Vantec EZ Swap MRK-102FD prijenosna ladica

Datum objave 12.05.2005 - Vladimir Grgić

Uvod

Ljeto je skoro blizu i vrućine su nam za petama, a naši diskovi su se već počeli znojiti i pregrijavati. Temperatura je gadan neprijatelj za stabilnost i dugotrajnost naših mališana, a ako dodamo još i problem prenosivosti hard diskova, proizvod tvrtke Vantec je pravi pogodak u ovo ljetno vrijeme. Tvrtka Vantec je poznata u tehnologijama hlađenja već dugo vremena, dok su mobile rack uređaji za njih novitet. Uređaj veoma jednostavnog imena EZ Swap nas je na prvi pogled oduševio kako dizajnom tako i jednostavnošću rukovanja sa njime. Prijenosne ladice su poznate kod nas već nekoliko godina i na početku su to bili uređaji u obliku plastične kutije bijele boje sa ugrađenim nekvalitetnim ventilatorom koji je počeo ružiti već nakon nekoliko dana rada, a stabilnost i kontinuiranost podataka su bili i više nego upitni. Kako se sve mijenja tako se i promijenila tehnologija izrade prijenosnih ladica pa tako sada imamo više nego dobar izbor kvalitetnih uređaja raznih proizvođača. Razlika je samo o načinu na koji se diskovi vade iz ladice i o mogućnostima kontroliranja uvjeta u kojima se diskovi nalaze. EZ Swap se može pohvaliti sa svojom novom tehnologijom vađenja koja dosta olakšava izvlačenje diskova i ponovno vračanje istih u sistem iako smo na početku bili veoma skeptični zbog takvog načina rada, ali nakon nekoliko puta sve se odmah razbistrilo u našim glavama.

Mjehurići za razonodu

Naš EZ Swap došao je u čvrstoj crnoj kutiji profi izgleda kao što i sliči Vantecu dok je sam uređaj bio zamotan u one lijepe mjehuriće koje baš svi, ali baš svi vole puckati i uvijek se čovjek zapita da li je zadnji mjehurić stvarno zadnji ili još ima barem jedan. Nakon otvaranja kutije i skidanja zaštite sa mjehurićima EZ swap je ugledao svijetlo dana i odmah smo počeli sa otvaranjem i čitanjem veoma razumljivog i jednostavnog priručnika veličine jednog A4 papira. Oprema se sastoji od samog uređaja EZ Swap-a, priručnika za korištenje i potrebnih vijaka za instalaciju u kućište.

Sve je na broju

EZ swap dolazi sa podrškom za IDE sučelje a specifikacije su mu:

MRK-102FD:

-IDE sučelje
-Jednostavan trostepenski key lock
-Podrška za Ultra ATA/133, 100, 66
-40mm stražnji ventilator
-Power/ HDD access indicator
-LCD Display
-Audio vizualni alarm
- Master/ Slave podešavanje preko dipswitch konektora

Vantec je inače izdao dva uređaja sa podrškom za IDE sučelje i to su modeli MRK-102FD i MRK-103. Naš MRK-102FD dolazi sa lijepim velikim LCD displayom dok model MRK-103 ima samo ledice za signalizaciju rada. Naravno, postoje i novi modeli koji podržavaju SATA sučelje.

Antonio, hladno mi je!

Prednju masku krasi zeleno-žuti LCD display na lijevoj strani kojim se upravlja preko tri plava gumba dok se na desnoj strani nalazi srebrna ručka sa imenom firme Vantec. Otvaranjem ručke otvara se cijeli jedan mehanizam koji otvara masku i povlači cijelu ladicu naprijed, a isto tako se i zatvara samo obrnutim redoslijedom. Dispay pokazuje temperaturu, stanje slave/master i vrijeme rada diska uz animacije ventilatora, termometra i diskova.

Opis

Nakon čitanja priručnika posegnuli smo i za odvijačem pa smo nakon nekoliko vijaka zavirili i u samu unutrašnjost prednjeg dijela ladice našeg Vanteca.

