Usporedni test Socket939 PCI Express matičnih ploča, 2. dio
Datum objave 13.04.2005 - Ozren Žagmešter
Uvod i EPoX 9NPA+ Ultra 1/2
Kada smo objavili naš prvi članak o Socket939 PCI Express pločama, obećali smo da tu nećemo stati. Tako danas na stol donosimo dvije nove ploče - ABIT AN8 Fatal1ty i EPoX 9NPA+ Ultra. Obadvije ploče napravljene su na bazi istog čipseta (nForce4 Ultra) no osim toga između ove dvije ploče nema mnogo sličnosti.
U prošlom S939 PCIe članku, kojeg možete naći ovdje, pokrili smo slijedeće ploče:
- ASUS A8N-SLI Deluxe
- Soltek SL-K890Pro-939
- Gigabyte K8NXP-SLI
- Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE
- MSI K8N Diamond
- DFI LANParty UT nF4 SLI-D (i Ultra-D)
Sada proširujemo konkurenciju sa ABIT-om i EPoX-om. ABIT je naš stari znanac i definitivno proizvođač na kojeg se dugo gledalo kao #1 za entuzijste. Nažalost u zadnje vrijeme ova tvrtka se baš nije mogla pohvaliti nekim odličnim proizvodima pa su tako došli na ideju oko Fatal1ty linije. Mi smo već prije bacili kratki pogled na Fatal1ty AA8 925X ploču koja nam se nije svidjela a sad smo isto učinili sa S939 modelom - s AN8 Fatal1ty. Što se tiče EPoX ploče, oko nje smo bili jako znatiželjni jer nas je zanimalo da li će nova ploča riješiti brojne probleme od kojih je patio prošli model - 9NDA3+.
Krećemo sa 9NPA+ Ultra!
EPoX 9NPA+ Ultra
Dobar layout je rijetko kad karakteristika EPoX ploča no 9NPA+ Ultra po tom pitanju i nije tako loša. Od dobrih strana izdvajajmo to što se obadva ATX konektora nalaze jedno kraj drugog - iako nije nikako za pohvalu što su smješteni na samu sredinu ploče. Najbolja strana je ipak ta što se PCIe x16 utor nalazi na mjestu koje omogućava da se bez problema promijeni čipset hladnjak. Tako je bez problema moguće staviti i vodeni blok na čipset što inače nije slučaj sa nForce4 pločama. Istina, takav potez znači mogući gubitak nekog od PCIe x1 slota no trenutno to nije problem - PCIe kartica, a da nisu grafičke, skoro ni da nema. Zanimljiv smještaj PCIe x16 utora garantira i lak pristup memoriji - promjena ili dodavanje neće biti nikakav problem.
EPoX 9NPA+ Ultra
EPoX je napravio i dobar posao sa smještajem CPU socketa - prostora oko procesora ima i za veće hladnjake. Naspram 9NDA3+ EPoX je popravio i smejštaj SATA konektora tako da će sada sva četiri biti dostupno neovisno o popunjenosti PCI/PCIe slotova. Treba pohvaliti i LED diagnostiku te činjenicu da je EPoX mislio i na nas koji testiramo van kućišta - na ploči se nalaze tipkice za reset i paljenje. S druge strane je EPoX zabrljao sa smještajem floppy konektora no to je u zadnje vrijeme redovita stvar kod većine proizvođača matičnih ploča. Treba spomenti da 9NPA+ Ultra dolazi i sa čak tri plave male status LED-ice. Uglavnom, kada se sve zbroji, EPoX je po pitanju layouta i sličnih stvari svoj posao obavio vrlo dobro.
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64/Athlon 64 FX Socket 939 procesori
- Chipset:
- nVIDIA nForce4 Ultra
- Dodatni kontroleri:
- Realtek ALC850 audio codec
- Vitesse Gigabit LAN (PHY)
- Winbond W83627THF I/O
- VIA VT6307 Firewire
- Memorija:
- 4x 184-pinski DIMM utor za PC3200/2700/2100 DDR memoriju
- Maksimalno do 4GB
- Utori:
- 1x PCIe x16
- 3x PCIe x1
- 3x PCI
- ATA portovi:
- 2x IDE (maksimalno 4 jedinice)
- 4x SATA
- I/O i drugi portovi:
- 4x USB 2.0
- 1x Paralelni port (EPP, ECP), 1x Serijski port
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- Audio I/O (+ SPDIF)
- 1x FDD
- 3x fan header
- 1x RJ45
- Overclocking:
- HTT ("FSB")
- vcore
- vddr
- vchipset
- množitelj
- Standardi:
- ATX PCI 2.3, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Ostalo:
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora)
- LED diagnostika
- dodatni USB modul (2 porta)
- dodatni Firewire modul (2 porta).
