WinDays 2008 – drugi dan
Datum objave 24.04.2008 - Krešimir Matanović
Prvi dio
Na jutarnjim konferencijama za novinare su predstavljeni Microsoft Research istraživački centar, zatim projekt nadogradnje postojećih mogućnosti prezentacije digitalizirane građe arhiva u suradnji Microsofta i Hrvatskog državnog arhiva, projekt digitalizacije hrvatske filmske baštine u suradnji T-HT-a, Hrvatskog državnog arhiva – Hrvatske kinoteke, Jadran filma i studija Vizije, a potpisani su i sporazumi o suradnji kojima Microsoft Hrvatske, Udruzi i zadruzi hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Tvrđava Knin pruža podršku u projektu e-Knin, te poslovno-tehničkoj suradnji u provedbi projekta Poslovno tehnološkog inovacijskog centra (PTIC-e).
Microsoft Research koji je osnovan 1991. godine predstavio nam je Milan Vojnović, istraživač grupe za sustave i mreže pri Microsoft Research centru u Cambridgeu. Saznali smo kako je to Microsoftova znanstveno-istraživacka organizacija koja se bavi temeljnim istraživanjem i razvojem primjenjivih tehnologija na području računalnih znanosti i softverskog inženjeringa. Osnovni cilj organizacije jest poboljšati iskustvo korisnika u interakciji s računalima, smanjiti troškove razvoja i održavanja softverskih rješenja te osmisliti nove i još bolje načine primjene računalnih tehnologija. U svijetu trenutno djeluje ukupno pet centara u kojima na preko 55 znanstvenih područja svakodnevno radi više od 800 stručnjaka – računalnih tehničara i znanstvenika, sociologa, psihologa, matematičara, fizičara i inženjera. Uz dva centra, smještena u Americi u sjedištu tvrtke u Redmondu te u Silicijskoj dolini u Kaliforniji, ostali centri nalaze se u Indiji u Bangaloreu, u Pekingu, te u engleskom gradu Cambridgeu. Microsoftovi znanstvenici iz centra aktivno prenose ideje i koncepte razvojnim timovima koji zatim stvaraju nove ili poboljšavaju postojeće proizvode. Centar je tako radio na razvoju čitavog niza tehnologija koje se koriste u današnjim proizvodima, primjerice algoritmima za Microsoft Live Search pretraživace, novom F# .NET računalnom jeziku, podsustavu za odgovaranje na pozive u sklopu Office Communications Server 2007 rješenja, filtrima za neželjene poruke za Microsoft Exchange poslužitelje i popularni planer i klijent za elektroničku poštu Outlook, kao i sustavu za prepoznavanje dodira u konceptualnom racunalu Surface.
Projekt suradnje Hrvatskog državnog arhiva i Microsofta Hrvatska obuhvaća izradu multimedijalnog preglednika arhivskog gradiva, temeljenog na Microsoft Silverlight 2.0 tehnologiji. Preglednik predstavlja nadogradnju na postojeće mogućnosti ARHiNET-a, nacionalnog arhivskog informacijskog sustava za opis, obradu i upravljanje arhivskim gradivom. ARHiNET je namijenjen arhivima i institucijama u posjedu arhivskog gradiva te ustanovama, upravnim tijelima i tvrtkama koje stvaraju arhivsko gradivo. Za potrebe pilot projekta izrade preglednika u Silverlightu, koji predstavlja nadgradnju u pregledavanju digitaliziranog sadržaja u sklopu postojeceg ARHiNET sustava, uzeto je nekoliko materijala (skenirani su i pretvoreni u slike), kojima je omogucen pristup putem internetskog preglednika. U njemu posjetitelji mogu virtualno listati arhivsko gradivo te dobiti više informacija, poput prijevoda i prijepisa.
T-Hrvatski Telekom je na konferenciji za medije predstavio projekt digitalizacije filmske arhive, u suradnji s partnerima - Hrvatskim državnim arhivom, budući da se koriste restaurirani filmovi iz njihova posjeda – Hrvatskom kinotekom, Jadran filmom i studijom Vizije. Cilj projekta je očuvanje bogate hrvatske filmske grade, njeno lakše upravljanje i korištenje. Na konkretnom smo primjeru (film Ante Babaje, Breza iz 1967. godine) imali prilike vidjeti kako se tehnički provodi ta digitalizacija. Također smo saznali kako će T-HT u prvom dijelu ovog projekta obraditi još tri filma. Budžet kojim raspolažu za potrebe prijekta je 100.000 € po filmu.
