Xiaomi Mi Mix Prime – mini recenzija
Datum objave 23.01.2017 - Sanja Ledinek
Mi Mix Prime - prvi dio
Nakon nekoliko godina prisutnosti u segmentu jeftinijih modela pametnih telefona bilo je samo pitanje vremena kada će Xiaomi pokušati zakoračiti u području premium klase. Prvi korak u tom smjeru učinjen je predstavljanjem Mi Mix pametnog telefona krajem prošle godine. Kao tech entuzijaste, model nas nije impresionirao toliko specifikacijama ispod poklopca, koliko zaintrigirao vizualnim identitetom. Ovih dana nabavili smo najmoćniju inačicu modela – Xiaomi Mix Prime kako bismo dobili bliski pogled na detalje i osjećaj korištenja. Svoja zapažanja i dojmove u ovoj mini recenziji dijelimo s vama.
Osnovne specifikacije
- Dimenzije: 158,80 x 81,9 x 7,9 mm
- Masa: 209 grama
- Ekran i zaslon: 6,4” IPS LCD 2040 x 1080, 362 ppi, 16M boja
- SoC: Qualcomm Snapdragon 821(MSM8996) – 2×2.35 GHz Kryo & 2×2.19 GHz Kryo CPU
- GPU: Adreno 530
- Memorija: RAM 6 GB – interna podatkovna 256 GB
- Kamere: Primarna 16 MP f/2.0 – sekundarna 5 MP
- Umrežavanje – Dual SIM (nano-SIM) 802.11 a / b / g / n / ac (a / b / g / n / ac), 2G (850/900/1800/1900 MHz), 3G (850/900/1900/2100 MHz), 4G LTE band 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (1700/2100), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 38 (2600), 39 (1900), 40 (2300), 41 (2500)
- Povezivanje: NFC, WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.2 LE sa A2DP, USB-C, Miracast, USB-OTG
- Baterija: 4400 mAh Lithium-Ion + brzo punjenje
- OS: Android 6.0
Dizajn, kvaliteta, ergonomija
Xiaomi Mi Mix je izrađen od vrlo kvalitetne keramike koja glatkoćom i sjajem podsjeća na porculan. Naravno, nije tako krhak jer je na Moch ljestvici tvrdoće 8. To znači da je otporan na ogrebotine malih metalnih predmeta poput ključeva i kovanica.
Na stražnjoj strani su dvotonska LED bljeskalica, područje prepoznavanja otisaka prstiju (vrlo brzog ultrazvučnog senzora), te senzor kamere, sve ukrašeno okruglim okvirom od 18 K zlata.
Kućište je uistinu jednostavno, ali opet efektno i atraktivno do određenog stupnja – dok ne vidite hrpu otisaka prstiju. Uređaj se mora koristiti s obje ruke. Ne bi bio nespretan za korištenje jednom da površina nije izuzetno glatka i skliska. Stalno smo imali osjećaj kako bi mogao skliznuti na pod ili beton i vidjeli ga raspuknutog.
Smještaj ulazno izlaznih elemenata je standardan. Na vrhu su analogni 3.5 mm audio ulaz i mikrofon za suzbijanje buke.
Desno su tipke za uključivanje/isključivanje rada i podešavanje glasnoće, dok je lijevo ulaz za nano SIM kartice.
Donji dio kućišta ima prema desno zvučnik, u sredini je USB Tip C ulaz i na lijevo mikrofon.
Udio zaslona je 91,3% posto, gotovo preko cijele prednjice. Zašto kažemo gotovo? Prednja strana je pokrivena 2,5 D staklom pa lom svjetlosti pri rubovima stvara vizualni efekt kao da crni okviri ne postoje. Ali oni su tu. Pri vrhu, lijevom i desnom boku širine 2 mm i pri dnu 4-5 mm. Na potonjem, najočitijem dijelu okvira, smjestili su se senzor svjetla, RGB LED svjetlo za obavijesti i prednja kamera koja se okreće za 180 stupnjeva kod upotrebe.
Zaslon
Zaslon je IPS matrice, duljine dijagonale 16,26 cm ili 6,44 inča i dolazi iz radionice Sharpa. Rezolucije je 1080 x 2040 piksela i oštrine 362 piksela po inču. Kontrast mjeri omjer od 1300: 1, svjetlina 500 niti, a čitljivost na direktnom suncu spada u prosjek. Boje pokrivaju 98 posto NFSC spektra. Široki kutovi gledanja nemaju vidljive promjene boje. Osim toga, u postavkama je lako provesti osnovnu prilagodbu kontrasta i ton boje toplo-hladno kako bi bolje odgovarala preferencijama korisnika.
Omjer zaslona je 17: 9. Budući da su Android funkcijske/upravljačke tipke virtualne, one odnose dio vidljive površine pa, dok su aktivne, imamo 16: 9 izvorni omjer zaslona. Gleda li se 1080p ili 720p video tipke se automatski skrivaju.
Poznate tehnologije primijenjene na novi način
Kako bi se veliki zaslon uklopio u kućište i zadržale dimenzije još uvijek u skladu s ergonomijom (158.8 x 81.9 x 7.9 mm), Xiaomi je odlučio modificirati neka standardna rješenja. Ispod zaslona je ultrazvučni senzor za pozadinsko osvjetljenje i piezoelektrična tehnologija temeljena na efektu u keramičkim materijalima koja zamijenjuje zvučnik slušalicu s mrežicom.
Potonja nam se svidjela jer bilo gdje da naslonite uho na ekranu, možete čuti sugovornika. Ne brinite, zvuk iz slušalice neće čuti osobe u vašoj okolini. Kvaliteta zvuka se ne razlikuje u odnosu na slušalice s rešetkicom. Možda dan ili dva je potrebno da se centar za sluh u mozgu navikne na valno titranje određenom frekvencijom. Inače je tehnologija razvijena u suradnji s tvrtkom Elliptic Labs i nije ekskluzivno namijenjena Xiaomi modelima. Dostupna je drugim proizvođačima. Zato ne sumnjamo da ćemo se još susretati s ovim tehničkim rješenjem na nekim nadolazećim modelima.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 14 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 18 minuta
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 20 minuta
HT optička nit - A1 optički internetObjavljeno prije 21 minuta
P: Gigabyte GeForce GTX 1070 Windforce OC 8GNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti