Google smislio kako poboljšati performanse igara na Androidu
Datum objave 15.06.2020 - Sanja Ledinek
Google smislio kako poboljšati performanse igara na Androidu
Nova biblioteka Android Performance Tuner, dio Android Game SDK-a, trebala bi riješiti problem optimizacije igara za različite kombinacije hardvera.
Android igre često su neoptimizirane grafičkim performansama, jer programerima je vrlo teško raditi na svakoj pojedinačnoj optimizaciji u ovisnosti o karakteristikama hardvera. S druge strane, kod korisnika to izaziva negativan utjecaj na percepciju procesa igre. Primjerice, Fortnite, na iPhoneu nije problem odigrati sa 60 fps, dok na velikoj većini Android pametnih telefona radi samo s 30 fps. Eto, očito je da se ovdje radi o boljoj optimizaciji.
Uz Android Performance Tuner, programerima se nudi alat za analizu koji omogućava praćenje brzine slike, kvalitete grafike i posebnih efekata na više od 99% svih uređaja koji imaju Android 4.1 (API 16) i noviji. Kao rezultat toga, programeri lako mogu prikupiti potrebne podatke, slijediti predloženi scenarij i igru ispravno prilagoditi.
Ukratko i teoretski, Android Performance Tuner će poboljšati opću situaciju optimizacije igara na Androidu. Posebno je koristan alat za manje skupine programera koji nemaju mogućnosti testirati svoje naslove na velikom broju uređaja.
Datum objave 15.06.2020
HMD Global sprema Nokia 10 PureView za lansiranje u listopadu?
Stari gospodar mobitela napokon se budi?
HMD global navodno završava razvoj Nokia 10 PureView modela o kojem se već dugo šuška. To bi bio prvi pravi flagship nakon povratka brenda na tržište, jer se do sada tvrtka uglavnom fokusirala na osnovne mobitele i nižeg srednjeg ranga.
Nokia 10 PureView trebala bi poprimiti najnapredniju konfiguraciju, poznat Lumia dizajnerski stil te obostranu Corning Gorilla zaštitu 5. generacije.
Bit će korišten 6,29 inčni OLED zaslon 4K rezolucije. Ne bi trebao imati nikakve rupice ili usjeke, jer 32 MP prednja kamera je smještena u pop-up mehanizmu. Na stražnjoj strani biti će 6 kamera u pratnji Xenon bljeskalice.
Osvrnemo li se na moguće performanse, kombinacija Qualcomm Snapdragon 865 (Plus) platforme s X55 modemom, 8 GB ili 12 radne memorije i 256 GB interne flash memorije obećava puno. Šuška se o ugrađenoj bateriji od 4.500 mAh. Ako Nokia lansira takav vrhunski nivo, ponude cijenu koja ne probija sve psihološke granice poput konkurenata, zasigurno će privući mnoge stare fanove.
Datum objave 15.06.2020
ASRock Jupiter H410
ASRock je proširio Jupiter liniju mikro-računala s novim H410 modelom koji podržava Intelov procesor Comet Lake-S generacije do 65 W.
U središtu novog proizvoda, kao što pretpostavljate, nalazi se čipset Intel H410. Ako možete prihvatiti ograničenja koja donosi ovaj čipset, mogućnosti procesora Comet Lake-S (Core i3 / i5 / i7 / i9) do 65 W prilično su bogate. ASRock Jupiter H410 omogućava instalaciju dva SO-DIMM DDR4-2933 RAM modula (maksimalnog kapaciteta 64 GB), 2,5-inčnog pogona sa SATA 6 Gb / s sučeljem i jednog SSD-a u faktoru M.2 oblika. Postoji još jedan M.2 priključak za opcijski Wi-Fi modul.
Što se tiče zvuka, Jupiter H410 koristi Realtek ALC233 ugrađenu zvučnu karticu, nadopunjenu 2W zvučnikom i tri 3.5 mm audio priključkom (podržava slušalice / mikrofon / zvučnike). S mrežne strane, ima Realtek RTL8111H Gigabit Ethernet i Intel AC-3168 / AX200 bežičnu mrežnu karticu.
Iako se unutarnja struktura promijenila, kućište slijedi dimenzije prethodne generacije 17,8 × 17,8 × 3,4 cm. Dopunjeno je vlastitim sustavom hlađenja integriranim s kućištem.
Prednja strana pruža dva USB 3.1 Gen 1 Type-A i dva USB Type-C porta, a stražnja također ima četiri USB 2.0 Type-A, DP + HDMI + VGA video izlaza, RS-232 i napajanje. Treba napomenuti da, iako su ponuđene tri mogućnosti video izlaza, istovremeno moguće je koristiti samo dva. Nažalost, ASRock još nije objavio cijenu i datum predstavljanja mini računala Jupiter H410.
Datum objave 15.06.2020
G.Skill priprema Trident Z Royal DDR4-4400 memorijske setove s CL17 latencijama
Tajvanski proizvođač G.Skill najavio je širenje serije Trident Z Royal DDR4 memorijskih setova s dva 8 GB ili 16 GB modula. Karakteriziraju ih latencije od 17-18-18-38, a efektivna frekvencija je od 4000 MHz do 4400 MHz. Radni je napon u visokom rasponu od 1,4 do 1,5 V.
Prema ideji G.Skill-a, najnoviji se kompleti prije svega trebaju svidjeti vlasnicima procesora desete generacije Intel Core. U svim se slučajevima koriste odabrani Samsung B-die čipovi.
S vanjske strane ovi moduli ne razlikuju od proizvoda serije Trident Z Royal s ARGB osvijetljenim difuzorima svjetlosti koji oponašaju dragulje, a uključuju posebno dizajnirane aluminijske raspršivače topline s poliranim završetkom.
G.Skill također je dao uvid u nekoliko snimaka zaslona s rezultatima testiranja novih setova na Intel LGA1200 platformi.
Unutar ove memorijske serije s CL 17-18-18-38 nalazi se i 16 GB i 32 GB setovi s frekvencijama 4000 MHz na 1,4 V, 4133 MHz na 1,45 V i 4266 MHz na 1,5 V. Oni će biti dostupni od trećeg tromjesečja. Preporučene cijene bit će objavljene kada se približimo dostupnosti kitova na tržištu.
Datum objave 13.06.2020
Xiaomi Mi Notebook Pro 15 2020 s NVIDIA GeForce MX350 grafikom
Xiaomi je predstavio prijenosna računala Mi Notebook Pro 15 2020 na Intel Comet Lake platformi i sustavu Windows 10. Potpuno su sačuvali dizajn aluminijskog kućišta svog prethodnika.
Xiaomi Mi Notebook Pro 15 2020 prijenosna računala opremljena su 15,6 inčnim IPS zaslonom rezolucije 1920×1080 piksela. Odlikuje ih 100-postotna pokrivenosti sRGB prostora boja, a vodoravni kut gledanja doseže 178 stupnjeva. Zahvaljujući tankim bočnim okvirima širine 6,52 mm, zaslon zauzima 81,5% korisne površine. Staklo Corning Gorilla Glass 3 osigurava zaštitu od oštećenja.
Tipkovnica dolazi s pozadinskim osvjetljenjem, a u kutu touchpada nalazi se skener otiska prsta.
Zainteresiranim kupcima bit će ponuđena konfiguracija s Core i5-10210U procesorom maksimalne frekvencije 4,2 GHz i Core i7-10510U maksimalne frekvencije 4,9 GHz, te grafičkim akceleratorom NVIDIA GeForce MX350. U prvom slučaju količina RAM-a DDR4-2666 iznosi 8 GB i 512 GB PCIe NVMe SSD-a. U drugom specifikacije uključuju 16 GB RAM-a i kapacitet PCIe NVMe SSD-a 1 TB.
Među raspoloživim sučeljima za povezivanje nalaze se 2x USB Type-C priključka, 2x USB 3.1, jedan puni HDMI, i standardni 3,5 mm audio priključak.
Za napajanje je zaslužna baterija kapaciteta 60 Wh koja omogućuje do 17 sati rada u načinu reprodukcije lokalnog videa i podržava brzo punjenje do 50% u 40 minuta.
I na kraju, trebamo spomenuti visokokvalitetni audio sustav Harman Audio, dvopojasni Wi-Fi 6 bežični kontroler i SD utor u punoj veličini.
Slabija verzija Xiaomi Mi Notebook Pro 15 2020 košta 850 dolara, dok premium košta oko 1.000 dolara. Imajte na umu da su ovo cijene u Kini.
Datum objave 13.06.2020
Jim Keller odlazi iz Intela nakon dvije godine
Intelov stariji potpredsjednik Jim Keller, zadužen za dizajn čipova (Silicon Engineering), napustio je kompaniju iz osobnih razloga i nastavit će raditi kao savjetnik još šest mjeseci u pružanju pomoći u poslovnoj tranziciji. Nije zabilježeno koje su ga osobne okolnosti potaknule da ode. Međutim, to je uostalom i privatna stvar.
Jim Keller pridružio se Intelu u travnju 2018. godine, a prethodno je bio potpredsjednik poslova autonomne vožnje i hardvera kod proizvođača električnih vozila Tesla. Ima više od 20 godina radnog iskustva u području dizajna čipova x86 i ARM arhitekture. Radio je u PA Semiconductor, Appleu i AMD-u. Sudeći po njegovoj prošlosti, voli provesti nekoliko godina u tvrtkama, a potom promijeniti radno mjesto.
Istovremeno s odlaskom Jima Kellera, Intel je također najavio niz prilagodbi kadrova. Novoosnovani IP Engineering Group predvodit će Sundari Mitra, izvorni osnivač NetSpeeda. Gene Scuteri vodit će Xeon i Networking Engineering Group, Daaman Hejmadi – razvoj tvrtke SoC kao dio Client Engineering Grupe. Navid Shahriari ostat će šef grupe za proizvodnju i inženjering proizvoda. U proteklih nekoliko mjeseci Intel je izgubio mnoge važne rukovoditelje. U ožujku 2020. glavni čelnik odjela za umjetnu inteligenciju Naveen Rao najavio je odlazak, a u svibnju je otišao šef odjela Connectivty, Craig Barratt. Uzevši to u obzir i poznavajući trenutnu situaciju u Intelu prema nekim napisima i izvorima, Kellerovi razozi napuštanja i nisu toliko osobni.
Datum objave 13.06.2020
Nakon Nokia 9 PureView tvrtka Light i HMD Global više ne surađuju
Tvrtka Light, koja stoji iza Nokia 9 PureView tehnologije kamera povukla se iz industrije telefona. U biti, vrlo su kratko i bili u mobilnim vodama. Nakon što su surađivali s tvrtkom HMD Global, koja je 2019 godine lansirala Nokia 9 PureView s neobičnim skupom od 5 kamera – tri jednobojne od 12 MP i dvije u boji od 12 MP, povukli su se iz industrije pametnih telefona. Od kolovoza 2019. prebacili su se na automobilsku industriju, odnosno promoviraju se za automobilske aplikacije. Osim toga, početkom iste godine bila je najavljena suradnja s tvrtkama Xiaomi i Sony. Očito, sve je ostalo na nekim najavama bez konkretnih rješenja.
Razlog povlačenja nije poznat. Radi li se o ne baš impresivnim prodajnim brojkama Nokia 9 PureView, i nikakvoj dobiti za tvrtku, ili nečemu sasvim drugom, nije nam poznato. Možda su samo shvatili da nisu dobri u svom poslu, jer je i njihova Light L16, kompaktna kamera sa 16 objektiva naišla na žestoke kritike. Uglavnom zbog cijene od 2000 dolara, male brzine obrade i slabih performansi koje su davale razočaravajuće rezultate.
Eto, nadamo se da je i Nokia nešto naučila iz te suradnje i jednom kada i ako plasiraju flagship na tržište da neće se osloniti za kamere na manje uspješnu tvrtku.
Datum objave 13.06.2020
Google Chrome kralj web preglednika za stolna i prijenosna računala
Dok koristimo računalo za surfanje Internetom, ne možemo izbjeći upotrebu desktop preglednika. No, znate li koji web preglednik dominira?
Prema posljednjim istraživačkim podacima agencije za istraživanje tržišta NetMarketShare, u svibnju 2020. na globalnom tržištu pretraživača stolnih računala udio Google Chromea je iznosio 69,81%. To znači da gotovo 7 od 10 korisnika računala širom svijeta koristi Google Chrome. Na drugom mjestu je Microsoftov Edge koji zauzima 7,86%, a treće mjesto ima Firefox sa 7,23% korisnika. Web preglednik Safari koji dolazi s MacOS-om, ima samo 3,9% udjela.
Globalno gledano, desktop preglednici koji se temelje na Chromium kernelu imaju udruženi tržišni udio više od 80%. To znači da osnovnom tehnologijom i standardima desktop preglednika dominirala Google. I ne samo to, budući je web preglednik za stolna računala usko povezan s web stranicama, smjer tehničkog razvoja cijele web stranice također mora biti podložan Googleovoj tehnologiji. Koliko je to dobra ili loša stvar, i vodi li prema monopolu – dalo bi se raspravljati.
Međutim, Google još nije dosegao IE kojim je Microsoft devedesetih dominirao svijetom. Nakon pobjede nad Netscape preglednicima krajem 1998. godine, IE je prema podacima OneStat.com, do travnja 2002. ima najviši tržišni udio 96,6%.
Vrijedi spomenuti u ovim crticama iz povijesti, da je razvoj preglednika Chrome u početku vodio trenutni izvršni direktor Alphabeta i predsjednik uprave Googlea Sundar Pichai. U rujnu 2008. preglednik Chrome službeno je započeo javnu beta verziju.
Datum objave 12.06.2020
Napokon poznate Intel 'Lakefield' specifikacije
Samsung je službeno objavio Galaxy Book S, s prvim Intel procesorom hibridne arhitekture ‘Lakefield’ koji koristi Foveros 3D i EMIB 2.5D tehnologije pakiranja. Ali tada nisu otkrili nikakve specifikacije procesora. One su sada postale poznate.
Postoje dva Intelova modela procesora na temelju Lakefield arhitekture: Core i5-L16G7 i Core i3-L13G4. Oba istovremeno koriste dva različita proizvodna procesa. Sloj na kojem se nalaze CPU i GPU jezgre temeljen je na 10 nm procesu, a osnovni sloj na kojem se nalazi I/O odgovoran za USB 3.2, PCI-E 3.0 i druga sučelja, na 22 nm procesu.
Imaju i isti broj x86 jezgara, ali razlikuju se u GPU konfiguraciji i radnim frekvencijama. Procesori su u potpunosti kompatibilni s 32- i 64-bitnim Windows aplikacijama. Troše samo 2,5 mW energije u stanju pripravnosti, za što Intel kaže da je smanjenje za 91 posto u odnosu na mobilni procesor Core 8. gen i Core i7 serije Y.
Procesori će osigurati 2x propusnost za „opterećenja poboljšana umjetnom inteligencijom (AI)“ i 1.7x bolje grafičke performanse. Na nivou platforme postoji podrška za Gigabit-klasu Wi-Fi 6, Intel LTE rješenja povezivanja i LPDDR4X-4267 RAM-a. Lakefield čipovi mjere 12 mm x12 mm i 1 mm su debljine.
Core i5-L16G7 objedinjuje jednu brzu jezgru Sunny Cove (poznatu iz Ice-Lake, ali bez AVX512) do 3 GHz i i četiri male jezgre Tremontove jezgre (Atom / Celeron) do 2,8 GHz. Dakle ukupno pet jezgri. Koristeći sve jezgre, CPU dostiže referentni takt 1,4 GHz, a u turbo do 1,8 GHz. CPU ne podržava Hyperthreading / SMT. Specifikacije uključuju 4 MB L3 predmemorije, integrirani GPU sa 64 izvršne jedinice (EU) i 8 GB LPDDR4X memorije – 4.267.
Core i3-L13G4, također ima 5 jezgre koje rade na 800 MHz, a uz turbo 1,3 GHz, odnosno 2.8 GHz. Grafička je jezgra smanjena na 48 EU.
Lenovo ThinkPad X1 Fold i Microsoft Surface Book Neo također će koristiti Intel Lakefield koji će biti objavljen kasnije ove godine.
Datum objave 12.06.2020
Glasine: Apple objavljuje na WWDC 2020 Mac seriju na vlastitim procesorima
Glasine da Apple ove godine obustavlja suradnju s Intelom oko procesora i umjesto toga će koristiti vlastite čipove za nova Mac računala izgleda postaju realnost.
Prema Bloombergu, Apple će za vrijeme održavanja konferencije za razvojne programere WWDC 2020, osim najave nadogradnji softvera i objaviti novu Mac seriju računala koja koristi vlastiti razvijeni čip umjesto Intel rješenja. Kako navodi izvor, Apple koristi tehnologiju licenciranu od ARM-a, istu koju koristi za dizajn iPhone i iPad aplikativnih procesora. Osim toga arhitektura se razlikuje od tehnologije koju koriste Intelovi čipovi, pa će programerima trebati vremena da se prilagode novim proizvodima.
Navodno je Apple već testirao ARM bazirani procesor na novom Mac-u, koji je postigao veliki napredak u usporedbi s Intel verzijom. Posebno u grafičkoj obradi i aplikacijama koje koriste AI. Osim toga, Appleovi procesori također imaju veću energetsku učinkovitost što može predstavljati priliku da proizvodi serije Mac u budućnosti postanju tanji i lakši.
Forum
Objavljeno prije 52 minute
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 5 sati
Windows 10 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 5 sati
Zimske jakneObjavljeno prije 5 sati
Hi-FiObjavljeno prije 6 sati
Kupnja bijele tehnikeNovosti
Fanovi Stalker serijala dolaze u pomoć Stalker 2 nakon klimavog izlaska
Stalker 2: Heart of Chornobyl konačno je izašao, što je samo po sebi veliko postignuće, s obzirom na to da je GSC Game World bio teško pogođen ruskom invazijom na Ukrajinu. Međutim, igra ima nekoliko problema s performansama, što je razumlj... Pročitaj više
ASUS ROG na Gamesconu 2024
S velikim zadovoljstvom, ASUS ROG (Republic of Gamers) vas poziva da budete dio spektakularnog događaja koji svi ljubitelji gaminga i tehnologije s nestrpljenjem očekuju – Gamescon 2024, koji se održava od 22. do 24. studenog na lokaciji HA... Pročitaj više
Sonos blagdanske pogodnosti
Sonos nudi blagdanske pogodnosti i idealne poklone za sve ljubitelje dobrog zvuka. Pogodnosti traju od 22.11. do 2.12.2024. godine, a popusti na proizvode su i do 40% kod odabranih maloprodajnih partnera kao što su Sancta Domenica, Svijet M... Pročitaj više
Cyberpunk 2077 najvjerovatnije neće dobiti poboljšanja za PS 5 Pro
Cyberpunk 2077 trenutno je jedna od najljepših igara na PS5, a samo kratka šetnja ulicama Night Cityja jasno pokazuje koliko je razvojni tim CD Projekt Red uložio truda da igra izgleda ovako impresivno. Igra se temelji na vizualnoj impresiv... Pročitaj više
Problemi pri lansiranju Microsoft Flight Simulatora 2024.
Microsoft Flight Simulator 2024 lansiran je ovog tjedna za Xbox i PC te na Xbox Game Passu, no igrači prijavljuju brojne probleme s performansama, uključujući dugo čekanje u redovima ili nemogućnost pokretanja igre. Neki su zapeli na 97% ti... Pročitaj više
Sve novosti