AMD Ryzen 9 7950X & Ryzen 7 7700X recenzija
Datum objave 26.09.2022 - Krešimir Matanović
ASRock X670E Taichi & G.Skill Trident Z5 Neo
ASRock je pripremio mnoštvo modela matičnih ploča baziranih na X670/E i B650/E čipsetima, a nama je za testiranje novih procesora stigla jedna od jačih ploča – X670E Taichi. ASRock već dugo proizvodi na hrvatskom tržištu poznate “Tajči” modele, a za ovu je generaciju pripremio ponovno zanimljivo dizajniranu ploču koja je potpuno opremljena i orijentirana prema entuzijastima. Ploča dolazi u ekskluzivnijem pakiranju, a kompletan unboxing i prikaz opreme ste mogli vidjeti u videu na prethodnoj stranici.
Ploča donosi vrlo zanimljivu kombinaciju crne boje sa smeđim umetcima, baš kao i prepoznatljive zupčanike kao i nekom finom satu na E-ATX formatu. Svi su M.2 socketi pokriveni aluminijskim hladnjacima, a ima ih čak četiri (jedan je pored DIMM utora). Hladnjak na X670E čipsetu je poveći, a sam je čipset zapravo fizički razdijeljen na dva čipa, a ima čak dvije integrirane toplovodne cijevi čime je izbjegnuto aktivno hlađenje čipseta koji se malo više zagrijavaju (do oko 58°C). Sve u svemu ploča estetski izgleda vrlo dobro, a odiše i dobrom kvalitetom materijala i izrade.
Napojna jedinica je iznimno bitna kod ploča za Zen 4 procesore jer mora omogućiti stabilnih 230 W socketu, a prilikom ekstremnijeg overclockinga i puno više. ASRock je na Taichi ugradio 26-faznu jedinicu sa Dr.MOS pametnim stageovima (SPS) koji su svaki u stanju dati 105 A struje (impresivnih 2.730 A ukupno). Sve te integrirane MOSFET-e hlade masivni alumnijski hladnjaci koji se u radu i ne zagrijavaju previše čemu doprinosi i ne pretjerano bučan ventilator koji se nalazi ispod pokrova stražnjih I/O portova. Prema našim mjerenjima maksimalna MOS temperatura pod Ryzen 9 7950X procesorom je bila 62°C. Ploča ima 4 DIMM slota za DDR5-6400 memoriju, no kao što smo već spomenuli sweet spot za Zen 4 je DDR5-6000.
Na ploči se nalaze čak četiri M.2 socketa od čeka je jedan (tih ispod socketa) s PCIe 5.0 x4 podrškom, a ostala tri su PCIe 4.0 x4. Svi imaju svoje hladnjake, a za gornji je moguće iskoristiti i veliki aluminijski hladnjak s aktivnim hlađenjem koji smo mi i koristili. Ventilator je u radu čujan, no nije pretjerano bučan. Uz to, tu su i dva PCIe 5.0 x16 slota koji podržavaju x16/x8+x8 modove rada. Tu je i jedan vertikalni M.2 Key E socket za WiFi kartice.
Audio jedinica na ploči je Realtekova ALC4082 potpomognuta s WIMA kondenzatorima za čišći zvuk prednjih izlaza, te ESS-ovim SABRE9218 DAC-om za prednji audio panel (130 dB SNR). Softverska podrška je Nahimic Audio. LAN povezivost se ostvaruje putem Killer E3100G kontrolera koji podržava 2,5 gibabitnu vezu, a sa softverske strane je tu Killer LAN i Doubleshot Pro.
WiFi podrška je u obliku Killer AX1675AX kontrolera koji podržava WiFi 6E (2,4 + 5 + 6 GHz) + Bluetooth. USB povezivost je ostvarena putem 2 Thunderbolt 4 Type C porta na stražnjem I/O panelu, a tu je i jedan USB-C Gen2x2 port za prednji panel. Dodatno, postoji još i pet USB-A Gen2x1 portova straga, tri USB 3.2 Gen1 portova straga, te četiri USB 3.2 Gen1 i četiri USB 2.0 portova za prednji panel. Na ploči se nalazi i osam SATA portova polovicu kojih kontrolira čipset, a polovicu ASM1061 kontroler.
Ploča ima i ARGB osvjetljenje koje se nalazi na pokrovu hladnjaka čipseta, te na donjem dijelu ploče, na kojem je ujedno i metalno pojačanje cijelom površinom. Ploča je kao što vidimo vrlo kvalitetna, dobrog layouta i dizajna, te nam se u radu pokazala zadovoljavajuće stabilnom. Dva smo BIOS-a imali na raspolaganju – 1.05 i 1.06, no prvi se pokazao stabilnijim.
AMD je pred proizvođače memorija za ovu generaciju stavio zadatak nazvan AMD EXPO. Riječ je o pandanu Intelovih XMP profila u koje su zapravo zapisane agresivnije brzine i postavke memorije. SPD za DDR5 memoriju je 2.400 MHz ili 4.800 Mbps data ratea, dok je sweet spot za AMD procesore (iz razloga koje smo opisali ranije u tesktu) 3.000 MHz ili 6.000 Mbps data ratea. G.Skill je pripremio takve kitove za AMD procesore i ploče, a pred nama je Trident Z5 Neo u crnom izdanju.
Kit je kapaciteta 2x 16 GB (što nam govori da je dvokanalni) i nosi oznaku F5-6000J3038F16GX2-TZ5N. Latencije zapisane u EXPO profil su mu CL30-38-38-96 pri 1.35 V. Moduli su opremljeni prepoznatljivim G.Skillovim hladnjacima, a maksimalna izmjerena temperatura u radu je bila 47°C. Toliko u opisu hardvera kojeg danas testiramo, idemo konačno na overclocking i rezultate testiranja.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 10 minuta
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 12 minuta
HT optička nit - A1 optički internetObjavljeno prije 13 minuta
P: Gigabyte GeForce GTX 1070 Windforce OC 8GObjavljeno prije 16 minuta
P/M:Lenovo Legion Go 512gb+1.5tb micro sd,Motorola Edge Neo 40 12gb/256gbNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti