Komunikacija i povezivost

5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, IR kao i navigacija, svi radi kako treba i tu zamjerki nemamo.

Zvuk

vivoX90Pro_ recenzija_slika (24)

Dvostruki zvučnici (na vrhu i dnu) rade uz podršku AK4377A Hi-Fi čipa. Prilično su glasni i nema problema s pozicioniranjem zvuka. Možete čuti brbljanje blogera s YouTubea i na bučnijem mjestu. Kod kuće u tišini već shvaćate da su manje dobri za slušanje glazbe. Osjeća se stereo efekt, nije da nema dovoljno niskih, čak i solidnih srednjih frekvencija, samo kao da nedostaje osjećaj dubine ili prostranosti. Spajanjem Bluetooth zvučnika i slušalica postali smo itekako zadovoljniji kvalitetom, osobito nakon svih finih podešavanja koja se nude sa softverske strane.

Baterija – izdržljivost i punjenje

Uz bateriju 4.870 mAh nije veliki problem koristiti mobitel duže od jednog dana. Utjecaj na ovu izdržljivost ima i suradnja između viva i Boe na otklanjanju pogrešaka u ožičenju zaslona, upravljačkim čipovima  za  smanjenje potrošnje. PCMark 3.0 test pokazuje  vrijeme  pada kapaciteta od 100 do 20 posto za 13 sati i 21 minutu pri aktivnih 120 Hz osvježavanja zaslona.

vivoX90Pro_ recenzija_slika (25)

Žičani punjač koji dolazi uz X90 Pro je snage 120 W i s podrškom za PD. Može pružiti i višestruke izlaze kao što su 5V/2A, 9V/2A, 11V/6A, 20V/6A i 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25.  Postoje 24 sigurnosne zaštite unutar punjača i dobio je sigurnosni certifikat TÜV Rheinland.

vivoX90Pro_ recenzija_slika (26)

Dakle, dok se ujutro istuširate ili skuhate kavu, baterija  je napunjena. S jedan posto energije i uključenim ultrabrzim modom (potrebno ga je aktivirati u  postavkama) za tri minute se  napuni 18 posto, nakon 8 minuta već je na 46 posto, 11  minuta na 66 posto i  za  27 minuta je baterija puna – izvrsno.

Ako se odlučite na način punjenja s nešto nižom vršnom snagom i reguliranim punjenjem na temelju temperature, bit će potrebno 34 minute do  napunjenosti što je također vrlo dobra izvedba punjenja. Također je  podržano 50 W bežično brzo punjenje sa službenim  vivo  punjačem, iako dobro radi pri nižim snagama na običnim Qi punjačima. vivo se hvali kako bi i nakon 1.460 ciklusa punjenja baterija trebala zadržati više od 80 posto svog kapaciteta.

Kamere

Softver donosi niz scena i stilova, dobar vintage filmski način rada, praktične načine snimanja poput zvjezdanog neba, super mjeseca (širokokutna kamera ili 40x digitalni  zoom), grafita noćne scene, vodopada,     profesionalni način rada itd. Uz to nudi Zeissove filtre koji itekako štede vrijeme za uređivanje fotografija, vodeni žig, sportski način za zamrzavanje subjekta s automatskom detekcijom lica pomoću AI-a,      podešavanja ISO i fokusa.

Prednja kamera je 32 MP otvora blende f/2.45 i podržava AF autofokus. Dostupni su klasični način uljepšavanja prilikom snimanja selfija i osim toga,  sve je podesivo – od oblika nosa do oblika očiju kao  podešavanje stupnja zamućenja. Selfiji izgledaju vrlo dobro, prirodnih i živih su boja bez previše zasićenosti.

Set kamera na stražnjoj strani je sljedećih specifikacija:

  • primarna – 1-inčni Sony IMX989 senzor  od 50 MP  (   13,1 x 9,8 mm  , veličina piksela 1,0 µm, 23 mm, f/1.75  ) optička stabilizacija, Dual Pixel PDAF  i lasersko fokusiranje. U stvarnosti ćete dobiti slike od 16 megapiksela, a za one od punih 50 MP potrebno je posegnuti u postavke   i aktivirati   način rada s velikim brojem piksela kako bi se zadržala visoka rezoluciju nakon zumiranja na zaslonu.
  • portretna (s obzirom na žarišnu duljinu) – Sony IMX758   senzor od  50 MP  (1/1.49 inča,  f/1.6, 50 mm, )   s 2x optičkim zoomom, digitalnim 40x, PDAF podrškom i optičkom stabilizacijom. Za usporedbu, X80 Pro   ima  ovu kameru s 5x zumom.
  • ultraširokokutna 108 stupnjeva – 12 MP IMX663 senzor ( f/2.0 ,   16 mm).

Sve tri leće imaju Zeiss T antirefleksni premaz  za  uspješno uklanjanje tipičnih  duhova, artefakta i odsjaja od refleksije svjetla.