„Na ovaj smo se projekt odlučili svjesni toga da je distribucijska mreža za prikazivanje klasičnih hrvatskih filmova vrlo ograničena, a DVD izdanja takvih naslova iznimno rijetka. Kako bismo omogućili što većem broju korisnika da uživaju u klasičnim naslovima hrvatske kinematografije T-HT će osigurati prikazivanje digitaliziranih i restauriranih filmova u MAXtv Videoteci. Filmove planiramo objaviti i u obliku DVD-a koje želimo donirati obrazovnim ustanovama, odnosno institucijama koje se bave edukacijom i popularizacijom filma”, naglasila je Ivana Šoljan, članica Uprave T-HT-a i glavna izvršna direktorica za T-Com.
Na zadnjoj jutarnjoj konferenciji Microsoft Hrvatska i Udruga i zadruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Tvrđava Knin potpisali su sporazume o suradnji, kojima tvrtka ovim institucijama pruža podršku u projektu e-Knin, te poslovno-tehničkoj suradnji u provedbi projekta Poslovno tehnološkog inovacijskog centra (PTIC-e). Potpisanim sporazumom, Microsoft će u sklopu projekta e-Knin udruzi pružiti svoju podršku u okviru korporativnih programa za nevladine i neprofitne organizacije te je Tvrđavi Knin već odobrio donaciju softvera u vrijednosti od oko 385 tisuća kuna. Microsoft će udruzi na raspolaganje staviti obrazovne sadržaje u digitalnom obliku raspoložive za nevladine i neprofitne organizacije, te im omogućiti sudjelovanje na hrvatskim korisničkim konferencijama u organizaciji Microsofta. Udruga Tvrđava Knin aktivno koristiti tehnologije u integraciji braniteljske populacije u društvo. Udruga je pokrenula projekt „Informatikom i znanjem protiv PTSP-a“ putem kojeg pruža osposobljavanje u korištenju naprednih tehnologija. Kroz radionicu je dosad prošlo više od 1100 branitelja, članova njihovih obitelji i gradana Knina. Proteklog je tjedna udruga predstavila projekt portala koji sadržava informacije o ostvarivanju braniteljskih prava, kao i s tim povezane praktične savjete.
Drugi dio
U popodnevnom dijelu konferencija za novinare SPAN je predstavio svoj projekt digitalnog trezora, a tvrtka SELECTIO svoj projekt Certifikat Poslodavac Partner i Upravljanje ljudskim resursima u ICT industriji.
Digitalnitrezor.net je SPANova usluga koja označava On-Line Backup podataka na jednostavan i automatiziran način. Usluga se a sastoji se od dva osnovna proizvoda - PC Backup i Server Backup. Digitalnitrezor.net je prva usluga digitalnogureda.net te predstavlja integrirano rješenje temeljeno na najnovijim tehnologijama tvrtke Iron Mountain za On-Line Backup podataka. Nakon odabiranja podataka za Backup, podaci su enkriptirani, komprimirani i spremanju se na serveru u sigurni SPANov Data Center te im je takoder moguće pristupiti sa bilo kojeg računala u svijetu. Sve je zaštićeno enkripcijskim ključem kojeg ima samo korisnik. Kasnije se na serveru svakodnevno automatski pohranjuju promjene na podacima, a podatke je moguće povratiti u posljednjem sačuvanom obliku, ali su sačuvane i starije verzije.
Projekt Certifikat Poslodavac Partner je predstavila Ivana Zekić, Voditeljica projekta Certifikat Poslodavac Partner, iz tvrtke SELECTIO koja je prije tri godine u suradnji s portalom MojPosao pokrenula sam projekt, a o najboljim praksama i važnosti upravljanja ljudskim potencijalima za kompanije i njihove zaposlenike govorili su Mojca Domiter, Rukovoditeljica upravljanja ljudskim potencijalima u Vipnetu i Davor Majetić, direktor Microsoft Hrvatska. Certifikat Poslodavac Partner dodjeljuje se organizacijama koje, bez obzira na veličinu i eksponiranost u javnosti, zadovoljavaju standarde kvalitete u upravljanju ljudskim resursima, a misija mu je promocija važnosti i unapređenje kvalitetnog upravljanja ljudskim resursima u poslovnim i drugim organizacijama, uz istovremeno nagrađivanje najboljih. Upravljanje ljudskim resursima izrazito je važno za ICT industriju, a posjeduje i neke spečificnosti. Ulaganje u edukaciju, praćenje radne uspješnosti i motiviranje zaposlenika nužan je preduvjet da se ulaganje u informacijske tehnologije isplati. Naime, edukacijom i motiviranjem, ljudi uče učinkovito koristiti tehnologiju i tek na taj načcin može se ostvariti korist od njene implementacije te povećati produktivnost.
Tema večernje zabave u Kristalnoj dvorani hotela Kvarner je bila - Luna park. Bilo je tu hodača na štulama, nevidljivih ljudi, crtača, trbušnih plesačica, raznih performera ali i atrakcija koje su priredili sami sudionici konferencije. Izdvojili bi samo vožnje i borbe tačkama koje su se našle na štandu jednog od sponzora.