Usporedni test grafičkih kartica – visoka klasa

Datum objave 02.01.2006 - Uredništvo

Uvod i Radeon X1K serija

Tržište najviše kategorije, barem ako je riječ o grafičkim karticama za obične korisnike, se sastoji od raznih izvedenica nVidijinog čipa GeForce 7800 te ATI-jevog čipa Radeon X1800. Kao što upućeniji znaju, nVidia je prva izbacila svoju novu porodicu grafičkih čipova, dok je ATI svoju ponudu osvježio nekoliko mjeseci kasnije. Ono što je važno naglasiti je da oba proizvođača sada na tržištu imaju čipove koji podržavaju SM3.0 i HDR osvjeteljenje, tehnologije koje se sve više koriste u modernim igrama.

Za razliku od prethodno testa u kojem smo u najviši tržišni segment stavili mnogo kartica (neke od njih su, ruku na srce, bile i prilično jeftine), ovaj put smo odlučili postrožiti kriterije. Tako su u najskuplju kategoriju upale isključivo kartice nove generacije čija je prosječna cijena 3000 ili više kuna.

Konkretno riječ je sljedećim karticama:

ATI:

  • Radeon X1800XL
  • Radeon X1800XT 512 MB

nVidia:

  • GeForce 7800 GT
  • GeForce 7800 GTX
  • GeForce 7800 GTX 512

Premda sve navedene kartice podržavaju multi-GPU tehnologije Crossfire i SLI (dakako, Radeoni podržavaju isključivo Crossfire, a GeForceovi isključivo SLI), testiranja kombiniranih kartica nismo proveli zato što smatramo da obje multi-GPU tehnologije, barem ako je riječ o ovako skupim karticama, imaju vrlo ograničeno tržište.

ATI Radeon X1800

O novom smo Radeonu pisali u više navrata. Konkretno, u reportaži s njegovog predstavljanja te u našem prvom testu ATI-jeve kartice. Od tad je ATI izdao i nekoliko revizija službenih drivera koji podržavaju nove kartice, a u kojima su riješeni mnogi problemi na koje smo naišli u našim originalnim testovima. Zajedno s aktualnom revizijom drivera (Catalyst 5.13) ATI je i u praksi omogućio iskorištavanje nekih naprednih mogućnosti svoje AVIVO tehnologije što je ATI-jeve grafičke kartice nove generacije čini podesnijim za gledanje videa od nVidijinih GeForceova. Uz to, svi Radeoni X1800, za razliku od svojih GeForce pandama, imaju VIVO mogućnosti.

Što se tiče mogućnosti koje dolaze do izražaja u igrama, ATI se može pohvaliti invarijatnim anisotropic filteringom odnosno AF filterom koji je neovisan o kutu gledanja, Adaptive AA algoritmom za zaglađivanje prozirnih tekstura, mogućnošću istovremene uporabe AA algoritama i HDR-a, te vrlo efikasnim izvođenjem dinamičkog grananja koje je dio SM3.0 specifikacije. Uz to, ATI ima vrlo zanimljivo riješen memorijski kontroler koji je baziran na dvije 256-bitne sabirnice koje dohvaćaju podatke u suprotnim smjerovima. Valja napomenuti da se ne radi o kontroleru koji je "interno" širok 512 bita već o dva 256-bitna kontrolera koji bi u kombinaciji trebali osigurati efikasniji pristup memoriji.

Jezgra / mem. Količina memorije Pixel/vertex shaderi Prosječna cijena
X18000XT
625/1500 MHz
512 MB
16/8
4400 kn
X1800XL
500/1000 MHz
256 MB
16/8
3000 kn

Valja napomenuti da je invarijatni AF algoritam, kao i Adaptive AA nužno ručno uključiti preko drivera kartice budući da se radi o mogućnostima koje smanjuju performanse (naravno, uz povećanje kvalitete slike). Prema našim iskustvima, invarijantni AF algoritam ne uzrokuje velik pad performansi pa vam preporučamo da ga rabite u svim igrama. S Adaptive AA je pak sasvim drugačija priča. Njegov je utjecaj na performanse uvjetovan količinom prozirnih tekstura koje u igri treba zagladiti što varira od naslova do naslova, bolje reći, od scene do scene. Konkretan primjer je Worl of Warcraft. U ovom naslovu Adaptive AA neće imati mnogo utjecaja na performanse dok god smo u nekom zatvorenom prostoru kao što je nrp. grad. Situacija se radikalno mijenja kad zađemo u kakvu šumu budući da se transparentne teksture rabe za prikaz vegetacije. U ovom slučaju performanse znaju pasti za 30 ili više posto.

Radeon X1800XT

Kakva je situacija s korištenjem ATI-jevih kartica u praksi? Prva i osnova stvar - novi Radeoni su prilično vrući i bučni. Zapravo nam ne bi toliko ne smetala njihova zagrijanost da je proizvođač bolje riješio hlađenje na ovim karticama. Naime, referentni hladnjaci su izuzetno bučni dok rade na punoj brzini. Problem još više dolazi do izražaja ako imamo na umu da regulacija brzine ventilatora zavisno o temperaturi također nije najbolje riješena pa hladnjaci znaju poludjeti usred Windowsa. Premda je sve ovo riješivo kupovinom posebnog VGA hladnjaka koji košta 200-250 kn, prilično je jadno to što je kupac grafičke kartice vrijedne 3000 kn naviše praktički prisiljen na dodatnu investiciju u hlađenje.