EPoX 9NPA+ Ultra 2/2
Opcije u BIOS-u su već duže jača strana EPoX ploča a 9NPA+ Ultra nije iznimka. Tako su tu sve opcije za tweaking i overclocking. Za memoriju su na raspologanju sve opcije koje nudi nForce4 čipset a ni izbor voltaža nije loš. Vchipset se može podići do 1.8V (iko naše iskustvo govori da za nF4 čipset povećanje voltaže ne radi ništa korisno), vcore do +0.25V (što baš nije idealno, pogotovo ne za Winchester i novije jezgre) a vddr ide do vrlo lijepih 3.1V. 3.1V možda nije 4V koliko nudi DFI ploča, no većini korisnika će to biti dovoljno. Što se BIOS bugova tiče, nismo primjetili ništa ozbiljno - jedino bi memorijska kompatibilnost mogla biti bolja, no o tome ćemo više kasnije.
Uobičajena EPoX LED diagnostika te tipkica za Rest i PowerOn
Što se tiče opremljenosti, 9NPA+ Ultra nudi ono što će većini korisnika biti dovoljno - integrirani audio (Realtek 850), Gigabit LAN i Firewire. Osim tih stvari tu su još one uobičajene za nForce4 čipset - podrška za SATA2 (i NCQ) i hardverski Firewall. Jedino nas je malo neugodno iznenadilo što se EPoX nije odlučio ugraditi niti jedan dodatni PATA ili SATA kontroler. Zbog toga 9NPA+ Ultra ploča bez upotrebe neke dodatne kartice podržava samo 4 SATA i 4 PATA jedinice - nekima koji su oboružani sa mnoštvom hard diskova ovo možda neće biti dovoljno.
SATA utori
Bundle je vrlo solidan pa ćete tako u njemu dobiti dva modula sa dodatnim USB, odnosno Firewire portovima, rounded kablove te sve ono što se uobičajeno dolazi sa matičnim pločama (uputstva, backpanel, itd.). Od "specijalnih" stvari su tu još modularni odvijač te maleni heatsinkovi koje korisnik može naljepiti na MOFSET čipove i tako ima olakšati život.
Bundle
ABIT AN8 Fata1ity 1/2
ABIT AN8 Fata1ity
ABIT je napravio vrlo dobar posao oko layouta i hlađenja AN8 Fatal1ty ploče. Layout je dobar jer na ploči ne vlada neka gužva već sve komponente imaju dovoljno prostora oko sebe čime je izbjegnut i domino efekt međusobonog zagrijavanja na relaciji čipset-VGA-CPU koji je prisutan na mnogim pločama. Tako se na CPU na AN8 ploči može bez problema staviti i neki veliki hladnjak iako će vjerovatno biti onih monstruma kojima će smetati OTES hlađenje sa zadnje strane ploče. Prostora oko memorijskih utora također ima na pretek a kao i kod EPoX ploče nema problema niti sa promjenom hladnjaka za čipset. Zadovoljavajuć je i smještaj IDE i SATA utora dok se to isto ne može reći i za floppy utor koji se nalazi naguran uza samu sredinu donjeg ruba ploče - sretno vam bilo sa njim.
ABIT AN8 Fata1ity
Ova ploča na sebi ima OTES hlađenje za MOFSET-e. Ovo hlađenje svoj posao obavlja vrlo dobro iako ima i manu - OTES je bitno smanjio broj konektora na zadnjoj strani ploče - tako na AN8 Fatal1ty ploči nema ni paralenih niti serijskih utora. AN8 Fatal1ty dolazi i sa OTESRAMFlow venitlatorima koji se smještaju iznad memorijskih utora i garantiraju da se vaša memorija neće pregrijati. Da AN8 nudi esktremne voltaže za memoriju onda bi ovaj sistem bio idealan za module poput OCZ-ove VX serije no ovako nije pretjerano koristan. Neovisno o tome ABIT je po pitanju layouta napravio dobar posao a dodatni plus je taj što ploča izgleda vrlo dobro.
