10 godina Apple Watcha: koji “prstenovi” još nisu zatvoreni?

·

10 godina Apple Watcha koji “prstenovi” još nisu zatvoreni (4)

Apple Watch slavi deseti rođendan. U tih deset godina pokazao se kao veliki uspjeh – ali ipak nije postao “sljedeći iPhone”. Danas Apple godišnje proda više od 40 milijuna ovih satova i zaradi oko 20 milijardi dolara. To ga čini ne samo najprodavanijim pametnim nosivim uređajem, već i najprodavanijim satom uopće – ikad. Ipak, kada se pojavio, Apple Watch imao je još veće ambicije. Mnogi su vjerovali da će jednog dana nadmašiti iPhone i postati “sljedeća velika stvar”. No, deset godina kasnije, još uvijek ne može funkcionirati samostalno bez iPhonea. I dalje je više dodatak nego samostalni uređaj. Unatoč svemu, Apple Watch je svojim putem ostavio trag – ne samo u svijetu gadgeta, već i šire u tehnološkoj industriji.

San o satu budućnosti

Kada je Apple Watch predstavljen 2014., podigao je ogromnu prašinu. Bio je posljednji projekt na kojem je Steve Jobs još bio uključen, i prvi potpuno novi Appleov proizvod nakon njegove smrti.
Zaštita tajnosti bila je ekstremna – lansiranje je odgođeno pola godine samo kako vijest ne bi procurila iz lanca opskrbe. Lansiran je u Flint Centru, istom mjestu gdje su predstavljeni prvi Macintosh i iMac. Apple je ispred konferencijskog prostora napravio cijelo iskustveno područje – samo za zaslon su potrošili 25 milijuna dolara. S vizijom “sata budućnosti”, Apple je pokušao replicirati pristup iPhonea: učiniti sat komunikacijskim alatom. Prva verzija imala je poseban gumb za brzi kontakt s prijateljima, mogućnost slanja crteža i otkucaja srca – ali to se nije primilo i te su opcije brzo degradirane u obične iMessage dodatke.
Pokrenut je i App Store za watchOS, ali aplikacije su uglavnom bile “produžeci” iPhone verzija – sitne funkcije poput brzih odgovora u WeChatu ili prikaza QR koda za Alipay. Ni blizu bogatstvu iPhone aplikacija.
Iako je watchOS već u 11. verziji, još nema “ubojite” aplikacije – većina korisnika se i dalje drži Appleovih izvornih funkcija. Pokušali su s novim načinima interakcije – Digital Crown, Force Touch, Siri – ali ništa od toga nije napravilo revoluciju kao što su to učinili miš, ClickWheel ili multi-touch. Siri nikada nije zasjala na satu, a Apple Intelligence – Appleov AI sustav – još se nije ni približio Watchu. Zato su u fokusu ostali senzori. Praćenje aktivnosti, sna, pulsa, kisika u krvi – to je ono gdje Watch briljira. S modelom Ultra, Apple je dodatno zagazio u područje sportova na otvorenom. Povodom desete obljetnice, 24. travnja je proglašen “Globalnim danom zatvaranja prstenova” – korisnici su dobili značke i poticaj da zatvore svoje fitness ciljeve toga dana.

Apple Watch 9 recenzija

Apple Watch čini više od 50 posto prodaje pam

Apple Watch 8 recenzija

Apple watch SE 3 – opet plastika?

10 godina Apple Watcha koji “prstenovi” još nisu zatvoreni (3)

Zašto Apple Watch nije “must-have”?

Iako nije promijenio svijet kao iPhone, Apple Watch je neosporno uspio. U deset godina prodano je više od 300 milijuna komada. Uz AirPods i druge dodatke, Apple Watch donosi oko 40 milijardi dolara godišnje, što ga čini trećim najvažnijim Appleovim biznisom – odmah iza iPhonea i softverskih usluga. Tajna uspjeha? “Tri prstena aktivnosti”. Svakodnevno stajanje, vježbanje i sagorijevanje kalorija daje korisnicima jednostavne, ali motivirajuće ciljeve. Mnogi su tisućama dana zatvarali te prstenove – i vidjeli konkretne zdravstvene koristi. U SAD-u su čak i osiguravajuće kuće počele dijeliti besplatne Apple Watcheve kako bi potaknule korisnike da vježbaju više – i isplatilo se. Korisnici su, u prosjeku, povećali aktivnost za 50%.

Sat je, uz funkcije poput Apple Paya, ključeva za auto i vrata te zdravlja, postao praktičan alat – ne nužnost, ali koristan dodatak. I ne samo to – za mnoge je sat modni dodatak. Apple je od starta nudio cijelu paletu stilova: od osnovnog aluminijskog modela, do verzija u zlatu, keramici ili titanu. Uz to, deseci remena različitih materijala i boja – sve vrhunske kvalitete.

Apple Watch je danas možda i najraznolikiji proizvod u Appleovoj ponudi – s cijenama od 2999 do 15699 kuna (ili yuana), i stilovima od sportskog do luksuznog. Ali – nije “pomeo” tržište kao iPhone. Tradicionalni satovi i dalje se prodaju, čak doživljavaju renesansu. Luksuzni brendovi poput Rolexa ne gube dah, a u svijetu pametnih satova Garmin i slični drže svoje niše. Ovo nije igra “pobjednik uzima sve”.

Što nakon deset godina?

Apple je i dalje uz Apple Watch – ali čini se manje entuzijastično. Iako svake jeseni stiže novi model, promjene su sve manje značajne. Nekad je svaki iPhone donosio ključnu novinu – Apple Watch to više ne radi. Ima indicija da Apple radi na funkcijama poput praćenja krvnog tlaka i šećera u krvi – možda ih vidimo uskoro. No sat je sve manje prioritet – nije uključen ni u novu Appleovu AI strategiju. Apple Intelligence dolazi na iPhone, iPad i Mac – ali ne i na Watch, zbog ograničenja čipova i arhitekture. A u svijetu AI hardvera sve više se gura ideja pametnih, laganih uređaja koji koriste glas i cloud za AI funkcije. Apple Watch tu zaostaje – ako želi “skok” nakon desete godišnjice, trebat će ozbiljnu “samorevoluciju”.
Zadnje tri godine prodaja pada. U 2024. očekuje se pad prihoda od 5,1% u odnosu na 2023., i čak 11% u odnosu na vrhunac iz 2022.

Je li Watch mogao postati “sljedeći iPhone”? Možda je to bilo nerealno očekivanje. iPhone je za deset godina promijenio svijet. Satovi su dio mnogo sporijeg, stoljetnog razvoja. Ručni sat postoji skoro 200 godina. A Apple Watch tek piše svoje poglavlje te povijesti.