Zalman ZM-MFC1 multi-fan kontroler
Datum objave 03.01.2005 - Vladimir Grgić
Uvod
Zimsko vrijeme je već na putu i uskoro će snijeg ali to ne znači da su vaše nabrijane kutije hladne (a ni tihe). Tvrtka Zalman ponudila je riješenje za gore navedene probleme u obliku uređaja za regulaciju brzine okretaja ventilatora. Svojim oblikom i dizajnom podsjeća na uređaje iz 80-tih i 90-tih, a sličan takav je bio i u Mad Maxovom Interceptor vozilu. Uređaj je zbog toga prepun raznih prekidača, ledica i potenciometara a ima i velike mogućnosti različitih konfiguracija hlađenja, bar na papiru. Da li je zaista tako, pročitajte u našem članku.
Sve se vidi i sve se zna
Zalman se ovog puta odlučio za neobičan dizajn koji ne skriva gotovo ništa za razliku od ostalih magičnih kutija gdje je sve u zatvorenom. Tako je prednja strana uređaja prozirno plave boje. Prednji se dio uz svoju prozirnost može pohvaliti i velikim brojem prekidača, ledica i potenciometarskih glava. Četiri metalne glave kontroliraju četiri kanala, dok dva 3-way prekidača kontroliraju ostala dva kanala. Potenciometarske glave se okreću oko 3/4 cijelog kruga i specificirane su tako da mijenjaju naponski raspon od 6.5 volti (testovi su pokazali da je realan rezultat ipak malo manji).
Dodirni me nježno!
Glave su izrađene od metala i čvrsto prijanjaju na potenciometar ostavljajući dobar dojam kod njihovog okretanja, dok njihova težina i dobar spoj sa potenciometrom onemogućuju okretanje slučajnim dodirom. Zasmetalo nas je jedino rješenje indikatora pozicije kojeg uopće nema pa je skoro nemoguće vidjeti gdje potenciometar pokazuje. To se moglo izbjeći da se izglodao mali utor na glavi i napunio crnom ili plavom bojom. Pošto je ljudski griješiti, ali i praštati, očekujemo da nove verzije budu markirane kako Bog zapovijeda, no dok mi to čekamo idemo dalje na 3-way prekidače. Prekidači kao što i samo njihovo ime kaže imaju tri različita položaja definirajući tri različita stanja. To su 12 volta, 5 volta i off stanje uz vizualnu signalizaciju ledica koje mijenjaju boje ovisno o određenom stanju. Svaki od šest kanala ima tako svoju ledicu statusa.
Gore ili dolje, pitanje je sad?
Za potenciometarske glave ledice povećavaju ili smanjuju svoj intenzitet plave svjetlosti ovisno o naponu odabranom na potenciometru. U uvjetima okolnog osvijetljena i naponskih postavki može se primjetiti veće ili manje treperenje ledica. Kod prekidača stanje je drugačije, crvena boja je za 12-voltno stanje dok je plava boja za 5-voltno stanje. Stanje kad su ventilatori ugašeni ili off stanje je pak popraćeno sa ugašenom ledicom na tom kanalu, što je i logično.
Oprema i opis
Kako da spojim sve, pitanje je sad?
Vrijeme da govorimo malo o opremi i elektronici samog uređaja. U paketu uz Zalman ZM-MFC1 kao što se može i vidjeti dolaze četiri produžna kabela za potrebe spajanja sa potrošačima dok su uputstva i sve tehnikalije napisane na poleđini kutije. Naravno tamo nije napisano kako se uređaj rastavlja na komade, ali smo to ipak učinili za vas jer smo htjeli da sve bude jasno i vidljivo. Nakon nekoliko poteza odvijačem mogli smo pomno pregledati eletroniku i ustanoviti jednu važnu stvar - kanali čiji se izlazni napon kontrolira preko potenciometara koriste elektroniku iz Fanmate 1 uređaja, Zalman-ovog jednokanalnog kontrolera na napon. ZM-MFC1 je tako ustvari spoj četiri Fanmate 1 uređaja uz dodatak ledica i dva 3-way prekidača.
Identični kanali i isti elementi
Cijeli uređaj je pogonjem naravno iz strujnog kruga napajanja i to preko 4-pinskog muškog molex konektora. Molex konektor mu daje 12 volti na svih šest kanala i 5 volti na dva kanala sa prekidačima (ako su postavljeni u 5-voltno stanje).
Zeleno je još uvijek u modi
Električne specifikacije (Zalman):
Kanali sa potenciometrima - četiri komada
Maksimalna snaga | 7W po kanalu |
Maks. raspon promjene | +6.5Vmax (=Vfan(max)-Vfan(min)) |
Maks. pad napona | +2.0Vmax
(=Vpin(max)-Vfan(max)) |
Produžni kabeli (4 kom) | 400mm |
Kanali sa 3-way prekidačima - dva komada
Maksimalna snaga | Ograničena
sa ugrađenim napajanjem |
Raspon promjene | (0V, 12V, 5V) |
Ugradnja
Ugradnja je sama po sebi jednostavna. Spajanje ventilatora na jedan od prekidača omogućeno je preko razvodnog terminala na matičnoj ploči ZM-MFC1 uređaja. Terminali su zalemljeni na matičnu ploču, a na njih se spaja ogoljena žica pomoću steznika, nešto kao luster klema ako znate o čemu pričamo. Na terminale je paralelno moguće spojiti više žica pa time i više ventilatora. Ograničenje je samo u snazi svih tih trošila. Kod ventilatora sa dvije žice treba izguliti obje žice i spojiti crvenu žicu na tereminal gdje piše "Red", a crnu na terminal gdje piše "Black". Ventilatori sa tri žice imaju mogućnost da se izguli samo ground i naponska VCC žica dok se žica za rpm monitoring stavi u plastičnom konektoru i spoji na ploču. Takav način spajanja omogućuje praćenje brzine ventilatora i preko matične ploče što je i preporučljivo kod ventilatora za hlađenje bitnih komponenata u računalu.
Pa ti onda krivo spoji, ako si faca
Potenciometri su lakši dio naše priče jer se spajaju standardnim
direktnim 3-pinskim konektorom. Korisnici ventilatora sa 2-pinskim konektorom
će morati svoj modificirati zbog načina spajanja na konektor dok će oni sa 4-pinskim
konektorima morati kupiti odgovarajuće adaptere. Kod spoja sa potenciometarskim
kanalom isto je tako moguće spojiti više ventilatora, ali ne paralelnim spajanjem
kao kod prekidača nego preko Y splittera.
Većina ventilatora će imati prekratke žice za spajanje na željeno mjesto pa
će produžetci koji se nalaze u opremi biti izuzetno potrebni. Dva kabela imaju
plave konektora i to su obični produžni kabeli za ventilatore dok su ostala
dva bijele boje - ta dva su posebna po svojoj svrsi. Naime oni uz obične konektore
sa obje strane imaju još na jednoj strani crni konektor sa rpm i ground pinovima.
Svrha je dakako rpm monitoring (mjerenje broja okretaja) ventilatora gdje se
crni konektor uključuje na matičnu ploču. S jedne strane se dakle spoji ventilator
sa Zalmanom, a s druge strane se spoji napajanje i rpm konektor na matičnu ploču
ili neki drugi uređaj za monitoring.
Žice moje, spojite se!
Uzasve to spajanje i guljenje žica ostala je i instalacija u kućište koja može biti brza, no isto tako i mukotrpna - ovisi o kućištu. Mi nismo imali problema, ali smo uvidjeli da će ih imati oni kod sa skućenim kućištima i manjkom prostora.
Test i zaključak
Testni sistem - Soltek SL-KT400-A4/L matična ploča, Enermax
EG365AX-VE(G)FM - PSU za napajanje Zalmana, MU -105 digitalni multimetar
Ventilatori - Arctic Cooling, Copper Silent 2 TC rev. 2.0, SE, (SocketA) sa
plavim svjetlom - rpm monitoring, ventilator za kućište Spire - bez rpm monitoringa
Tablica Soltek HM monitor V2.05:
Tip kanala | Ulazni napon |
Min. napon |
Maks. napon |
Varijabilan | 12.16 |
5 |
11.13 |
12/5 | 12.6
i 5 |
0 |
12.6
i 5 |
Gubitak napona preko aktivnog kontrolera napona je 1.47V ( srednja vrijednost 10 mjerenja), što je unutar Zalmanovih sprecifikacija, odnosno manje od 2 volta. Pad napona kod prekidača je neznatan i to oko 0.1 do 0.2 volta zbog unutarnjeg otpora žica što je i za očekivati.
Testna oprema na djelu
Naponski raspon je malo manji od očekivanog i to oko 6.13V, a ne 6.5 gledano po specifikacijama. S tim se naravno ne treba zamarati jer će maksimalan napon biti manji od 12 volti što će dovesti do manje buke na maksimalnim okretajima uz oko 90% protoka zraka što je zadovoljavajuće. Veći problem vidimo u minimalnom naponu od 5 volta, kako na potenciometarskim kanalima tako i na prekidačima, jer neki ventilatori traže veći napon za početak okretanja od 5 volti. To znači da ako kod poteciometarskog kanala ventilator ne proradi morati ćete povećati napon, a kod prekidača prebaciti na 12V pa onda opet na 5V jer će se ventilator, ako ima već neku inerciju, vrtiti i na 5 volti. Naravno to vrijedi samo za minimalni napon dok kod većih napona na kanalima i 12V prekidaču to prestaje biti problem. Uređaj dakako ima jednu možda za druge neotkrivenu opciju, a to su ledice i njihovo treptanje koje ako se ventilator ne vrti prestaje. Tako možemo reći da se Zalman ipak pobrinuo i za neku vrst sigurnosti. Ostaje samo da ipak pripazimo i da se ne opustimo 100% jer temperatura uvijek vreba, pogotovo ako su ventilatori zagušeni sa prašinom pa im treba i više od 6 volti za pokretanje.
Zaključak
Zalman ZM-MFC1 Multi Fan Controller je dobro dizajniran proizvod sa dosta mogućnosti, koji kao i svi drugi proizvodi pati od nekih nedostataka. Sa svojih 4+2 kanala može zadovoljiti skoro svaku konfiguraciju ventilatora. Prvenstveno je ipak namijenjen onima koji paze na svoje ventilatore i temperaturu, pa i na na sam uređaj.
U mraku ipak sve mane nestaju - kao i kod žena