Zotac GeForce GTX 280 AMP! – nova snaga

Datum objave 17.06.2008 - Krešimir Matanović

Uvod i GTX 200 tehnologija - 1. dio

Uvod

Na sam dan službenog launcha donosimo vam pregled karakteristika i test najnovije Nvidijine serije grafičkih kartica koje pogoni GTX 200 GPU. Zotac nam se još jednom, nakon 9800 GTX kartice, prije službenog launcha potrudio poslati svoju najnoviju karticu na test. Ovaj puta su nas pošteno iznenadili i poslali nam najjači model u svojoj gami - GTX 280 AMP!. Kada na Zotacovoj kartici ugledamo oznaku AMP! svi znamo o čemu je riječ - tvornički overclockirani model. Drugim riječima prava poslastica. Nvidija je ovoga puta požurila kako bi pretekla AMD i to im je i uspjelo, Radeon HD4000 serija je najavljana za kraj mjeseca a mi u rukama držimo desktop karticu sa trenutno najjačim i najkompleksnijim GPU-om ikada. E pa da vidimo o čemu se tu radi.

GTX200 tehnologija

GeForce GTX200 čip je masivni višedretveni, mnogojezgreni procesor za vizualno procesiranje koji donosi drugu generaciju unificirane grafičke arhitekture i poboljšane high-end performanse te "parallel-computing" arhitekturu. Dvije niti vodilje stoje iza ove arhitekture - "Beyong Gaming" i "Gaming Beyond". Nvidija prvu frazu objašnjava činjenicom kako je GPU evoluirao u nešto više od samo pokretača 3D igara i uređaja koji daje sliku na ekran. Sve više GPU-i svoju upotrebu nalaze i aplikacijama koje zahtjevaju veliku procesorsku snagu kako za profesionalnu tako i za kućnu upotrebu. Druga fraza, "Gaming Beyond" znači kako ovi novi GPU-i donose nove efekte u igrama i dinamički realizam, što donosi veću detaljnost scene, prirodnije kretanje likova i precizne fizičke efekte.

Nvidijini su inžinjeri specificirali niz ciljeva koji su trebali biti uključeni u dizajn GTX 200 čipova. Za početak novi procesor je trebao imati dvostruko veće performanse od 8800GTX-a, a ujedno su morali i rebalansirati arhitekturu za buduće igre koje koriste kompleksnije shadere i više memorije. Cilj je bio i poboljšati efikasnost arhitekture po wattu energije i kvadratnom milimetru čipa, zatim poboljšati DX10 osobine kao što su "geometry shading" i "stream out", omogućiti znatno poboljšane mogućnosti procesiranja za CUDA aplikacije i nakraju isporučiti poboljšane sposobnosti upravljanja potrošnjom energije, uključujući i znatnu redukciju potrošnje kada je kartica u praznom hodu.

GTX 200 čipovi su kao što smo rekli prvi GPU-i koji donose Nvidijinu drugu generaciju unificiranih shadera i računalne arhitekture. Napravljeni su od strane TSMC-a (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) u 65nm proizvodnom procesu i sadrže 1.4 milijarde tranzistora. To ih čini najvećim i najkompleksnijim GPU-ima ikada. GTX 200 je baziran na poboljšanoj SPA (Scalable Processor Array) arhitekturi koja je predstavljena u serijama 8 i 9. SPA arhitektura GTX-a se sastoji od TPC-a, odnosno Texture Procesing Clustera u grafičkom modu ili Thread Processing Clustera u parallel compute modu. Svaki TPC je sastavljen od streaming multiprocesora (SM), a svaki SM pak sadrži osam procesorskih jezgri (stream procesori). Svaki SM ujedno uključuje i procesore za filtriranje tekstura. Nova generacija SPA arhitekture korištene u GTX 280 čipovima tako donosi 10 TPC-a od kojih svaki ima 3 SM-a, a ukoliko znamo da stream procesora po SM-u ima osam dolazimo do konačne brojke od 240 stream procesora. Da podsjetimo, stara arhitektura ih je imala 128 (GF serija 8 i 9).

GTX 280 arhitektura u grafičkom modu

Kao što smo prije spomenuli GTX 200 arhitektura ima dvije osobnosti - grafičku i računalnu. Na slici iznad je prikazana arhitektura GTX 280 čipa u grafičkom modu. Nova arhitektura sada je može obraditi 80 tekstura po taktu (64 u prijašnjoj - 8800GTX) i 32 piksela po taktu (12 u prijašnjoj). Ima 64 bitnu floating point preciznost (32 bitna u prijašnjoj) te obrađuje 933 GFLOP/s (518 u staroj), te propusnost od 142GB (stara 86GB). Teksture Fill je 48GTeksela/s (stara 37 GT/s) dok ROP napavi 19GBL/s (stara 7 GBL/s).

GTX 200, kao i prethodne 8 i 9 generacije podržava i PhysX, tj. hardversku akceleraciju fizike podržanu od 150 igara na različitim platformama. Kako znamo Nvidia je kupila AGEIA-u, te sada sve kartice koje podržavaju CUDA-u, podržavaju i PhysX API.

GTX 280 arhitektura u "parallel computing" modu

Gornja slika pokazuje GTX 280 arhitekturu u "parallel computing" modu. Na vrhu se nalazi hardwerski thread scheduler koji se kako mu i ime govori brine o raspodjeli threadova po TCP-ima. Vidimo i kako "compute mod" uključuje teksturnu cache memoriju i jedinice memorijskog sučelja. Teksturna cache memorija se koristi za kombiniranje pristupa memoriji za efikasnije i više memorijske operacije (čitanje i pisanje). Elementi naznačeni imenom "atomic" odnose se na sposobnost izvođenja "atomic read-modify-write" operacija, odnosno granularnog pristupa memorijskim lokacijama, olakšavanja paralelnih redukcija i uređivanju paralelne podatkovne strukture.

GTX 200 tehnologija - 2. dio

TPC u "computing modu"

Kod "computing moda" TPC-a vidimo lokalnu dijeljenu memoriju koja je sadržana u svakom od tri SM-ova. Svaka procesna jezgra u SM-u može dijeliti podatke sa drugim jezgrama preko te dijeljene memorije bez potrebe da zapisuje ili čita u i iz eksterne memorije. Ovo znatno doprinosi povećanju brzine procesiranja i efikasnosti za različite algoritme.

Nvidijina unificirana i računalna arhitektura koristi dva različita procesna modela. Za izvođenje preko svakog od TPC-a arhitektura je MIMD (multiple instruction, multiple data), a za izvođenje preko svakog od SM-a arhitektura je SIMT (single instruction, multiple thread). Iz programerske perspektive, SIMT dozvoljava svakom threadu kretanje svojim putem, a s obzirom da se grananje izvodi hardverski nema potrebe za ručnim podešavanjem grananja unutar vektorske dubine.

GTX 200 GPU podržava više od 30,000 threadova u "letu", a hardversko raspoređivanje threadova osigurava gotovo 100% iskorištenja svih jezgara. GPU arhitektura je u stanju izvesti brzo hardversko prebacivanje sa jednog threada na drugi ukoliko jedan mora čekati duže vremena na pristup memoriji. SIMT višedretvena instrukcija unutar SM-a kreira, uređuje, raspoređuje i izvršava dretve u grupama od 32 paralelne dretve zvane "warps". GTX 200 GPU podržava do 32 warps/SM, dok je u staroj arhitekturi podržano 24warps/SM.

Usporedba veličine jezgre quad-core procesora i GTX 280 GPU-a.

Nvidija dakle ovim čipom zadire i u domenu CPU-a, odnosno oduzima mu dio kolača sa GPU computingom. Heterogeno računanje podrazumjeva da aplikacije sa visokom učinkovitošću koriste i GPU i CPU. CPU bolje barata sa serijskim operacijama sa dosta grananja i nasumičnog pristupa memoriji. GPU s druge strane bolje barata sa paralelnim operacijama koje imaju više operacija sa pomičnim zarezom. Nvidija tu cilja na video reprodukciju, video kodiranje, obradu fotografija, znanstvene proračune, simulacije fizike i rad sa 3D grafikom (raytracing i rasterizacija) što su primjeri paralelnih aplikacija. CPU-u tako ostaje posao sa kompajliranjem, web pretraživačima i e-mail klijentima što su serijske aplikacije. Tu u cijelu priču uskače CUDA, koju GTX 200 arhitektura podržava. CUDA iskorištava silne procesorske jezgre GTX-a 200, te predstavlja nadogradnju za C i C++ jezike za paralelno procesiranje. CUDA omogućava programerima rad u C-u bez da moraju probleme prevoditi u grafičke koncepte.

