Vodeno hlađenje
Datum objave 27.02.2003 - Dean Narandžić
Uvod
Princip rada vodenog hlađenja je vrlo jednostavan, a najlakše ga je usporediti sa sustavom hlađenja bloka motora u automobilu. Osnovne komponente sistema su vodeni blok, pumpa za vodu i radijator (tj. hladnjak) za hlađenje vode. Naravno, trebat će vam i izvjesna količina cijevi, šelni i eventualno reduktora promjera ili T/Y nastavaka. Vodeni blok je komora obično napravljena od bakra, s izvodima za ulaz i izlaz vode koja se pomoću držača pričvršćuje na jezgru procesora poput uobičajenog CPU coolera. Toplinu koju disipira jezgra vodeni blok prenosi na vodu koja teče kroz njega pogonjena pumpom za vodu. Zagrijanu vodu koja izlazi iz vodenog bloka potrebno je ohladiti, a za to koristimo radijator. Ohlađenu vodu ponovo dovodimo na pumpu i šaljemo kroz vodeni blok. Također se možete odlučiti da vodom hladite i druge komponente sustava (GPU, HDD, chipset, itd.) što povlači pitanje korištenja paralelnog ili serijskog spoja blokova. Paralelni spoj je bolji jer na sve komponente dovodimo ohlađenu vodu, a ako se zbog jednostavnosti ipak odlučite za serijski, prvo priključite procesor, a tek onda ostale komponente sistema. Također ne zaboravite da će dodatne komponente također zagrijavati vodu pa pri planiranju predvidite veći radijator i po mogućnosti (osobito ako koristite paralelni spoj) i jaču pumpu. Kako je tema ovog članka sastavljanje vodenog hlađenja procesora, nećemo se baviti sastavljanjem hlađenja s više blokova.
Princip rada vodenog hlađenja
Najjednostavnije ćemo doći do vodenog hlađenja ukoliko kupimo gotovi proizvod. Kitove za vodena hlađenja proizvode mnoge tvrtke u svijetu (Koolance, Thermaltake, itd.) od kojih je neke moguće kupiti i u Hrvatskoj. Glavna prepreka ovome načinu rješavanja problema je naravno cijena - najjeftiniji kit stranih proizvođača je skuplji od 1000 kn čime je van dosega prosječnog kupca u Hrvatskoj. Kako bi smanjili troškove nabave vodenog hlađenja okrenut ćemo se "uradi sam" metodama. Iako je moguće sve komponente napraviti u kućnoj radinosti, to srećom nije i nužno. Kako je problem hlađenja prisutan već duže vrijeme i kod nas, pojavili su se pojedinci koji su ga riješili vodom, a pri tome svoja rješenja nude po vrlo povoljnim cijenama svim zainteresiranima. Radi se o rješenjima (po abecednom redu) od Ante, Doctor Icea i Mystificatora. Kroz ovaj članaka ćemo vam pokušati prikazati presjek ponude opreme za vodeno hlađenje "made in hr" uz par korisnih savjeta o sastavljanju kompletnog sistema.
Potrebni dijelovi - Radijator
Prije nego pređemo na najzanimljiviji dio sustava za vodeno hlađenje - vodenih blokova, pogledajmo što nam još treba:
- radijator
- pumpa
- cijevi
- pribor (obujmice, Y i/ili T nastavci, reduktori promjera).
Radijator
Vodu koju smo zagrijali u vodenom bloku potrebno je ohladiti što efikasnije. Iako je to moguće postići koristeći veći rezervoar iz kojeg ćemo vodu pumpati u vodeni blok te je zagrijanu vraćati natrag, takvo rješenje će zadovoljiti samo za potrebe testiranja. Zbog estetskih i praktičnih razloga to rješenje ćemo odmah eliminirati i pogledati kako to možemo bolje riješiti. U trenutku pisanja ovog teksta radijator iz komercijalnih kitova nije bilo moguće nabaviti u Hrvatskoj (u susjednoj Sloveniji je, ali po nepopularnoj cijeni od 500+ kn na www.mlacom.si). Obzirom da smo već na početku članka odlučili ne koristiti dijelove iz komercijalnih kitova, pogledajmo što domaći entuzijasti nude u tu svrhu. Mystificator je jedini koji nudi i radijatore, po cijeni od 140kn za verziju bez automatskih uvodnica, odnosno 190kn za radijator sa ugrađenim automatskim uvodnicama. Cijena je vrlo dobra, kao i kvaliteta izrade. Ono što može predstavljati problem je veličina radijatora. Iako Mystificator standardno nudi skraćene radijatore te je njihova veličina manja od širine kućišta, to još uvijek ne znači da će stati u vaše kućište. Radi se o tome da neka kućišta (iz prve ruke Enlight mid-tower u kojem su vršena testiranja) imaju metalnu ploču na koju je pričvršćena matična ploča postavljenu cijelom širinom kućišta, čime je iskoristiv prostor unutar kućišta po širini kraći za cca 2cm. Nažalost, dovoljno da radijator ne stane (u idealnoj poziciji).
