Adobe objavi posljednje ažuriranje Flash Playera i službena stranica se zatvara
Datum objave 11.12.2020 - Sanja Ledinek
Adobe objavi posljednje ažuriranje Flash Playera i službena stranica se zatvara
Nedavno je Adobe službeno pustio posljednju nadogradnju Flash Playera i uključio napomene da je to posljednje izdanje. Nakon 31. prosinca 2020. Adobe više neće podržavati Flash Player, a od 12. siječnja 2021. aktivno će blokirati prikazivanje sadržaja u Flash Playeru.
Ujedno su se zahvalili korisnicima i programerima koji su u posljednja dva desetljeća koristili i stvorili izvrsne Flash sadržaje. Adobe je podsjetio kako je ima vitalnu ulogu u razvoju internetskih medijskih sadržaja poput animacije slike, interaktivnosti, zvuka i videa.
Osim ukidanja podrške i blokiranja upotrebe, Adobe će na kraju godine i konačno zatvoriti službenu web stranicu. Adobe istovremeno ne preporučuje korisnicima da pribavljaju neovlaštene programe za instaliranje Flash Playera ili bilo koju inačicu s drugih web lokacija nezavisnih proizvođača, kako bi spriječili napadaje zlonamjernih virusa na uređaj.
Eto, propast Adobe Flasha je postala stvarnost. Mnoge klasične Flash sadržaje spasile su specijalizirane organizacije, poput Internet arhiva i BlueMaxima Flashpoint itd. Oni su zadržali Flash igre i animacije putem web stranica i aplikacija, kao trajni spomen u povijesti umjetnosti i računarskog svijeta.
Datum objave 11.12.2020
Apple i Amazon žele zamijeniti Intel čipove. Je li tvrtka u panici?
U posljednjem desetljeću mnoge su tvrtke koje pružaju podršku za sustave na čipu, tj. čipsete za mobilne telefone obećale uzdrmati tržište računala. Ali u velikoj mjeri nisu postigle nikakav bitan napredak. Sve do sada, kada izgleda da se situacija mijenja.
Ovu promjenu pokrenula su dva tehnološka diva Apple i Amazon, koji smanjuju ovisnost o Intelovoj tehnologiji čipova. Dugo je vremena većina osobnih računala i većih poslužiteljskih sustava usvajala Intelovu tehnologiju čipova. Suprotno tome, nakon napuštanja Intelovih čipova, Apple i Amazon počeli su koristiti sve više čipova koje su sami razvili. Tehnologije korištene u tim čipovima odobrila je britanska tvrtka ARM za pametne telefone i druge potrošačke proizvode.
Apple je krenuo u ofenzivu u studenom, lansirajući svoje prvo Mac računalo koristeći M1 čip za koji tvrde da ima dvostruke performanse od sličnih Intelovih čipova.
U lipnju ove godine Amazonovo poslovanje s računalstvom u oblaku također je počelo promovirati nove računalne usluge koje također koriste Amazonove vlastite čipove temeljene na Armu. Amazon je rekao kupcima da je usluga brža od proizvoda temeljenih na Intelovim čipovima i cijena je za petinu jeftinija od ove druge.
Amazon je također podijelio blagodati korisnicima nakon pokretanja novih usluga u lipnju, poput Snapchata. Navodno i Twitter planira početi koristiti njihovu tehnologiju kao dio proširenog partnerstva dviju tvrtki.
Očito su Apple i Amazon pokrenuli lančanu reakciju u industriji poluvodiča vrijednoj 400 milijardi dolara, ukazujući da će se ključna snaga industrije čipova u odlučivanju sve više preusmjeriti s dugoročnih dobavljača silicija na korisnike čipova koji imaju resurse za izradu vlastitih. Na polju prijenosnih računala, Gartner predviđa da će do 2024. Appleova novo predstavljena Mac računala i mjere odgovora konkurenata povećati tržišni udio osobnih računala temeljenih na ARM arhitekturi sa 1,1% ove godine na 13,5%.
Intel nije previše zabrinut jer su najpopularniji programi dizajnirani za sustave utemeljene na Intelu. Smatraju da mnogi ne žele prepisivati softver koji radi na x86 čipovima. Ali, dugoročno gledajući, trebali bi biti zabrinuti. Razlog je najava
Amazona da šire upotrebu Intelovih čipova u svom podatkovnom centru, ali kako bi pomogli programerima u razvoju softvera za Apple sustave bez korištenja Appleovog hardvera.
Također, Ampere, tvrtka sa sjedištem u Santa Clari u Kaliforniji, razvila je 80-jezgreni ARM poslužiteljski čip i očekuje se da će sljedeću godinu objaviti verziju sa 128 jezgri. Kupac je softverski div koji planira pokrenuti usluge računalstva u oblaku temeljene na Ampere čipovima. Konačno, proizvođači čipova poput Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i Samsung Electronics, sada mogu upakirati više funkcija na svaki komad silicija, što znači da dizajneri Arm čipova mogu dobiti na brzini.
Apple i Microsoft trenutno se oslanjaju na tehnologiju koja se naziva emulacija za pokretanje postojećih programa na sustavima temeljenim na ARM-u, a Adobe počinje podržavati Mac računala sa sustavom ARM i Windows prijenosna računala.
Na kraju podsjetimo, 90-tih je Intel postao dominantna sila u računalnoj industriji i najveći dobavljač procesora za osobna računala. Kasnije je iskoristio svoje prednosti u masovnoj proizvodnji za proizvodnju nižih čipova za poslužitelje. Međutim, nikada nisu proizveli čipove za pametne telefone što je očito bila grešaka u poslovnim koracima.
Datum objave 09.12.2020
AOC lansirao ultrawide 32:9 AGON gaming monitor
AOC lansirao je 49-inčni (124 cm) AGON AG493UCX s omjerom slike formata 32:9.
U osnovi kombinirajući dva 27 inčna QHD monitora u jednom dizajnerskom spoju monitora, AG493UCX s trostranim dizajnom skoro bez okvira omogućuje odlično, uranjajuće iskustvo korištenja za ambiciozne gamere.
Kao član AGON obitelji, AG493UCX ima sve bitne gaming specifikacije: brzinu osvježavanja od 120 Hz, MPRT od 1 ms, DisplayHDR 400 i FreeSync Premium Pro. S rezolucijom od 5120×1440 piksela, Picture by Picture načinom rada, KVM prekidačem za više ulaznih izvora i USB-C povezivanjem, ovaj monitor je ujedno sredstvo za povećanje produktivnosti za kreatore sadržaja, YouTubere i live streamere.
AOC AGON AG493UCX bit će dostupan u Europi od prosinca 2020. Po preporučenoj maloprodajnoj cijeni od 8.239,00 kuna (bez PDV-a).
Datum objave 09.12.2020
Google samostalno razvio 5-nm ARM procesor
Čini se da je Apple s M1 samorazvijenim čipom probudio neke tehnološke divove među kojima je Google. Oni također poput Applea pokušavaju probiti barijere između računala, tableta i mobilnih telefona, i stvoriti još snažnije ekološko iskustvo.
Najnovije izvješće Axiosa, tvrdi da Google razvija SoC kodnog imena Whitechapel za Pixel telefone. Planira ga koristiti i za Chromebook.
Temelji se na Samsungovom 5-nm LPE procesu, 8-jezgrenoj ARM arhitekturi, uz CPU , GPU itd. Također integrira Googleovu jedinicu za ubrzanje neuronske mreže TPU. Općenito govoreći, potrebno je oko godinu dana da čip prijeđe s probne trake u komercijalnu upotrebu. Dakle, proizvodi s novim čipom mogli bi se pojaviti na tržištu najranije u jesenskim mjesecima nadolazeće godine.
Naravno, kako vrijeme bude prolazilo, sve će više informacija o ovom čipu izlaziti na vidjelo.
Datum objave 09.12.2020
Google najavio kupnju tvrtke Actifio koja će se spojiti u Cloud
Prema pisanju TechCruncha, Google je najavio da će kupiti Actifio, tvrtku koja pruža za poslovne korisnike virtualne kopije podataka kojima se može upravljati i ažurirati ih za pohranu, testiranje itd. Obuhvaća podatke u mnogim okruženjima, uključujući SAP HANA, Oracle, Microsoft SQL Server PostgreSQL, MySQL, VMware, VM u Hyper-V-u, fizičkim poslužiteljima i naravno Google Compute Engine.
Nakon završetka akvizicije Actifio će se integrirati u Google Cloud što će velikom “G” omogućiti da igraju moćnu ulogu u suradnji s hibridnim tvrtkama s više oblaka. Uvjeti transakcije nisu objavljeni.
Datum objave 09.12.2020
Qualcomm izgubljen od MediaTeka: Snapdragon 888 ne podržava AV1 video
Qualcomm je nedavno predstavio svoj novi Snapdragon 888 SoC, nažalost, neće podržavati hardversko dekodiranje video zapisa u najnovijem AV1 formatu koji su razvili Google, Netflix i drugi tehnološki giganti. Odnosno, zbog nedostataka AV1 formata, pametni telefoni sljedeće generacije neće moći iskoristiti učinkovitiji streaming videa ili poboljšanu kvalitetu.
Qualcommov potpredsjednik za upravljanje proizvodima, Judd Heape, rekao je da tvrtka nije mogla ugraditi AV1 tehnologiju u novi čip zbog želje da se proizvod što prije plasira na tržište i zbog troškova. Međutim, najavljuje da će Qualcommovi čipovi podržavati AV1, ali nije rekao rekla kada.
Nedostatak AV1 u Snapdragonu 888 primjetan je ograničavajući faktor u širenju nove tehnologije. Pogonit će milijune pametnih telefona proizvođača poput Samsunga, LG-ja, Motorola, OnePlusa, Oppa i Xiaomi. Zanimljivo je da je tajvanski MediaTek svom čipu Dimensity 1000 dodao hardversku podršku za AV1 , a prisutna je i u najnovijim Appleovim čipovima.
Podsjetimo, AV1 tehnologija dizajnirana je za poboljšanje učinkovitosti kompresije podataka, posebno u visokoj razlučivosti. YouTube, Facebook i Netflix podržavaju AV1 za internetski video. Promovira ga savez koji kao osnivače uključuje i Microsoft, Amazon, Mozilla, Intel, ARM, AMD, NVIDIA i Cisco. Prednost AV1, za razliku od HEVC-a, je u tome što nema potrebe za plaćanjem licenci.
Datum objave 09.12.2020
Sk Hynix razvija 176-slojni NAND za brže i jeftinije SSD-ove
Sk Hynix izvještava da je razvio 512 Gbitnu NAND memoriju temeljenu na 176 slojeva. Prema korejskoj kompaniji, čip dovodi do nižih troškova za NAND memoriju i omogućava veće propusne brzine.
To je treća generacija i memorije koje proizvodi SK Hynix pod nazivom ‘4D’. Proizvođač je započeo s ovom vrstom memorije još 2018.godine, zatim sa 96 slojeva kako je došao do 512 Gbita, a prošle godine uslijedio je 128-slojni NAND. U usporedbi s tom generacijom, nasljednik sa 176 slojeva će postizati 20 posto veću brzinu prilikom čitanja iz memorijskih ćelija. Propusnost novih memorija povećala se za 33 posto u odnosu na prethodnu generaciju, na ukupno 1,6 Gbit/s. SK Hynix želi započeti proizvodnju memorija za pametne telefone i druge mobilne proizvode sredinom sljedeće godine.
Datum objave 08.12.2020
Apple priprema za Mac procesor s 32 jezgre
Prema Bloombergu, Apple ima velike planove za 2021. i širenje M1 linije procesora. Navodno rade na ARM-baziranim procesorima s čak 32 brze jezgre. Također imaju još jednu konfiguraciju na testiranju sa 16 brzih CPU jezgri u kombinaciji s četiri energetski učinkovite. U svim tim slučajevima radi se o velikim jezgrama u big.LITTLE rasporedu.
Pokažu li se ove informacije točne to znači samo jedno – Apple je odlučio postići potpunu samostalnost s procesorima koji pružaju dobre grafičke performanse. Podsjetimo, trenutna verzija M1 ima 8 jezgri. Ali to je dovoljno da obrišete nos Mac modelima s Intelom “iznutra”.
Bloomberg je također uvjeren da će se Apple do 2022. godine u potpunosti riješiti Intelovih čipova u svojim uređajima.
Datum objave 08.12.2020
Xiaomi Mi 11 gotovo blizanac iPhone 12
Xiaomi se priprema za skoro lansiranje flagship Mi 11 modela. Trebao bi biti prvi pametni telefon koji pogoni vodeća Snapdragon 888 mobilna platforma.
Međutim, gotovo je brat blizanac iPhonea 12 (i iPhonea 11, također, usput). Barem prema objavljenoj fotografiji proizvođača zaštitnih kućišta. Istodobno, kamera nije dvostruka, već trostruka, a treći senzor je vrlo malen. Također je insajder na Digital Chat Station izvijestio je da će se Mi 11 pohvaliti dvoćelijskom baterijom. Svaka ćelija će imati kapacitet od 2.390 mAh. Ukupni kapacitet bit će 4.780 mAh. Zašto tako složen dizajn? Za brže punjenje. Od 0 do 100%, Xiaomi Mi baterije mogu se napuniti za samo 35 minuta (pod pretpostavkom da se koristi adapter od 55 W). Kada očekivati novi vrhunski Xiaomi? Ne prije siječnja 2021.
Datum objave 04.12.2020
Qualcomm Snapdragona 888 mobilna platforma - detaljne specifikacije
Kao što se očekivalo, na Snapdragon Tech Summitu 2020, Qualcomm je otkrio detalje svoje Snapdragon 888 mobilne platforme veličine nokta.
Snapdragon 888 koristi Samsungovu 5-nm procesnu tehnologiju. Što se tiče CPU-a ima shemu s tri klastera s jednom Cortex-X1 jezgrom na 2,84 GHz, tri Cortex-A78 na 2,4 GHz i četiri Cortex-A55 na 1,8 GHz. Neke će možda iznenaditi smanjenje maksimalnog takta u odnosu na Snapdragon 865 Plus. Međutim, nova Cortex-X1 arhitektura ima 33 posto više uputa u jednom ciklusu sata. CPU dijeli L3 predmemoriju od 4 MB i sistemsku predmemoriju od 3 MB.
Za grafiku je zadužen Adreno 660 s podrškom za Vulkan 1.1 API, OpenGL ES 3.2. OpenCL 2.0 FP koristi se kao grafički podsustav.
Platforma također podržava LPDDR5 memoriju do 3200 MHz ili LPDDR4X do 2133 MHz (do 16 GB), 4K zaslon s brzinom kadrova od 60 Hz ili QHD + s brzinom kadrova od 144 Hz, USB 3.1 putem ulaznog porta C.
Qualcommov novi neuronski procesor Hexagon 780 sposoban je za obradu 26 bilijuna operacija u sekundi (TOPS-a). Za postizanje dvostruko snažnom tenzorskom jedinicom (TPU) i 50% poboljšanim skalarnim akceleratorom. Hexagon 780 također pruža tri puta veće performanse po snazi.
X60 5G modemi s 5G Sub-6 i mmWave podrškom
Qualcomm napokon shvatio je u ovo današnje vrijeme kada je svaki kubni milimetar zlata vrijedan, dizajniranje telefona s prostorom za modem nepotrebna je komplikacija. Zato su u Snapdragon 888 implementirali X60 5G modeme s 5G Sub-6 i mmWave podrškom za sve glavne opsege na svijetu, kao i podršku za agregaciju 5G nositelja, globalni multi -SIM, samostalno, nesamostalno i dinamičko dijeljenje spektra.
Qualcomm FastConnect 6900 modul donosi podršku za Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 s minimalnim kašnjenjem, aptX protokol s naprednim algoritmima audio kodiranja i modulacije…
Spectra 580 ISP sposoban je istovremeno obrađivati informacije s tri kamere odjednom, ukupne razlučivosti do 2,7 gigapiksela u sekundi. Također, zahvaljujući integraciji pametnih telefona, pojavit će se fotografije s 10-bitnom dubinom boje u HEIF formatu koji će omogućiti hvatanje više od milijardu nijansi boja. Pametni telefoni sa Snapdragonom 888 moći će snimati do 120 sličica u sekundi u visokoj razlučivosti. Poboljšana je i kvaliteta HDR 4K video snimanja u pogledu izvedbe boja, kontrasta i detalja. Na popisu specifikacija je podrška za uspoređeni video u razlučivosti 720p – 960 sličica u sekundi, kao i redovno snimanje u 8K pri 30 sličica u sekundi.
Elite Gaming odgovoran je za ultra glatku obradu HDR grafike na razini konzole, precizno prikazivanje sjene pomoću algoritma Variable Rate Shading (VRS). Qualcomm Game Quick Touch smanjuje kašnjenje klikova za 20%. Podrška za 5G i Wi-Fi 6 smanjuje ping koji mobilno igranje podiže na sljedećem nivou. Zauzvrat, tehnologija Quick Touch skraćuje odgovor na dodir do 20 posto, što će – prema proizvođaču – povećati prednost igrača koji koriste telefon sa Snapdragonom 888 u internetskoj igri.
Novi Sensing Hub želi poboljšati sve procese koji koriste ugrađene senzore, poput automatskog buđenja zaslona nakon podizanja telefona ili otkrivanja glasovnih naredbi i drugih zvukova.
Proizvođač je također izjavio da novi softver Qualcomm AI Engine Direct pruža programerima fleksibilnost za podršku učinkovitom radu sljedećih generacija AI aplikacija na uređajima za koje ih razvijaju.
Snapdragon 888 podržava mnoge sigurnosne mjere za zaštitu privatnosti korisničkih podataka na strani uređaja, uključujući Qualcommovu sigurnu procesnu jedinicu, izvršno okruženje, bežične usluge i usluge u oblaku radi procjene sigurnosti u stvarnom vremenu. Tu je i novi hipervizor Type-1, koji može zaštititi i izolirati podatke između različitih aplikacija i više operativnih sustava na istom uređaju . Uz to, u suradnji s Truepicom, Snapdragon 888 može snimati fotografije koje zadovoljavaju CAI (Content Authenticity Initiative) standard i imaju šifrirani otisak. CAI je otvoreni standard koji zagovara Adobe za provjeru izvora digitalnog sadržaja.
Što još donosi novu Snapdragon 888 mobilnu platformu?
- Podrška za kamere od 200 MP
- Brzo punjenje od 0 do 100 posto za 15 minuta
- Dolby Vision, H.265 (HEVC), HDR10 +, HLG, HDR10, H.264 (AVC), VP8 i VP9 standard
- sigurno šifriranje podataka pohranjenih na pametnom telefonu
- reprodukcija 8K VR filmova od 360 stupnjeva
Općenito, više od desetaka tvrtki planira u dogledno vrijeme predstaviti vodeće pametne telefone zasnovane na Snapdragonu 888 mobilnoj platformi.
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaObjavljeno prije 15 minuta
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 26 minuta
Koji 27" monitor?Objavljeno prije 37 minuta
K: Intel B580 grafuObjavljeno prije 38 minuta
Procjena: AM4 itx konfaNovosti
Crvena uzbuna za korejsku industriju zaslona: sustignu ti su Samsung i LG!
Kineska industrija OLED zaslona čini značajne korake u zatvaranju jaza s Južnom Korejom, zahvaljujući snažnim ulaganjima i subvencijama vlade. Prema izvorima iz industrije, kineski BOE je 15. siječnja osigurao dvostruki OLED zaslon za ogran... Pročitaj više
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Sve novosti