FOXCONN predstavlja A78AX seriju za AM2+ platformu

Datum objave 05.02.2008 - Igor Vujević

FOXCONN predstavlja A78AX seriju za AM2+ platformu

FOXCONN predstavlja A78AX seriju za AM2+ platformu

 

FOXCONN je danas predstavio A78AX seriju matičnih ploča zasnovanih na AMD 770 čipsetu sa SB700 južnim mostom, te na taj način ponudio jeftino i energetski efikasno rješenje za nove AMD procesore.
Kao prvi proizvođač koji je iskoristio SB700 JM uz kompletnu AMD 7-seriju čipsetova, Foxconn nudi više mogućnosti za povezivanje vaših komponenti. A78AX nudi 6 SATAII konektora sa RAID podrškom te do 10 USB2.0 portova.

A78AX uključuje podršku za HyperTransport 3.0 tehnologiju i donosi punu podršku za AM2+ Phenom procesore AM2 Athlon i Sempron modele.
Uz podršku za novu generaciju PCIe Gen2.0 grafičkih kartica, A78AX nudi 1 PCIe x16 Gen2.0 i 2 PCIe x1 Gen2.0 utora, zajedno sa 3 PCI utora za starije proizvode. PCIe Gen2.0 povećava propusnost između PCIe Gen2.0 kartica i matične ploče tj. udvostručuje propusnost na 16GB/s, odnosno 8GB/s u svakom smjeru. PCIe Gen2.0 je kompatibilan i sa PCIe Gen1 proizvodima.

Na A78AX matičnim pločama je također uključen FoxOne Premium softver koji omogućava lagan overclocking, kontrolu ventilatora i praćenje sistemskih parametara direktno iz Windows operativnog sistema.
A78AX serija matičnih ploča će biti dostupna na tržištu sredinom veljače po preporučenoj maloprodajnoj cijeni od USD 65.00.

Specifikacije

 

A78AX-S 

A78AX-K

CPU podrška  

Podržava AMD Socket AM2+/AM2 procesore (Phenom FX, Phenom, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Athlon 64, Sempron)

HyperTransport™ 

HT3.0

Memorija 

DDRII 1066/800MHz, 4GB max.

Utori

 1* PCIe Gen2.0 x16 slot
2* PCIe Gen2.0  x1 slot
3* PCI slot

Povezivanje

6* SATAII, 10* USB2.0, 1* ATA

Audio 

7.1 Channel HD Audio 

5.1 Channel HD Audio

Mreža

Gigabit LAN

Format

 ATX

Više... Vaš Komentar Top
G.Skill DDR2-1066 CL5

Datum objave 04.02.2008

G.Skill DDR2-1066 CL5

Iako DDR3 memorija sve više penetrira na tržište, dobri stari DDR2 modeli su još uvijek tražena roba. To dokazuje i potražnja memorije većih brzina i velikog kapaciteta, a baš to G.Skill F2-8500CL5D-4GBPK model pruža korisnicima.

4GB radne memorije više nije nikakva egzotika, pogotovo na 64-bit sistemima. Osim toga, latencije ove memorije iznose odličnih CL5-5-5-15 pri 1066MHz, a u izradi je korišten 8 layers PCB kako bi se što više izbjegle elektroničke smetnje. Jamstvo na ovaj proizvod je doživotno, a cijena još nije poznata.

  • Guaranteed clock speed of 1066MHz (PC2-8500)
  • Low latency settings of 5 (CL), 5 (TRCD), 5 (TRP), 15 (TRAS)
  • Lifetime warranty
  • Part number: F2-8500CL5D-4GBPK (2GBx2)
Više... Vaš Komentar Top
HIS Radeon HD3870 x2

Datum objave 04.02.2008

HIS Radeon HD3870 x2

 

I HIS je predstavio svoju verziju dual 3870 grafičke kartice punog naziva HIS Radeon HD 3870X2 (Full HD 1080p) HDMI 1GB GDDR3. Kao što se i vidi iz naziva, kartica je opremljena s 1GB DDR3 memorije na 1800MHz, dok takt GPU-a iznosi 825MHz.

Naravno, podrška za DirectX 10.1 je tu, kao i UVD (Unified Video Decoder), koji je zadužen za uživanje u Blu-ray i HD DVD video sadržaju, bez opterećivanja glavnog procesora. HIS-ov primjerak je opremljen i s DVI to HDMI adapterom koji omogućava veću fleksibilnost po pitanju konekcije s različitim periferijama. Cijena i datum dolaska u trgovine nisu objavljeni.

Više... Vaš Komentar Top
ASUS P5E3 Premium test

Datum objave 03.02.2008

ASUS P5E3 Premium test

HardOPC je testirao novu Asusovu matičnu ploču baziranu na novom Intelovom X48 čipsetu. X48 donosi službenu podršku za DDR3 1600MHz memoriju, te podršku za nove Intelove procesore sa 1600MHz FSB-om. Southbridge je poznati ICH9R, te donosi 6 SATA II portova i 10 USB 2.0 portova. Kao i do sada na Asusovim pločama i na ovoj su dva Gb LAN priključka, jedan Marvellov a drugi Realtekov. JMicronov kontroler donosi ovoj ploči podršku za 2 eSATA porta i jedan ATA-133 port. S obzirom na Premium epitet, kako je to uobičajeno kod Asusa, ploča ima Wi-Fi modul koji podržava 802.11b/g/n standarde te vrlo bogat bundle.

BIOS je standardno bogat te ima pregršt opcija za overclockiranje. Da te opcije nisu uzaludne govori i najveći stabilni takt kojeg je ploča postigla – čak 500MHz FSB-a. Performanse su u gotovo svim testovima bliske onima koje ostvariju ploča sa X38 čipsetom. Ipak, u većini testova su malo bolje, što je najviše izraženo u testiranju igara.

Ploča je zbog odličnih performansi i odličnih OC mogućnosti zaslužila preporuke, a jedina mana na koju su u HardOPC-u primjetili su nešto lošije mrežne performanse i to na oba kontrolera.

Više... Vaš Komentar Top
Tržište GPU-a u Q4 2007. godine

Datum objave 01.02.2008

Tržište GPU-a u Q4 2007. godine

Po izvješću Jon Peddie Research kuće, u zadnjem su tromjesečju prošle godine proizvođači grafičkih čipova na tržište izbacili 106.4 milijuna istih. To je za 27% više nego u istom periodu 2006. godine, kada je proizvedeno 83.5 milijuna GPU-a. Najveći igrači na tržištu su Intel i nVidia koji zajedno drže 77.1% ukupne proizvodnje. Intel, kao najveći pojedinačni proizvođač je proizveo 43.7 milijuna (43.5% tržišnog udjela, odnosno povećanje od 40.2% u odnosu na Q4 2006.), dok je nVidia proizvela 33.8 milijuna čipova (33.6% tržišnog udjela, odnosno 42.3% rasta u odnosu na Q4 2006.).

S druge strane AMD bilježi gubitak tržišnog udjela, te su u trećem tromjesečju 2007. godine proizveli 18.6 milijuna GPU-a što je pad od 0,6 milijuna u odnosu na Q4 2006. godine.

Zanimljiv je i podatak kako je tržište grafičkih čipova raslo zahvaljujući dobroj prodaji prijenosnika, pa je tako 39.6 milijuna GPU-a završilo u njima, odnosno 37.2% od ukupnog broja proizvedenih. JPR navodi kako je tržište GPU-a za mobilna računala u prošlog godini raslo za 35.7%, dok je desktop tržište raslo za “samo” 8.3%.

Više... Vaš Komentar Top
HP i Sony Pictures Home Entertainment najavljuju sklapanje ugovora

Datum objave 01.02.2008

HP i Sony Pictures Home Entertainment najavljuju sklapanje ugovora

Tvrtke HP i Sony Pictures Home Entertainment (SPHE) su najavile kako će SPHE izdati licencu po kojoj će se odabrani naslovi iz njihove opsežne video ponude proizvoditi i distribuirati putem HP-ove usluge proizvodnje DVD-ova na zahtjev. Sony će tako postati prvi veliki holivudski studio koji nudi svoje video naslove putem HP-ove usluge.

Konačan popis i dostupnost SPHE-ovih naslova koji će biti licencirani ovim ugovorom tek se trebaju definirati a sadržaj kojeg se trenutno planira objaviti uključuje sljedeće:klasične i starije TV emisije nikad prije objavljene na DVD-u, strane filmove, produkcije specijaliziranih žanrova poput religije, obrazovanja, lifestylea, zdravlja, prehrane i sporta, specijalizirane programe kabelske televizije, nezavisne filmove, nedavno emitirane TV emisije i sportske događaje od golemog značaja na pojedinim tržištima ili unutar točno određenih skupina potrošača.

Više... Vaš Komentar Top
Futuremark će razvijati igre

Datum objave 31.01.2008

Futuremark će razvijati igre

Dobro nam poznati Futuremark je najavio formiranje grupe nazvane Futuremark Games Studio koja će se baviti razvojem računalnih igara. U proteklih 10 godina, Futuremark se bavio razvojem 3D benchmark alata koji su postali vrlo popularni, a uskoro bi se na tržištu trebao pojaviti i nasljednik zadnjeg 3D Marka 2006, koji će iskorištavati sve prednosti DirectX 10 API-a. Uz razvoj benchmarka, sada će se fokusirati i na razvoj vizualno vrlo atraktivnih igara koje bi po njihovim riječima trebale dobro raditi kako na skromno opremljenim tako i na high-end računalima. Prva igra je već u razvoju a datum izlaska još nije poznat.
Više... Vaš Komentar Top
Dual-8800M GTX za Dellove prijenosnike

Datum objave 31.01.2008

Dual-8800M GTX za Dellove prijenosnike

Dell je za svoje M1730 i M1730s kao nadogradnju ponudio Dual-8800M GTX grafičku karticu. Kartica raspolaže sa 1GB radne memorije, a Dell tvrdi kako ostvaruje rezultat od 13.500 bodova u 3D Marku 2006, ili čak 49% više od istog prijenosnika opremljenog sa Dual 8700M GT rješenjem. Ova nadogradnja će koštati 1000USD za M1730 ili 700USD za M1730s prijenosnik. Prijenosnici već opremljeni sa ovim grafičkim rješenjem će koštati od početnih 3400USD pa do 7000USD u ovisnosti o dodatnoj opremi.
Više... Vaš Komentar Top
Yahoo! otpustio 1000 radnika

Datum objave 31.01.2008

Yahoo! otpustio 1000 radnika

Yahoo! je jučer objavio kako će ciljano otpustiti 1000 radnika u svrhu štednje novca. Suosnivač i CEO Yahooa! Jerry Yang je izjavio kako će otpuštanje radnika biti praćeno velikim ulaganjem za daljnu promociju kompanije oglašivačima. Inače, Yahoo! je u zadnjem tromjesečju prošle godine zaradio 206 milijuna američkih dolara.
Više... Vaš Komentar Top
Cooler Master Hyper TX2

Datum objave 29.01.2008

Cooler Master Hyper TX2

Elite Bastards su testirali Cooler Masterov Hyper TX2 ventilator koji koristi isti sistem montaže kao i Intelov stock hladnjak. Naravno TX2 je uz LGA775 moguće montirati i na AM2 socket. Ipak, zbog impozantne veličine ovog hladnjaka nije ga jednostavno montirati na ploču. Hladnjak je kombinacija aluminijskih finova te toplovodnih cijevi koje su sa donje strane povezane na bakrenu jezgru. Čitav sistem hladi jedan 90mm ventilator koji se vrti na 1800RPM.

U usporedbi sa Intelovim stock hladnjakom se pokazao vrlo dobrim. Buka je na istoj razini no temperature su puno niže, u većini slučajeva i za 10°C. S obzirom da je vrlo jeftin nameće se kao odlična zamjena stock cooleru.

Više... Vaš Komentar Top

Forum

Objavljeno prije 1 minute

P: OnePlus 12, AMD Wraith Prism, SSD heatsink, 4007 vent

Objavljeno prije 4 minute

Jeste li odjavili HTV pretplatu?

Objavljeno prije 6 minuta

Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)

Objavljeno prije 13 minuta

iPhone mobiteli - 2. dio

Objavljeno prije 14 minuta

Automobili

Novosti

Xiaomi je službeno "prestao podržavati" ovih 9 modela pametnih telefona: Provjerite sada je li vaš uređaj na popisu!

Xiaomi je službeno proširio svoj popis na kraju životnog vijeka (EoL), što znači da će prestati podržavati softver za neke od svojih modela pametnih telefona. To znači da korisnici više neće primati povremena sigurnosna ažuriranja ili nove... Pročitaj više

ChatGPT-4 vs ChatGPT-3.5: Koji koristiti?

OpenAI nudi dvije verzije chatbota, ChatGPT-4 i ChatGPT-3.5, od kojih svaka zadovoljava različite potrebe. ChatGPT-4 je naprednija opcija, koja nudi poboljšanu točnost i rasuđivanje, dok je ChatGPT-3.5 još uvijek solidan izbor posebno za on... Pročitaj više

Meta CTO: definirat će budućnost metaverzuma - tvrtka možda više neće bacati novac

U području uređaja mješovite stvarnosti, proizvodi kao što su Appleov Vision Pro i Microsoftov HoloLens brzo su zauzeli dominantnu poziciju na tržištu svojom praktičnošću i funkcionalnošću. Međutim, iako Meta ulaže velika sredstva u metaver... Pročitaj više

Izašlo je 10 najprodavanijih mobilnih telefona na svijetu! Potrošači kupuju samo ovo dvoje

Najnovije izvješće Counterpoint Researcha, istraživačke i istraživačke agencije, otkriva 10 najprodavanijih pametnih telefona na svijetu u 2024., a na popisu su samo Apple i Samsung tek tri uzastopne godine, pokazujući dominaciju dviju veli... Pročitaj više

Kako odabrati novi mobitel ove godine: 5 stvari na koje treba obratiti pažnju

Planirate kupiti novi mobitel, ali se gubite u moru novih tehnologija i specifikacija? Što je stvarno korisno, a što samo marketinški trik? Evo pet ključnih stvari na koje trebate paziti kako biste izbjegli da vam mobitel zastari čim ga kup... Pročitaj više

Sve novosti