Xiaomi Mi 11 Lite 5G recenzija
Datum objave 30.08.2021 - Sanja Ledinek
Xiaomi Mi 11 Lite 5G - drugi dio
Baterija – izdržljivost i punjenje
Mi 11 Lite 5G ima ugrađenu bateriju od 4.250 mAh. Apsolutno mu nije problem izdržati dan u normalnoj dnevnoj upotrebi. U postavkama možete aktivirati dva načina rada: Štednja energije i Super ušteda energije, a potrošnja energije, s obzirom na ovogodišnje testirane modele, čini nam se prihvatljiva.
PCMARK test izdržljivosti baterije u mješovitom načinu rada pri svjetlini zaslona na 50%, pokazao je rezultat neprekidnog rada od 13 sati i 35 minuta (60 Hz, FHD+ rezolucija), odnosno 12 sati i 57 minuta (90 Hz ,FHD+ rezolucija).
Što se tiče punjenja, baterija Mi 11 Lite 5G podržava brzo punjenje od 33 W žičanim punjačem (MDY-12-EB). Prema stvarnim mjerenjima, može napuniti bateriju:
- od 1 % do 11 % za 5 minuta
- 22 % za 10 minuta
- 45 % za 20 minuta
- 66 % za 30 minuta
- 83 % za 40 minuta
- do 96 % u 50 minuta.
Potrebno je oko 66 minuta da se napuni do 100 %.
Kvaliteta zvuka
Xiaomi u svojim pametnim telefonima, čak i u relativno pristupačnim kategorijama, često zadovoljava korisnike prisutnošću stereo zvučnika. Naš testni akter nije iznimka. Kombinacijom donjeg zvučnika i onog za razgovore nudi prilično glasan stereo zvuk. Naravno, prednji zvučnik je nešto tiši, ali usmjeren je prema naprijed, pa tako općenito zvuk djeluje uravnoteženo. Srednji se tonovi dobro reproduciraju, visoki međutim nisu tako dobri.
Priključivanjem slušalica razina zvuka se podiže na znatno višu razinu zahvaljujući Hi-Res audio certifikatu. Možete koristiti bežične BT slušalice (podrška za aptX Adaptive, aptX HD, LDAC) kao i žičane, iako nema 3,5 mm audio ulaza (nitko ga više ni ne očekuje) jer je Xiaomi u prodajni paket dodao odgovarajući adapter.
Komunikacija i povezivost
Xiaomi Mi 11 Lite 5G opremljen je 5G modemom i spreman za korištenje na mrežama svih pokretnih komunikacija u RH upotrebom dinamičkog dijeljenja spektra. Ali, općenito, pametni telefon radi stabilno u još uvijek aktualnim 4G mrežama.
Svi bežični moduli su na mjestu i rade bez greške: Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.2, NFC, dvopojasni GPS s podrškom za GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC.
Izmjerili smo razinu točnosti navigacije od oko 4 metra s GPS -om što je prosječna razina točnosti sa svim telefonima opremljenim Snapdragonima.
Kamere
Prednja kamera je gotovo ista kao u Mi 11, Samsung ISOCELL Slim S5K3T2 senzora od 20 MP. Nema autofokusa i bljeskalice, a otvor blende je f/2.2. Osim osnovne umjetne ljepote, prilagođene trodimenzionalne šminke, simulacije zamućenja dubine polja, podržava noćne prizore i filtre svjetlosnih efekata. Selfiji su pristojni, tonovi kože prirodni.
Video se snima u maksimalnoj Full HD rezoluciji do 60 sličica u sekundi.
Mi 11 Lite 5G, kao što smo već ranije spomenuli, na stražnjoj strani prihvaća konfiguraciju tri kamere. To su glavna sa 64 MP Samsung GW3 senzorom za pristupačan segment pametnih telefona (veličina 1/1,97 “, piksela 0,7 mikrona, tetrocell tehnologija spajanja piksela 4-u-1, f/1,79) bez optičke stabilizacije, ultraširokokutna od 8 MP Sony IMX355 senzora (1/4 “, 120°, f/2,2) i makro od 5 MP Samsung S5K5E9 senzora (veličine 1/5 ” s 1.12 mikronskih piksela i 49 mm, f/2.4 ).