Mystificatorov hladnjak za vodu
Osim toga možete odlučiti koristiti radijator inicijalno namijenjen za upotrebu u grijačima kabine vozila. Dimenzijama su modeli za većinu automobila vrlo slični, jedino što ćete morati prilagoditi veličinu izvoda kako bi ga mogli povezati s pumpom i vodenim blokom. Cijena takvih grijača kabine vozila je oko 250-300kn za nove ili 10-20kn za rabljene na auto otpadima.
Grijač kabine vozila
Kako navedeni radijatori imaju relativno male dimenzije, sami će teško ili
nikako uspjeti dovoljno ohladiti vodu. Rješenje nalazimo u ugradnji ventilatora
na radijator. Ukoliko povučemo paralelu sa sistemom hlađenja u automobilu, vidjet
ćemo da se i tamo koristimo ventilatorom za hlađenje vode. Pri tome će već i
manji protok zraka biti dovoljan da bitno popravi performanse pa je najbolje
koristiti ventilatore većeg promjera sa što manjim brojem okretaja kako bismo
što više smanjili neželjenu buku.
Razmotrimo i moguća rješenja ugradnje radijatora u ili izvan kućišta: estetski
najbolje je ugraditi radijator u kućište, a takvo rješenje je pogodnije za transport.
Najbolje je radijator postaviti okomito na bočnu stranicu kućišta jer će tako
rebra za hlađenje biti na putu protoka zraka kroz kućište. Pozicija iza ventilatora
koji upuhuje zrak u kućište se logički nameće, a ukoliko imate big tower kućište,
prostor iznad napajanja će također odlično poslužiti (ukoliko već nije tamo,
svakako ugradite ventilator na tu poziciju). Ukoliko imate mid-tower kućište
kao i mi, a želite ugraditi radijator u kućište, tada ćete vjerojatno morati
raditi kompromise, a ukoliko ste prisiljeni radijator postaviti paralelno s
bočnom stranicom, svakako razmotrite modifikaciju kućišta u obliku rupe za ventilator
na odgovarajućem mjestu.
Ukoliko se odlučite za radijator izvan kućišta, tada vam na raspolaganju stoje sljedeće varijante: dodatno kućište koje ćete sami napraviti ispod računala (zahtjeva bušenje rupe na donjoj stranici računala), ugradnja na gornju stranicu kućišta računala (sa ili bez dodatnog kućišta za radijator, također zahtjeva rupu na kućištu računala). Montaža na zadnjoj strani računala će doći u obzir samo ukoliko posjedujete big tower kućište (tada ćete radijator montirati iznad napajanja), a ukoliko vam modificiranje kućišta ne predstavlja problem, možete se odlučiti i za montažu na bočnu stranicu. Ukoliko vam visinska razlika pumpe, bloka i radijatora bude velika (npr. big tower kućište s radijatorom na vrhu kućišta, a pumpom na dnu), pazite da nabavite dovoljno jaku pumpu.
Potrebni dijelovi - Pumpa za vodu
Razlikujemo dvije vrste pumpi koje možemo koristiti za pogon našeg sustava vodenog hlađenja: uronjene i protočne. Neke pumpe mogu raditi kao uronjene i kao protočne, a takva je i pumpa koju smo mi koristili - Eheim 1046, kapaciteta 300l/h. Radi se o vrlo kvalitetnoj pumpi koju ćemo često pronaći kao dio komercijalnih kitova. Dolazi s 2 godine garancije, a u Hrvatskoj ćete je moći pronaći u Pet centru (www.pet-centar.hr).