OTES
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64/Athlon 64 FX Socket 939 procesori
- Chipset:
- nVIDIA nForce4 Ultra
- Dodatni kontroleri:
- Realtek ALC850 audio codec
- Gigabit LAN (PHY)
- Guru
- Firewire
- Memorija:
- 4x 184-pinski DIMM utor za PC3200/2700/2100 DDR memoriju
- Maksimalno do 4GB
- Utori:
- 1x PCIe x16
- 2x PCIe x1
- 3x PCI
- 1x ABIT audio slot
- ATA portovi:
- 2x IDE (maksimalno 4 jedinice)
- 4x SATA (od kojih su 4 SATA2)
- I/O i drugi portovi:
- 4x USB 2.0
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- 1x FDD
- 3x fan header
- 1x RJ45
- Firewire
- Overclocking:
- HTT ("FSB")
- vcore
- vddr
- vchipset
- Standardi:
- ATX PCI 2.3, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Ostalo:
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora)
- ABIT AudioMax kartica (audio izlazi)
- OTES RAMFlow
- LED diagnostika
- USB/Firewire modul
ABIT AN8 Fatal1ty 2/2
BIOS na AN8 Fatal1ty ploči nas baš nije impresionirao. Moguće da su neke stvari riješene sa novijom verzijom koja se pojavila nakon što smo mi obavili svoje testove, no verzija 11 koju smo mi koristili je "jao-joj". Kao prvo Guru uopće ne radi pa je tako praćenje voltaža, temperatura i frekvencija upotpunosti potrgano. Uza sve to se ploča jako često znala i smrznuti u BIOS-u - ovo ustvari i ne čudi jer se smrzavala bez razloga i pod Windozama. Nama se čini da AN8 Fatal1ty pati od velikog problema sa stabilnošću napona no nažalost dotično zbog Gurua nismo mogli provjeriti. Ukoliko to i nije slučaj svejedno se AN8 prilikom overclockinga pokazala lošom jer ova ploča ne nudi mogućnost promjene množitelja procesora. Taj problem je lagano rješiv putem novog BIOS-a no bilo je slučaja, upravo kod ABIT-a, gdje takve stvari nisu bile nikad popravljene (npr. kod prve revizije AV8 ploče). Što se voltaža tiče, teoretski AN8 nudi maksimalno 1.85V za vcore (što je vrlo dobro), 1.8V za čipset i 2.8V za vddr. AN8 nudi i mogućnost promjene voltaže i za HyperTransport sabirnicu te još neke stvari no od njih nismo vidjeli da ima koristi. U BIOS-u inače postoje još dvije dodatne opcije za dodatno dizanje vddr-a i vcore-a (za dodatnih +60%) no nismo sigurni da ove opcije stvarno i rade.
Konektori, LED diagnostika, itd.
Opremljenost AN8 Fatal1ty ploče također nije na očekivanom nivou jer se radi o vrlo skupoj ploči. Gigabitni LAN, Firewire i integrirani audio jednostavno nisu dovoljni da bi opravdali cijenu (a bome niti ime). Dojam malo popravljaju OTES-i te LED diagnostika no ipak to nije dovoljno. Utjeha je ta što sama ploča odlično izgleda (pogotovo u mraku) jer je ABIT na AN8 Fatal1ty sa donje strane ugradio veći broj crvenih LED-ica.
Rasvjeta
Opisom same ploče popratili smo i veći dio bundlea. Osim već navedenog, AN8 Fatal1ty dolazi još i sa rounded kablovima te jednim USB/Firewire modulom. Tu su naravno i sve uobičajene stvari (CD-i, knjižica, backpanel, itd.) te jedna specifičnost - ABIT AudioMAX kartica koja se ukopčava u specijalni utor. Ova kartica nije ništa revolucionarno; jednostavno se radi o kartici na kojoj se nalaze svi audio portovi koji zbog OTES-a nisu stali na zadnju stranu same ploče.
Bundle i cooler za RAM
Test sistem
Test sistem:
|
|
Test stroj je uobičajen što se periferije, memorije i VGA kartice tiče. Koristili smo tri vrste memorije s tim da je za testove performansi korištena memorija koja je najbolje radila na dotičnoj ploči (u vidu boljih postavki ali i stabilnosti). Tako je to za neke ploče bila Corsair 4000PRO, a za neke druge 3200XL memorija. Procesor je pak naš standardni 3800+ koji se može pohvaliti činjenicom da je očajan overclocker - za njega je cca 2500MHz maksimum (i to uz više nego dobar vjetar i povoljan raspored planeta). Što se pak testova tiče, tu je isto situacija standardna, jedino što je izbačen Serious Sam Engine 2 CPU test zbog nekonzistentnosti.
