wiko_ufeel_lite_1 wiko_ufeel_lite_2

Wiko je francuska tvrtka koja u Kini proizvodi pametne telefone i na europskom su tržištu prisutni od 2011. godine. Tijekom godina su povećavali svoj udio na francuskom tržištu pa su tako 2013. godine bili drugi najveći isporučitelj pametnih telefona nakon Samsunga. Ovaj U Feel Lite model nam je na test poslao VIPnet koji ga prodaje i u sklopu Tomato usluge. Uređaj dolazi u šarenoj kutiji, a s njim kupac dobiva i punjač, USB kabel, solidne slušalice, adaptere za SIM kartice i upute za korištenje.

wiko_ufeel_lite_3 wiko_ufeel_lite_4

Sam je uređaj vrlo elegantan i ergonomski dobro riješen. Napravljen je od kvalitetne plastike s teksturom koja osigurava solidan grip, a zbog zaobljenih rubova i dobro leži u ruci. Iznad i ispod ekrana su površine malo veće a rubovi s lijeve i desne strane su razumno tanki, premda nešto deblji nego kod E5. Ispod ekrana se nalazi tipka koja ima ugrađen senzor otiska prsta (odlično radi), a služi i kao Home funkcija. Iznad ekrana je zvučnik, prednja kamera (5 MP) i njena LED bljeskalica te senzor blizine. Glavni se zvučnik nalazi na poleđini što je nespretno rješenje jer se zvuk prigušuje ako uređaj leži “na leđima”. Na vrhu je blago ispupčena leća glavne kamere i LED flash.

wiko_ufeel_lite_9

Ekran je IPS tipa, vrlo dobro je osvijetljen (420 nita) i dobro prikazuje boje. Nema ni tragu problemima kao što ih ima E5, no jasno je kako nije riječ o najboljem primjerku IPS ekrana, što ne može ni biti kada se uzme u obzir cjenovna klasa. Ipak, puno je bolji od onoga na E5. Nažalost nema zaštitno staklo otporno na grebanje nego obično, pa je potrebno malo više paziti.

Osnovne specifikacije

  • Model: U Feel Lite
  • Boja: Slate (ima još i Chocolate, Rose Gold, Lime)
  • Dimenzije i masa: 143.5 x 71.5 x 8.5 mm; 147 grama
  • Ekran: Kapacitivni IPS ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 5″, rezolucije 720×1280 piksela (oko 295 ppi)
  • Čipset: Mediatek MT6735, Quad-core, četiri Cortex-A7 jezgre @ 1.3GHz, Mali-T720 GPU
  • Memorija: 2GB RAM; 16GB storage, microSD do 64GB
  • Operativni sistem: Android 6.0.1 (Marshmallow)
  • Baterija: 2500 mAh Li-Po
  • Kamere: Stražnja: 8 MP, f/2.0, veličina senzora 1/4″, veličina piksela 1.12 um, LED flash, autofocus, face detection, HDR, panorama, geo-tagging, 1080p@30fps; Prednja: 5 MP, f/2.4, veličina senzora 1/5″, veličina piksela 1.1 um, video 1080p@30fps
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE Cat 4.
  • Oprema: Dual SIM, Wi-Fi 802.11 n (Wi-Fi Direct, hotspot), Bluetooth v4.0 (A2DP), micro USB v2.0 (USB Host), GPS (A-GPS), FM Radio, senzori blizine i ubrzanja, kompas, žiroskop, čitač otiska prsta itd.

wiko_ufeel_lite_5 wiko_ufeel_lite_6

I premda imaju nazivno isti SoC, Lite ima nešto starije A7 jezgre koje rade na istom taktu kao i A53 kod E5. Bit će stoga zanimljivo usporediti performanse. Radne je memorije 2 GB, što će dugoročno svakako biti bolje nego kod E5, a skladišne je memorije 16 GB (dostupno oko 10 GB). Grafika je sasvim dovoljna za glatko pokretanje svih modernih igara čemu doprinosi i relativno niska 720p rezolucija.

Kao i kod E5, tipke za zvuk i otključavanje se nalaze na desnom boku pri vrhu, 3.5 mm utičnica je na vrhu uređaja, a na dnu u lijevom kutu se nalazi micro USB utičnica.

wiko_ufeel_lite_7 wiko_ufeel_lite_8

Stražnji se poklopac može skinuti, no takva konstrukcija ne umanjuje ukupnu visoku čvrstoću uređaja. Ispod poklopca se nalaze ležišta za dvije micro SIM kartice, te za microSD karticu, a Li-Po bateriju kapaciteta 2500 mAh nije moguće na lak način promijeniti. Baš kao i E5 i Lite ima podršku za LTE Cat.4, WiFi 802.11n, ima nešto malo stariju generaciju Bluetootha, a i glavna je kamera niže rezolucije. Ostale su karakteristike vrlo slične, a razlika je u tome što Wiko nema NFC, ali zato donosi čitač otiska prsta i dual SIM.

wiko_ufeel_lite_10 wiko_ufeel_lite_11 wiko_ufeel_lite_12 wiko_ufeel_lite_13

Operativni sistem je Android Marshmallow no dobro je zamaskiran iza šarenog, zanimljivog i laganog korisničkog sučelja. Sučelje radi vrlo glatko, a do većine se aplikacija pristupa s jednog od tri homescreena. Zanimljivo je kako se čitaču otiska može zadati svih pet prstiju kojima onda dodjeljujemo različite funkcije koje pokrećemo direktno s lockscreena – otključavanje, pokretanje muzike, poruka, kamere te poziva, a sve se može i prilagoditi potrebama korisnika.

wiko_ufeel_lite_14 wiko_ufeel_lite_15 wiko_ufeel_lite_16 wiko_ufeel_lite_17

App drawer je sortiran abecedno s tražilicom na vrhu. Izbor aplikacija je velik, uz ne previše nepotrebnog bloatwarea.

wiko_ufeel_lite_18 wiko_ufeel_lite_19 wiko_ufeel_lite_20 wiko_ufeel_lite_21

wiko_ufeel_lite_22 wiko_ufeel_lite_23 wiko_ufeel_lite_24 wiko_ufeel_lite_25

Veliki dio šarma i povećane funkcionalnosti Wiko uređaja dolazi iz mogućnosti potpune kontrole nad sigurnosti, s mogućnošću zaključavanja pojedinih aplikacija ili sadržaja koji je potom moguće koristi samo uz otisak prsta. Tu su i mogućnosti kao što su pametne akcije i geste koje ubrzavaju pristup najčešće korištenim aplikacijama i funkcijama, a sve je vrlo intuitivno.

wiko_ufeel_lite_26 wiko_ufeel_lite_27

wiko_ufeel_lite_28 wiko_ufeel_lite_29

Sučelje kamere je vrlo bogato i prepuno mogućnosti, pa je prava šteta što je kamera rezolucije od samo 8 MP i što je potrebno puno svjetla kako bi fotografije bile dobre kvalitete. Isto vrijedi i za snimanje video materijala te za prednju selfie kameru.