Ukoliko se odlučite za upotrebu uronjene pumpe trebat će vam i rezervoar za vodu u kojem će pumpa raditi. Ovdje možete koristiti sve što vam padne na pamet, a veličinu odaberite po dimenzijama prostora u kojem će se rezervoar nalaziti i dimenzijama pumpe. Promjenom dimenzija rezervoara (uz uvjet da ste dobro riješili hlađenje radijatora) nećete bitno utjecati na performanse hlađenja vašeg sustava. Popularno rješenje još popularnije cijene je korištenje neke tapperware plastične posude za namirnice ili sličnog proizvoda. Takva rješenja imaju dodatnu prednost da se mogu hermetički zatvoriti čime smanjujete rizik poplave unutar računala.
Ako ste investirali u protočnu pumpu tada možete birati da li ćete koristiti rezervoar. Rezervoar zauzima prostor, a ne utječe toliko na hlađenje da bi ga morali obvezno uzeti u obzir. Najveći problem će se pojaviti u slučaju da prenosite računalo - ukoliko imate takvu potrebu rezervoar mora biti vrlo dobro pričvršćen i hermetički zatvoren. S druge strane rezervoar olakšava punjenje sustava vodom, a obzirom da je količina vode u sustavu veća, ne treba provjeravati nivo vode u sustavu tako često kao kod zatvorenog sustava.
Protočna pumpa za vodu Ehaim
Uronjiva pumpa za vodu
Lokaciju za montažu rezervoara i pumpe će u prvom redu određivati prostor unutar kućišta, a ukoliko je rezervoar uzak i visok, možete ga montirati i van kućišta (zadnja stranica). Pumpe obično rade na 220V te ćete morati izvući kabel za napajanje van kućišta ili spojiti unutar napajanja samog računala. Također morate odlučiti da li će vam pumpa biti stalno upaljena ili ćete je gasiti kada računalo ne radi – naša preporuka je da radi cijelo vrijeme što kvalitetne pumpe podnose bez problema kroz višegodišnju eksploataciju. Ukoliko nabavite pumpu koja radi na 12V, moći ćete ju spojiti na Molex konektor za diskove, ali tada pripazite da li vam je pumpa predviđena za neprekidni rad. Ukoliko nije spojite ju na niži napon jer će vam inače pregoriti!
Potrebni dijelovi - Cijevi, obujmice i promjene promjera
Nakon što smo opisali ključne prateće elemente sustava, vrijeme je da se pozabavimo sitnicama bez kojih se ne može. To su u prvom redu cijevi kojima ćete spajati pojedine elemente sustava, a može se pojaviti i potreba za obujmicama (shelnama), reduktorima promjera cijevi, T i Y nastavcima i sl. Ne zaboravite nabaviti i destiliranu vodu kojom ćete napuniti sustav. Cijevi je moguće nabaviti na više mjesta (Pevec, Bauhaus...). Razlikujemo ih prvenstveno po namjeni, unutarnjem promjeru, zatim po debljini stjenke, kvaliteti materijala od kojih su napravljene i na kraju po boji. Po namjeni cijevi mogu biti za vodu i zrak. Cijevi za zrak ćete koristiti ukoliko u sustavu imate neki od elemenata s automatskim uvodnicama (brze spojke). U tom slučaju ostale karakteristike padaju u drugi plan jer je promjer koji morate koristiti fiksan, a i boja cijevi je obično tamno plava zbog standarda u industriji gdje se takve cijevi koriste. Te cijevi najbolje je kupititi prilikom nabave bloka ili hlađenja jer ćete ih teško pronaći u nespecijaliziranim dućanima. Ukoliko u sustavu nemate elemenata s automatskim uvodnicama, izbor će vam biti puno veći. Unutarnji promjer koji ćete koristiti će najvjerojatnije biti 8 i/ili 10 mm. Boju cijevi odaberite prema vlastitom nahođenju, ali računajte na to da će se na cijevima s vremenom napraviti talog koji može narušiti izgled sustava... Debljina stjenke u sprezi s kvalitetom materijala je bitna prilikom ugradnje sustava u skučenom prostoru kako bi izbjegli prelamanje cijevi. Ukoliko se cijev prelomi zbog toga jer ste je savinuli vise nego što smijete, doći će do prekida protoka vode, što u konačnici može rezultirati i pregrijavanjem procesora i njegovim uništenjem. U takvoj situaciji smo se i mi našli prilikom testiranja - zbog prevelike dužine cijev se prelomila te je protok vode stao, srećom bez posljedica (temperatura procesora je porasla na 60C). Taj događaj je pokazao robusnost vodenog hlađenje - u slučaju prekida protoka vode imate dovoljno vremena da ugasite računalo, a ukoliko to propustite napraviti još uvijek postoji šansa da ćete se izvući bez posljedica. Iskustvo s nekoliko vrsta i promjera cijevi pokazuje da je lakše prelomiti cijev manjeg promjera kao i manje debljine stjenke.
