Cisco Umbrella – svjetionik u mraku – sigurnost gdje god se nalazili
Datum objave 20.07.2021 - Uredništvo
Cisco Umbrella
U protekloj godini svjedočili smo velikim promjenama u načinu obavljanja svakodnevnog posla. Istraživanja su pokazala kako sada sve više zaposlenika želi fleksibilnost radnog mjesta – da posao mogu odrađivati od kud god žele, a ne nužno biti vezani za ured. Takav način rada donosi nam nove izazove u poslovanju i održavanju sigurnosti sustava. Nagla odluka o zatvaranju ureda i obaveznog rada od kuće, inženjere IT odjela stavila je pred veliki izazov – što prije osposobiti zaposlenicima nesmetan rad od kuće. Primaran fokus je bio omogućiti zaposlenicima pristup organizacijskoj mreži s udaljenog mjesta. Većina organizacija, opravdano, na to nisu bile spremne, a one koje su na vrijeme digitalizirale svoje poslovanje zadatak su obavile u vrlo kratkom vremenskom roku i omogućile nesmetano funkcioniranje poslovanja i komunikaciju sa svojim zaposlenicima. Međutim, kako omogućiti sigurnost u takvom načinu rada?
Veliki broj organizacija sigurnost nije postavila na primarno mjesto što je povećalo rizike napada i smanjilo zaštitu pristupa podacima. U idealnom svijetu IT odjeli imaju uvid u sav promet svojih zaposlenika kada se s korporativnih računala spajaju na organizacijsku mrežu. Takav način rada omogućio je sprječavanje pristupa neželjenim odredištima putem tradicionalnih on-premise rješenja poput vatrozida i web proxy-a. Tada su zaposlenici u potpunosti zaštićeni, kao i njihovi podaci. Međutim u današnjem okruženju, kada zaposlenici korporativnim računalima ne pristupaju samo organizacijskoj mreži putem VPN-a nego i internet odredištima direktno sa svoje kućne mreže, IT odjeli nemaju uvid kojim odredištima zaposlenici pristupaju, te jesu li ta odredišta zlonamjerna. Sve to rezultiralo je velikom broju kompromitiranih korporativnih računala i podataka.
Kao odgovor na izazove nezaštićenog i nekontroliranog pristupa Internetu, Cisco nudi Umbrellu – multifunkcionalni sigurnosni servis u cloudu. Rješenje koje u potpunosti analizira Internet promet zaposlenika (DNS, Web, ostali promet) neovisno gdje se zaposlenici nalaze i sprječava pristup stranicama malicioznog ili neželjenog sadržaja. Ovo rješenje zamislite kao vatrozid u cloudu. Implementacija tehnologije je vrlo jednostavna, a sav promet koji je namijenjen Internet destinacijama prvo prolazi kroz Umbrellu, te ako zadovoljava postavljene sigurnosne politike, propušta se dalje do krajnje destinacije.
Neke od glavnih značajki ove tehnologije su:
- Sigurnosne kategorije – Uz blokiranje malicioznih odredišta Umbrella ima mogućnost blokiranja raznih drugih rizičnih destinacija poput nedavno kreiranih odredišta, Cryptomining odredišta, C2 odredišta, Phishing odredišta, DynamicDNS odredišta i mnogih drugih.
- Content kategorije – Uz spomenute sigurnosne kategorije Umbrella ima mogućnost detekcije i kontrole pristupa odredištu na osnovu njegovog sadržaja: Gambling, Alcohol, File Sharing, P2P, Video Sharing, File Storage i mnogih drugih.
- BlackList/WhiteList – Mogućnost statičkog blokiranja ili propuštanja određenih odredišta.
- Kontrola datoteka – Umbrella analizira i datoteke koje se prihvaćaju s dopuštenih odredišta, omogućava blokiranje ili propuštanja datoteka, ovisno o tipu istih (compressed, executable, media, images, ali i mnogih drugih tipova datoteka).
- Analiza datoteka – Uz kontrolu tipa datoteka, Umbrella provjerava reputaciju i ponašanje istih. Prvo se provjerava reputacija datoteke, ako je ona nepoznata, datoteka se šalje u zaštićeno okruženje (sandbox) kako bi se analiziralo ponašanje iste, te odredilo je li ono maliciozno ili dobronamjerno.
- Kontrola aplikacija – Umbrella ima sposobnost prepoznati i kojom se aplikacijom pokušalo pristupiti odredištu, pogotovo po pitanju SaaS aplikacija, koje sve više vidimo u današnjem IT svijetu. Prilikom detekcije aplikacije Umbrella provjerava reputaciju istih i ako se korisnik služi visokorizičnom aplikacijom postoji mogućnost blokiranja korištenja te aplikacije na razini cijele organizacije.
Glavne slojeve zaštite Umbrella-e možemo podijeliti na:
- DNS: Prvi sigurnosni sloj koji obavlja Umbrella je analiza DNS prometa. Kada korisnik želi pristupiti na određenu lokaciju prvi protokol koji koristi je DNS. Umbrella prihvaća DNS zahtjev od korisnika, analizira i provjerava domenu, te ako je domena na popisu malicioznih odredišta tada ju blokira. S obzirom na to da DNS protokol koriste svi uređaji, a ne samo računala, Umbrella omogućava zaštitu i analizu prometa svih tih ostalih uređaja – najčešće vidimo implementaciju zaštite na korisničkim mobitelima.