Nema hot-melta - za svaku pohvalu, ali turpija bi dobro došla

Elektronika je sasvim solidno napravljena bez plastičnih dodataka poput hot-melt ljepila kao kod našeg Aerocool GateWatcha. Sve je uredno posloženo jedno do drugog bez nabacanih elektroničkih komponenti s čime je osigurano bolje hlađenje cijele matične ploče uređaja. LCD display je zalemljen za baznu elektronsku pločicu i s time je displayu osiguran skoro pa savršen kontakt sa ostalom elektronikom dok prijenos informacija na LCD display nije osljetljiv na pomicanje kod izvlačenja diskova i na naslage prašine koje se stvore tokom vremena. Naime, korištenje vodljivih gumica ili spajanje kontakata jedne pločice sa drugom do sada se pokazalo kao manjkavo rješenje jer se kod većih temperatura ili kod naslaga masti i prašine kontakt često gubio. To je u biti boljka svih novijih uređaja sa LCD displayom jer se sa tim manjkavim rješenjima prijenosa napona može brže zamijeniti pokvareni display, ali takav prijenos uzrokuje isto tako puno više kvarova (pa ti onda budi pametan). Naravno tu je i piezo zvučnik ogromnih dimenzija za potrebe alarma kod kvara na ventilatoru ili kod prekoračene temperature. Jedino što nam se kod uređaja nije baš sviđalo je završna obrada pertinaksa matične ploče što izgleda dosta neprofesionalno za jedan tako skupi uređaj - naime, rubovi su totalno neobrađeni i hrapavi kao koža morskog psa.

Teško me je skinuti

Zadnji dio ladice ima sve slično kao i kod ostali prenosivih ladica uz mali dodatak dipswitch konektora koji mogu praviti probleme ako nemate IBM ili Seagate diskove jer u priručniku postoje samo načini spajanja za te dvije firme dok će te se za ostale morati snaći sami. No, straha nema - mi smo tu pa ćemo vam tajnu spajanja otkriti niže u članku.

On ili Off pitanje je sad

Nakon iscrpno obrađene unutrašnjosti ladice red je da se vratimo na vanjštinu samog uređaja. Tehnika stavljanja ladice je veoma jednostavna i praktična jer se otvaranjem male srebrne ručice otvara cijela prednja maska koja sa sobom povlači i cijelu ladicu pa je vađenje i stavljanje veoma jednostavno. Paljenje, gašenje i lokanje ladice je omogućeno preko trostepenskog key lock prekidača sa pripadajućim ključem.

Start your engines

Instalacija

Evo nas i kod instalacije EZ Swap prijenosne ladice i sad je vrijeme da otkrijemo obećanu tajnu. Diskovi se pričvršćuju vijcima kao i kod bilo koje druge ladice, a isto tako je i sa bus kabelom i napajanjem. Ono što je različito su dipswitch konektori sa kojima se određuje da li će uređaj biti master ili slave. Ti dipswitch prekidači su spojeni na tri žice koje se spajaju na disk sa unutrašnje strane dok se s četvrtim prekidačom određuje da li je uređaj slave ili nije. Logika je ustvari jako jednostavna jer ako treba na disku kratko spojiti određene jumpere znači da iste te jumpere treba spojiti sa žicama i onda ih kratko spojiti preko konektora i postaviti četvrti prekidač ovisno o tome da li je disk master ili slave (za potrebe displaya).

Uh, dobro da je sve spojeno

Nakon spajanja i zadnje žice okrenuli smo ključ i Vantec je proradio bez greške; LCD se upalio, disk se počeo vrtiti, a ventilator se nije skoro ni čuo. Jednostavno i profi i to je ono što se traži kod ovakvih uređaja. Temperatura na displayu pogonjena od temperaturne sonde je porasla do 27 stupnjeva i dalje nije rasla dok je naš disk zadovoljno preo ko mačkica.

Otvori se, zatvori se

Test ovog ljepotana pokazao je i još jednu veoma zanimljivu stvar vezanu za vrijeme rada diska - naime vrijeme rada diska se stalno bilježi i ne resetira se čak i onda kad se uređaj ugasi iz struje što znači da se sa EZ Swap može mjeriti vrijeme koliko je neki disk radio u ladici ili općenito vrijeme rada nekog diska i to naravno vrijedi dok se preko tipki na prednjoj strani namjerno ne resetira taj podatak. Instalacija u samo kućište je prošla bez problema iako postoji jedna dimenzijska mana samog uređaja. Svojim dimenzijama od 148.0 x 42.0 x 235.5 mm može predstavljati problem kod instalacije u mala kućišta sa dosta velikim pločama jer ulazi u "zračni" prostor matične ploče.

Vantec u Antecu

Zaključak

Zaključak

Prijenosne ladice, tj. HDD mobile rack uređaji stvarno su napredovali ovih nekoliko godina od pojave prvih takve vrste. Uz bolju stabilnost i dizajn novi uređaji se mogu pohvaliti većim brojem mogućnosti (kao što su reguliranje i kontroliranje temperature, audio vizualni alarmi, itd.) te sve boljim i boljim načinima stavljanja i vađenja ladica. EZ Swap tvrtke Vantec sigurno zaslužuje veliku ocjenu jer uz stabilnost, dizajn te inovativno rješenje za promjenu diskova drži do kvalitete kako vanjskog dijela uređaja tako i unutrašnje elektronike. Uza sve svoje prijašnje uređaje možemo reći da im njihovi HDD mobile rackovi dodatno podižu rejting.

Tako to izgleda u upotrebi