Cijevi za vodu
Ukoliko ne koristite automatske uvodnice, uz cijevi će vam trebati i obujmice kojima ćete osigurati da spojevi cijevi i bloka, radijatora ili pumpe ne propuštaju vodu. Ukoliko priključci za vodu imaju zupčaste nabore uz upotrebu cijevi optimalnog promjera nećete morati koristiti obujmice. Optimalni promjer je onaj pri kojem ćete cijev jedva navući na priključak, to jest veći od unutarnjeg promjera cijevi.
Obujmica ima različitih, a većina će dobro obaviti posao. Obujmice loše kvalitete ćete prepoznati prilikom zatezanja – ukoliko vam prokliže tj. preskoči vijak za zatezanje, to je znak da ste obujmice pretegnuli i da će vjerojatno puštati vodu.
Obujmice
Ukoliko trebate spojiti dvije cijevi to možete napraviti na nekoliko načina: najjednostavniji je da jednu cijev gurnete u drugu i u slučaju da promjeri odgovaraju (vanjski promjer uže cijevi mora biti malo veći od unutarnjeg promjera šire cijevi) takav spoj može vrlo dobro držati vodu. Ovakvo rješenje nije za dugoročnu upotrebu, ali nas je odlično služilo za vrijeme testiranja. Puno bolje rješenje je da nabavite originalne spojke u obliku I nastavaka.
Primjer spajanja cijevi
Osim cijevi i obujmice može vam zatrebati i pokoji T ili Y nastavak, ukoliko npr. želite napraviti paralelnu granu za hlađenje GPU ili chipseta, ili za punjenje sustava kao što smo mi napravili. Dok god spajate cijevi istog promjera nećete imati problema u nabavci takvog nastavka (Pevec, Bauhaus...). U slučaju kakav smo sami morali riješiti - spajanje izvoda Ehaim pumpe predviđenih za spajanje cijevi promjera 12-16mm s blokom i radijatorom koji imaju izvode predviđene za spajanje cijevi promjera 8mm - pojavila se potreba za reduktorom promjera. Nakon višetjedne bezuspješne potrage problem smo riješili intervencijom kod jednog od proizvođača blokova koja je rezultirala s dva istokarena reduktora promjera. Naknadno smo načuli da se reduktori promjera mogu nabaviti kod specijaliziranih trgovaca koji obično nemaju dućan s maloprodajom, već ih je potrebno kontaktirati direktno.
Reduktor promjera
Puštanje u pogon
Kada uspijete pribaviti sve potrebne dijelove vrijeme je da počnete sastavljati vaše vodeno hlađenje. Najbolje je da sistem prvo spojite na stolu i prije ugradnje u računalo testirate barem 24 sata kako biste bili sigurni da voda nigdje ne curi. Ukoliko koristite automatske uvodnice, tada trebate paziti da prilikom rezanja cijevi na željenu dužinu rez napravite pod pravim kutom na cijev i što pravilniji - jedino tako odrezana cijev će dovoljno duboko ući u automatsku spojnicu i spriječiti neželjeno curenje vode. Kod umetanja cijevi u automatske uvodnice budite sigurni da ste cijev gurnuli do kraja! Također ne koristite cijevi koje nisu predviđene za rad s automatskim uvodnicama jer i manje promjene promjera i debljine stjenke cijevi od propisane mogu uzrokovati loš spoj koji će puštati vodu. Što se tiče dužine cijevi, najbolje da su što kraće jer ćete tako izbjeći probleme oko lomljenja cijevi ukoliko je preduga (pa je treba svinuti da bi stala u računalo). Kada ste sve spojili možete napuniti sistem destiliranom vodom. Korištenje aditiva ostavljamo vama na izbor.
Ukoliko koristite rezervoar, punjenje vodom će biti jednostavna procedura: napunite rezervoar vodom, uključite pumpu i dolijevajte vodu dok ne napunite sistem. U suprotnom ćete se morati malo više pomučiti. Jedno od mogućih rješenja je uz pomoć T nastavka i cijevi kojoj će drugi kraj biti iznad svih ostalih dijelova sistema. Sistem ćete puniti kroz tu cijev, malo po malo. Mi smo T nastavak montirali na ulaznom priključku od pumpe za vodu, što se tijekom korištenja pokazalo odličnim izborom.
