Intelova 12. Core generacija – 16 jezgri i 24 niti
Datum objave 10.02.2021 - Sanja Ledinek
Intelova 12. Core generacija - 16 jezgri i 24 niti
Intel je nedavno najavio Rocket Lake procesore 11-generacije koji donose sveobuhvatna inovaciju u CPU/GPU arhitekturi, tehničkim značajkama, ali se nastavlja s proizvodnjom u 14-nm procesu, te ima “samo” 8 x86 jezgri.
No za one koji gledaju u budućnost, već u rujnu ove godine stiže nasljednik kodnog imena Alder Lake, koji će biti 12. Core generacija za stolna i prijenosna računala. Procesori će biti napravljeni u 10-nm procesu, imati dizajn velike i male jezgre (big.Little), te prvi put DDR5 memoriju s novim LGA1700 socketom koji odgovara novoj matičnoj ploči čipseta serije 600.
Ovih dana se u Geekbench 5 bazi podataka pojavio se i prvi Alder Lake procesor serije P. Specifikacija pokazuju da ima 6 velikih i 8 malih jezgri i 20 niti. Što se tiče frekvencije, referentna vrijednost je 800 MHz, najveća frekvencija je 4,7 GHz, odnosno prosječno 4,27 GHz. Međutim, ostaje nejasno odgovaraju li ove referentne vrijednosti velikim ili malim jezgrama.
Prije toga u SiSoftware bazi podataka osvanuo je 16-jezgreni Alder Lake s 8 velikih i 8 malih jezgri, a podržava DDR5-4800 memoriju. Prema različitim specifikacijama velike jezgre i male jezgre Alder Lake 12. generacije imat će izuzetno složenu konfiguraciju. Pogledajte sljedeću tablicu:
Datum objave 10.02.2021
Raspberry Pi 4 dobio modul za povezivanje do 4 SATA tvrdih diskova
Računalski modul Wiretrustee Carrier pretvara Raspberry Pi u ultrakompaktni SATA NAS s četiri 2.0 porta koji nude protok do 220 MB/s. Temelji se na Marvell 88SE9215 kontroleru. za premošćivanje PCIe i SATA signala.
Dodaje i microSD utor, gigabitni Ethernet priključak, HDMI 2.0, dva USB 2.0 porta, 4-pinski ventilator, sat u stvarnom vremenu s rezervnom baterijom. Uz to dodan je video izlaz – HDMI 2.0 do 4Kp60.
Na prednjoj strani je USB povezivanje za napajanje tipa C do 5A max, ili 12V / 5A, sve u veličini od samo 100×100 mm.
Prema opisu koji je programer Wiretrusteea objavio na Redditu, prosječna brzina pisanja pojedinih uređaja iznosi oko 220 MB / s (bez pristupa većem broju tvrdih diskova u isto vrijeme). Izvedba nije bašsjajna, ali dovoljna je za opće primjene. Programer je također zadovoljan dosadašnjim rezultatima dizajna i već razmatra da ga učini dostupnim na Crowdsupply za masovnu proizvodnju, iako za sada nije baš siguran u zahtjevima za certifikaciju.
Također je jasno stavljeno do znanja da cijena još uvijek nije fiksna, ali prema ukupnim proizvodnim troškovima koji uključuju PCB, komponente, troškove montaže i porezne cijene mogu biti od 100-140 eura. Nadamo se da bi cijeli modul mogao doći s kučištem ugodnim oku i odgovarajućim hladnjakom.
Dodatni detalji dostupni su ovdje.
Datum objave 10.02.2021
Hyundai Motor i Apple obustavljaju pregovore o proizvodnji električnih automobila
Apple Car još nismo vidjeli, nije ni službeno najavljen i morati ćemo pričekati barem nekoliko godina dok postane stvarnost.
Samo znamo da ga tvrtka iz Cupertina planira proizvoditi i iskoristiti dizajnersko iskustvo Manfreda Harrera, bivšeg potpredsjednika Porschea za dizajn šasije. Uz to postalo je poznato da bi trebao nastati u suradnji s Hyundai Motor Company i temeljiti se na platformi E-GMP za električne automobile, a podružnicom Kia Motors biti odgovorna za proizvodnu liniju.
Međutim, iz nekog razloga početni pregovori Hyundai Motor Company su obustavljeni “prije nekoliko tjedana”. Kia je odbila proizvoditi Appleove električne automobile i autonomna vozila. Vijest je potvrdio Reuters i izvori povezani s Bloombergom.
Ali to ne znači da Apple odustaje. Već su ranije pregovarao s drugim tvrtkama u industriji i nema sumnje da bi im se opet mogli obratiti (kao i Mercedes-Benzu, iako konkurentu). Štoviše jer Appleova vizija električnog automobila uključuje samo sofisticirane tehnologije i kabinu bez upravljača. Ako takva tehnologija stvarno debitira, cestovni propisi bi se morali prilagoditi potpuno autonomnim automobilima, jer sada automobili bez upravljača predstavljaju problem i nisu zamislivi.
Apple Car – koncept (foto: Franco Grassi )
Datum objave 10.02.2021
Microsoft napokon objavio upravitelja lozinki
Rješenja za upravljanje lozinkama već su dugo dostupna od strane Microsoftovih konkurenata. Omogućavaju upravljanje i automatsko popunjavanje podataka, tako da ih ne moramo pamtiti za prijavu na web stranice. To ujedno znači da za svaku prijavu na web stranicama možemo postaviti različitu, snažnu lozinku. Napokon je ovaj izuzetno koristan alat postao dostupan i od strane kompanije iz Redmonda.
Microsoftov upravitelj lozinki dostupan je za računala u pregledniku Microsoft Edge. Ako se uključi funkcija sinkronizacije lozinke, one će se pojaviti i u mobilnoj verziji preglednika.
Osim toga, na pametnim telefonima alat će biti dostupan u aplikaciji Microsoft autentifikator, poznatoj nam svima kao metoda za dvokoračnu provjeru autentičnosti računa i lakšu potvrdu identiteta.
Uz to, nova opcija postavki omogućuje uvoz korisničkih računa i lozinki s drugih usluga. Uvoz iz Chromea nudi se izravno. Tu je i cjelovit vodič za Chrome, Firefox, LastPass, Bitwarden i RoboForm.
Kako se preglednik Microsoft Edge temelji na Chromiumu, tvrtki iz Redmonda nije predstavljao veliki problem pripremiti proširenje koje dodaje preglednik originalnih lozinki u preglednik Google Chrome.
Više detalja je dostupno je na Microsoftovom blogu ovdje.
Datum objave 09.02.2021
Pokrenut BIRD, prvi hrvatski startup inkubator za umjetnu inteligenciju s međunarodnim dosegom
BIRD inkubator, prvi hrvatski inkubator za timove i projekte vezane za umjetnu inteligenciju, strojno učenje i analitiku podataka, službeno je otvorio je svoja vrata 9. veljače 2021., a prvi startup timovi počeli su s inkubacijom već krajem 2020.
Hrvatska tehnološka scena od danas je bogatija za novi startup inkubator koji će biti specijaliziran za projekte koji u temelju razvoja imaju umjetnu inteligenciju. BIRD inkubator pokrenula je tvrtka Poslovna inteligencija na adresi Petračićeva 4 u Zagrebu gdje je smješten vizualno dojmljiv novi prostor od 450 kvadrata. Službeno otvorenje organizirano je online zbog pandemije koronavirusa i zbog sudjelovanja velikog broja stranih partnera od kojih neki dolaze čak iz Indije.
„Jako smo sretni da smo i službeno pokrenuli BIRD Inkubator. Od početne ideje u travnju prošle godine bilo je dosta priprema, posebno oko uređenja novog prostora. Sad kad je sve na mjestu, a timovi odabrani, jedva čekamo vidjeti prve rezultate. Vjerujemo da smo Inkubator pokrenuli u pravo vrijeme. Zajednica okupljena oko udruge CroAI – hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju, pokrenula je veliki broj aktivnosti što je rezultiralo većim zanimanjem šire zajednice za područje umjetne inteligencije. Tako se rodila ideja o pokretanju inkubatora koji bi primio ne samo hrvatske, nego i regionalne, europske i svjetske startupe koji u temelju razvoja imaju umjetnu inteligenciju. To vidimo kao naš doprinos pokretu koji će smjestiti Hrvatsku na europsku kartu umjetne inteligencije.“, rekao je Dražen Oreščanin, predsjednik Uprave Poslovne inteligencije i jedan od pokretača BIRD Inkubatora.