Radeon X1800XL

Situacija s ATI-jevim driverima i dalje ne veseli, a osnovni uzrok ovakve konstatacije je Catalyst Control Center - glomazna i spora aplikacija za kontrolu drivera. ATI od verzije 5.12 svojih drivera više ne nudi klasičnu aplikaciju Control Panel već samo veliki i ušminkani Control Center za koji je potrebno instalirati MS-ov .Net Framework. Srećom, postoje i alternative kao što je alat ATI Tray Tools, no riječ je o neprofitnim projektima koji nisu podržavani od strane ATI-ja, a bazirani su na dobroj volji i slobodnom vremenu ljudi koji ih programiraju. Neslužbena priroda ovih dodataka je nekad uzrok problema. Konkretno, postojeća verzija ATT-a još uvijek pravilno ne prepoznaje kartice novih generacija.

Još jedna ATI-jeva boljka je zastarjeli softver za korištenje dva ili više zaslona. Hydravision nije nadograđivan jako dugo, a svojom je iskoristivošću, fleksibilnošću i mogućnostima inferiorno rješenje u odnosu na nVidijin nView. Uz to, Hydravision se ne isporučuje u paketu s Catalyst driverima već ga je potrebno downloadati zasebno pa mnogi korisnici o ovoj aplikaciji nemaju pojma.

Dostupnost ATI-jevih kartica u XL varijatni je prilično dobra dok XT modela ima na cjenicima, ali nema mnogo u skladištima. Dio problema je zasigurno sezona potrošačke groznice, no velik dio odgovornosti je i na ATI-ju koji se ponovo precjenio što se tiče proizvodnih kapaciteta.

GeForce 7800 serija

Članaka o novim GeForceovima je na ovim stranicama bilo nekoliko. Prvi takav je reportaža s predstavljanja GeForce 7 serije u Parizu, drugi je prvi test nove kartice (riječ je o referentnom modelu), treći članak tiče se najjeftinijeg članak GeForce 7 obitelji - GeForcea 7800GT, dok je u posljednjem članku riječ o najbržoj i naskupljoj kartici serije - GTX-u 512.

Što može ponuditi GeForce serija korisniku gladnom eye candya i performansi? Kao i kartice prethodne generacije, kartice bazirane na GeForce 7800 čipovima kompatibilne su sa shaderskim modelom 3.0 te HDR osvjetljenjem. Doduše, premda kartice u potpunosti zadovoljavaju SM3.0 specifikaciju, teoretski gledano novi ih Radeoni "šišaju" po efikasnosti izvršavanja SM3.0 koda. U ovom kontekstu ponajviše mislimo na nadolazeće igre koje bi zaista trebale iskorištavati mogućnosti koje nudi SM3.0, u prvom redu dinamičko grananje.

Kao i Radeoni, GeForceovi se mogu pohvaliti s mogućnošću zaglađivanja prozirnih tesktura što nVidia naziva transparency AA odnosno TAA. Niti na nVidijinim karticama ovaj feature nije uključen automatski već ga je potrebno uključiti ručno u driverima, no osjetno ga je lakše koristiti nego na ATI-jevim karticama budući da nVidijini driveri imaju profile (moguće je kreirati i nove) koji su vezani za pojedinu aplikaciju. Valja napomenuti da sličnu mogućnost kreiranja profila nudi alat ATI Tray Tools.

Jezgra / mem. Količina memorije Pixel/vertex shaderi Prosječna cijena
7800 GTX 512
550/1700 MHz
512 MB
24/8
6200 kn
7800 GTX
430/1200 MHz
256 MB
24/8
4100 kn
7800 GT
400/1000 MHz
256 MB
20/7
3200 kn

Specifičnost nVidije je i da ima osjetno bolje OpenGL drivere u odnosu na ATI. Premda je kanadski proizvođač u par prethodnih revizija svojih drivera "ispeglao" performanse u OGL aplikacijama, prema našim iskustvima riječ je više o specifičnim podešavanjima i trikovima koji rade u popularnim igračkim naslovima koji se često rabe za testiranje (konkretno, riječ je o Doomu III i Quakeu 4). Valja napomenuti da se nVidia može pohvaliti i osjetno boljom podrškom za alternativne operativne sisteme - Linux i FreeBSD.

GeForce 7800 GTX 512

GeForce 7800 GTX

GeForce 7800GT

Ono od čega nVidijine kartice trenutno pate je nedostatak naprednih multimedijalnih mogućnosti s obzirom na ATI-jevu tehnologiju AVIVO. Uz to, vrlo je loše što nVidia još uvijek nije pustila svoj PureVideo DVD dekoder kao besplatnu aplikaciju već ga naplaćuje po prilično bezobraznoj cijeni. Osim toga, tu je relativno zastarjela interna arhitektura čipova (u odnosu na nova ATI-jeva rješenja) koja trenutno radi sasvim dobro, ali bi mogla pokazati svoje slabosti u budućim igrama.

Što se tiče same konstrukcije kartica, nVidia je u prednosti u odnosu na ATI. Bilo da je riječ o GT-u, GTX-u ili GTX-u 512, sve kartice nove generacije mogu se pohvaliti s jako solidnim hlađenjem koje buku i temperaturu održava u prihvatljivim granicama. Ovo posebno vrijedi za najbrži model, GTX 512, koji je preuzeo hladnjak s nVidijinih profesionalnih rješenja.

Na kraju komentar o dostupnosti kartica. 7800 GTX i 7800 GT modela u hrvatskim trgovinama ima dosta što nije ništa čudno budući da se radi o karticama koje su predstavljene prije dosta dugo vremena. S druge strane, model GTX 512 nije moguće iskopati nigdje. Pretpostavljamo da niti jedna produkcijska kartica ovog tipa nije stigla u Hrvatsku, što nije ništa čudno ako znamo da kartice nisu dostupne niti u inozemstvu. nVidia je s ovom karticom uspjela postići svoj cilj - postaviti svoju karticu ponovo na tron performansi. Ništa drugo, čini se, osim toga nije bilo važno.