Što se BIOS-a tiče, u prosjeku smo po ploči isprobali 2-3 verzije i onda odabrali najbolju. Za neke ploče su to bile release verzije a za neke bete - primarna nit vodilja je bila stabilnost a tek nakon toga performanse i overclocking.
Test stabilnosti i memorijska kompatibilnost
Prvo test stabilnosti:
Naš test stabilnosti sastojao se od tri dijela: dva 48-satna "torture" testa te memorijskog testa. Naša dva "torture" testa uključuju sve i svašta i stvarno bespoštedno testiraju stabilnost. Za potrebe memorijskog testa koristili smo Corsair 3200XL (512MB), Kingmax ColorModule DDR466 (512MB) i Corsair 4000PRO memoriju (512MB).
Rezultati testiranja stabilnosti su sljedeći:
Matična ploča :: |
24h
test stabilnosti #1 |
24h
test stabilnosti #2 |
||
broj
rušenja programa |
broj
rušenja OS-a |
broj
rušenja programa |
broj
rušenja OS-a |
|
ASUS A8N-SLI Deluxe | 0 |
2 |
2 |
2 |
Soltek SL-K890Pro-939 | 0 |
0 |
3 |
0 |
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE | 0 |
0 |
3 |
0 |
MSI K8N Diamond | 0 |
0 |
3 |
1 |
DFI LANParty UT nF4 SLI-D | 0 |
0 |
3 |
1 |
Gigabyte GA-K8NXP-SLI | 0 |
0 |
4 |
0 |
ABIT AN8 Fatal1ty | 0 |
2 |
2 |
2 |
EPoX 9NPA+ Ultra | 0 |
0 |
3 |
1 |
EPoX ploča se pokazala vrlo stabilnom u radu iako ne i savršena. Postignuti rezultati za ovu ploču identični su onima koje je postigla većina ostalih nForce4 ploča što nam govori da NVIDIA driveri, pogotovo za NCQ, još nisu sređeni do kraja. Što se tiče ABIT ploče, tu je situacija puno žalosnija. Jednostavno ova ploča kao da je klon ASUS-ice - način ponašanja ovih ploča bio je jednak. Tako se i AN8 Fatal1ty rušila i uzrokovala BSOD-ove na veliko, čak i na mjestima kada se to uopće nebi očekivalo. Vjerujemo da je za dosta toga kriv rani BIOS no novija verzija (12) se pojavila tek nakon što mi više ovu ploču nismo imali u posjedu. Ipak, sumnjamo da je samo neka nova verzija BIOS-a dovoljna da se riješe svi problemi.
Memorija:
|
Memorija |
||||
Corsair
3200XL |
Corsair
4000PRO |
Kingmax Color DDR466 |
Zaključak |
||
Deklarirane postavke na 400MHz | 2-2-2-5
1T |
2-3-3-6
1T |
2-3-3-6 1T | ||
ASUS A8N-SLI Deluxe | nije radila kako treba
neovisno o postavkama |
2-3-3-6 1T |
2.5-3-3-7 1T | pala |
|
Soltek SL-K890Pro-939 | 2-2-2-5 1T |
2-3-3-6 1T |
2-3-3-7 1T |
odlično |
|
Gigabyte GA-K8NXP-SLI | 2-4-2-5 1T |
2.5-3-3-6 1T |
2.5-3-3-7 1T |
jedva prošla |
|
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE | 2-2-2-5 1T |
2-3-3-6 1T |
2-3-3-6 1T |
odlično |
|
MSI K8N
Diamond |
2-4-2-5 1T |
2.5-3-3-6 1T |
2.5-3-3-6 1T |
jedva prošla |
|
DFI LANParty UT nF4 SLI-D | 2-2-2-5 1T |
2-4-3-7 1T |
2.5-4-3-7 1T |
prošla |
|
ABIT AN8 Fatal1ty | nije radila kako treba
neovisno o postavkama |
2-3-3-6 1T |
2.5-3-3-7 1T |
pala |
|
EPoX
9NPA+ Ultra |
2.5-4-3-7 1T |
2-3-3-6 1T |
2.5-3-3-6
1T |
jedva prošla |
ABIT AN8 Fatal1ty zakazala je i u memorijskom testu. Jedina memorija koja je na ovoj ploči radila kako bi se i očekivalo bila je Corsair 4000PRO dok sa ostalima nije bilo baš dobro. Pogotovo je loša situacija sa TCCD modulima koji na ovoj ploči ne rade stabilno neovisno o postavkama. Nevjerovatno je kako su i tu ABIT i ASUS ploče opet identične. Što se EPoX ploče tiče, tu je situacija bolja iako niti ova ploča ne briljira. S druge strane se ne može reći da EPoX nije napredovao - dok na 9NDA3+ Command 1T nije htio uopće raditi na 9NPA+ Ultra je situacija osjetno bolja.