T nastavak i cijev za punjenje sistema vodom
Pri puštanju u pogon važno je da iz sistema izbacite sav zrak. Zračni džepovi unutar cijevi, radijatora ili bloka mogu vrlo lagano u potpunosti zaustaviti protok vode ili smanjiti efikasnost hlađenja. Ukoliko imate dovoljno jaku pumpu bit će dovoljno da spojeni sistem pokrenete i ostavite da radi neko vrijeme dok u cijevima više ne bude mjehurića koje je lako uočiti. Također će vam, nakon što izbacite sav zrak, cijeli sistem vodenog hlađenja raditi bitno tiše. Ukoliko vam pumpa nije dovoljno jaka tada ćete zraku morati "pomoći" da izađe, i to podižući, spuštajući i naginjući pojedine komponente u odnosu na pumpu dok ne polučite željeni učinak. Možete probati i protresti pokoju komponentu kako biste dali do znanja da mislite ozbiljno :) Također pomaže i gašenje i paljenje pumpe.
Nakon što ste sistem pokrenuli, ostavite ga da radi barem nekoliko sati kako biste provjerili da svi spojevi drže vodu tamo gdje joj je i mjesto. Radi dodatne sigurnosti probajte malo zakretati cijevi i komponente kako biste provjerili da li će sistem procuriti nakon ugradnje. Praktična iskustva pokazuju da uz malo pažnje pri sastavljanju problema neće biti, naravno, ukoliko ste se držali osnovnih pravila, a to su:
- korištenje obujmica ukoliko izvodi nemaju nabore koji bi napeli cijev
- korištenje cijevi odgovarajućeg promjera – što ih je teže nataknuti to bolje
- kod automatskih uvodnica - rezanje cijevi pod pravim kutom i guranje cijevi do kraja.
Kada ste sigurni da sistem drži vodu, vrijeme je da ga ugradite u računalo. Pri tome ne zaboravite staviti manju količinu termo vodljive paste na jezgru procesora. Ugradnja bloka se ne razlikuje od ugradnje uobičajenog zračnog hladnjaka za procesor, tj. potrebno je paziti da je blok za hlađenje u dodiru s jezgrom i postavljen paralelno u odnosu na nju. Ukoliko koristite držač s vijkom za pritezanje, pazite da vijak ne pretegnete i time uništite jezgru.
Ne zaboravite da sistem treba povremeno i očistiti (jedan put godišnje će biti sasvim dovoljno). Isto bi trebalo napraviti i sa zračnim hlađenjem, ali većina ljudi to zanemaruje, pa nisu rijetki slučajevi pregaranja ventilatora zbog nakupljene prašine. Pri čišćenju obratite pažnju na radijator koji će zasigurno navući prašinu. Također povremeno kontrolirajte nivo vode u sistemu (baš kao što provjeravate vodu u sustavu hlađenja automobilskog motora), jer ako ostanete bez vode (zbog isparavanja) mogli biste imati problema s računalom, a nije isključeno ni oštećenje pumpe.
Kako biste se dodatno osigurali od mogućih problema podesite i opciju "Shutdown on temperature" u BIOS-u ukoliko raspolažete s tom mogućnosti. Ukoliko vam BIOS ne nudi takvu opciju možete koristiti i Motherboard Monitor koji omogućuje pokretanja programa po izboru u slučaju da temperatura pređe određenu granicu, a uz MBM će vam trebati i neki od mnogih shutdown utilitija s Interneta.
Blokovi - Ante
Ante se prvi u Hrvatskoj primio izrade vodenih blokova za prodaju. Pri tome se odlučio na klasični dizajn - bakrena pločica dimenzija 50 x 50 x 10 mm ispresijecana rupama zalotanih s vanjskih strana i 2 izvoda u obliku nalotanih bakrenih cjevčica. Ovaj blok je ovdje predstavljen prvenstveno zbog povijesnih razloga. Teško da ćete ga uspjeti nabaviti za vlastito vodeno hlađenje. Recimo još da je povoljna cijena u trenutku kada je bio nabavljiv potakla mnoge da zamijene zračno hlađenje s vodenim u svojim računalima.
Pogled na površinu u dodiru s jezgrom procesora
Sam blok obavlja svoju funkciju vrlo dobro, međutim drugi blokovi s ovog testa su pokazali bolje performanse, što pripisujemo bitno manjim dimenzijama ovog bloka.