Pružaju prepoznavanje AI scene i niz načina snimanja, poput portretnog, dvostruke scene, čarobnog klona, načina zamrznutog kadra, niza ugrađenih načina filtriranja, itd.
Portretni način može prilagoditi efekt zamućenja kroz postprodukciju ili dodati različite filtre za posebne efekte. Naravno, za one koji žele posvetiti više pažnje prilagođenom radu, nudi se profesionalni način rada. Sučelje kamere također nudi osnovne 0,6X, 1X, 2X žarišne duljine i podržava do 10X digitalni zum.
Kvaliteta snimljenih fotografija
Tijekom dnevnog snimanja kontrast i boje su visoki, balans bijele blizu stvarnog okruženja, dok je oštrina gotovo izvrsna.
Ako je funkcija AI uključena, boje postaju puno življe, a uključen HDR efekt jača osjećaj retuširanja.
Nakon što se uključi 64 MP, u potpunosti iskorištava piksele visoke razlučivosti. Čak i ako uvećate fotografiju, detalji se mogu jasno vidjeti, što je prikladno za izvođenje naknadnog obrezivanja. Samo treba imati na umu da tako snimljene fotografije zauzimaju od 25 do 40 MB prostora za pohranu.
Što se tiče ultraširokokutnog objektiva, ima algoritam za ispravljanje izobličenja ruba i korekciju lica za grupne fotografije. Bilo da snimate svoju ekipu ili neke druge scene, ispravljanje izobličenja je dobro, dinamički raspon i kontrast pristojni. Međutim, detalji nisu impresivni kada se snimljene fotografije povećaju.
Prilikom snimanja u zatvorenom prostoru automatika ne odabire uvijek optimalnu ekspoziciju i primijeti se povremeno nedostatna razlučivost.
Makro objektiv isti je kao u skupljem Mi 11. Na udaljenosti od približno 3 do 7 cm od subjekta, u dobro osvijetljenom okruženju, dobit ćete odlične makro fotografije uz iznimno brzo autofokusiranje.
Noću preporučujemo da za snimanje uključite način noćne scene s relativno sporom brzinom snimanja. Učinci sjena i potiskivanja svjetla znatno su jači u ovom načinu rada s dobrom zasićenošću i bez velike količine šuma.
Budući da je model srednje klase, oštrina se ne približava mogućnostima vodećih uređaja. Sasvim očekivano.
Mini album snimljen kamerama ovog telefona možete u punoj rezoluciji pogledati ovdje. Sve su fotografije bez postprodukcije.
Video snimanje
Video snimanje omogućuje format snimanja do 4K30fps. Osim toga, pruža funkcije snimanja kao što su filmski objektiv, Vlog, usporeno snimanje, kao i ono s vremenskim odmakom. Dodan je način rada “Cine Lens”, koji omogućuje korištenje 6 ugrađenih AI funkcija snimanja s jednim ključem, poput kliznog zuma, sporog zatvarača, dugog odlaganja ekspozicije, načina zamrzavanja itd.
Općenito, videozapisi su dobro kalibrirani bojama, fokus je osjetljiv, blago su vidljive promjene ekspozicije i zum nije previše upotrebljiv jer se kvaliteta vrlo brzo pogoršava. Da, osjeća se nedostatak optičke stabilizacije, ali problem se djelomično rješava aktiviranjem načina “stabilan video ” dostupan za FullHD pri 30 fps. Dodatno smo uočili da se snimanje videozapisa automatski zaustavlja zbog stvaranja topline nakon otprilike 7 minuta i 30 sekundi pri 4K 30fps.
Android, GUI i aplikacije
Mi 11 Lite 5G radi na Androidu 11 na čijem vrhu je MIUI 12.5.3. Funkcija rada je kao i kod većine Xiaomi telefona.
Podržava dvostruko otvaranje aplikacija, prilagodbu obavijesti, način rada jednom rukom, Turbo optimizaciju igre, izvorni tamni način rada, navigaciju pokretima, Quick Ball kao uvijek prisutni plutajući izbornik prečaca itd. Nudi veliki izbor tema i paketa ikona, skočne prozore, a ugrađene višestruke osobne postavke poput uređenja redoslijeda i izgleda 25+ brzih postavki još više približavaju telefon radnim navikama korisnika. Xiaomi je također učitao neke svoje pakete aplikacija i antivirusni program uz razne Googleove aplikacije.
Priču o softveru završit ćemo činjenicom da je MIUI 12 imao problema s prekomjernom upotrebom resursa i ovaj problem je djelomice riješen s verzijom MIUI 12.5. U potpunosti bi problem trebao biti riješen s MIUI 13.
Zaključak
Razmislimo li racionalno, Mi 11 Lite 5G daleko je od isplativih Redmi modela na koje prvo pomislimo pri spomenu Xiaomi brenda. Ovoga puta kineski proizvođač fokusira se na senzibilitet i proboj u kategoriju ultra tankih mobitela.
Iako možda nije najbolji izbor po cijeni, nije „cigla“ u džepu ili torbici, ima atraktivan dizajn, kvalitetan zaslon, višenamjenski NFC, dvostruke stereo zvučnike i spreman je za mobilne mreže najnovije generacije. U pogledu specifikacija ispod haube, nigdje se ne osjeća nedostatno. Performanse GPU-a su slične ili malo bolje od Snapdragon 855, a memorija, iako starog UFS 2.2., ima brzine slučajnog čitanja/pisanja u razini UFS 3.1 standarda.
Samo kamera iako dobre kvalitete za svoju klasu ne uspijeva držati visoki korak u odnosu na ostale komponente. Ali, niste li preoštri i zahtjevni prema kvaliteti snimljenih fotografija, u referentnom rasponu ovaj bi uređaj svakako trebalo uzeti u obzir zbog svih drugih kvaliteta koje posjeduje. Na kraju, svakako je ovaj 5G model bolji izbor od svog jeftinijeg 4G pandana jer je futureproof.
Xiaomi Mi 11 Lite 5G | |||
Pozitivno + | Dizajn, tanak i lagan, zaslon dobrih karakteristika, 5G povezivost, 33 W punjenje, brz i precizan čitač otiska prsta, IR, visoke performanse, dodaci u prodajnom paketu su vrlo izdašni. | ||
Negativno - | Nema IP67 certifikat, nema bežično punjenje, nema izlaz za slušalice, kamera nije sjajna padom osvjetljenja. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Xiaomi Hrvatska |
Forum
Objavljeno prije 34 minute
K: Monitor IPS 24"Objavljeno prije 46 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 1 sat
Koji usisavač kupiti?Objavljeno prije 3 sata
P: Rasprodaja OEM SFF/ Barebone računala - Sve iz oglasa 400eNovosti
Black Friday rasprodaja je samo jednom u godini! Doživotna Office licenca za samo 15,29 €, i Windowsi 11 Pro po najnižoj cijeni!
Ponude za Crni petak 2024. dolaze i prolaze, ali teško je naići na onu koja se zaista ističe. Jedna od tih iznimaka su ovogodišnje ponude za Microsoft Office i Windows od Godeal24 Black Friday lude rasprodaje, koje vam pomažu uštedjeti viš... Pročitaj više
Što je NPU? Kako je TOPS pokazatelj brzine?
Postoje CPU-i, postoje GPU-ovi, a u protekloj godini svaka tehnološka tvrtka govorila je o NPU-u (Neural-network Processing Unit). Zašto cijela tehnološka industrija hvali prednosti neuronskih procesorskih jedinica. Sve je to zbog ludila... Pročitaj više
Black Myth: Wukong sprema iznenađenje koje dolazi kasnije ove godine
(izvor slike) Black Myth: Wukong privukao je veliku pozornost otkako je prvi put predstavljen. Promotivni prikazi gameplaya podigli su očekivanja igrača davno prije izlaska, a kada je igra napokon stigla, ispunila je sve što su obožavatelji... Pročitaj više
Hasbro radi na Magic: the Gathering Commander igri
(izvor slike) Magic: The Gathering trenutno je popularniji nego ikada, redovito izlaze novi setovi i surađuje s poznatim franšizama poput Marvel i Gospodara prstenova u sklopu programa Universes Beyond. Ipak, unatoč ogromnoj popularnosti st... Pročitaj više
Black Mesa zajednica oživljava Opposing Force s novim remakeom
Black Mesa je konačno završio razvoj 2020. godine, nakon više od desetljeća rada, ali zajednica još uvijek ne planira stati. Mali tim amaterskih developera najavio je remake Opposing Force pod nazivom FUBAR. Ovaj projekt, koji reinterpretir... Pročitaj više
Sve novosti