Overclocking
Overclocking
Overclocking testove sproveli smo na način da smo tražili maksimalan takt procesora te najbolji omjer množitelja, takta sabirnice i memorije. Za neke ploče je tu posao bio jednostavan dok smo za neke imali vrlo zanimljive omjere HTT-a i takta memorije. Razlog za to jest specifičnost Athlon 64 procesora kod kojeg maksimlani takt memorije ili njezine postavke znaju ovisiti o množitelju koji se koristi. Druga stvar su same ploče te veliki skokovi sa postavkama memorije koji su prisutni na nekim od modela. U svakom slučaju mi smo si dali puno truda i pronašli najbrže kombinacije na kojima nije bilo pada stabilnosti naspram default takta. Uz to smo isprobali i koji je maksnimalni takt HTT-a koje ploče mogu izdržati neovisno o memoriji.
Matična
ploča :: |
Overclock |
||||
CPU
@ vcore |
HTT
("FSB") |
Memorija
@ vddr |
Ostale
povišene voltaže ili postavke |
Maksimalni
HTT |
|
ASUS A8N-SLI Deluxe | 2431MHz |
286MHz |
442MHz |
HTT
x4 |
286MHz
(HTT x4) |
1.65V |
2.5-4-3-7
1T 2.8V |
||||
Soltek SL-K890Pro-939 | 2472MHz |
206MHz |
412MHz |
HTT
x5 |
272MHz
(HTT x4) |
1.70V |
2-2-2-5
1T 2.7V |
||||
Gigabyte GA-K8NXP-SLI | 2475MHz |
225MHz |
450MHz |
HTT
x4 |
295MHz
(HTT x3) |
1.70V |
2.5-3-3-7
1T 2.85V |
||||
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE | 2454MHz |
204MHz |
409MHz |
HTT
x5 |
220MHz
(HTT x4)* |
1.65V |
2-3-2-7
1T 2.7V |
||||
MSI K8N Diamond | 2475MHz |
225MHz |
450MHz |
HTT
x4 |
283MHz
(HTT x3) |
1.65V |
2.5-4-3-7
1T 2.7V |
||||
DFI LANParty UT nF4 SLI-D | 2484MHz |
216MHz |
432MHz |
HTT
x5 |
350MHz
(HTT x3) |
1.60V |
2-2-2-7
1T 2.7V |
||||
ABIT AN8 Fatal1ty | 2439MHz |
203MHz |
406MHz |
HTT x5 |
203MHz
(HTT x5) |
1.55V |
2-3-3-7
1T 2.8V |
||||
EPoX 9NPA+ Ultra
|
2467MHz |
205MHz |
411MHz |
HTT x5 |
300MHz
(HTT x3) |
1.65V |
2-3-3-7V
1T 2.8V |
* zbog pregrijavanja nForce4 Ultra čipa, ploča nije bila u stanju stabilno izdržati viši takt na duže vrijeme
ABIT je zakazao i u overclockingu. Maksimalan takt za procesor bio je u rangu ASUS-ice što bi moglo (zajedno sa brdom ostalih problema) asocirati da i ova ploča ima problema sa stabilnošću vcore-a. Nažalost to zbog Guru čipa nismo mogli provjeriti - Guru onemogućava normalne metode za očitavanje voltaža na svakom koraku. Maksimalan takt HTT-a (FSB) je za Fatality ploču bio isto koma no to je zahvaljujući činjenici da BIOS verzija 11 koju smo koristili nije davala mogućnost promjene množitelja za procesor. EPoX 9NPA+ Ultra se pak pokazala kao vrlo dobrom za overclocking iako ne i u rangu DFI ploče. Kada se pak uračuna niža cijena, 9NPA+ Ultra se tu čini kao jako dobar izbor.
A sada je vrijeme za bencheve!
Sandra Memory Test i SuperPi
SiSoft Sandra Memory Test |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Int | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Float | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U Sandrinom memorijskom testu se dvije pridošlice dobro snalaze - rezultati su stvarno dobri.
SuperPi |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2M test (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Slična situacije je i u SuperPi testu gdje su se EPoX i ABIT smjestili u gornjoj polovici "tablice".
ScienceMark 2
ScienceMark 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Membench | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cipher Bench | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Molecular Dynamics (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Primordia (less is better) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rezultati u ScienceMarku ovise od testa do testa no generalno vidimo da je EPoX što se performansi tiče napravio vrlo dobar posao. Tako je 9NPA+ Ultra u samom vrhu neovisno o tome dali se radi o default taktu ili prilikom overclockinga. ABIT Fatal1ty ploča je pak nešto lošija ali svejedno dobra.
PCMark 2004
PCMark 2004 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Overall Score (System) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Memory | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PCMark 2004 ne pokazuje ništa novo - razlike između pojedinih ploča su vrlo male a EPoX i ABIT dobro stoje.
IL2: FB AEP i AquaMark 3
IL2 FB |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U Sturmoviku su EPoX i ABIT nešto lošiji, no ništa alarmantno.
Aquamark3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU Test | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Opet vidimo solidne performanse za ABIT i EPoX usprkos tome što se na defaultu kod ove dvije ploče memorija vrti na 2-3-3 (jer na njima TCCD moduli nisu htjeli raditi na očekivanih 2-2-2).
3dMark 2001 i Doom III
3dMark 2001SE |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
"Sve je isto ko' i lani... tralalalala"
Doom III |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HQ 1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U Doomu III su razlike nešto malo veće (u postotku) pa je lakše razlikovati ploču od ploče. Tako vidimo da je glavni takmac EPoX 9NPA+ Ultri ploča iz Gigabytea dok ABIT slijedi njih dvije.
UT2004 i Quake III Arena
QIII Arena |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fastest 512x348x16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ništa novo...
UT2004 Max |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U UT-u 2004 su razlike slične onima u Doomu III iako ovdje vidimo da je Gigabyte ploča malo ispred EPoX-ice. Soltekica a pogotovo DFI su pak nedostižne, kao i u većini testova.
Serious Sam: TSE i Half-Life 2
Serious Sam TSE |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Normal 1024x768x32 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ZzzZZZzzZzzzzZZZZ
Half-Life 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gornji srednji dio tablice opet drže EPoX, Gigabyte i ABIT (tim redoslijedom).
SPECviewperf 8
SPECviewperf 8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3dsmax-03 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
catia-01 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ensight-01 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
light-07 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
maya-01 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
proe-03 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
sw-01 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ugs-04 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SPECviewperf 8 ne donosi ništa novo - i u ovom testu vidimo dobre performanse za ABIT AN8 Fatal1ty i EPoX 9NPA+ Ultra matične ploče.
Zaključak
Zaključak
Što reći za kraj? Dvije nove ploče, dva različita svijeta. Današnji test savršeno oslikava situaciju sa Socket939 pločama - ima ih dobrih, ima ih osrednjih a bome ih ima i jako loših. Dok EPoX 9NPA+ Ultra pripada među dobre (iako ne i odlične) ploče, ABIT AN8 Fatal1ty treba izbjegavati u najširem mogućem krugu. ABIT AN8 Fatal1ty je jednostavno nedovršen proizvod koji pati od nevjerovatnog broja problema. U neku ruku se može reći da je to i prikladno jer ovaj proizvod dobro oslikava stanje u samom ABIT-u - stanje u ovoj firmi je katastorfa; od niske vrijednosti dionica i masovnog odlaženja iz firme do činjenice da je ova tvrtka uhvaćena u brojnim malverzacijama (slanje novca na čudne račune i sl.). EPoX je pak napravio solidan posao i sigurni smo da će 9NPA+ Ultra naći svoje kupce zahvaljujući dobroj kombinaciji osobina i cijene.
Ovo naravno nije kraj našeg druženja sa Socket939 pločama - ovakvih testova biti će još (puno). Nadamo se samo da će nam biti lakše doći do ploča jer neke od njih nam stalno bježe (npr. Albatronke).