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Albatron K8 SLI

Procesor(i)

Athlon 64 3800+ Socket 939

Memorija

2 x 512 MB Corsair DDR400 @ CAS 2-2-2-5, Command Rate 1T

Grafička kartica

ATI Radeon X1800XT 512 MB

ATI Radeon X1800XL 256 MB

Driveri::Catalyst 5.12

nVidia GeForce 7800 GTX 512

nVidia GeForce 7800 GTX

nVidia GeForce 7800 GT

Driveri:: ForceWare 81.95

Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler nForce4 SLI
Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 160 GB SATA

Optički pogon

Pioner DVR-106

 

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke nForce 6.70
DirectX verzija 9.0c
3DMark 2005 v1.20, 1600x1200
X2 Rolling thuder demo
F.E.A.R. v1.02, soft shadows off, max. details
Call of Duty 2 custom PCE demo, all max.
Serious Sam 2 Greendale demo, all max
Half Life 2 custom PCE demo, max. details
HL2: Lost Coast prerelease, max. details
SC3: Chaos Theory v1.04, lighthouse demo
Battlefield 2 Guru3D demo, max. details
Doom III v1.3, demo1, Ultra details
Quake IV max. details, custom PCE demo
Chronicles of Riddick v1.1, sodini demo, PS2.0 path
Pacific Fighters v4.03, kamikaze demo, perfect land details (+Fraps)

Testna konfiguracija je standardna - ona koju rabimo za većinu naših testova. Testni softver je pak doživio velike promjene. U naš smo arsenal testova dodali poveći broj novih naslova kao što su F.E.A.R., Quake IV, Call of Duty 2, Serious Sam 2 i nedavno predstavljeni tehnološki demo za Half Life 2 engine pod imenom Lost Coast. Primjetit ćete da u tablici testnog softvera nema igre Farcry. Razlog tomu su brojni problemi s renderiranjem tesktura na koje smo naišli i kod nVidijinih i ATI-ijevih kartica. Uzrok problema je vjerojatno novi alat za testiranje Farcrya, no to nažalost nismo imali prilike provjeriti. S obzirom na broj dodanih testova, vjerujemo da većini izostanak Farcrya neće mnogo smetati.

Na kraju tablice primjetit ćete jedan test odnosno igru koju smo prije rabili, ali smo je izbacili iz skupa testova koje rabimo za testiranje. Riječ o zračnoj simulaciji Pacific Fighters koja s grafičkom karticom "razgovara" preko OpenGL-a. Premda ovaj API gubi bitku u odnosu na MS-ov DirectX, vjerujemo da mnoge ljude igre bazirane na ovom API-u još uvijek zanimaju. Pacific Fighters smo odlučili ponovo ubaciti u jednadžbu budući se ne radi o igri koja rabi Doom III, ili vrlo sličan Riddick engine, te je i danas vrlo gladna resursa.

Mala napomena što se tiče postavki drivera, kako za ATI, tako i za nVidiju. Za razliku od ATI-jevih beta drivera s kojima smo se imali prilike zabaviti prilikom prvog testiranja novih Radeona, Catalyst 5.12 nude dvije kvalitete adaptivnog AA algoritma - quality i performance. Quality mod odgovara algoritmu kakvog smo imali prilike vidjeti i u probnim driverima, dok je performance mod načinjen kako bi pružio alternativu nVidijinom multi-sample TAA algoritmu (od kojeg je, na prvi pogled, kvalitetniji). Valja napomenuti da bez dodatnog podešavanja ATI-jevi driveri prilikom uporabe Adaptive AA algoritma automatski rabe performance postavku.

Što se tiče GeForceova, napominjemo da smo prije testiranja u driverima uključili gamma corrected AA algoritam kako bi što više izjednačili kvalitetu AA između ATI-ja i nVidije.

3DMark 2005 i X2

3DMark 2005

Score
7800 GTX 512
7230
  
X1800XT
6312
  
7800 GTX
5736
  
X1800XL
5025
  
7800 GT
4985
  
 
0150030004500600073
00
 
GT 1 (fps)
7800 GTX 512
31,6
  
X1800XT
26,5
  
7800 GTX
24,9
  
7800 GT
22,1
  
X1800XL
21,1
  
 
0 6121824303
2
 
GT 2 (fps)
7800 GTX 512
21,5
  
X1800XT
19,7
  
7800 GTX
17,4
  
X1800XL
15,7
  
7800 GT
14,8
  
 
0 4 81216202
2
 
GT 3 (fps)
7800 GTX 512
35,6
  
X1800XT
30,9
  
7800 GTX
27,9
  
X1800XL
24,5
  
7800 GT
24,3
  
 
0 7142128353
6
 

Odnos performansi u sintetičkom testu, 3DMarku 2005, ne iznenađuje. Kartice su poredane prema cijeni, od GTX-a 512 do 7800 GT i X1800XL koje dijele zadnje mjesto (razlika u vrijednostima rezulatata je zanemariva).

X2 Rolling Thunder

Combined Shadows, FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
7800 GTX 512
70,631
  
X1800XT
61,45
  
7800 GTX
58,15
  
7800 GT
53,93
  
X1800XL
51,7
  
 
0153045607
2
 

Slična stanje imamo u prilično staroj igri X2 u kojoj dominiraju vrlo kratke shaderske instrukcije što odgovara karticama s visokim brojem cjevovoda, dakle GeForceovima. Dakako, u cijeloj priči veliku ulogu igra i radni takt, pa X1800XT sa svojim nabrijanim frekvama opet odnosi pobjedu u odnosu na obični GTX.