Kvaliteta snimljenih fotografija

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_1

Dnevne fotografije su prepune detalja s vrlo preciznim bojama.

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_2

Dinamički raspon je vrijedan pohvale. U automatskom načinu rada s Vivid Color boje su zasićenije nego u stvarnosti, ali bez prenaglašenosti.

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_3

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_4

Istodobno Zeiss Natural Color čuva realistične tonove, ali nema toliko prilagodbi sjene s HDR opcijom.

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_5

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_6

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_7

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_8

Fotografije ultraširokokutnim objektivom neće  imati očite deformacije na rubu nakon uključivanja korekcija perspektive u stvarnom vremenu unutar izbornika opcija kamere. Međutim, nedostaje bolji dinamički raspon i oštrina detalja iako su više nego prihvatljivi količinom.

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_9

Super makro način je također u redu.

vivoX90Pro_foto_sampler_dan_10

S 2x optičkim zumom izvedba ostaje na visini, a 40x digitalna aproksimacija pogoršava kvalitetu. Što se tiče portretnih fotografija i zamućenja, prednosti velikog fotoosjetljivog elementa ovdje su u potpunosti prikazane. Bokeh efekt je očito prirodniji od samo softverskih rješenja. Nuspojava je njegova mala dubinska oštrina zbog fiksnog otvora blende.

vivoX90Pro_foto_sampler_noć_1

vivoX90Pro_foto_sampler_noć_2

Noćne  fotografije su čiste, detaljne, ravnoteže bijele i potisnutog šuma. Boja i svjetlina slične su onima koje se vide golim okom.

vivoX90Pro_foto_sampler_noć_3

vivoX90Pro_foto_sampler_noć (4)

vivoX90Pro_foto_sampler_noć (5)

vivoX90Pro_foto_sampler_noć_6

Ako se snima superširokokutnim objektivom ili koristi 2x zum, potiskivanje šuma je tek prosječno i oštrina je u primjetnom padu. Što se super mjeseca tiče, sve je isto kao i prije.

Video

X90 Pro snima video glavnom kamerom do 8K 24fps, HDR10 visokog kontrasta i 4K 60fps uz osnovnu kompenzaciju protiv podrhtavanja. Ultra-stabilizacijski način, ujedno i najbolji, dobiva se samo u 1080p pri 60 fps. Količina detalja je visoka, a svjetlina pri snimanju u mraku ugodno iznenađuje.

FunTouch 13  i aplikacije

FunTouch 13 je temeljen na Androidu 13. Nudi način rada podijeljenog zaslona, promjene jezika po aplikaciji, zakazivanje nekih funkcija telefona (automatsko isključivanje noću i ponovno uključivanje prije  buđenja ili dok se nalazite kod liječnika, kinu ili kazalištu itd.), skriveni album za čuvanje slika i videozapisa u zaključanoj mapi.

vivoX90Pro_ recenzija_slika (27)

Osim toga, tu  su mala kružna ikona koja otvara izbornik s brzim pristupom alatima i često korištenim aplikacijama, prebacivanje s Bluetooth handsfree uređaja natrag na telefon jednostavnim držanjem slušalice uz uho, vibriracije ako druga strana odgovori ili prekine telefonski poziv, iManager  sa značajkom koja se zove hlađenje telefona.

vivoX90Pro_ recenzija_slika (28)

Ovaj alat omogućuje samo jednim dodirom reguliranje temperature telefona i njegovo hlađenje kada se grije ili pregrijava.

vivoX90Pro_ recenzija_slika (29)

vivo obećava tri ažuriranja verzije Androida (od ovogodišnjeg Androida 14 do Androida 16) sa sigurnosnim zakrpama u istom razdoblju. Reći ćemo solidna softverska podrška.

Ukupni dojam

vivo X90 Pro je definitivno odličan telefon s visokokvalitetnom izradom, performansama, brendiranim super punjenjem i finim skupom funkcionalnosti. Nećete se posramiti ni snimljenih fotografija, bilo da se radi o pejzažima, sportskim akcijama, koncertima ili selfijima. Senzor od jednog inča i suradnja sa ZEISS-om igraju u tome veliku ulogu. Jednostavno tjeraju na stalno hvatanje nekih trenutaka u životu koji ostaju zabilježeni u odličnim fotografijama.

vivoX90Pro_ recenzija_slika (30)

Dobru percepciju malo zasjenjuju uklanjanje velikog ultrazvučnog čitača otiska prsta, periskopskog zuma i nešto niže specifikacije zaslona u odnosu na prethodnika. Sada ćemo zaokružiti dojmove i napisati da, ako su vam dosadile već dobro poznate robne marke mobitela na našem tržištu, za promjenu možete birati između vivo X80 Pro i junaka ove recenzije, model vivo X90 Pro. Konačnu odluku koji  kupiti donesite    hladne glave jer ponekad ono što nam se čini sitnica može postati problem.