XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO 14 Gbps recenzija
Datum objave 05.05.2020 - Krešimir Matanović
XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO 14 Gbps
Nakon svih zavrzlama i kontroverzi koje su pratile RX 5600 XT kartice, situacija se smirila i na tržište dolaze verzije koje su s tvorničkom brzinom memorije od 14 Gbps. Jedna takva je i ova XFX-ova kartica Radeon RX 5600 XT THICC II PRO. Grafički procesor ima game takt od 1.560 i boost takt od 1.620 MHz, memorije je ukupno 6 GB i GDDR6 je tipa. THICC II PRO kartica ima dva 100-milimetarska ventilatora i vrlo je tiha u radu.
Osim ove, XFX nudi još dvije RX 5600 XT i to jače modele naziva THICC III PRO koja ima moćniji hladnjak s tri ventilatora i više taktove, te model THICC III Ultra koja donosi još više prosječne taktove, a time i performanse.
Kartica dolazi u klasičnoj XFX dizajniranoj kutiji, na kojoj se nalaze sve bitne informacije o proizvodu kao i različite grafike vezane za tehnologije koje podržava. Vanjski je omot od mekog kartona, a unutar njega se nalazi tvrda smeđa kartonska kutija, unutar koje je kartica zaštićena u dodatnom kartonu i antistatičkoj najlonskoj vrećici. Tu je i manja kutija na vrhu u kojoj se nalaze kratka uputstva za upotrebu, te jedan strujni adapter s jednim ženskim 8-pinskim PCIe Power konektorom na dva 6-pinska muška PCIe konektora.
Kartica je sličnog dizajna kao RX 5700 XT THICC II koju smo testirali prošle godine samo je malo manje “nakićena” kromiranim dijelovima, jer je ipak iz malo nižeg segmenta. Dimenzije su joj 280 x 148 x 44 milimetra, pa je tako i tanja od RX 5700 XT, tj. debela je točno toliko da zauzme dva standardna slota. Gornji oklop je plastičan i proteže se djelomično i na stražnju stranu, a tamo je u dužini PCB-a postavljena karakteristična perforirana aluminijska ploča s XFX logoom. Ta ploča služi i kao hladnjak i kao element koji nadopunjuje i očvršćuje čitavu konstrukciju. Dva su velika, 100-milimetarska ventilatora postavljena na vrh hladnjaka.
Na kartici se nalazi Navi 10 grafički procesor koji je površine 251 milimetar kvadratni, koji ima 10.3 milijarde tranzistora, te je napravljen u TSMC-ovom 7-nanometarskom procesu. GPU ima 36 računskih jedinica (CU), u kojima je 2.304 shadera (stream procesora), 64 ROP-ova i 144 teksturnih jedinica. Osnovni takt mu an ovoj THICC II PRO kartici iznosi 1.308 MHz, game takt je 1.520 MHz, a boost ide do 1.620 MHz. Time je nazivno nešto sporiji od Gigabyteove RX 5600 XT Gaming OC kartice koju smo isprobali u siječnju. No, provjerom GPU-Z loga smo utvrdili da je prosječan takt u igrama oko 1.750 MHz, pa će i performanse biti vrlo dobre.
Kao i na svakoj RX 5600XT i na ovoj se nalazi 6 GB GDDR6 memorije, no ovaj put je out-of-the-box brzina 1.750 MHz (odnosno 14 Gbps data rate). S obzirom na to da s grafičkim procesorom komunicira putem 192-bitne sabirnice, propusnost je s 288 GB/s rasla na 336 Gbps.
Ventilatori su do temperature od oko 55°C stacionarni, nakon čega se zavrte do maksimalnih 1.500 okretaja u minuti, pri čemu smo izmjerili vrlo ugodnih maksimalnih 38,1 dB(A) buke. Ventilatori hlade masivne aluminijske rebraste hladnjake koji su prožeti četirima bakrenim toplovodnim cijevima. Rebrasta su hladnjaka dva, jedan je iznad GPU-a i memorijskih čipova, a drugi iznad napojnog dijela, i oba su povezana toplovodnim cijevima. Cijevi se grupiraju iznad bakrene pločice koja je dodirna površina s GPU-om kao i memorijskim čipovima, pa je tako poboljšan prijenos i raspodjela topline.
Na kartici je samo jedan dodatni 8-pinski konektor za napajanje, pa tako ukupno može povući 225 W snage. U radu se stražnja aluminijska ploča dosta zagrije, a s obzirom na to da ventilatori rade na nešto nižim okretajima i GPU se više zagrijava, no o tome kasnije.
Kartica ima četiri video izlaza- tri DisplayPorta 1.4 i jedan HDMI 2.0b s pozlaćenim kontaktima. Display engine donosi podršku za Freesync 2, HDR, HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4 HDR. Podržava i novu Display Stream Compression 1.2a tehnologiju, te podržava 4K 240 Hz, 4K 120 Hz i 8K HDR 60 Hz izlaze i to preko jednog kabela. Novi je multimedijski mehanizam osposobljen za neometani streaming – podržava H.264 4K150/8K30 dekodiranje i 4K90 kodiranje (twitch), zatim H.265 4K60 dekodiranje i 4K90 kodiranje, te VP9 4K60 (Youtube) dekodiranje. Tehnologije koje RDNA arhitektura standardno podržava su FidelityFX, Anti-lag, Relive, FRTC, VSR, VR Ready itd. Jamstvo na karticu je trogodišnje ograničeno.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
AutomobiliObjavljeno prije 5 minuta
Vijesti i novosti o Intel procesorima i čipsetimaObjavljeno prije 9 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 9 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 19 minuta
Kutak za trejdereNovosti
8 stvari na koje treba paziti prije kupnje TV-a
Kupnja televizora nije nešto što se radi svaki dan, pa je dobro razmisliti prije nego što izdvojite novac. Ako pročitate ovaj vodič, siguran sam da ćete znati na što obratiti pažnju i kako odabrati pravi model za sebe. 1. Cijena – skupo ne... Pročitaj više
Izvršni direktor Microsofta sastao se s Trumpom i Muskom: Planira se ulaganje od 80 milijardi dolara u AI podatkovne centre
Izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella, postao je najnoviji tehnološki lider koji je uspostavio kontakt s novom američkom vladom. Prema izvještajima, Nadella je nedavno imao sastanak s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom i bizn... Pročitaj više
Tržište osobnih računala prošle godine poraslo je za samo 1,3 posto, no analitičari Gartnera predviđaju bolju 2025.
Rijeka vremena odvela nas je dovoljno daleko od prošle godine da Gartner može sagledati stanje na tržištu računala ne samo za četvrto tromjesečje, već i za cijelu 2024. godinu. Prema izvorima, isporuke računala rastu već pet uzastopnih trom... Pročitaj više
Dell lansira liniju računala s integriranom umjetnom inteligencijom za kreativnost i produktivnost
Nakon desetljeća inovacija, Dell je službeno predstavio novu liniju računala s integriranom umjetnom inteligencijom, omogućujući korisnicima da unaprijede kreativnost i produktivnost. Kako bi olakšao primjenu AI računala u poslovnim okružen... Pročitaj više
Zašto su neki USB priključci crveni? Što to znači?
USB priključci obično dolaze u bojama poput crne, plave ili bijele, a svaka boja označava određenu funkciju ili verziju USB standarda. Ako ste ikada vidjeli crveni USB priključak na svom računalu, prijenosnom računalu ili nekom drugom uređa... Pročitaj više
Sve novosti