Završna obrada je najslabija točka ovog bloka. Površina u dodiru s jezgrom procesora nije ispolirana do visokog sjaja, dok su ostale stranice ofarbane plavom bojom. Priključci za cijevi su izvedeni u obliku nalotanih bakrenih cjevčica (također ofarbanih) bez nabora koji bi napeli cijev i osigurali vodo-nepropusnost, tako da ćete pri montaži cijevi obvezno morati koristiti obujmice!
Blok u pogonu
Držač bloka je jednostavne, ali efikasne konstrukcije. Blok se priteže vijkom pri čemu postoji opasnost da oštetite (zdrobite) jezgru. Ne zatežite previše! Blok možete umetnuti i nakon što ste postavili držač na podnožje procesora, što olakšava montažu. Držač se za podnožje procesora drži na sva tri uporišta, što osigurava kvalitetno prijanjanje i spriječava oštećenja.
Vodeni blok : Antin novi blok
Aktualni blok od Ante
Na redu je Antin aktualni blok. I ovaj blok je napravljen na uobičajeni način, tj. radi se o bakrenoj pločici dimenzija 70 x 50 x 20 mm ispresijecanoj rupama kroz koje teče voda i odvodi toplinu. Završna obrada ovog bloka je puno bolja, površina u kontaktu s jezgrom procesora je ispolirana do visokog sjaja, a ostale stranice su ofarbane u crnu boju koju ako osvijetlimo svjetluca. Izvodi za priključivanje cijevi su u obliku uvodnica s prstenom kojim pritežemo cijev. Predviđeni su za spajanje s cijevima unutarnjeg promjera 8mm i debljine stjenke 1mm. Moći ćete koristiti i cijevi debljine stjenke od 1,5mm, ali uz malo veći trud prilikom montaže. Priključci za cijev su naborani kako bi osiguravali nepropusnost, a prsten kojim pritežete cijev djeluje vrlo umirujuće ako ste u strahu od curenja vode po procesoru. Blok je dosta težak, što znači da će i u slučaju prestanka rada pumpe osigurati dovoljno hlađenja da se sistem sigurno ugasi, ali također i donekle komplicira montažu.
Površina u dodiru sa jezgrom procesora
Držač bloka je iste konstrukcije kao i kod starog bloka, što znači da ćete morati paziti da pri montaži ne pretegnete vijak i time ne oštetite ili uništite jezgru. Zbog položaja izvoda ćete prvo staviti blok na procesor, a potom držač.
Blok montiran na procesor
Cijena bloka s držačem je 260kn. Blok ćete dobiti upakiran u kartonskoj kutijici
zajedno s držačem, svaki u svojoj vrećici uz zaštitni najlon s balončićima zraka
koji će dobro štititi od oštećenja prilikom transporta.
Proizvođača možete kontaktirati na slijedeće načine: e-mail: mantolis@inet.hr
i WWW: www.enti.tk.
Blokovi - Mystificator
Mystificatorov vodeni blok
Mystificator je već duže vrijeme prisutan na tržištu sa svojim vodenim blokovima. Također je najdalje stigao u komercijalizaciji svojeg proizvoda: jedini nudi kompletno rješenje sa svim potrebnim dijelovima po cijeni od 900kn. Također je jedini koji nudi radijatore za hlađenje vode. Kod Mystificatora je moguće nabaviti i GPU blokove te blokove za Intel P4 procesore s odgovarajućim držačem (mi smo testirali verziju za SocketA / Socket370). Mystificator je trenutno najpopularniji dobavljač dijelova za vodeno hlađenje u Hrvatskoj i to ne bez razloga.
Pogled na blok za vrijeme rada
Blok koji smo dobili na test je već treća generacija blokova u prodaji što ulijeva povjerenje u konstrukciju. Dimenzije bloka su 60 x 50 x 15 mm, optimalne veličine (a time i težine) za blok ovakvoga tipa. Konstrukcija je nastala uobičajenim putem (poprečne rupe zalotane na rubovima i izvodi na gornjoj površini), ali put vode je kao kroz labirint – voda putuje jednim tunelom od ulaza do izlaza. Izvodi su specifični i radi se o automatskim uvodnicama. Ovo vrlo praktično rješenje nam omogućuje vrlo brzo sastavljanje i rastavljanje sistema, uz jedan nedostatak - moramo koristiti posebne (priložene) cijevi koje moraju biti odrezane pod pravim kutom. Uz korištenje odgovarajućih cijevi, automatske uvodnice odlično osiguravaju nepropusnost, u što smo se imali priliku uvjeriti kroz dugotrajno korištenje. I ovaj blok krasi poprilična masa koja nam daje dodatnu sigurnost u slučaju problema s protokom, a proizvođač je obavio i testiranje koje je pokazalo da vremena za gašenje sistema u takvoj situaciji ima dovoljno.
Mystificatorov držač bloka
Držač za blok nismo dobili na test, a radi se o sistemu vrlo sličnom već opisanim
kod Antinih blokova. Prednosti takvog držača su oslonac na sva tri uporišta
na podnožju procesora, a nedostatak je opasnost od oštećenja jezgre ukoliko
pretjeramo sa stezanjem vijka.
Cijena ovog bloka je isplativih 230kn, a trebat će vam i držač bloka po cijeni
od 20kn za SocketA varijantu.
Proizvođača možete kontaktirati na slijedeće načine: e-mail: mystificator@hi.hinet.hr,
WWW: www.mystificator.tk, telefon:
091/506 8967, 091/534 6032.
Blokovi - Doktor Ice
Doktor Ice Hedgehog blok
Doktor Ice se široj javnosti predstavio relativno nedavno i to kompletnim setovima vodenih blokova za hlađenje CPU-a, GPU-a i chipseta. Svi su se blokovi isticali vrhunskom završnom obradom, a i primjenom pleksiglasa kao jednog od materijala korištenim pri izradi.
Spomenimo i njegov revolucionarni pristup hlađenju jezgre procesora vodom direktno, bez posrednika – direct to die ili D2D hlađenje.
U ovom testu ćemo se pozabaviti vodenim blokom tipa Hedgehog (jež). Radi se vodenom bloku koji se sastoji od dva dijela, bakrene jezgre u obliku kupole izrezane po širini i dužini što na kraju izgleda kao jež i poklopca od pleksiglasa s izvodima za vodu. Ovakav dizajn je vrlo efikasan jer ga krasi velika površina bakra koji s jezgre prenosi toplinu na vodu. Dizajn iz dva dijela će olakšati čišćenje sistema kada za to dođe vrijeme, ali u ovom obliku ima i jednu manu: sistem je moguće testirati jedino dok je montiran na procesor, a u svakom drugom slučaju će sigurno puštati vodu.
Blok montiran na procesor
Držač koji smo dobili uz blok se također ističe drugačijim rješenjima. Radi se o vrlo stabilnoj aluminijskoj konstrukciji impresivne veličine koja se za podnožje procesora drži za sva tri nosača. Donosi i dvije inovacije u odnosu na držače drugih proizvođača - držač na sebi ima i dvije rupe koje fiksiraju cijevi za vodu i sprječavaju da njihovim pomicanjem pomaknemo i sam blok, te oprugu čijim otpuštanjem pritisnemo blok uz jezgru procesora. Odlično rješenje koje će spriječiti oštećenja na jezgri zbog primjene prevelike sile pri montaži bloka. Držaču bi se jedino moglo zamjeriti da zbog velikih dimenzija malo zaklanja pogled na vrlo atraktivan blok. Pri montaži će se pojaviti i još jedan potencijalni nedostatak - blok je u kontaktu s procesorom samo na jezgri, dok su gumeni distanceri na procesoru ostali neiskorišteni. Iako nismo imali problema zbog toga, a konstrukcija držača je dovoljno solidna da tako i ostane, ipak bismo više voljeli vidjeti manju promjenu dizajna bloka kako bi svojom površinom nalegnuo i na spomenute distancere.
Blok s držaćem
Na kraju recimo i da ovaj blok trenutno nije moguće nabaviti,pa je zato i cijena
nepoznata, ali to bi se uskoro trebalo promijeniti jer doctor Ice ubrzano radi
na izradi prve serije komercijalno dobavljivih blokova.
Proizvođača možete kontaktirati na sljedeće načine: e-mail: dr.ice@hi.hinet.hr
i WWW: www.3dnet.hr.