U novoj je arhitekturi dvostruko povećana veličina lokalne registarske datoteke po SM-u, što dozvoljava brže i kompleksnije izvršavanje većih i kompleksnijih shadera. Nvidija tvrdi kako ovo povećanje registarske datoteke nije puno utjecalo na povećanje veličine samog GPU-a. Vrlo bitan dodatak novoj arhitekturi je i podrška za "double-precision" 64-binto računanje sa pomičnim zarezom. Nvidija tvrdi kako u "double-precisionu" GTX 200 ima jednake performanse sa osmo-jezgrenim Xeonom, odnosno njenih 10 TPC-a ima snagu od 90 gigaflopsa. Poboljšali su i performanse tekstura, tako je GTX 200 u realnim uvjetima 22% efikasniji og GF9 serije. GTX 200 ima i veći shader-texture odnos i to za 50%. Ovo je bitno jer moderne igre imaju sve kompleksnije shadere. I ROP jedinica je poboljšana pa je tako sada u stanju dati 32 piksela po taktu. Po ROP particiji je podržano do 32 boje i Z uzoraka po taktu za 8x MSAA. Pikseli koji koriste U8 (8-bitni unsigned integer) podatkovni format mogu biti pomiješani dvostruko brža po TPC-u nego u prijašnjoj generaciji.

GTX 200 serija ima 1GB frame buffer, odnosno GTX 280 podržava 1024MB GDDR3 memorije, dok GTX 260 podržava 896MB GDDR3 memorije. U slučaju jačeg modela memorijsko sučelje je 512-bitno, što je skok sa 384-bitnog sučelja u prethodnoj arhitekturi. Ono čime se Nvidija posebno hvali je poboljšanje upravljanja potrošnjom električne energije. Tako tvrde da je u Idle/2D modu potrošnja svega 25W, dok pri Blu-ray DVD reprodukciji troši svega 35W. Negativna strana je da ogroman čip pri Loadu troći čak 236W što znači da će Vam trebati jako dobro napajanje kako bi ju napojili. O kvaliteti i snazi napajanja za SLI ne treba ni razmišljati jer će malo tko imati sredstava za dvije ili tri ovakve kartice. GTX 200 podržava i HybridPower pa u kombinaciji sa nekom od npr. nForce 780a ploča potrošnja pada na 0W ukoliko koristite integriranu grafiku.

Za kraj priče o tehnologiji iza GTX 200 čipova samo informacija kako GTX 260 kojeg još nismo dobili na test predstavlja "okljaštrenu" verziju GTX-a 280 te ima 192 stream procesora koji kucaju na 1242MHz, dok ostatak čipa kuca na 576MHz. Memorijsko sučelje je 448-bitno a GDDR3 memorije ima ukupno 896MB. O GTX 280 specifikacijama detaljnije u nastavku teksta.

Zotac GTX 280 AMP!

Zotacova kartica stiže u kutiji obojanoj u narančastu boju kao i uostalom svi njihovi proizvodi. Na kutiji ćete po običaju naći sve relevantne informacije koje nam daju naslutiti o kakvoj se zvijeri radi. Zmaj koji riga vatru samo dodatno pojačava dojam kako pred sobom imate izuzetan komad hardvera.

Kartica je dobro zaštićena u pjenastoj masi iako nas je iznenadilo kako nije došla u antistatičkoj vrećici. Vjerojatno zbog toga što je to ipak pred produkcijski primjerak.

GTX280 kao što smo rekli ima 240 stream procesora koji kucaju na 1.296MHz, dok ostatak čipa kuca na 602MHz. Memorije na kartici ima 1GB u GDDR3 izdanju koja radi na 1.107MHz (2.214MHz Efektivno). Memorijsko sučelje je 512-bitno, a propusnost je 141,7GB/s. Zotacova AMP! verzija granice podiže vrlo visoko. GPU kuca na okruglih 700MHz, shaderi na 1400MHz a memorija na 1.150MHz (2.300MHz efektivno). GTX 280 čip je divovskih dimenzija, mjeri čak 24 x 24 mm, što rezultira površinom od čak 576 mm2. To je za 100mm2 više nego G80.

Kartice imaju HDCP i HDMI podršku, kao i dva Dual-Link DVI-I te jedan 7-pinski HDTV izlaz. Iznad otvora za ispuh toplog zraka se nalazi zelena LE dioda koja svijetli kad je kartica u funkciji. Sučelje kartice je naravno PCI Express 2.0.

Kartica ima jedan 8 pinski i jedan 6 pinski konektor za dodatno napajanje a pod opterećenjem troši 236W energije. SLI konektori su kao i uvijek smješteni na vrhu, a da bi do njih došli morati ćete ukloniti gumenu zaštitu. Također ispod malene gumene kapice, nalazi se i SPDIF konektor kao i na prethodnim generacijama. PureVideo HD tehnologija je naravno podržana baš kao i na 9 seriji.

Veličina GTX-a 280 je približno jednaka 9800GTX modelu što znači da znatno veći čip sjedi na istom komadu PCB-a. Hlađenje je stoga velik izazov i Zotacova AMP!-ica postaje malo bučnija pri visokom i dugotrajnom opterećenju.

Bundle kartice je vrlo solidan, a sastoji se od korisničkih uputa, jamstvenog lista (5 godina garancije), CD-a sa driverima te Race Driver: GRID igre - pohvalno. Sa hardverske strane tu su molex - PCIe power pretvornici, S-Video-to-component kabela, internog SPDIF kabela, DVI-HDMI i VGA-DVI pretvornika.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Način testiranja grafičkih kartca je ostao isti kao i iz prethodnih članaka, a testna platforma nam se ponešto izmijenila. Tako umjesto dobre i provjerene, no ipak zastarjele ABIT-ove IP35 ploče sada koristimo odličnu DFI-evu X48-T2R, čiji ćete review uskoro moći pročitati. Ostali hardware je ostao isti. GTX280 smo usporedili da 9800GTX karticom u svim testovima, a zbog kratkoće vremena koje smo imali na raspolaganju samo u ponekim testovima ćete vidjeti i rezultate za 9800GX2. Nažalost, nismo uspjeli nabaviti konkurentsku HD3870X2 karticu, pa ćemo radije pričekati neki od HD4870X2 modela koji bi prema najavama trebali stići do kraja ljeta. Sa strane benchmarka je sve manje-više jednako osim što smo 3D Mark 2006, zamijenili novo pristiglim Vantageom.

Kao što smo rekli GTX 280 je velika kao i 9800GTX a to znači kako je nešto duža od matične ploče te će Vam trebati dovoljno prostrano kućište kako bi ju udobno smjestili. Što se napajanja tiče trebati će Vam kvalitetan PSU, a mi smo koristili Antecov TruePower Quattro 850W.

Overclockirati trenutno najjaču a uz to i tvornički overclockiranu karticu na tržištu možda se nekome čini kao ludost, no jednostavno smo morali vidjeti koje su granice ovog divovskog čipa. A one definitivno nisu niske, nTuneom smo uspjeli takt podići na 750MHz što je za čak 150MHz više od referentnog modela - vrlo impresivno. 240 shadera je tada radilo na točno 1.5GHz. Memoriju smo podigli na 1.200MHz, pa je to efektivno lijepih, okruglih 2.4GHz. Naravno, ventilator je radio na maksimumu i pri tome bio vrlo bučan.

Testovi - 1. dio

3DMark Vantage

GPU Test 1 (FPS)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
33,97
  
Zotac GTX 280 AMP!
32,15
  
Zotac GTX 280
27,79
  
Zotac 9800GTX
14,15
  
 
0 510152025303
5
 
GPU Test 2 (FPS)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
32,66
  
Zotac GTX 280 AMP!
31,22
  
Zotac GTX 280
27,23
  
Zotac 9800GTX
15,21
  
 
0 510152025303
5
 
Feature Test 1 (Gtexels/s)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
844,29
  
Zotac GTX 280 AMP!
783,76
  
Zotac GTX 280
663,93
  
Zotac 9800GTX
603,81
  
 
010020030040050060070080090
0
 
Feature Test 2 (Gtexels/s)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
7,26
  