- WEB: Drugi sigurnosni sloj nakon analize DNS protokola je dublja analiza Web prometa. Umbrella funkcionira kao Web proxy, prihvaća HTTP/HTTPS zahtjev korisnika, te analizira sadržaj destinacije. Na ovom sloju Umbrella provjerava je li URL maliciozan, kojoj kategoriji pripada sadržaj destinacije, te provjerava i analizira datoteke koje se s te destinacije prihvaćaju.
- FIREWALL: Treći sigurnosni sloj kojeg Umbrella obavlja je kontrola svog ostalog prometa. U ovom slučaju govorimo o protokolima koji nisu HTTP/HTTPS, poput FTP-a i sličnih.
Ova multifunkcionalna platforma adresira jedan od trenutno gorućih problema analize Internet prometa s kojim se susreću tradicionalna on-premise rješenja – sve veći udio kriptiranog prometa u ukupnom Internet prometu. Kako bi sigurnost radili ispravno i bez greške potrebno je analizirati sav kriptirani promet. Sama dekripcija zahtjeva velik broj resursa koje on-premise rješenja imaju u limitiranoj količini, što dovodi ponekad do neželjenog kompromisa gdje IT odjeli moraju odabrati koji promet dekriptirati i analizirati. Ovakav oblik implementacije sigurnosnih politika dovodi do propusta koje napadači najčešće uspješno iskorištavaju. Kao cloud platforma, Umbrella ima gotovo neograničen izvor resursa, što omogućava korisniku dekripciju svog prometa bez pada performansi i ono najbitnije omogućava ispravno implementiranje sigurnosnih politika unutar organizacije. Upravo iz ovog razloga Umbrella-u vidimo sve češće implementiranu za zaštitu Internet prometa korisnika, ne samo kad se nalaze van organizacije nego i onda kad se nalaze unutar organizacije. U ovom slučaju sve što je potrebno na vašem tradicionalnom on-premise sigurnosnom rješenju je propustiti promet prema Umbrella IP adresama.
Za koga je namijenjena Umbrella?
Umbrella je namijenjena za sve – skalira od manjih organizacija s nekoliko korisnika do velikih organizacija s nekoliko tisuća korisnika. Licenciranje ove tehnologije je jednostavno – po korisniku – što omogućava ako korisnik ima više različitih uređaja da jednom licencom zaštiti sve. Također prilikom licenciranja odabirete koju razinu funkcionalnosti zaštite želite:
- DNS – zaštita analizom DNS prometa
- SIG – zaštita analizom DNS, Web i ostalog prometa
Na kraju određujete broj korisnika koje želite zaštiti s Umbrella-om unutar vaše organizacije. Efikasnost je jedna od glavnih značajki kvalitetnog sigurnosnog rješenja, a Umbrella je tu predvodnik, što potvrđuju razne nezavisne kompanije za provođenje testova sigurnosti i efikasnosti. Ako ste zainteresirani možete zatražiti testiranje tehnologije unutar vlastitog okruženja.
(sponzorirani sadržaj)
Forum
Objavljeno prije 7 minuta
Links.hr (informacije i iskustva)Objavljeno prije 13 minuta
Preporuka BankeObjavljeno prije 18 minuta
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodiObjavljeno prije 18 minuta
dionice i fondoviObjavljeno prije 22 minute
HT - MAX 5G InternetNovosti
Intelov Arrow Lake-S Refresh procesor stiže početkom sljedeće godine
Nedavno, prema relevantnim otkrićima, Intelov procesor za stolna računala sljedeće generacije Arrow Lake-S Refresh trebao bi debitirati početkom 2026. Procesor će i dalje biti kompatibilan s postojećim LGA1851 socketima, što znači da korisn... Pročitaj više
Google pretraživanje: Brzina i pouzdanost nikad se nisu promijenili
Google potvrđuje da je njegova glavna misija osigurati da je tražilica uvijek spremna poslužiti korisnike, od traženja rezultata nogometne utakmice koja je u tijeku do ažuriranja udarnih informacija o oluji. U postu na blogu, Google je nagl... Pročitaj više
Intel nova Lake-S sljedeće generacije imat će LGA-1954 priključak
Nedavno je otkriveno da bi Intelov procesor sljedeće generacije, Nova Lake-S, mogao koristiti potpuno novi socket. Ako je to istina, to možda nije dobra vijest za sve koji su upravo kupili matičnu ploču Intel 800 serije s podrškom za LGA-18... Pročitaj više
TSMC: Mi sami ne možemo kontrolirati izvor čipova koji se šalju u Kinu
TSMC je naveo izazove u osiguravanju usklađenosti s propisima o kontroli izvoza američkog Ministarstva trgovine, mjesecima nakon što je tvrtka otkrila da su poluvodiči koje je proizvela izvezeni kroz Kinu, posebno u ruke Huaweija, poduzeće... Pročitaj više
Pojavila se iznimno sofisticirana nova Gmail prijevara: Korištenje google.com vlastitog naziva domene za krađu računa!
Sofisticirana phishing kampanja cilja korisnike Gmaila lažnim e-porukama sa sigurnosnim porukama od Googlea, zaobilazeći DKIM autentifikaciju i koristeći Googleov vlastiti naziv domene kako bi ih namamila u krađu računa. Upravo je izdano hi... Pročitaj više
Sve novosti