F.E.A.R., COD 2 i Serious Sam 2

F.E.A.R.

1280x960 @ 4xAA + 8x AF
X1800XT
53
  
7800 GTX 512
51
  
X1800XL
43
  
7800 GTX
38
  
7800 GT
34
  
7800 GTX 512 min.
31
  
X1800XT min.
26
  
7800 GTX min.
24
  
X1800XL min.
22
  
7800 GT min.
20
  
 
010203040505
5
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
X1800XT
38
  
7800 GTX 512
35
  
X1800XL
28
  
7800 GTX
26
  
7800 GT
23
  
X1800XT min.
21
  
7800 GTX 512 min.
20
  
7800 GTX min.
15
  
7800 GT min.
13
  
X1800XL min.
13
  
 
0 81624324
0
 

Moderne realne testove započet ćemo s igrom F.E.A.R. u kojoj su dizajneri ponovo upotrijebili stari dobar štos igranja sa svijetlom i sjenama. Raspored kartica u grafikonu je kranje zanimljiv. U obje rezolucije pobjedu odnosi Radeon X1800XT, dok mu je slabija verzija XL za petama levitirajući iznad GTX-ice, ali bez uspjeha u sustizanju GTX-a 512. Ono što je fascinantno je da u nižoj rezoluciji GTX 512 održava osjeto bolji minimalni framerate u odnosu na ATI-jev XT, dok se situacija se prelaskom na višu rezoluciju radikalno mijenja - XT je i u minimalnom framerateu najbolji, no samo trunčicu iznad GTX-a 512.

Jeftiniji GeForce s oznakom GT u ovom testu osjetno gubi od svog kanadskog konkurenta, Radeona X1800XL. Sve u svemu, nVidijine kartice se nisu baš iskazale u F.E.A.R.-u.

Call of Duty 2

1280x1024 @ 4xAA + 8xAF
Radeon X1800XT SLI on
46,1
  
Radeon X1800XT Adaptive AA SLI on
40,8
  
GTX 512
40,3
  
Radeon X1800XT
40
  
Radeon X1800XT Adaptive AA
35,6
  
7800 GTX 512 TSAA
34,3
  
7800 GTX
30,8
  
7800 GT
27,4
  
7800 GTX TSAA
26
  
7800 GT TSAA
22,8
  
X1800XL
20,4
  
X1800XL Adaptive AA
16,5
  
 
0 8162432404
8
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
Radeon X1800XT SLI on
35,7
  
GTX 512
31,8
  
Radeon X1800XT
31,7
  
Radeon X1800XT Adaptive AA SLI on
31,1
  
Radeon X1800XT Adaptive AA
28,2
  
7800 GTX 512 TSAA
26,8
  
7800 GTX
24,9
  
7800 GT
20,5
  
7800 GTX TSAA
19,6
  
7800 GT TSAA
17,1
  
X1800XL
15,9
  
X1800XL Adaptive AA
12,5
  
 
0 7142128353
6
 

Nastavak legendardnog COD-a nije igra koja oprašta slabim sistemima. Za razliku od svog prethodnika, COD 2 je baziran na DirectX API-u što nije ništa čudno ako uzmemo u obzir da OGL, barem što se tiče primjene u igrama, polako umire. Za tumačenje rezultata potrebno je dati i jednu malu napomenu. Naime, COD 2 je jedna od prvih igara koja ima nativnu podršku za SLI, pa je tako u meniju za prilagodbu kvalitete prikaza ponuđena i opcija "optimize for SLI". Uključivanje ili isključivanje ove opcije nema nikakvog utjecaja na rezultate nVidijinih grafičkih kartica, no s Radeonima je pak sasvim drugačija stvar. Ako je "Optimize for SLI" uključen, performanse rastu drastično u odnosu na slučaj kad je kartica podešena bez korištenja ovog trika. Valja napomenuti da je dotičnu opciju nužno uključivati pri svakom učitavanju igre budući da je igra ne "pamti" ako ne detektira pravi SLI sistem.

Moramo priznat da prilikom korištenja "optimize for SLI" trika nismo primjetili nikakve promjene prikaza, no ne možemo ni tvrditi da pada kvalitete nema budući da se nismo podrobnije pozabavili s ovim fenomenom. Kao što se vidi u grafikonu, s ovom smo opcijom istestirali samo Radeon X1800XT dok je XL model testiran na isti način kao i nVidijine kartice.

Srećom, vrag nam nije dao mira pa smo rješenje ove misterije potražili na mreži svih mreža. Gamespot je u vezi ovog štosa kontaktirao programere odgovorne za razvoje igre. Da skratimo priču (oni koje zanima više su ionako kliknuli na priloženi link), kad je uključena SLI optimizacija, driver ne renderira scenu u realnom vremenu već renderira par sličica unaprijed što doista rezultira višim framerateom bez gubitka vizualne kvalitete, no javlja se problem "kašnjenja" miša odnosno pokazivača na ekranu budući se informacije od strane igrača uključuju u mehaniku igre kasnije nego što bi trebale. Sve u svemu, za stvarni poredak grafičkih kartica treba zanemariti rezultate s naznakom "SLI on".

Čini se da performanse u COD-u 2 ako rabimo AA i AF algoritme uvelike ovise o količini video memorije koju imamo na grafičkoj kartici pa su na čelnim pozicijama kartice s 512 MB memorije - X1800XT i 7800 GTX 512. Obični GTX s ovakvim zahtjevnim postavkama ne može parirati ATI-jevoj XT-ici, premda se radi o karticama slične cijene. Sasvim drugačiju situaciju imamo u donjoj niši gdje GT-ica jede XL za doručak.