Na službenom otvaranju predstavljeno je prvih sedam startup timova koji su, nakon prijave i intervjua pred odborom Inkubatora sastavljenom od ključnih ljudi Poslovne inteligencije i mentora, primljeni u Inkubator. Timovi, od kojih je većina krenula s procesom inkubacije krajem 2020., dolaze iz Hrvatske dok međunarodnu notu daje iskusan tim iz Indije, Marksman digital, koji razvija platformu za prodaju i anotaciju velikih skupova podataka poput slika na kojima će biti moguće treniranje algoritama i modela umjetne inteligencije. Timovi iz Hrvatske su: AI-zyme koji uz pomoć umjetne inteligencije traže nove sekvence proteina i enzima za primjenu u medicini i industriji; Merity koji automatizira prikupljanje podataka zaposlenika i mjerenje zadovoljstva te naprednom analitikom daje preporuke za unapređenje poslovnih procesa; NeolightAI koji kreira sustav za upravljanje zadovoljstvom gostiju u turizmu i komunikaciju s virtualnim agentom; Platepay koji omogućuje plaćanje automobilskim registarskim tablicama i geolokacijski marketing na temelju analitike; SciBiz koji gradi naprednu platformu za prodaju inovativnih materijala te povezivanje znanstvenih institucija i biznisa te TriCor čiji proizvod koristi tehnologiju i senzoriku iz odjeće za sprečavanje kardiovaskularnih bolesti.
Datum objave 09.02.2021
Xiaomi Mi 11 5G izgleda odlično na papiru, ali ovaj put morati ćete puno platiti za kvalitetu
Xiaomi je već objavljen 11. studenog u Kini krajem prošle godine, a sada je postao globalno dostupan. U usporedbi s kineskim modelom, globalna inačica Mi 11 nema hardverskih razlika. Jedina je razlika u tome što Kinezi imaju mogućnost odabira opcije memorije od 12 GB + 256 GB.
Dizajn
Xiaomi Mi 11 dimenzija je 164,3 x 74,6 x 8,06 mm i mase 196 grama, dizajn je zaštićen na četiri strane i zaštićen rješenjem Corning Gorilla Glass Victus.
Ima AMOLED zaslon od 6,81 inča rezolucije 1440 x 3200 piksela (515 ppi) sa brzinom osvježavanja do 120 Hz (podržava 30/60/90/120 Hz) , brzinom osvježavanja dodira do 480 Hz, svjetlinom do 1.500 nita, omjerom prikaza 20:9 i kontrasta 5.000.000: 1. Tu je podrška HDR10 + i 100% pokrivenost opsega boja P3.
U donjem dijelu zaslona nalazi se čitač otiska prsta, a na vrhu u gornjem lijevom kutu prednja 20 MP (F2,2; 0,8 um piksela, 1,6 um 4-u-1 super piksela) kamera. Inače, čitač otiska prsta koji podržava tehnologiju mjerenja otkucaja srca. Ali, trebate imati na umu da ako imate kardio probleme rezultate mjerenja mogli bi vas koštati života jer nije imenovan za medicinske svrhe.
Da ne zaboravimo, dvostruki zvučni sustav Harman Kardon i Hi-Res certifikat brinu o kvaliteti zvuka.
SoC
Ispod poklopca je Qualcomm Snapdragon 888 osmojezgreni čipset s Adreno 660 GPU na 840 MHz i integriranim Snapdragon X60 5G modemom. Postoje dvije mogućnosti memorije: 8 GB + 128 GB LPDDR5 RAM-a i 8 GB + 256 GB UFS 3.1. interne memorije.
Nudi povezivost 5G, WiFi 6, Bluetooth 5.2 (s AAC, LDAC, LHDC kodekom), DualSIM, NFC (s podrškom za Google Pay), GPS (GPS L1 + L5; Galileo E1 + E5a; GLONASS: G1; Beidou). Baterija ima kapacitet od 4.600 mAh i podržava ultra brzo punjenje od 55 W (0 do 100% punjenja u 45 minuta), 50 W bežično ultra brzo punjenje (0 do 100% punjenja za 53 minute) i povratno bežično punjenje od 10 W – Mi11 naime možete koristiti za punjenje drugih bežičnih uređaja.
Senzori u telefonu uključuju onaj za blizinu, ambijentalno svjetlo, akcelerometar, žiroskop, elektronički kompas, linearni vibracijski motor na X osi i IR. Također je prisutan i senzor slučajnog dodira na tvrdoj razini kako bi se spriječio nehotični haptički povrat.
Kamere
Na stražnjoj strani je konfiguracija trostruke kamere s glavnim od 108 MP (1/1,33 inča, F1,85, OIS; 0,8 um piksela, 1,6 um Super piksela 4-u-1), a uz nju 13 MP super širokokutna sa kutom gledanja od 123 stupnja (F2,4) i telefoto makro objektiv od 5 MP (F2,4) s autofokusom na udaljenosti od 3 cm-10 cm.
