Način testiranja

Hladnjak smo isprobali na AMD-ovom Ryzenu 7 7700X, te Gigaybteovoj X670 Aorus Master X ploči. Za mjerenje temperature, procesor smo opteretili Cinebenchovim R23 nT testom u trajanju od 30 minuta, a temperature smo pratili uz pomoć HWinfo64 aplikacije.

Ovo mjerenje smo obavili pri različitim ambijentalnim temperaturama – jednom kad je ambijentalna temperatura mjerena blizu konfiguracije bila 25 stupnjeva (da bude sličnije usporedbi s V360 Lite), drugi put kad je bila 22,5 (i tijekom testiranja popela se na 23,5). I maksimalna i prosječna temperatura u tim situacijama razlikovale su se za preko jedan °C. U oba slučaja hladnjak je, prema drugim AIO rješenjima, održavao dosta niske prosječne temperature, iako je malčice zaostajao za bratskim modelom V360 Lite i to čak kad se gleda mjerenje pri ambijentalnoj temperaturi od 22,5-23,5 °C kod A360 naspram prosječne temperature procesora pod V360 Lite mjerene pri ambijentalnoj temperaturi od 25 °C.

Zagrijavanje

AMD Ryzen 7 7700X @ Stock Cinebench R23 nT loop

Maksimalna temperatura

Vršna temperatura modernih procesora nije previše bitna, jer se postiže u prvih nekoliko sekundi opterećenja, a od nje puno korisnija je prosječna temperatura, a i performanse koje procesor postiže uz određeni hladnjak, jer će se procesor uz slabije hladnjake više usporavati (throttleati) uslijed temperature koja ide prema maksimalno dozvoljenoj.

Prosječna temperatura

Prosječna temperatura procesora tijekom polusatnog testa koju je ostvario ovaj hladnjak je izvrsna, pogotovo kad se uzme u obzir da se ambijentalna temperatura tijekom mjerenja kretala između 24,6-25 °C. Važan faktor za to vjerojatno je upravo visok statički pritisak tvornički ugrađenih ventilatora.

VRM temperatura

Gigabyteova ploča putem IT8689E kontrolera mjeri i VRM temperaturu, a na ovom grafikonu vidi se usporedba s nekim drugim AIO i zračnim hladnjacima. Kako ovaj hladnjak nema ventilator za VRM, temperature za VRM ovisit će o “komešanju” zraka oko VRM-a, a to može ovisiti o poziciji i udaljenosti radijatora. Pri obje ambijentalne temperature temperatura VRM-a bila je 47 °C.

 

Performanse

Same performanse aplikacija, koje ovisi o throttleanju procesora uslijed visoke temperature, nisu se previše razlikovale među mjerenjima, pa smo uzeli one dobivene pri višoj ambijentalnoj temperaturi, da budu usporedive s drugim Valkyrieovim AIO sustavom kod kojeg smo također mjerenja uzimali pri višoj ambijentalnoj temperaturi (ionako se kroz testiranje ambijentalna temperatura oko matične ploče popne, tako da je razlika u ambijentalnoj temperaturi kod kasnijih testova puno manja).

Iako ima razlike u prosječnoj temperaturi, performanse u benchmarcima najčešće su tek marginalno niže od bratskog modela V360 Litea te su također među boljim AIO rješenjima.

Buka

Valkyrie_A360_28

Buku smo mjerili instrumentom UNI-T UT353 na udaljenosti od 50 cm od hladnjaka, u različitom okruženju u odnosu na prijašnje testove AIO sustava (osim Tryx Panorama SE 360 i Valkyrieovog modela V360 Lite) tako da nisu nužno izravno usporedivi s ostalima. Instrument je u našoj okolini (ambijentalna buka je bila oko 35 dBA) izmjerio 46,6 dBA pri maksimalnom opterećenju, što znači da je hladnjak umjereno glasan, nešto glasniji od nedavno recenziranog Tryxa Panorama SE 360, ali značajno tiši od Valkyrieovog modela V360 Lite (51 dbA pri maksimalnoj brzini vrtnje ventilatora).

Jedino, primijetili smo povremene zvukove vezane uz cirkuliranje tekućine – radijator nismo držali u idealnoj poziciji, no svejedno, možda je u cijevima bilo malo više zraka nego je trebalo biti. Takve zvukove nismo čuli kod druga dva spomenuta hladnjaka.