realme_GT2_ recenzija_naslovnica

Realme je, u okrilju BBK Electronicsa, izazvao Xiaomi na tržištu pametnih telefona i nametnuo prilično opipljivu konkurenciju. Prvi model ovog brenda na testu u našem PCE labu je Realme GT2. Zanimljiv je to telefon više srednje klase. Povijesno gledano dio je gaming serije, ali nešto manje u maniri esport Nubia Red Magic ili Asus  Republic of Gamers telefona. Koristi snagu Snapdragon 888 mobilne platforme, dolazi sa Super AMOLED zaslonom (120 Hz), brzim  65W punjenjem  i  već zaboravljenim  mjerenjem otkucaja srca. Ali kako to izgleda u praksi  i što je s mogućnostima fotografije? Ajmo vidjeti.

realme_GT2_ recenzija_ slika_1

Realme GT2  specifikacije

  • Dimenzije: 162,9 x 75,8 x 8,6 milimetara
  • Masa: 199 grama
  • Ekran: AMOLED, 6,62 inča d 2.400 x 1.080 piksela, 120 Hz
  • SoC : Qualcomm Snapdragon 888
  • Memorija: 8 ili 12 GB RAM ; 128 ili 256 GB UFS 3.1
  • GPU: Adreno 660
  • Kamere: prednja 16 MP; stražnja glavna 50 MP  (IMX766, OIS) + 8 MP  ultra širokokutnog objektiva +  2 MP makro
  • Baterija: Li-Po 5000 mAh,   brzo  65 W punjenje
  • Senzori: otiska prsta (ispod zaslona, ​​optički), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas, spektar boja
  • Povezivost: 5G , WiFi 6, Bluetooth 5.2, NFC, GPS / GLONASS / BeiDou / Galileo, Zvuk: Dolby Atmos, stereo zvučnici
  • OS: Android 12 s korisničkim sučeljem Realme UI 3.0
  • Cijena (kolovoz 20221): od 3.663,00 kn do 4.666,40 kn
  • Ustupio: realme

Izgled, materijali i kvaliteta izrade

Realme GT2 je standardne forme ugodne oku. Nasa je dobro raspoređena, a rubovi nisu smetnja praktičnosti   zahvaljujući zaobljenjima na stražnjem  dijelu.

realme_GT2_ recenzija_slika_2 realme_GT2_ recenzija_slika_3

Stražnji  panel od kaljenog stakla steel black varijante je matiran i pod zrakama svjetlosti diskretno oponaša inkluziju kristala. Otisci prstiju i ostala prljavština su gotovo nevidljivi. Time mobitel uopće ne želite staviti u futrolu (čak ako je uključena u prodajni  paket).

realme_GT2_ recenzija_slika_4

Naravno, u futrolu ga trebate staviti ako se ne bojite skliznuća iz dlana, što je realna moućnost.

realme_GT2_ recenzija_slika_5

Klaster kamera nije monstruozan i doživljava se kao dašak svježeg zraka za razliku od većine drugih uređaja koji postoje.

realme_GT2_ recenzija_slika_6

S desne strane okvira, koji je nalik aluminiju, nalazi se tipka za uključivanje/isključivanje….

realme_GT2_ recenzija_slika_7

….. dok su s lijeve strane dvije odvojene tipke za glasnoću. Položaj i odziv su im dobri.

realme_GT2_ recenzija_slika_8

Donji dio okvira sadrži glavni mikrofon, utor za dvije SIM kartice, USB-C priključak i rešetku zvučnika.

realme_GT2_ recenzija_slika_9

Na vrhu je dodatni mikrofon za funkciju utišavanja okolne buke.

realme_GT2_ recenzija_slika_10

Sprijeda je Corning Gorilla Glass 5, nešto šira “brada”, a uz gornji je brid zvučnik i niže mala perforacija u  lijevom kutu zaslona neophodna za smještaj prednje kamere.

realme_GT2_ recenzija_slika_11

I, što je važno, zaštitni film za ekran zalijepljen je izravno iz tvornice. Bilo kakva dodatna zaštita je dobrodošla!

Zaslon

Samsungov AMOLED E4 zaslon mjeri 6,62-inča (168,15 milimetara) u dijagonalu, ima rezoluciju od 2.400 x 1.080 piksela što gustoću diže na 398 piksela po kvadratnom inču (ppi). To je dovoljno da nema vidljive  pikselizacije na standardnoj udaljenosti od očiju.

realme_GT2_ recenzija_slika_12

Postiže brzine osvježavanja od 60 Hz ili 120 Hz. Po želji se one mogu promijeniti u postavkama ili dati pametnom telefonu izbor. Sučelje i web preglednik uvijek rade na 120 Hz, dok većina aplikacija na 60 Hz.

realme_GT2_ recenzija_slika_13

Igrači će cijeniti stopu uzorkovanja dodirom od 360 Hz do 720 Hz i  vrijeme odziva 2,78 ms.

realme_GT2_ recenzija_slika_14

Osim toga, to je 24-bitni zaslon te  u tom smislu realistično i precizno prikazuje DCI-P3 prostor boja, dok u postavkama postoji više nego dovoljno mogućnosti  prilagodbe parametara ovisno o preferencijama i zahtjevima svog vlasnika.

realme_GT2_ recenzija_slika_15

Svjetlina je korektna, s vršnom vrijednošću od 1.300 cd/m² i vidljivost na otvorenom po jakom suncu nije problem. Dodano je zatamnjenje od 10.000 razina prilagodbe svjetline bez treperenja. Također je dobar saveznik za noćno čitanje, s minimalnom svjetlinom od samo 2 cd/m².

Ovaj zaslon ima poseban čip O1 Ultra Vision Engine  za optimizaciju  videozapisa u HDR, što rezultira boljom kvalitetom videa, a podržava i standard HDR 10+.  Konačno, kao svakom AMOLED-u ne nedostaje mu opcija uključenog zaslona (AOD) različitih stilova koji mogu biti  prikazani trajno, ograničeno ili samo na dodir.

Optički senzor otiska prsta koji  radi besprijekorno nalazi se u “sendviču” ekrana. Za sigurnost tu je dodatna manje sigurna identifikacija lica u kombinaciji prednje kamere.

Značajke SoC-a i performanse

realme_GT2_ recenzija_slika_16

Srce je poznata  Snapdragon 888 mobilna platforma uparena  s 12 GB 4-kanalnog  LPDDR5 RAM-a i 256 UFS 3.1 sistemske memorije.

Usput budi, moguće je virtualno proširiti radnu memoriju “uranjanjem” u internu do 7 GB, no jasno ona neće biti ni približno brza kao RAM. Grafički podsustav je dvojezgreni Adreno 660 na 840 MHz.

realme_GT2_ recenzija_slika_17

Uz to, dodan je GT način rada prebacivanja zaslona na 120 Hz, umetanja dinamičkih okvira i ubrzanja CPU-a i GPU-a do maksimalne brzine obrade.

Svakodnevno korištenje je bez imalo stresa. Općenito, multitasking je  vrlo dobar, aplikacije rade brzo i prebacivanje između njih nimalo ne kasni. Problema s toplinskim prigušivanjem i grijanjem ima, zamjetnije je  na otvorenom s ovim visokim ljetnim temperaturama, no čini se da ih proizvođač ipak solidno kontrolira naprednim sustavom hlađenja.

realme_GT2_ recenzija_slika_18

Sustav uključuje veliku komoru za hlađenje i “dijamantni gel” čija je učinkovitost rasipanja topline 50 do 60 posto veća od konvencionalnog gela.

realme_GT2_ recenzija_slika_19

Stres testovi  ne pokazuju iznenadne ili oštre padove performansi koji obično uzrokuju  probleme  u video igrama, a grafika izgleda prilično glatko.  Istina, temperature se možda ne čine baš ugodnima, ali to je  ipak samo u stres testu.

Vrijeme je za ostala mjerila!  

 

Iskustvo gaminga

U igrama ne razočarava. AI Frame Stabilization Technology 2.0 raspoređuje performanse kako bi  se  osigurao stabilan broj sličica u sekundi i uravnotežila potrošnja energije.

realme_GT2_ recenzija_slika_20

Također je omogućeno aktivirnje Načina rada za igre, koji nudi optimizaciju procesora i memorije,   uravnoteženi opći način korištenja ili male snage  za uštedu energije. Potonji ne bismo preporučili jer nije pogodan za igranje. Nude se i razni sustavi upravljanja obavijestima, dok  Quick Start pokreće mobilne igre za nekoliko sekundi. Također je podržan linearni motor X-osi.

realme_GT2_ recenzija_slika_21

Igranje PUBG Mobile, Call of Duty Mobile, Fortnite  ili Genshin Impact s grafičkim postavkama na HD razini i brojem sličica u sekundi postavljenim na visoko, gotovo nema simptoma trzaja i kašnjenja.  Međutim, frekvencija osježenja slike u igrama pada na 60 Hz. Odgovor na pitanje koji je razlog tome pokušali smo naći na forumima, međutim bezuspješno – vjerojatbo kombinacija uštede baterije i ne preopterećivanja SoC-a.