CNET anketa: 64 % korisnika ne želi sklopivi telefon – što ih odbija?

·

CNET anketa 64 posto korisnika ne želi sklopivi telefon

Unatoč rastućem interesu proizvođača poput Samsunga, Motorole, pa čak i Applea, tržište sklopivih telefona još uvijek nije osvojilo većinu korisnika. Prema novoj anketi CNET-a, provedenoj na više od 2.000 odraslih osoba u Sjedinjenim Američkim Državama, čak 64 % ispitanika izjavilo je da nisu zainteresirani i ne planiraju kupiti sklopivi telefon u idućih godinu dana.

Rezultati ankete u brojkama:

  • 64 % ispitanika: nisu zainteresirani za kupnju sklopivog telefona
  • 13 %: spremni su potrošiti novac na takav uređaj
  • 20 %: još su neodlučni
  • 3 %: već posjeduju sklopivi pametni telefon

Zašto potrošači oklijevaju? Glavni razlozi zbog kojih potrošači izbjegavaju sklopive telefone su:

  • Visoka cijena – 36 %
  • Zabrinutost za trajnost – 31 %
  • Nedovoljno jasne prednosti u odnosu na obične telefone – 31 %
  • Manjak praktičnosti – 26 %
  • Prevelike dimenzije – 15 %
  • Njihova omiljena marka još nije ponudila sklopivi model – 10 %
  • Zabrinutost zbog lošije kvalitete kamere – 8 %

Najčešći i najozbiljniji prigovor odnosi se na cijenu, koju mnogi smatraju previsokom za ono što sklopivi telefoni trenutno nude.

Tržište sklopivih telefona: mala, ali rastuća niša

Sklopivi pametni telefoni prisutni su već gotovo šest godina, s pionirima kao što su Samsung Galaxy Z Fold i Motorola Razr. U međuvremenu su im se pridružili i brendovi poput Googlea, Honora, Oppa i Huaweija, s različitim varijacijama – od modela na preklop do uređaja koji se otvaraju poput knjige. Ipak, usprkos sve većoj ponudi, sklopivi telefoni i dalje čine manje od 5 % ukupne globalne isporuke pametnih telefona. Prema predviđanjima, broj isporučenih jedinica mogao bi narasti s 18,1 milijuna (2023.) na 45,7 milijuna (2028.), no stvarna dinamika ovisi o prihvaćanju od strane potrošača.

Utjecaj Applea i Samsungova prilika

Jedan od ključnih razloga sporijeg prihvaćanja sklopivih telefona je izostanak Applea, čiji bi ulazak na tržište mogao značajno potaknuti masovniju adopciju. Prema glasinama, sklopivi iPhone mogao bi biti predstavljen 2026. godine, što bi potencijalno promijenilo tržišnu dinamiku. Zanimljivo, mnogi analitičari smatraju da bi upravo Samsung mogao najviše profitirati od Appleovog ulaska. S obzirom na dugogodišnje iskustvo i zrelost svojih modela, Samsung je već pozicioniran kao lider u ovom segmentu.

Sklopivi telefoni – tehnologija koja još traži svoje mjesto

“Prelazak na sklopivi telefon nije jednostavna odluka za korisnike. Mnogi ne žele žrtvovati poznatu praktičnost i pouzdanost klasičnih modela,” objašnjava Ryan Reith, pomoćnik direktora u IDC-u za globalno praćenje uređaja. Iako su novi modeli poput Galaxy Z Fold7 znatno tanji, izdržljiviji i opremljeni boljim kamerama, ključni izazov ostaje: kako korisnicima jasno pokazati zašto bi se trebali prebaciti s telefona koje već dobro poznaju.

Zaključak: tehnologija ispred vremena – za sada

Dok sklopivi telefoni polako napreduju i stječu novu publiku, mnogi ih i dalje smatraju zanimljivim, ali nepotrebnim luksuzom. Bez značajnog pada cijena, većeg povjerenja u trajnost i prisutnosti svih ključnih brendova, sklopivi telefoni će – barem zasad – ostati tehnološka niša s velikim potencijalom, ali ograničenom prihvaćenošću.