Xiaomi je kameru pametnog telefona opremljen podrškom HDR10 + ili podrškom za nekoliko filtara. Naravno, ne nedostaje ni napredni AI za smanjenje šuma ili optičku i elektroničku stabilizaciju slike.
Profesionalni filtri dostupni u kameri
Što se tiče video zapisa, mogu se snimati do razlučivosti 8K (7680 x 4320 piksela) pri 30 sličica u sekundi u 4K (3840×2160 piksela) pri 60 sličica u sekundi čak i uz visoki dinamički raspon uz mapiranje okvira u okviru (HDR10 +), normalni brzinom. Usporeni (uspoređeni) videozapisi mogu se snimati pri 120 sličica u sekundi i 240 kadrova u sekundi u oba slučaja u razlučivostima 720p (HD) i 1080p (FHD).
Kako funkcionira noćni način rada
Ultra noćni video
Cijena
Očekivano, uređaj na tržištu dolazi s operativnim sustavom Android 11 u kombinaciji s proširenim MIUI 12.5. Preporučene cijene su od 799,90 eura do 899,90 eura.
Datum objave 09.02.2021
Google počinje blokirati instalaciju svojih aplikacija iz nepoznatih izvora?
Mogućnost instaliranja aplikacija iz nepoznatih izvora nudi se na gotovo svakom Android uređaju iako znamo da može prouzročiti komplikacije poput istovremenog instaliranja i zlonamjernog softvera. Izgleda da Google počinje blokirati ovu opciju instalacije kako navodi xda-developers.com.
Po prvi puta je problem nemogućnosti instalacije aplikacije treće strane izdvojenim aplikacijama iz Google Pixela uočen za APK: Camera i Recorder. Svi koji su to pokušali dobili su poruku o pogrešci.
“INSTALL_FAILED_VERIFICATION_FAILURE”, koja, međutim, ne otkriva više detalja u usporedbi s uobičajenom instalacijom, kada korisnik vidi poruku u kojoj se navodi pogreška verifikacije. Čak instaliranje aplikacija nije bilo moguće ako je korisnik učitao programe pomoću naredbenog retka.
Potom je ekipa xda-programera krenula u analizu koda kako bi pronašli gdje je problem. Otkriveno je da se pogreška dogodila jer se ime instalacije aplikacije nije podudaralo s “com.android.vending”, što je naziv instalacijskog paketa identičan Google Play trgovini. Ovu je poruku sistemskom zapisniku dodao AppIntegrityManagerServiceImpl , dio nove Androidove značajke integriteta aplikacija. Prema AOSP-u, App Integrity uočen u Android 11 inačici, osmišljen je da pruža dodatni sloj kontrole postojeće provjere potpisa APK-a od strane upravitelja paketa. Ukratko, jedina dopuštena instalacije je s izvora Play Store.
Google nije ništa komentirao po tom pitanju, pa nije jasno što je dovelo do toga da ograniči instalaciju tih aplikacija s izvora koja nisu Trgovina Play. S druge strane, postoji mogućnost da će svi programeri morati ograničiti instalacije svojih programa iz nepoznatih izvora, jer do sada nitko od programere nije mogao pronaći način da se ovaj dio koda blokiranja instalacije isključi. Ostvare li se ova predviđanja, to znači da više nećemo moći kao korisnici instalirati aplikacije iz neslužbenih izvora na svoje uređaje.
Datum objave 09.02.2021
Glasina: Nvidia GeForce RTX 3080 Ti s 12 GB VRAM-a stiže u travnju
Moramo priznati da se u redakciji ne možemo sjetiti trenutka u kojem su informacije o nadolazećim izdanjima grafičkih kartica bile toliko kontradiktorne i nejasne kao za Nvidia GeForce RTX 3080 Ti s 20 GB, a potom i 12 GB VRAM-a. Ovih dana se širi novi krug glasina da model doista postoji, ali dolazi na tržište u travnju i ipak u kombinaciji s 12 GB VRAM-a.
To bi moglo biti povezano s činjenicom da su cijene memorije porasle prilično značajno tijekom posljednjih nekoliko mjeseci i, možda bi interes za 20 GB model mogao biti vrlo mali. Pokažu li se glasine istinite, RTX 3080 Ti 12 GB grafička kartica imala bi 10.240 CUDA jezgri, što je 1.536 više od uobičajenog RTX 3080 modela koji ima 8.704 CUDA jezgre. Navodno ima GDDR6X memoriju, iako je njena brzina još uvijek nepoznata. GPU će vjerojatno dobiti 384-bitnu memorijsku sabirnicu. Prema ovim specifikacijama trebala bi biti brza gotovo poput RTX 3090.
