Usporedni test grafičkih kartica – visoka klasa
Datum objave 02.01.2006 - Uredništvo
Uvod i Radeon X1K serija
Tržište najviše kategorije, barem ako je riječ o grafičkim karticama za obične korisnike, se sastoji od raznih izvedenica nVidijinog čipa GeForce 7800 te ATI-jevog čipa Radeon X1800. Kao što upućeniji znaju, nVidia je prva izbacila svoju novu porodicu grafičkih čipova, dok je ATI svoju ponudu osvježio nekoliko mjeseci kasnije. Ono što je važno naglasiti je da oba proizvođača sada na tržištu imaju čipove koji podržavaju SM3.0 i HDR osvjeteljenje, tehnologije koje se sve više koriste u modernim igrama.
Za razliku od prethodno testa u kojem smo u najviši tržišni segment stavili mnogo kartica (neke od njih su, ruku na srce, bile i prilično jeftine), ovaj put smo odlučili postrožiti kriterije. Tako su u najskuplju kategoriju upale isključivo kartice nove generacije čija je prosječna cijena 3000 ili više kuna.
Konkretno riječ je sljedećim karticama:
ATI:
- Radeon X1800XL
- Radeon X1800XT 512 MB
nVidia:
- GeForce 7800 GT
- GeForce 7800 GTX
- GeForce 7800 GTX 512
Premda sve navedene kartice podržavaju multi-GPU tehnologije Crossfire i SLI (dakako, Radeoni podržavaju isključivo Crossfire, a GeForceovi isključivo SLI), testiranja kombiniranih kartica nismo proveli zato što smatramo da obje multi-GPU tehnologije, barem ako je riječ o ovako skupim karticama, imaju vrlo ograničeno tržište.
ATI Radeon X1800
O novom smo Radeonu pisali u više navrata. Konkretno, u reportaži s njegovog predstavljanja te u našem prvom testu ATI-jeve kartice. Od tad je ATI izdao i nekoliko revizija službenih drivera koji podržavaju nove kartice, a u kojima su riješeni mnogi problemi na koje smo naišli u našim originalnim testovima. Zajedno s aktualnom revizijom drivera (Catalyst 5.13) ATI je i u praksi omogućio iskorištavanje nekih naprednih mogućnosti svoje AVIVO tehnologije što je ATI-jeve grafičke kartice nove generacije čini podesnijim za gledanje videa od nVidijinih GeForceova. Uz to, svi Radeoni X1800, za razliku od svojih GeForce pandama, imaju VIVO mogućnosti.
Što se tiče mogućnosti koje dolaze do izražaja u igrama, ATI se može pohvaliti invarijatnim anisotropic filteringom odnosno AF filterom koji je neovisan o kutu gledanja, Adaptive AA algoritmom za zaglađivanje prozirnih tekstura, mogućnošću istovremene uporabe AA algoritama i HDR-a, te vrlo efikasnim izvođenjem dinamičkog grananja koje je dio SM3.0 specifikacije. Uz to, ATI ima vrlo zanimljivo riješen memorijski kontroler koji je baziran na dvije 256-bitne sabirnice koje dohvaćaju podatke u suprotnim smjerovima. Valja napomenuti da se ne radi o kontroleru koji je "interno" širok 512 bita već o dva 256-bitna kontrolera koji bi u kombinaciji trebali osigurati efikasniji pristup memoriji.
Jezgra / mem. | Količina memorije | Pixel/vertex shaderi | Prosječna cijena | |
---|---|---|---|---|
X18000XT
|
625/1500 MHz
|
512 MB
|
16/8
|
4400 kn
|
X1800XL
|
500/1000 MHz
|
256 MB
|
16/8
|
3000 kn
|
Valja napomenuti da je invarijatni AF algoritam, kao i Adaptive AA nužno ručno uključiti preko drivera kartice budući da se radi o mogućnostima koje smanjuju performanse (naravno, uz povećanje kvalitete slike). Prema našim iskustvima, invarijantni AF algoritam ne uzrokuje velik pad performansi pa vam preporučamo da ga rabite u svim igrama. S Adaptive AA je pak sasvim drugačija priča. Njegov je utjecaj na performanse uvjetovan količinom prozirnih tekstura koje u igri treba zagladiti što varira od naslova do naslova, bolje reći, od scene do scene. Konkretan primjer je Worl of Warcraft. U ovom naslovu Adaptive AA neće imati mnogo utjecaja na performanse dok god smo u nekom zatvorenom prostoru kao što je nrp. grad. Situacija se radikalno mijenja kad zađemo u kakvu šumu budući da se transparentne teksture rabe za prikaz vegetacije. U ovom slučaju performanse znaju pasti za 30 ili više posto.
Radeon X1800XT
Kakva je situacija s korištenjem ATI-jevih kartica u praksi? Prva i osnova stvar – novi Radeoni su prilično vrući i bučni. Zapravo nam ne bi toliko ne smetala njihova zagrijanost da je proizvođač bolje riješio hlađenje na ovim karticama. Naime, referentni hladnjaci su izuzetno bučni dok rade na punoj brzini. Problem još više dolazi do izražaja ako imamo na umu da regulacija brzine ventilatora zavisno o temperaturi također nije najbolje riješena pa hladnjaci znaju poludjeti usred Windowsa. Premda je sve ovo riješivo kupovinom posebnog VGA hladnjaka koji košta 200-250 kn, prilično je jadno to što je kupac grafičke kartice vrijedne 3000 kn naviše praktički prisiljen na dodatnu investiciju u hlađenje.
Radeon X1800XL
Situacija s ATI-jevim driverima i dalje ne veseli, a osnovni uzrok ovakve konstatacije je Catalyst Control Center – glomazna i spora aplikacija za kontrolu drivera. ATI od verzije 5.12 svojih drivera više ne nudi klasičnu aplikaciju Control Panel već samo veliki i ušminkani Control Center za koji je potrebno instalirati MS-ov .Net Framework. Srećom, postoje i alternative kao što je alat ATI Tray Tools, no riječ je o neprofitnim projektima koji nisu podržavani od strane ATI-ja, a bazirani su na dobroj volji i slobodnom vremenu ljudi koji ih programiraju. Neslužbena priroda ovih dodataka je nekad uzrok problema. Konkretno, postojeća verzija ATT-a još uvijek pravilno ne prepoznaje kartice novih generacija.
Još jedna ATI-jeva boljka je zastarjeli softver za korištenje dva ili više zaslona. Hydravision nije nadograđivan jako dugo, a svojom je iskoristivošću, fleksibilnošću i mogućnostima inferiorno rješenje u odnosu na nVidijin nView. Uz to, Hydravision se ne isporučuje u paketu s Catalyst driverima već ga je potrebno downloadati zasebno pa mnogi korisnici o ovoj aplikaciji nemaju pojma.
Dostupnost ATI-jevih kartica u XL varijatni je prilično dobra dok XT modela ima na cjenicima, ali nema mnogo u skladištima. Dio problema je zasigurno sezona potrošačke groznice, no velik dio odgovornosti je i na ATI-ju koji se ponovo precjenio što se tiče proizvodnih kapaciteta.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokObjavljeno prije 5 minuta
A1 - ex Vip (Optika)Objavljeno prije 24 minute
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 39 minuta
Preporuka BankeObjavljeno prije 1 sat
GOGNovosti
Nova igra studija Naughty Dog možda izlazi ranije nego što se očekivalo
Obožavatelji Naughty Doga koji čekaju sljedeću igru legendarnog studija možda neće morati dugo čekati da čuju vijesti o njoj. Nedavna objava predsjednika Naughty Doga, Neila Druckmanna, možda donosi dobre vijesti vezane za najavu dugo išček... Pročitaj više
RedMagic 10 Pro postaje prvi gaming telefon koji je lansiran na tržištu sa Snapdragon 8 Elite procesorom
Serija RedMagic 10 Pro postaje prvi gaming telefon koji je lansiran na tržištu sa Snapdragon 8 Elite procesorom, dok će serija ASUS ROG Phone 9 još neko vrijeme čekati na službeno lansiranje. Kada je Qualcomm službeno predstavio procesor Sn... Pročitaj više
Izložena dva nova vodeća mobilna čipa: jednojezgrene i višejezgrene performanse povećane više od 20%!
Zahvaljujući nadogradnji procesa proizvodnje čipova ove godine, sveobuhvatne performanse vodećih čipova MediaTeka i Qualcomma uvelike su se poboljšale.bloger objavio je jučer (11. studenog) na Twitteru da Dimensity 9500 i Qualcommova druga... Pročitaj više
Novi trailer serije Secret Level izgleda odlično
Novi trailer za antologijsku seriju Secret Level daje dublji uvid u njezine interpretacije različitih videoigara. Također se saznaje više o zvjezdanoj glumačkoj postavi koja će se pojaviti u epizodama. Potvrđeno je da će se epizoda temeljen... Pročitaj više
Horizon Zero Dawn Remastered ne pronalazi uspjeh
Nedavno objavljeno izvješće pokazuje da je Horizon Zero Dawn Remastered jedno od najmanje popularnih ekskluziva za PlayStation 5 konzolu objavljenih 2024. godine. Iako Sony nudi nadogradnju za 10 dolara za Horizon Zero Dawn Remastered s osn... Pročitaj više
Sve novosti