Uključivanje algoritama za zaglađivanje transparentnihi tesktura u ovoj igri ima ubojit utjecaj na performanse pa vam preporučamo da s ovom postavkom budete poprilično oprezni.

Serious Sam 2

1280x960 @ 4xAA + 8x AF
7800 GTX 512
63
  
X1800XT
49
  
7800 GTX
48,4
  
7800 GTX 512 min.
44,2
  
7800 GT
42,1
  
X1800XL
40,8
  
7800 GT min.
33,1
  
7800 GTX min.
32,3
  
X1800XT min.
20,2
  
X1800XL min.
16,6
  
 
01020304050606
5
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
46,1
  
X1800XT
39,4
  
7800 GTX 512 min.
34,7
  
7800 GTX
34
  
X1800XL
30,6
  
7800 GT
29,4
  
7800 GTX min.
26,7
  
7800 GT min.
23,6
  
X1800XT min.
17,6
  
X1800XL min.
14,1
  
 
0102030404
8
 

Novi Ozbiljni Sam je također igra od koje modernim grafičkim karticama klecaju koljena, a opterećenje na grafiku se još više pojačava ako uključimo Adaptive AA odnosno TAA. Skala rezultata u ovom testu je očekivana, no ova tvrdnja stoji samo ako je riječ o vrijednosti prosječnog frameratea. Ako u igru uključimo i minimalni framerate, ispada da su ATI-jeve kartice lošiji izbor za igranje ovog naslova budući da ne uspijevaju održati konzistentan framerate koji je najvažniji za ugodno igranje. Dakako, moguće da je riječ o "bubi" u driverima, no to nećemo moći provjeriti još neko vrijeme (dok ne izađu još noviji driveri).

Half Life 2 i HL2: Lost Coast

Half Life 2

1280x1024 @ 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
91,99
  
7800 GTX
91,33
  
7800 GTX 512 TSAA
90,98
  
7800 GTX TSAA
89,55
  
X1800XT
88,51
  
7800 GT
88,05
  
X1800XT Adaptive AA
88,03
  
7800 GT TSAA
85,53
  
X1800XL
85,23
  
X1800XL Adaptive AA
82,41
  
 
01020304050607080909
5
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
89,17
  
7800 GTX 512 TSAA
88,55
  
X1800XT
85,68
  
7800 GTX
83,77
  
X1800XT Adaptive AA
81,65
  
7800 GTX TSAA
80,28
  
7800 GT
76,95
  
X1800XL
76,66
  
7800 GT TSAA
72,39
  
X1800XL Adaptive AA
72,29
  
 
01020304050607080909
5
 

Half Life 2 nam i ovaj put pokazuje kako se radi o naslovu koji je trenutno više ograničen s brzinom procesora i memorije nego brzinom grafičke kartice. Premda razlika u performansama kartica nije velika, moguće je vidjeti vrlo jasno skaliranje kartica zavisno o taktu i arhitekturi. Kao i neki drugi naslovi, HL2 je kao test grafičkih kartica već zaslužio da ode u mirovinu, barem ako je riječ o rezolucijama ekrana koje si može priuštiti jedan prosječan građanin Hrvatske.

HL 2 Lost Coast

1280x1024 @ 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
82,94
  
7800 GTX 512 TSAA
80,54
  
7800 GTX 512 HDR
76,7
  
X1800XT
76,27
  
X1800XT Adaptive AA
75,26
  
7800 GTX
73,69
  
7800 GTX TSAA
72,41
  
7800 GTX 512 HDR + AA
69,66
  
7800 GT
68,66
  
X1800XL
67,61
  
7800 GT TSAA
66,72
  
7800 GTX HDR
66,27
  
X1800XL Adaptive AA
64,55
  
X1800XT HDR
63,29
  
7800 GT HDR
57,28
  
X1800XT HDR + AA
56,7
  
7800 GTX HDR + AA
56,43
  
X1800XL HDR
53,25
  
7800 GT HDR + AA
48,47
  
X1800XL HDR + AA
44,92
  
 
015304560758
5
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
76,23
  
7800 GTX 512 TSAA
73,39
  
X1800XT
67,48
  
X1800XT Adaptive AA
64,46
  
7800 GTX 512 HDR
64,39
  
7800 GTX
62,82
  
7800 GTX TSAA
60,58
  
7800 GT
56,18
  
7800 GTX 512 HDR + AA
55,75
  
7800 GT TSAA
54,11
  
7800 GTX HDR
52,7
  
X1800XL
52,51
  
X1800XL Adaptive AA
49,56
  
X1800XT HDR
48,96
  
7800 GT HDR
43,63
  
X1800XT HDR + AA
42,64
  
X1800XL HDR
39,65
  
7800 GTX HDR + AA
38,34
  
7800 GT HDR + AA
33,05
  
X1800XL HDR + AA
30,85
  
 
015304560758
0
 

Tehnološki demo Lost Coast donosi Half Lifeu 2 engineu dobrodošlo tehnološko osvježenje u obliku podrške za HDR osvjetljenje. Zanimljivo je da HDR nije ograničen na nVidijine PS3.0 kartice kao onaj u Farcryu, već HDR u Lost Coastu radi sa svim DX9 kompatibilnim karticama budući da je cilj Valvea bio pokriti što veću korisničku bazu. Uz to, implementacija HDR-a u Lost Coastu dozvoljava korištenje AA algoritama za zaglađivanje prikaza što je također feature koji funkconira na svim DX9 karticama. Moguće je koristiti dva moda HDR-a - isključivo bloom efekt ili pak puni HDR. Kao što se može i pretpostaviti, puni HDR ima veći udar na performanse pa smo ovu postavku rabili za testiranje kartica. Zbog zadovoljavanja kompromisa koje nameće kompatibilnost s PS2.0 hardverom (tj. baziranje HDR-a na posprocesiranim podacima, a ne direktnom renderiranju u float buffer), Valveov HDR nije sposoban izvesti određene efekte (npr. HDR u kombinaciji s refrakcijom).

