o problemima s trenutnom verzijom drivera ( 81.95) ili su oba problema prisutna u svim verzijama.

ATI kartice nam nisu priuštile nikakva iznenađenje po tom pitanju, ali i sam susret s glomaznim, sporim i bugovitim Catalyst Control Center-om predstavlja problem. Naravno, postoje riješenja za izbjegavanje ove aplikacije ali mi smo je namjerno upotrebljavali tokom cijelog testa pa iako nismo imali prevelikih problema, zahtjevnost Net Framework-a koji troši dobar dio sistemskih resursa u kombinaciji s CCC-om je katastrofalna. Povremeno odbijanje poslušnosti aplikacije se može oprostiti, ali sve ostalo zaslužuje minimalnu ocjenu. Sve u svemu, ovo ne služi na čast ATI-ju. Hlađenje svih kartica je izvedeno solidno i nismo naišli na nikakve probleme s pregrijavanjem ili prevelikom bukom. Niti nova X1600XT kartica, iako ima vrlo visoke radne taktove i mali, neugledan ventilator na hladnjaku nije nam priuštila puno buke sa svojim temperaturnim senzorima koji su odlično obavljali posao. Vrijeme je da se bacimo na rezultate testova.