Zotac GTX 280 AMP!
7,01
  
Zotac GTX 280
6,67
  
Zotac 9800GTX
3,28
  
 
0 2 4 68
 
 
Feature Test 3 (FPS)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
37,05
  
Zotac GTX 280 AMP!
34,53
  
Zotac GTX 280
29,55
  
Zotac 9800GTX
11,81
  
 
01020304
0
 
Feature Test 4 (FPS)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
29,09
  
Zotac GTX 280 AMP!
27,59
  
Zotac GTX 280
24,36
  
Zotac 9800GTX
20,7
  
 
0 5101520253
0
 
Feature Test 5 (FPS)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
45,49
  
Zotac GTX 280 AMP!
42,42
  
Zotac GTX 280
36,21
  
Zotac 9800GTX
25,82
  
 
0102030405
0
 
Feature Test 6 (FPS)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
64,47
  
Zotac GTX 280 AMP!
59,91
  
Zotac GTX 280
50,72
  
Zotac 9800GTX
24,16
  
 
01020304050607
0
 

Novi 3D Mark se u Performance modu za ovu karticu pokazao kao dječja igra. Rast performansi OC-anih kartica je linearan u odnosu na referentne taktove kao što ćemo to vidjeti i u većini ostalih testova. 9800GTX je ostao negdje u prašini...

LightsMark 2007

1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
186,7
  
Zotac GTX 280 AMP!
174,9
  
Zotac GTX 280
150,3
  
Zotac 9800GTX
112,9
  
 
02040608010012014016018020
0
 

Ovaj test je dobar pokazatelj napretka novog čipa, a ponovno je vidljivo koliki su benefiti prilikom overclockinga.

 

F.E.A.R. Perseus Mandate

1680x1050 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
181
  
Zotac GTX 280 AMP!
171
  
Zotac GTX 280
152
  
PoV 9800GX2
137
  
Zotac 9800GTX
86
  
 
02040608010012014016018020
0
 
1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
152
  
Zotac GTX 280 AMP!
142
  
Zotac GTX 280
123
  
PoV 9800GX2
114
  
Zotac 9800GTX
69
  
 
02040608010012014016
0
 

Nešto stariji naslov u kojem GTX 280 lijepo grabi prema naprijed i gazi čak i dva G92 čipa na 9800GX2 kartici.

Enemy Teritory Quake Wars

1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
124,8
  
Zotac GTX 280 AMP!
122,4
  
Zotac GTX 280
113,1
  
PoV 9800GX2
95
  
Zotac 9800GTX
74
  
 
02040608010012014
0
 

Još jedna starija DX9 igra i ponovno benchmark u kojem GTX 280 pokazuje sav svoj potencijal. Nije da 74FPS-a pri ovim postavkama nisu sasvim dovoljna, ali rezultati nove kartice su impresivni.

Testovi - 2. dio

 

COH Opposing Fronts

1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
72,5
  
Zotac GTX 280 AMP!
66,4
  
Zotac GTX 280
58,5
  
Zotac 9800GTX
35,1
  
 
0102030405060708
0
 

Napuštamo DX9 domenu i okrećemo se prema DX10 igrama. Ovdje nažalost nismo stigli testirati GX2 karticu ali vjerujemo kako bi ponovno ostala poražena. GTX 280 je kartica sa kojom napokon možemo uživati u punim detaljima i visokim rezolucijama u DX10 igrama.

Crysis

1680x1050 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
40,25
  
Zotac GTX 280 AMP!
38,26
  
Zotac GTX 280
33,84
  
Zotac 9800GTX
16,15
  
 
0 5101520253035404
5
 
1920x1080 (4xAA,16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
34,75
  
Zotac GTX 280 AMP!
32,85
  
Zotac GTX 280
28,87
  
Zotac 9800GTX
13,19
  
 
0 510152025303
5
 

Crysis, bolna točka večine kartica. I sa GTX 280 ne treba previše pretjerivati u detaljima i AA postavkama no napredak je ipak ogroman.

Unreal Tournament 3

1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
111,53
  
Zotac GTX 280 AMP!
103,92
  
Zotac GTX 280
100,27
  
PoV 9800GX2
99,93
  
Zotac 9800GTX
63,51
  
 
02040608010012
0
 

UT 3 rezultati pokazuju kako ovu igru treba vrtiti u još većim rezoucijama jer je ovdje ostatak sistema usko grlo pa razlike u performansama nisu velike.

 

World in Conflict

1680x1050 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
45
  
Zotac GTX 280 AMP!
42
  
Zotac GTX 280
40
  
Zotac 9800GTX
27
  
 
0102030405
0
 
1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Zotac GTX 280 AMP! @ OC
42
  
Zotac GTX 280 AMP!
39
  
Zotac GTX 280
36
  
Zotac 9800GTX
20
  
 
0 5101520253035404
5
 

WIC se sa zadnjom zakrpom pokazao mrvicu stabilnijim benchmarkom nego prije pa smo ga odlučili ostaviti u postavi. Nismo očekivali kako će igrivost biti solidna na maksimalnim detaljima no prevarili smo se, skok u performansama u odnosu na 9800GTX je znatan.

