XPG Gammix D35 & Spectrix D35G DDR4 32 GB recenzija
Datum objave 02.09.2023 - Krešimir Matanović
XPG Gammix D35 & Spectrix D35 DDR4 32GB
I premda je svijetom desktop PC-a već solidno zavladala DDR5 memorija, još uvijek ima puno kupaca koji kupuju starije sisteme ili one novije koji podržavaju DDR4 memoriju. Iz ADATA-e, točnije iz njihove XPG filijale nam na test stižu dva DDR4 kita namijenjena upravo takvim kupcima. Gammix D35 je jednostavniji kit, u konfiguraciji 2x 16 GB te radi na frekvenciji od 3.200 MHz, dok je Spectrix D35G kit koji dolazi s ARGB LED osvjetljenjem, te u istoj 2x 16 GB konfiguraciji, te 3.200 MHz radnog takta.
Spectrix D35G DDR4-3200 16GB (AX4U320016G16A-DTBKD35G)
Spectrix D35G serija memorijskih kitova je namijenjena prvenstveno igračima koji žele na neki način personalizirati računalo kvalitetnim i osvijetljenim kitom, a istovremeno ne žele potrošiti bogatstvo. Kit dolazi u klasičnom blister pakiranju koje je omotano crvenom naljepnicom na kojoj se nalaze sve bitne informacije o proizvodu. Ono što kupac saznaje je kapacitet 2x 16 GB (dakle 32 GB ukupno), frekvencija od 3.200 MHz i kompatibilnost s AMD Ryzen procesorima, te Intel XMP 2.0 profilima.
Kitovi su standardne veličine s visinom od 36 milimetara, pa bi trebali biti kompatibilni s većinom hladnjaka na tržištu. Dolaze u 8, 16 i 32 GB izvedbama i frekvencijama od 3.200 i 3.600 MHz, te CL16 ili CL18 latencijama. PCB na kojem se nalaze memorijski čipovi je crne boje, te ima 8-slojeva. Na njemu se sa svake strane nalazi po osam DRAM čipova kapaciteta po 1 GB, koje pokriva aluminijski hladnjak s trakom od mliječne plastike koja na vrhu povezuje lijevi i desni dio hladnjaka. Ispod plastike se nalaze ARGB LED-ice.
Kao što smo spomenuli, ispod “haube” svakog od modula se nalazi ukupno 16 8-gigabitnih (1 GB) DRAM čipova. Proizvođač čipova je Samsung, a riječ je o B-die memoriji koja je proizvedena u 20-nanometarskom procesu (78-ball FBGA). XMP profil koji je upisan ima latencije od CL16-20-20-38-58 pri naponu od 1,35 V. Frekvencija je kao što smo već napisali 3.200 MHz.
Kit dolazi s doživotnim ograničenim jamstvom. Mi smo i Spectrix i Gammix testirali na AMD sistemu, tj. Gigabyte X570S Aorus Master ploči i Ryzen 9 5950X procesoru. Iako taj procesor voli kitove s višom frekvencijom, ovi su mu također dobro odgovarali, a uspjeli smo ih i overclockirati pa će te vidjeti i kakvi su dobici. Problema s kompatibilnošću nije bilo, XMP profil se učitao bez problema.
Naravno, Spectrix je poseban po tome što ima ARGB LED-ice koje stvaraju lijepe svjetlosne efekte u kombinaciji s mliječnom plastikom na vrhu. Rasvjeta je kompatibilna s Asus Aura Sync, Gigabyteov RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync i ASRock Polychrome Sync aplikacijama.
Gammix D35 DDR4-3200 32GB (AX4U320016G16A-DTBKD35)
Gammix je jednostavniji kit, bez osvjetljenja, a dolazi jednako pakiran kao i Spectrix. I u ovoj seriji nalazimo 8, 16 i 32 GB kitove, frekvencija 3.200 i 3.600 MHz, te latencija CL16 ili CL18. Pakiranje je dakle blister s naljepnicom koja drži dvije strane stisnute zajedno, a uz to kupac ne dobiva ništa drugo, čak ni naljepnicu.
Kit je za dva milimetra niži od Spectrixa (34 milimetara), sa standardnim dimenzijama do 133,35 milimetara dužibe i 6,6 milimetara debljine. S niskim profilom bit će kompatibilan s velikom većinom hladnjaka na tržištu. PCB je također crni kao i kod prethodnika, te je također s 8 slojeva. Hladnjak je vrlo sličan kao i kod Spectrixa, samo što na vrhu nema RGB rasvjete. Ujedno, oba modula se ne zagrijavaju previše, pa o dodatnom hlađenju moramo razmišljati tek kad krenemo s overclockingom i eventualnim dizanjem napona.
Na 8-slojnom PCB-u se sa svake strane nalazi po osam Micronovih E-die čipova napravljenih u 19-nanometarskom procesu kapaciteta 8 Gigabita, tj. 1 Gigabajt. Ukupno dakle 16 GB po modulu, tj. 32 GB za dva modula u dvokanalnoj konfiguraciji. XMP 2.0 profil koji je upisam je identičan kao i kod Spectrixa – CL16-20-20-58 pri 1,35 V i frekvenciji od 3.200 MHz (1.600 MHz double data rate).
Po specifikacijama bi dakle pomislili da je riječ o identičnim modulima, no Spectrix je ipak opremljen nešto kvalitetnijim Samsungovim B-die DRAM čipovima, i bit će zapravo zanimljivo vidjeti kakva je razlika u overclockingu. U performansama jasno ne bi trebalo biti veće razlike, kao ni u propusnosti. Test sistem je jasno isti kao i kod prethodnog kita, pa krenimo na drugu stranicu, overclocking i rezultate testova.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 2 minute
SvataraObjavljeno prije 4 minute
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 53 minute
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 55 minuta
HT optička nit - A1 optički internetNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti