ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI & B650-PLUS recenzija
Datum objave 17.10.2022 - Krešimir Matanović
TUF Gaming B650-PLUS WIFI & B650-PLUS
Uzimamo manji predah od testiranja X670 ploča kako bi obradili dvije B650 ploče koje su također namijenjene novim Ryzenima serije 7000. U lab su nam sletjele dvije ASUS-ove ploče iz TUF Gaming serije – modeli B650-PLUS WIFI i B650-PLUS. Razlika između ove dvije ploče je jedino u WIFI modulu kojeg ova druga nema. Testirali smo naravno s Ryzenom 9 7950X da vidimo kako se VRM jedinica drži u otežanim uvjetima rada.
ASUS je pripremio mnoštvo B650 ploča u svojim TUF, Prime i Strix serijama, a danas otvaramo s TUF Gaming pločama. Dvije su nam vrlo slične pristigle na test pa smo ih odlučili spojiti u jednu recenziju. Razlika između ove dvije ploče je samo u tome da jedna ima WIFI modul a druga ne. Sve ostalo je identično, što uključuje pakiranje i ne pretjerano bogat bundle (ipak su ovo ploče za one s nižim budžetom):
- okretna WiFi antena (za WiFi model)
- knjižica s uputstvima za korisnike
- medij s upravljačkim programima i aplikacijama
- certifikat pouzdanosti (MIL-STD testovi koje zadovoljavaju LANGuard, kondenzatori i prigušnice)
- set TUF gaming naljepnica
- dva SATA 6 Gbps kabela
- dva seta gumenih podložaka za M.2 SSD-e
TUF Gaming serija ploča, kako ju sam Asus pozicionira, je namijenjena igračima koji žele dugoročnu stabilnost i izdržljivost tijekom dugih sesija igranja. Ove ploče tako mogu idealno poslužiti i za gaming računala na velikim eventima ili igraonicama, jer donose dobar omjer uloženog i dobivenog s izdržljivim i kvalitetnim komponentama. Još k tome, B650 čipseti imaju nešto manje mogućnosti i funkcija od X670, pa su i pristupačniji. S druge strane, korisniku i dalje nude sve ono što im treba samo u manjem obimu. Ono najbitnije za većinu korisnika je da podržavaju overclocking, što je u AMD-ovoj dobroj tradiciji. I B650 čipset je predstavljen u dvije izvedbe – B650 i B650E. Ploče s E varijantom čipseta su opremljene s PCIe 5.0 x16 i PCIe 5.0 M.2 slotovima, dok ploče s običnom varijantom B650 čipseta imaju samo PCIe 5.0 M.2 slot. Uz to, B650 čipset u odnosu na X670 ima i slabiju konfiguraciju USB portova, manji broj PCIe 4.0 stazica itd. Sve ostale razlike pogledajte ovdje.
Još jedna zanimljivost je da se na B650 pločama nalazi samo jedan B650 čip, a znamo kako su na X670 pločama dva. TUF Gaming B650-PLUS WIFI i non-WIFi ploče su dizajniran eu TUF stilu, s kombinacijom sjajno crnog PCB-a, crnih prošaranih aluminijskih hladnjaka za M.2 slotove, potpuno crnih aluminijskih VRM hladnjaka, i ponekih žutih elemenata za malo živosti. Ploče su standardnog ATX formata, s dobro izvedenim layoutom, odnosno položajem elemenata na sebi. Svi su konektori uz rubove ploča, ima dovoljno (sedam) 4-pinskih za ventilatore, pumpe itd., a i četiri su SATA konektora smješteni u niz u horizontalni položaj.
Hladnjaci na napojnoj jedinici su napravljeni od jednog komada aluminija, rebrasti su i adekvatne rashladne površine za ovakvu ploču. Rijetko tko će staviti najjači procesor na nju kao što smo mi napravili za potrebe testa, pa zapravo i ne treba kompleksniji rashladni sustav. Memorijski utori smješteno desno od AM5 socketa primaju maksimalno 128 GB DDR5-6400+ (OC) memorije, te jasno podržavaju EXPO profile (tehnički, podržava ih memorijski kontroler na procesoru). Oko njih je smješteno tri 4-pinska konektora za ventilatore, dva RGB headera, 24-pinski ATX power konektor, interni USB 3.2 Gen 1 header, te USB 3.2 Gen 1 port za Type C konektor. Ispod njega, tu je još jedan 4-pinski konektor za ventilatore – ukupno ih je na ploči sedam. Zanimljivo, no Asus nije postavio RGB osvjetljenje na ploču, no jasno možete priključiti na četiri konektora rasvjetu kakvu želite.
Na napojnoj se jedinici kao što smo već spomenuli nalaze dva aluminijska hladnjaka, adekvatnih dimenzija za ovu ploču. Napojna je jedinica teamed 12+2-fazne konfiguracije sa 60-amperskim integriranim MOSFET-ima s oznakom BF NO 2N15. Kontroler je digitalni Digi+ VRM EPU oznake ASP2208GQW. Iza njih su prigušnice i kondenzatori (5K) koji podržavaju spomenute vojne standarde. HWInfo nije ispravno očitavao temperaturu VRM-a, no mi smo vanjskim termometrom izmjerili dosta visokih 68°C što znači da je Ryzen 9 7950X pošteno opteretio ovu napojnu jedinicu i njene hladnjake. No, to ujedno znači i da će biti sasvim adekvatna za slabije Ryzen procesore kojima je ova ploča i namijenjena.
Na donjoj se strani ploče nalaze uobičajeni headeri i konektori od kojih možemo izdvojiti dva RGB-a, Thunderbolt header, COM port, jumper za reset BIOS-a itd. Audio jedinica na ovoj ploči je bazirana oko nedefiniranog Realtekovog 7.1 CODEC-a, s podrškom za 24-bitni/192 kHz playback. CODEC ima TUF pokrov na sebi, a oko njega su smješteni i premium audio kondenzatori. Za ethernet vezu se brine Realtekov 2,5-gigabitni kontroler. Gornji je PCIe 4.0 x16 slot oklopljen, a ispod njega se nalaze još i jedan PCIe 4.0 x1 slot, zatim PCIe 4.0 x16 slot s podrškom za x4 propusnost i još jedan PCIe 4.0 x1 slot.
Kada je skladišna memorija u pitanju tu su tri M.2 slota. Gornji podržava PCIe 5.0 x4 uređaje dužine do 80 milimetara, dok su donja dva PCIe 4.0 x4 (22110 i 2280). No, treba znati da desni M.2_3 slot svoje resurse dijeli s PCIe x16_2 slotom koji će biti neaktivan ako postavimo SSD u njega – vrijedi i obrnuto. Svi M.2 slotovi imaju aluminijske hladnjake. Između se svega toga na ploči još nalazi i Nuvotonov I/O kontroler, baterija te jasno čipset koji je pokriven nešto manjim i tanjim aluminijskim hladnjakom pričvršćenim klasičnim plastičnim kopčama. Čipset se u radu zagrije do 61°C, što je dosta visoko.
Stražnji panel WIFI modela izgleda ovako:
- 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C)
- 3 x USB 3.2 Gen 2 porta (2 x Type-A + 1 x USB Type-C)
- 4 x USB 2.0 porta (4 x Type-A)
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI port
- 1 x Wi-Fi modul
- 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port
- 5 x Audio jackova
- 1 x BIOS FlashBack tipka
WIFI 6 modul (802.11ax) je smješten unutar plastičnog pokrova stražnjih I/O portova, a dual-band je tipa (2,4 i 5 GHz), s podrškom za Bluetooth v5.2. USB utora na ploči je sasvim dovoljno, a tu je i jedan USB 3.2 Gen2x2 Type C port propusnosti 20 Gbps. Za one koji žele koristiti integriranu grafiku koja je sada u svakom Ryzenu tu su DisplayPort i HDMI portovi. Ploča podržava i nadogradnju BIOS-a koju je moguće odraditi samo uz pomoć napajanja, USB sticka i ploče što je svakako za pohvalu u ovom cjenovnom razredu.
S obzirom na to da smo dobili i “običnu” B650-PLUS ploču koji nema WIFI modul red je i nju malo pokazati i napisati kako je nedostatak istoga i jedina razlika. Ako nemate potrebe za WIFI modulom ili imate neki PCIe uređaj od ranije, svakako uzmite ovu verziju jer će te uštedjeti nešto novca.
UEFI sučelje je u TUF bojama, a osim toga je identično svim drugim Asusovim pločama po izgledu i načinu kretanja po menijima, bilo da je riječ o EZ ili Advanced modovima. Jasno, ova ploča nema neke napredne tweaking funkcije kakve donose X670 modeli, no za prosječnog korisnika i overclockera sve bitno je tu.
Softverska podrška uključuje standardni Armoury Crate s Aura Creatorom, Aura Syncom, Fan Xpertom 4 itd., kao i AI Suite 3, TUF Gaming CPU-Z, DTS Audio Processing, MyAsus, Norton AVP (trial verziju) i WinRAR.
Forum
Objavljeno prije 38 minuta
to trenutno igrate?Objavljeno prije 2 sata
Raspberry PiObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 2 sata
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 2 sata
3DMark (2013) rezultati i komentariNovosti
Pomažemo vam odabrati najbolji laptop za svoje potrebe
U blagdansko vrijeme lako je pronaći laptop na popustu, ali kako u bogatoj ponudi odabrati onaj pravi? Pravi je trenutak da razveselite sebe ili svoje voljene dobrim laptopom. Iako se mnogi prilikom odlučivanja fokusiraju samo na glavne kom... Pročitaj više
Naučite 5 trikova za produljenje vijeka trajanja baterije
Mnogi ljudi žele prijeći na novi telefon jer se baterija prebrzo prazni, ali ako možete održavati bateriju zdravom u dobrom stanju, možete je koristiti dulje vrijeme. Ali kako točno možete održavati svoju bateriju zdravom? Stručnjak "3cTim... Pročitaj više
Otkriveno je da bi iPhone SE4 mogao biti preimenovan u iPhone 16e
Ne tako davno, mediji su razotkrili vijest o iPhoneu SE4. Kao jeftina verzija iPhonea, novi uređaj i dalje ima dobru pažnju. Međutim, najnovije vijesti pokazuju da je iPhone SE4 možda nestao i da bi ga trebalo preimenovati. Digitalni bloger... Pročitaj više
Intel Core Ultra 200H, 200U i Core 200H, 200U bit će predstavljeni na CES-u 2025
Bližimo se CES-u 2025. i počele su curiti vijesti o Intelovim novim CPU-ima koji će biti predstavljeni na događaju. Prethodno je Intel izdao dva CPU-a u seriji Core Ultra 200, CPU za prijenosno računalo Core Ultra 200V Lunar Lake i CPU za s... Pročitaj više
Nakon Elona Muska, Meta se također pridružila redovima sprječavanja OpenAI-ja da postane profitna tvrtka
Nakon što je Elon Musk podnio tužbu protiv OpenAI-ja, tvrdeći da je prekršio izvornu namjeru da se vodi javnim interesom kada je osnovan i postao tvrtka orijentirana na profit, Meta se također pridružila redovima podnošenja tužbe protiv Ope... Pročitaj više
Sve novosti