VideoCardz tvrdi da najnoviji Nvidijin roadmap doista spominje RTX 3080 Ti s 12 GB, i da više nije označen kao “na čekanju”. Kako se kaže: Živi bili pa vidjeli.
Datum objave 09.02.2021
Microsoft želi revolucionirati daljinski rad s Viva platformom unutar sustava Teams
COVID-19 nam je preokrenuo život, a mnoge su tvrtke usvojile rad na daljinu i hibridni rad. No to je često popraćeno malim organizacijskim problemima. Microsoft ih namjerava riješiti novim alatom Viva u svojim timovima i drugim 365 aplikacijama koje ljudi svakodnevno koriste.
Microsoft Viva je platforma unutar sustava Teams s dizajniranim sučeljem za poboljšanje rada na daljinu. Uključivat će četiri modula: Viva Connections, Viva Insights, Viva Learning i Viva Topics. Prvi moduli postali su dostupni i poboljšavat će se tijekom 2021. godine.
Viva Connections
Viva Connections pruža jedinstveno mjesto za angažman zaposlenika i interne komunikacije. Temelji se na mogućnostima Microsoft 365-a poput SharePointa kako bi pružio brendirano odredište zaposlenika putem kojeg mogu pristupiti svemu, od vijesti, pravila i pogodnosti tvrtke do grupa ili zajednica kojima se žele pridružiti integracijom Microsofta Vive u Yammer.
Uz to, pruža personalizirani feed i nadzornu ploču koja pomaže pomoći sve korisne resurse i aplikacije na digitalnom radnom mjestu. Sadržaj se također može prilagoditi određenim ulogama unutar tvrtke – uključujući radnike u prvoj liniji – tako da imaju sveobuhvatan uvid u samo resurse koji su im potrebni.
Jared Spataro, direktor Microsofta 365, objašnjava: “Moramo prestati razmišljati o poslu kao mjestu i početi razmišljati o tome kako održati korporativnu kulturu, povezati zaposlenike i iskoristiti ljudsku domišljatost u hibridnom svijetu”.
Viva Insights
Viva Insights za pojedince pomaže zaposlenicima da ostanu povezani sa svojim kolegama i štite vrijeme u kojem imaju redovite pauze, fokusiranost rad i učenje. Menadžerima pruža informacije i preporuke za promicanje zdravlja i učinkovitosti tima. Na primjer, alat mu može pomoći da otkrije je li njegov tim izložen riziku od izgaranja i ponuditi mu preporuke poput deaktiviranja obavijesti, postavljanja vremenskih ograničenja ili i dnevnih prioriteta.
Kako bi osigurao privatnost i sigurnost, Microsoft Viva koristi agregaciju, uklanjanje identiteta i različitu privatnost. To znači da su osobni uvidi vidljivi samo zaposleniku, dok se uvidi za menadžere i vođe prema zadanim postavkama prikupljaju i de-identificiraju radi zaštite privatnosti pojedinca.
Viva Learning
Viva Learning pomaže da učenje postane prirodnim dijelom svakodnevnog rada svakog zaposlenika i kulture tvrtke . Zaposlenici mogu lako otkriti i podijeliti sve, od tečajeva do sadržaja mikro učenja. Objedinjuje sadržaj iz LinkedIn Learninga, Microsoftovog učenja, vlastitog prilagođenog sadržaja organizacije i treninga vodećih davatelja sadržaja poput Skillsoft, Coursera, Pluralsight i edX. Viva Learning također radi s vodećim sustavima za upravljanje učenjem. Najavljeno je i partnerstva s Cornerstone OnDemand, Saba i SAP SuccessFactors. I ima ih još na putu.
Viva Topics
Viva Topics omogućuje iskoristiti znanje organizacije i povezivanje s tim znanjem u aplikacijama koje svakodnevno zaposlenici koriste. Zamislite Viva Topics kao Wikipediju s AI velesilama za organizaciju. Kad naiđete na nepoznatu temu ili kraticu, samo zadržite pokazivač miša. Ne treba pretraživati okolo kako bi se dobilo objašnjenje. Viva Topics automatski prikazuje kartice s temama dok ljudi rade u aplikacijama kao što su Office, SharePoint i Microsoft Teams. Kad zaposlenici kliknu na karticu, pojavljuje se stranica teme s dokumentima, videozapisima i povezanim ljudima.