Test i Zaključak
Na kraju slijede rezultati mjerenja temperature procesora s različitim vodenim blokovima. Testiranje je vršeno na konfiguraciji sljedećih karakteristika: AMD Athlon TBird 1400MHz (ne-overclockiran) na IWILL KK266R matičnoj ploči (VIA KT133A chipset). Konfiguracija je prilično opterećena različitim potrošačima (5 kartica, 2 diska i 2 optička pogona), a pouzdano napajanje osigurava Antel snage 550W (dual fan). Kućište je Enlight mid-tower s dodatnim 8cm ventilatorom na stražnjoj stranici koji ispuhuje zrak, dva 8cm ventilatora na prednjoj strani i dva 4cm ventilatora (na 5V) koji upuhuju zrak. Obzirom na vrlo malo slobodnog prostora u kućištu neki kompromisi su morali biti napravljeni (radijator u nepovoljnom položaju), što sigurno utječe na rezultate testiranja – temperature bi bile manje s bolje riješenim hlađenjem radijatora. S druge strane ovakva situacija je bliža realnosti kod potencijalnih korisnika, dok će power useri zasigurno znati optimizirati sistem prema vlastitoj situaciji i mogućnostima. Software korišten za opterećenje procesora je Prime 95, mjereno je pod MS Windows 2000, a temperature su mjerene nakon sat vremena rada pod opterećenjem.
Vodeno hlađenje unutar računala za vrijeme testiranja
Temperatura neopterećenog procesora je snimljena sat vremena nakon uključenja računala. Također par riječi o okolini – sva mjerenja su vršena u stanu s klimom, prije mjerenja smo uvijek podešavali temperaturu sobe (mjerenu živinim termometrom) na istu vrijednost. Usprkos svom trudu, zbog nesavršenosti opreme, principa rada klime (impulsni rad) i uvjeta u kojima se test odvijao (blokove smo dobili u razmaku od mjesec dana) greška je moguća i očekivana u rasponu +/- 1C. Temperature izmjerene u testu su dane u tablici:
Temperature računala s neopterećenim procesorom (idle)
Hladnjak |
Temperatura okoline |
Otvoreno kućište |
Zatvoreno Kućište |
||||
CPU Senzor |
Kućište Senzor 1 |
Kućište Senzor 2 |
CPU Senzor |
Kućište Senzor 1 |
Kućište Senzor 2 |
||
Alpha PAL6035 | 22 |
51 |
22 |
27 |
48 |
22 |
25 |
Ante (stari blok) | 21 |
42 |
23 |
27 |
43 |
23 |
27 |
Ante (novi blok) | 21 |
41 |
23 |
30 |
41 |
23 |
29 |
Doctor Ice | 21 |
39 |
23 |
28 |
40 |
23 |
29 |
Mystificator | 21 |
40 |
24 |
30 |
42 |
24 |
30 |
Temperature računala s opterećenim procesorom (load)
Hladnjak |
Temperatura okoline |
Otvoreno kućište |
Zatvoreno Kućište |
||||
CPU Senzor |
Kućište Senzor 1 |
Kućište Senzor 2 |
CPU Senzor |
Kućište Senzor 1 |
Kućište Senzor 2 |
||
Alpha PAL6035 | 22 |
58 |
22 |
28 |
57 |
22 |
25 |
Ante (stari blok) | 21 |
48 |
23 |
27 |
49 |
23 |
28 |
Ante (novi blok) | 21 |
46 |
23 |
30 |
47 |
23 |
30 |
Doctor Ice | 21 |
45 |
23 |
30 |
46 |
23 |
30 |
Mystificator | 21 |
46 |
24 |
32 |
48 |
24 |
31 |
Svi blokovi su odradili svoj posao odlično, a kako je razlika u temperaturama do maksimalno 2C u pojedinoj kategoriji, možemo zaključiti da su svi blokovi vrlo dobro napravljeni i opravdavaju investiciju. Obzirom da je ovaj tekst nastajao tijekom relativno dugog vremenskog razdoblja (više od mjesec dana), a cijelo to vrijeme računalo korišteno kroz svakodnevne aktivnosti, možemo reći i par riječi o pouzdanosti vodenog hlađenja kroz svakodnevnu upotrebu. Osim problema s prelomljenom cijevi koja je zaustavila protok vode u prvim danima testa, vodeno hlađenje se pokazalo dovoljno laganim za sastaviti i pouzdanim za svakodnevnu upotrebu.
Naravno, sve gore rečeno je rezultat autorovih iskustva i autor kao i PC Ekspert ne preuzimaju nikakvu odgovornost za ozljede ili štetu nastale tijekom vaše realizacije ovdje prikazanih rješenja.