Komunikacija i zvuk

Redmi 13 je prilično standardan što se tiče bežičnih modula, no nažalost nema 5G modema niti NFC-a. LTE povezivost je pak besprijekorna. Ostali bežični moduli uključuju dvopojasni Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.4 i satelitsku navigaciju s podrškom za glavne sustave: GPS (A-GPS), GLONASS, BeiDou i Galileo. Postoji i FM radio (s priključkom za slušalice). Pametni telefon ne podržava eSIM. Što se tiče senzora, postoji akcelerometa, magnetometar i kombinirani kompas te senzor svjetla. Nažalost, žiroskop i senzor blizine su virtualni , a ne hardverski.  Zvučne mogućnosti su zadovoljavajuće. Ima analogni konektor, a u bežičnom prijenosu zvuka pametni telefon ne sjaji – aptX i LDAC profili nisu podržani. Jedini zvučnik je umjereno glasan i nije previše škripav.

Baterija – izdržljivost i punjenje

Redmi_13_17

Redmi 13 opremljen je  baterijom od 5.030 mAh . Nakon 1.000 ciklusa, kapacitet baterije i dalje je ≥80 %.Koliko dugo će raditi na jednom punjenju? Pa, možete sigurno računati na dan rada. Proizvođač naglašava brzo punjenje od 33 W za koje je  potrebno oko 1 sat i 16 minuta da se baterija napuni od 1 do 100 %. Sa slabijim punjačem je potrebno oko od sat i pol.

Kamere

Prednja kamera je 13 MP OmniVision OV13B (OV13B10), f/2.5, 1/3″, 1.12μm. Kvaliteta ovisi o osvjetljenju. U dobrom svjetlu, slika je oštra, ne “raspada” se, postoji lagano zaglađenje kože. Moći će te bez imalo srama objaviti svoje lice na društvenim mrežama nakon još jednog trčanja ujutro u parku .Imaju puno detalja i lijepih boja, posebno tonova kože. Kontrast i dinamički raspon također su dobri.

Redmi_13_18

Glavna kamera koristi 108-megapikselni Samsung ISOCELL HM6 modul: dimenzije  1/1, 67″ (veličina pojedinačnog piksela je  0.64 mikrona). S njim je uparena leća s otvorom blende f/1.75.  Žarišna duljina je standardna – oko 26 milimetara u ekvivalentu od 35 mm. Autofokus je fazni, ali nema optičkog stabilizatora. Prema zadanim postavkama snima na 12 megapiksela (3.968 × 2.976 piksela), ali po želji može se dobiti sliku od 108 megapiksela (12.000 × 9.000 piksela).

Redmi_13_kamera_1

Kao i obično, ovaj način rada ne daje stvarnu prednost u detaljima. Ogromna rezolucija namijenjen je za korištenje zuma (crop). Drugi senzor je 2 MP makro modul ( f/2.4, 1/5″, 1.75μm) i njegova upotreba u pametnim telefonima općenito je kontroverzno pitanje. Nije osobito impresivan s obzirom na ograničenu rezoluciju i fiksni fokus.

Kvaliteta fotografija

Što se tiče kvalitete snimanja s redovitom rezolucijom, sve je vrlo dobro na standardnoj žarišnoj duljini. Prilično se samouvjereno nosi s fotografijom u dobrim uvjetima osvjetljenja. Normalna je reprodukcija boja, prihvatljiv dinamički raspon (ali ne i izvanredan) i blago visoka oštrina.

Redmi_13_kamera_2

Redmi_13_kamera_3

Redmi_13_kamera_4

Redmi 13 ima trostruko zumiranje, bez gubitka kvalitete. Daje rezultat s minimalnim tragovima obrade. Naravno, ako počnete zumirati rezultirajuće slike na monitoru brzo ćete naići na ograničenje oštrine, nakon čega će se početi pojavljivati različiti pikseli.

Redmi_13_kamera_5

Redmi_13_kamera_6

Redmi_13_kamera_7

HDR djeluje podnošljivo dobro, bez stvaranja karakteristične rasvjete i jezivih aureola. Bokeh je pomalo dosadan, ali subjekt i pozadina su ispravno odvojeni.

Postoji noćni način rada u kojem pametni telefon uzima nekoliko okvira s različitim ekspozicijama, zatim ih kombinira u jedan i “završava” rezultat pomoću neuronskih mreža. Opet, noćni način rada ne čini gotovo ništa da poboljša snimke. Ovaj način rada ne može pružiti visoku oštrinu, ravnoteža bijele boje lagano pati i postoje problemi s fokusiranjem. Rezultati nisu spektakularni.

Video

 Snimanje videozapisa dostupno je u maksimalnoj razlučivosti na 1080p bez alternativne brzine kadrova do 30 sličica u sekundi  s mono zvukom. Nema EIS-a pa prilikom snimanja morate pažljivo hodati i izbjegavati tresenje slike tijekom snimanja – imajte to na umu. Videozapisi izgledaju dovoljno pristojno, detalji su u redu kao i boje. Zasićenost je prilično pojačana. Dinamički raspon i kontrast su pristojni.

HyperOS

Redmi_13_19

Redmi 13 dolazi s novom HyperOS GUI-em. U odnosu na MIUI opći stil i fontovi ostali su nepromijenjeni, ali ikone su djelomično ažurirane. Zaključani zaslon se promijenio i općenito, postoji mnogo više opcija za dizajn radne površine. Pojavila se i pretraga memorije telefona.

Redmi_13_20

OS nema novi stil brzih postavki. Nemate izbora ni omogućiti ili onemogućiti kontrolni centar, a nismo pronašli ni opciju za aplikacije s više prozora. Prikladno je upravljati kamerom pametnog telefona – opsežan skup opcija u ovom slučaju nije raspršen bez puno logike. Xiaomi također oglašava 36 mjeseci kao novo softversko iskustvo za telefon, što je nešto što pružaju poboljšanja HyperOS-a u usporedbi s MIUI-jem.

Zaključak

Redmi_13_6

Xiaomi Redmi 13 je standardni praktični pametni telefona za one s ograničenim budžetom, a donosi solidan zaslon i dobru bateriju. Performanse čipseta su jedva zadovoljile, no nije neobično za ovaj cjenovni rang. Uz to, vjerojatno ste već shvatili iz teksta da nije dizajniran za one koji vole visoku kvalitetu fotografirafija, no opet teško je što bolje očekivati za traženi novac. No zato izgleda skuplje nego što košta, i to mu je najveća prednost. Zgodno je što ima i straga i sprijeda čvrsto staklo. Stoga, Redmi 13 birajte samo ako ste dosta ograničeni s budžetom, i možete se pomiriti s njegovim nedostatcima.