Mala napomena što se tiče oznaka u grafikonu. Ako uz model grafičke kartice stoji oznaka HDR, to znači da je su testne postavke bile 8xAF + HDR (dakle bez primjene AA). Ako pak stoji HDR + AA, to znači da smo uz HDR rabili i kombinaciju 4xAA + 8xAF.

Rezultati testa su vrlo zanimljivi. Unatoč povijesnoj sklonosti HL2 enginea ka ATI-jevom hardveru, nVidijine se kartice u ovom testu drže iznenađujuće dobro, posebice ako je riječ o korištenju HDR-a (doduše, bez AA). Situacija se mijenja nakon prelaska u ultra-visoku kvalitetu, odnodno HDR + AA mod u kojem najbrži ATI pokazuje zube konkurencije. Isto se ne može reći za model XL koji se u većini slučajeva nalazi na samom dnu liste.

SC3: Chaos Theory i Battlefield 2

Splinter Cell 3

1280x1024 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
74,11
  
7800 GTX 512 HDR
70,53
  
X1800XT
63,85
  
X1800XT HDR
61,89
  
7800 GTX
56,28
  
7800 GTX HDR
54,04
  
X1800XL
49,66
  
X1800XL HDR
48,2
  
7800 GT
47,37
  
7800 GT HDR
44,89
  
7800 GTX 512 HDR min.
43,57
  
7800 GTX 512 min.
43,54
  
X1800XT min.
37,7
  
X1800XT HDR min.
36,97
  
7800 GTX HDR min.
33,14
  
7800 GTX min.
32,75
  
X1800XL HDR min.
30,38
  
X1800XL min.
29,12
  
7800 GT HDR min.
27,67
  
7800 GT min.
27,64
  
 
0153045607
5
 
1600x1200 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
54,72
  
7800 GTX 512 HDR
53,14
  
X1800XT
47,58
  
X1800XT HDR
45,88
  
7800 GTX
41,14
  
7800 GTX HDR
40,4
  
X1800XL
36,89
  
X1800XL HDR
35,66
  
7800 GT
34,57
  
7800 GT HDR
33,38
  
7800 GTX 512 HDR min.
32,91
  
7800 GTX 512 min.
32,19
  
X1800XT HDR min.
28,57
  
X1800XT min.
27,99
  
7800 GTX HDR min.
24,97
  
7800 GTX min.
24,17
  
X1800XL HDR min.
22,35
  
X1800XL min.
22,31
  
7800 GT HDR min.
20,77
  
7800 GT min.
20,29
  
 
010203040505
5
 

Seriju Direct3D testova nastavljamo s zadnjom inačicom Splinter Cella koju ovaj put možemo testirati kako treba - preko SM3.0 modela. Ovo je jedna od igara koje podržavaju HDR, pa smo stoga dotični mod isprobali i u praksi. Poredak kartica nas nije mnogo izenadio - GTX 512 je na čelu, a slijede da X1800XT, obični GTX, XL-ica i naposlijetku GT. Dok su razlike između XT-a i GTX-a poprilično velike, GT i XL su prema svojim performansama vrlo blizu, no XL u svakom segementu ipak nešto bolji od GT-a. Daleko najskuplja kartica, GTX 512, je i najbrža. Zanimljivo je kod svih testiranih kartica minimalni framerate s kombinacijom HDR-a i AF-a veći nego minimalni framerate u slučaju korištenja AA i AF kombinacije.

Battlefield 2

Combined AA 4x & Aniso 8x @ 12x9
7800 GTX 512
102,42
  
X1800XT
74,76
  
7800 GTX
72,07
  
7800 GT
61,98
  
X1800XL
56,51
  
 
02040608010010
5
 
Combined AA 4x & Aniso 8x @ 16x12
7800 GTX 512
77,35
  
X1800XT
59,52
  
7800 GTX
52,36
  
7800 GT
46,29
  
X1800XL
43,25
  
 
015304560758
0
 

Nakon "Teorije kaosa", eto nas i do nove inačice Battlefielda. Poredak kartica u ovom naslovu je vrlo sličan onom koji smo vidjeli u Half Lifeu - GTX 512 je na vrhu, XT tuče obično GTX, dok je kod jefinijih kartica situacija obrnuta pa XL-ica gubi od strane GT-a. Valja napomenuti kako smo i u kombinaciji s punom verzijom Battlefielda 2 ponovo naišli na problem s forsiranjem AA postavki preko Catalyst drivera.

Doom III i Quake IV

Doom III

1280x1024 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
7800 GTX 512
83,6
  
Radeon X1800XT
74
  
7800 GTX
68
  
Radeon X1800XT AI off
62,1
  
7800 GT
61,9
  
X1800XL AI on
57,6
  
X1800XL AI off
48,1
  
 
015304560758
5
 
1600x1200 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
7800 GTX 512
69
  
Radeon X1800XT
56,3
  
7800 GTX
51,7
  
Radeon X1800XT AI off
48,5
  
7800 GT
46,1
  
X1800XL AI on
42,4
  
X1800XL AI off
36,5
  
 
0153045607
0
 

Naposlijetku, stigli smo i do OpenGL igara. Doom III je igra koja zbog specifičnih algoritama za postizanje 3D efekata do sada uvijek "pokopala" ATI-jeve grafičke kartice. ATI je s novijim verzijama drivera najavio rješavanje ovog problema, a rezultati najave su vidljivi i u rezultatima ovog testa. Tako XT model bez većih problema nadmašuje nVidijin GTX, premda je situacija prije bila posve obrnuta. S druge strane, XL-ica ne uspijeva nadmašiti GT te zadržava posljednje mjesto u poretku. Na vrhu je neprikosoveno GTX 512 čijim se rezultatima ne može približiti niti jedna druga kartica.

Obratite pažnju da za smo za svaku ATI-jevu karticu u tablicu stavili dva rezultata - standardni rezultat koji se dobije bez prčkanja po driverima, te rezultat kad je Catalys AI isključen. Uloga Catalyst AI-a je prilagođavanje internih postavki drivera zahtjevima pojedine aplikacije s tim da to uključuje i tzv. shader replacement odnosno zamjenu određenih shaderskih instrukcija instrukcijama koje boje odgovaraju ATI-jevom hardveru. Kao što vidimo, isključivanjem AI-a performanse osjetno padaju i to u razmjere kakve bi očekivali s korištenjem starijih verzija drivera. Doduše, moramo priznati da nismo primjetili nikakav očigledan gubitak kvalitete prikaza s uključenim optimizacijama što je svakako pohvalno.

Quake IV

1280x1024 @ 4xAA + 8x AF
7800 GTX 512
80,8
  
7800 GTX
61,7
  
7800 GT
52,6
  
X1800XT
42,3
  
X1800XT AI off
36,1
  
X1800XL
29,6
  
X1800XL AI off
25,5
  
 
015304560758
5
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
61,1
  
7800 GTX
45,9
  
7800 GT
39,1
  
X1800XT
35,3
  
X1800XT AI off
28,6
  
X1800XL
23,6
  
X1800XL AI off
20,2
  
 
01020304050606
5
 

Quake IV je igra bazirana na ponešto modificiranom Doom III engineu što će reći da bi trebali vidjeti poredak rezultat sličan onom iz Dooma. Unatoč ovakvim logičnim očekivanima, realno stanje stvari je potpuno drugačije pa Radeoni u ovoj igri imaju katastrofalno loše performanse, sa i bez uključenih optimizacija. Optimizacije naravno daju osjetan boost u performansama, ali ni to nije dovoljno da bi jedan XT nadmašio "jadnu" GT-icu. Valja napomenuti kako je naš snimljeni demo vrlo zahtjevan i osjetno bogatiji svijetlom i izvorima svijetla od standardnog demoa koji se rabi za testiranje Dooma III ili pak Quake IV demoa kojeg smo rabili za naš prvi test GTX-a 512. Sve nas ovo lako dovodi do zaključka da je ATI otkrio neki štos za poboljšavanje performansi u mračnim područjima, no ipak nema čudotvornog OGL fixa koji bi pokazivao konzistentna poboljšanja nezavisno o sceni.

Chronicles of Riddick i Pacific Fighters

Riddick

PS2.0 1280x960 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
113,38
  
7800 GTX
86
  
7800 GT
75,03
  
X1800XT AI on
69,84
  
X1800XT AI off
67,8
  
X1800XL AI on
54,21
  
X1800XL AI off
52,69
  
 
02040608010011
5
 
PS2.0 1600x1200 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
77,06
  
7800 GTX
57,16
  
7800 GT
49,69
  
X1800XT AI on
44,74
  
X1800XT AI off
43,59
  
X1800XL AI on
31,25
  
X1800XL AI off
30,94
  
 
015304560758
0
 

ATI-jeva OGL agonija se nastavlja u Ridikovim kronikama gdje vidimo jednak poredak kao i u Quakeu 4. Doduše, radi se o igri koja koristi slične trikove kao igre Id softvera (npr. stencil sjene) pa nas performanse Radeona i nisu toliko začudile.

Pacific Fighters

1280x960 @ 4xAA + 8x AF
7800 GTX 512
39
  
7800 GTX
39
  
7800 GT
37
  
X1800XT AI on
36
  
X1800XL
35
  
X1800XT AI off
35
  
X1800XL AI off
34
  
 
0 81624324
0
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
7800 GTX 512
37
  
7800 GTX
34
  
X1800XT AI on
34
  
X1800XT AI off
32
  
X1800XL
31
  
7800 GT
30
  
X1800XL AI off
29
  
 
0 81624324
0
 

Zadnja igra na "tapeti" je zračna simulacija Pacific Fighters. PF je OGL igra s 3D engineom u koji su programeri ubacili mnoge tehnologije koje su iskoristive tek danas. Jedna od njih je i podrška za SM3.0 koja je najviše vidljiva na vodi koja čini velik dio ove igre. SM3.0 voda je izvedena preko Vertex Texture Fetch funkcije koja u potpunosti podržavaju nVidijine, ali ne i nove ATI-jeve kartice. Ako redovite pratite zbivanja na tržištu grafičkih kartica, sigurno znate da se u jednom trenutku digla velika galama oko toga da ATI ne podržava SM3.0 u potpunosti. Uzrok problema je baš podrška za Vertex Texture Fetch koju ATI podržava samo nazivno, ali ne i u praksi.

Naime, implementacija dotične funkcije "košta" tranzistora koje je ATI želio upotrijebiti za neke druge funkcije u svom grafičkom procesoru. Izostanak dotične funkcije ATI pak opravdava nedovoljno definiranom specifikacijom SM3.0 standarda od strane Microsofta u kojoj je navedeno da čip DX-u mora samo prijaviti da je sposoban za VTF, no ne mora prijaviti i formate tekstura koje podržava u kombinaciji s VTF funkcijom. S druge strane, ATI programerima koji žele rabiti efekte koji rabe VTF (npr. displacement mapping) preporuča korištenje funkcije Render to Vertex Buffer koja radi istu stvar, ali na zaobilazni način, bez potrebe za korištenjem dediciranog hardvera. Naravno, pitanje je koju će od ovih funkcija programeri više rabiti u svojim projektima. Ono što trenutno znamo je da doista postoji 3D engine koji rabi VTF funkciju, a to je engine koji rabi igra Pacific Fighters.

S obzirom na spomenuto ograničenje ATI-jevih kartica, jasno je da pri testiranju s PF-om nismo rabili SM3.0 renderiranje. Koristili smo puni SM2.0 mod (dakle perfect land details), s tim da u config.ini datoteci postavili veću kvalitetu vode (water = 2) te kvalitetnije oblake koji su u engine dodani sa zadnjom zakrpom.

U nižoj rezoluciji grafikonom dominiraju nVidijine kartice s tim da je jasno kako pri ovim postavkama ograničavajući faktor brzina procesora (zato GTX i GTX 512 imaju jednake rezultate). Prelaskom na višu rezoluciju prednost nVidijinih kartica se smanjuje pa je XL-oca bolja od GT-a, dok GTX i XT dijele drugo mjesto. Jedina kartica koja se doista ističe performansma je moćni, ali neuhvatljivi GTX 512.

Zaključak

Došli smo i do kraja naše high-end usporednog testa, ali prije zaključka valja baciti pogled na graf ukupnih performansi te graf omjera performansi i cijene. Performanse smo izračunali preko rezultata iz COD-a 2, Quake 4, F.E.A.R.-a i Serious Sama 2, uzimajući u obzir sve testirane rezolucije te minimalne vrijednosti pri testiranju ako je test pružao takve podatke. Igre smo odabrali na račun toga što su nove i daju najbolji uvid u performanse grafičkih kartica u modernim naslovima. Graf isplativosti smo pak dobili dijeljenjem indeksa s prosječnom cijenom kartica koje smo naveli u tablici na početku članka.

Performanse vs. cijena

Indeks performansi
7800 GTX 512
15,93
  
Radeon X1800XT
12,55
  
7800 GTX
12,07
  
7800 GT
10,6
  
Radeon X1800XL
8,86
  
 
0 3 6 912151
6
 
Performanse/cijena
7800 GT
3,31
  
Radeon X1800XL
2,95
  
7800 GTX
2,944
  
Radeon X1800XT
2,852
  
7800 GTX 512
2,57
  
 
00,71,42,12,83,
4
 

Kao što vidimo, naš izračun indeksa performansi nam govori istu stvar kao i većina testova koje smo proveli. GTX 512 je bez sumnje najbrža kartica, a slijede je Radeon X1800XT, 7800 GTX, 7800 GT i naposlijetku X1800XL. Na ovakav su indeks performansi ponajviše utjecale izuzetno loše performanse kartice Radeona u Quakeu 4 i Serious Samu 2 (minimalni framerate). XL je pokupio dodatne negativne bodove zbog loših performansi u COD-u 2.

Na grafikonu isplativosti nVidijin 7800 GT suvereno drži prvo mjesto zbog toga što se malo razlikuje u cijeni u odnosu na XL, a opet prema našem indeksu nudi bolje performanse. Drugo mjesto na tablici isplativosti pak dijele XL-ica i GTX. Premda je XL-ica daleko jeftinija, obje kartice prema našem indeksu performansi nude gotovo jednak omjer uloženo/dobiveno. Predzadnje mjesto zauzima ATI-jev model XT, a zadnje, prema očekivanjima, GTX 512.

Ma kraju, što kupiti? Gotovo je sigurno da GTX 512 ispada iz bilo koje kombinacije budući da se radi o kartici koja je izdana u jako ograničenom broju primjeraka te nikad nije ni stigla u hrvatske trgovine. Što se tiče kartica koje su relativno dostupne (kažemo relativno budući da i dalje nismo baš uvjereni u dostupnost Radeona X1800XT), pitanje je kakvi su vam prioriteti.

Ako kupite Radeon, računajte na to da ćete najvjerojatnije biti prisiljeni investirati u novo hlađenje budući da je tvorničko vrlo loše. Aplikacija za kontrolu drivera je glomazna i spora, tako ćete se najvjerojatnije morati okrenuti ka alternativnim rješenjima koja pak nisu podržana službeno od strane ATI-ja. Uz to, suočit ćete se s lošijim performansama u OGL igrama u usporedbi s konkurentskim rješenjima.

S druge strane, ATI-jeve kartice ponudit će vam osjetno bolje multimedijalne mogućnosti od nVidijinih GeForceova, barem kako stvari trenutno stoje (naravno, postoji mogućnost da se nVidia trgne, ali to je nešto na što ne treba računati). Performanse u novim igrama će generalno biti više, a nadolazeći naslovi bi još više mogli iskoristiti mogućnosti ovih kartica.

Općenito gledajući, ako vas zanimaju izvrsne multimedijalne mogućnosti svakako izaberite ATI-jevu karticu. Ako vas interesiraju primarno performanse, najveći potencijal ima Radeon X1800XT, dok će GTX biti bolji odabir ako ponajviše ciljate na OGL naslove. Sukob u donjem "domu", ako uzimamo u obzir samo performanse i cijenu, dobija GeForce 7800 GT. Premda je kartica skuplja od XL-a, prema rezultatima ovog testa pokazuje konzistentnije rezultate u odnosu na ATI-jev XL.