Temperature

Idle (°C)
Zotac GTX 280
48
  
Zotac GTX 280 AMP!
48
  
 
0102030405
0
 
Load (°C)
Zotac GTX 280
77
  
Zotac GTX 280 AMP!
80
  
 
0102030405060708
0
 
 

I na kraju temperature. Ogroman čip sa velikom potrošnjom energije ne može biti hladan pa su i temperature u skladu sa tim. Inače ventilator se defaultno vrti na 43% što u prijevodu znači 750 okretaja u minuti. Maksimum mu je na 1589 okretaja, a tada je vrlo bučan. U radu se AMP!-ica dosta zagrijava i ventilator se češće zavrti na više okretaje kako bi ju ohladio. Tada je i buka povećana pa svi koji žele visoke performanse i malu buku ne bi trebali gledati ovaj model.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

GTX 200 čipovi predstavljaju prekretnicu u svijetu GPU-a. Od sada na GPU nećemo gledati kao na nešto što vrti 3D igre, nego i na nešto što nam omogućava brže video kodiranje, brže izvršavanje npr. Folding@Home aplikacije, brže performanse fizike, bržu obradu fotografija i naravno vrhunske 3D performanse. GTX 200 serija ima veliki potencijal i nadamo se kako će se pojavljivti sve više aplikacija koje će to moći iskoristiti. Sa one, nama ipak zanimljivije gamerske strane ovo je trenutno najbrža kartica za igranje igara koju novac može kupiti. A novca će Vam i trebati, jer će kada se jednom pojavi na našim policama koštati oko 550 € (PDV uključen). Ukoliko poželite moći ćete nabaviti i tri ovakve kartice, pa se igrati bezbrižno na 30" ekranima ili pak imati mali superkompjuter za neke aplikacije ili programiranje u CUDA-i. Negativne strane su velika potrošnja, veliko zagrijavanje i svakako (pre)velika cijena, dok pozitivnih ipak ima više što izmeđuostalog uključuje odlične performanse i nisku potrošnju u Idleu. Možda će razumnije biti nabaviti GTX 260 model koji bi trebao koštati oko 320 €, no to ćemo znati reći tek kada ga isprobamo.

Što se pak Zotacovog AMP! izdanja tiče možemo reći kako su nas pošteno iznenadili ovako visokim tvorničkim overclockom što se malo koji proizvođač usudi. K tome daju i 5 godišnju garanciju i vrlo dobar bundle. Sve pohvale.

Konkurencija naravno ne spava i protivnici GTX 280 i GTX 260 modela samo što nisu stigli. GTX 260 će se boriti sa HD4870 modelom koji će kako čujemo biti jeftiniji, a GTX 280 će nešto kasnije dobiti konkurenciju u vidu HD4870X2 kartice koja bi također trebala biti nešto jeftinija. Kao što već i otprije znamo, čeka nas vrlo zanimljivo ljeto.

Conclusion

GTX 200 chips represent a turnover in GPU world. From now on we won`t look at GPU as something we play games on, but also on something that enables faster video encoding, faster processing of certain applications (Folding@Home for example), faster physics, faster photo processing and of course high-end 3D performance. GTX 200 has a great potential, and we hope that there will be a lot of applications which will use its power. From gamer’s point of view, currently this is the fastest desktop graphics board that money can buy. And you will need a lot of money, because when it hits the shelves you will need 550 € to buy one. If you really want, you can even buy three of them and play carelessly on 30" screen or have a mini supercomputer for certain applications or CUDA programming. Downsides are big power consumption, big heat dissipation and (to) big price. On the positive side GTX 280 has a great performance and low idle consumption, but also much more. Perhaps more reasonable sounds the price of 320 € for the GTX 260, but that remains to be seen after we review that one.

Zotac`s AMP! edition is definitely a surprise. They pulled out additional 100MHz out of the GPU, and about 100MHz (effective) from memory and they give 5 years of warranty. Add to that a great bundle and we can only praise Zotac.

Competition is not sleeping and GTX 200 opponents are around the corner. HD4870 should fight GTX260, and even manage to be a bit cheaper, as well as HD4780X2 which should fight GTX 280. It`s going to be a summer to remember.