Sa sadržajem iz Microsoftovog oblaka, Viva Topics također obrađuje podatke usluga nezavisnih proizvođača poput ServiceNow i Salesforce te se nadovezuje na integracije partnera poput Accenture, Avanade, BA Insight, Raytion i Clear People. A grafički konektori olakšavaju povezivanje s još više sadržaja koji bi zaposlenici smatrali korisnim.
Datum objave 09.02.2021
Analitičari: Microsoftov najveći izvor prihoda bit će Azure oblak
Microsoft je poznat po ogromnim prihodima od paketa svog uredskog softvera. Međutim, stvari će se vjerojatno promijeniti 2022. godine.
Analitičari predviđaju da će 2022. biti prekretnica u povijesti tvrtke, jer će do tada Microsoft dovršiti uspješnu tranziciju, prelazeći sa softvera ovisnog o prihodu instaliranog na uređajima korisnika na softver temeljen na oblaku koji radi na udaljenom poslužitelju. Uz to, Azure će biti dovoljno jak da nadmaši Office, kako zbog pretplate korisnika, tako i zbog tradicionalnih naknada za licenciranje, Office 365. Kada je izvršni direktor Satya Nadella 2014. preuzeo Microsoft, najavio je upravo ovu strategiju.
Također većina analitičara preporučuje kupnju Microsoftovih dionica jer je tvrtka dokazala da je oblak zaista pogodan za pokretanje cijelog posla. Azure je nadmašio liniju proizvoda Windows. Prihod od Windowsa u prošlom tromjesečju iznosio je 5,7 milijardi USD.
U sljedećem fiskalnom tromjesečju predviđa se da će prihodi od usluga u oblaku Azure dosegnuti 7,2 milijarde dolara, što će donijeti 17% ukupnog prihoda. Prije tri godine postotak je bio samo 4%.
Forum
Objavljeno prije 35 minuta
Aparat za kavu/espressoObjavljeno prije 53 minute
Koju memoriju kupiti - 3. dioObjavljeno prije 57 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 1 sat
P: OnePlus NORD 3, Xeon E5450 lga775, Asrock P43DE3, 8 GB DDR3 RAMObjavljeno prije 1 sat
P: iPhone SE3 garancija sa UAG cover i OTG adapter + iPad 10. gen. 64 GB WI-F + coverNovosti
PC verzija GTA Online dobiva bitne značajke
Grand Theft Auto Online na računalu napokon dobiva neke značajke koje igrači Xbox Series X/S i PlayStation 5 koriste još od 2022. Na kraju GTA Online Community Updatea objavljenog u petak, Rockstar Games je otkrio da će igrači na PC-u dobit... Pročitaj više
Što je arhivirana pošta? Funkcija Gmail arhiviranih e-poruka, kako ih otvoriti, razlika između vraćanja i brisanja
Kada koristimo Gmail za pregledavanje e-pošte, često primijetimo opciju "Arhiva". Za razliku od uobičajenih funkcija poput pisanja i slanja poruka, opcija "arhiviraj" uklanja e-poštu iz pristigle pošte, ali je ne premješta u kantu za smeće.... Pročitaj više
Morate naučiti 8 pravila o kompoziciji fotografije da biste poboljšali kvalitetu svojih fotografija
Kada putujete, morate fotografirati, kako biste zabilježili prekrasne trenutke s putovanja i podijelite ono što vidite i čujete sa svojim prijateljima. Ako nakon nekog vremena pogledate fotografiju s kojom ste bili vrlo zadovoljni, osjetit... Pročitaj više
Bivši šef Arkane Austina osuđuje odluku zatvaranja studija
Bivši predsjednik tvrtke Arkane osudio je Microsoftovo zatvaranje Arkane Austina početkom ove godine, rekavši da “nije bila dobra odluka”. Microsoft je 2021. godine kupio matičnu tvrtku Arkanea, ZeniMax Media, za 7,5 milijardi dolara, čime... Pročitaj više
EA oduzima pristup Apex Legends-u Steam Deck i Linux igračima
Electronic Arts je u četvrtak najavio da će ukinuti pristup svojoj battle royale igri Apex Legends za igrače na Steam Decku i Linuxu u nastojanju da suzbije varanje. U objavi na Apex Legends forumima glasnogovornik EA-a rekao je da je odluk... Pročitaj više
Sve novosti