Overclocking

Kod Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC kartice je prosječan porast performansi iznosio samo 3,4 %, dok kod XFX RX 5700 XT THICC II porast je već puno solidnijih 7 %.

Razlog tome je što grafički čip na XFX kartici duže vremena provodi na višoj frekvenciji pa smo tako analizom GPUZ loga došli do podatka o srednjoj vrijednosti od 2022 MHz kroz šest testiranih naslova i tri dodatna čije grafove nismo uvrstili. To je za oko 130 MHz više od prosjeka na kojoj je radila Gigabyte kartica.

Prilikom oveclockinga smo posebno pratili temperaturu memorije i ona je u maksimumu bila na 90°C, što je već dosta visoko. Maksimalna GPU temperatura je pri tom bila 69°C, a GPU Hotspot čak 90°C. Ventilatori su se također ubrzali i to na oko 2.300 okretaja pri čemu su bili već dosta bučni s izmjernih 46 dB(A). Ovo je sve jasno mjereno na stolu, a u kućištu s dobrim propuhom bi temperature trebale pasti koji stupanj.

Potrošnja, buka i zagrijavanje

Maksimalna potrošnja sistema s THICC II karticom je samo 5 W iznad onoga što je trošio sistem s Gigabyteovom RX 5700 XT Gaming OC.

Vrijednost a i intenzitet buke je niži nego kod referentne kartice, no Gigaybteov je Windforce 3X sistem ipak nešto tiši. THICC II je čujna, no ne i izraženo bučna, to postaje na brzinama tek iznad 2.000 okretaja kada overclockiramo.

Viši okretaji i masivnost hladnjaka osigurali su i nižu temperaturu THICC II kartice nego Gaming OC. WindForce 3 hladnjak je svoj GPU držao na 71°C (hot spot je 104°C), a THICC II hladnjak je GPU držao na 65°C (uz hot spot od 81°C). Ono što smo posebno pogledali je i maksimalna temperatura memorije koja je na Gigabyteovoj kartici bila 86 °C, a na THICC II 80°C. Dakle, unatoč manjkavostima u rashladnom sustavu koje su primijetili drugi recezenti, situacija ipak nije toliko alarmantna, pogotovo sada kad ventilatori rade kako treba.